انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

نمایشگاه طراحی قلم فارسی و رونمایی قلم «نوین» و «نوین وب»

بحث پیرامون مسائل مربوط به قلم‌سازی، حروف‌چینی و بومی‌سازی

نمایشگاه طراحی قلم فارسی و رونمایی قلم «نوین» و «نوین وب»

پستتوسط Reza Bakhtiarifard » 08 اکتبر 2013, 14:46

سلام من این‌جا تازه‌واردم. می‌خوام دعوتتون کنم به یه نمایش‌گاه درجه یک طراحی تایپ‌فیس فارسی
توی این نمایش‌گاه ۱۵ تا قلم رو خواهید دید که زیر نظر دامون خان‌جانزاده طراحی و اجرا شده و فونت انتخابی بانک اقتصاد نوین طراحی «هیربد لطفیان» رو هم می‌بینید که قراره بعدن در دست‌رس همه قرار بگیره
قلم نوین در ۴ وزن نازک، معمولی، ضخیم و سیاه طراحی شده
خبر خوب اینه که یه ورژن از این قلم مناسب‌سازی شده برای استفاده در وب. دیدنش خالی از لطف نیست. راستش من از افرادی بودم که توی اجرای فونت وب کمکی کردم و خیلی دوست دارم نظر فنی شمارو راجع‌بهش بدونم

اسامی طراحان: هیربد لطفیان، فرزانه آرین‌نژاد، امید امامیان، رضا بختیاری‌فرد، مژگان دادگر، یاسمن‌دخت دباغ، افسانه سالک، سعید فروتن، راضیه عینی‌پور فضلی، فاطمه کرکه‌آبادی، محمد کریمی‌فر، المیرا متقی‌الحق، الناز وهابی

۱۲ تا ۲۲ مهرماه ۱۳۹۲ـ ساعت ۱۰ صبح تا ۶ عصر
این روی‌داد با حمایت بانک اقتصاد نوین بود که جون گرفت

خواهشن این پست رو به‌چشم یه مطلب تجاری نبینید

https://www.facebook.com/events/352681281532791/
http://www.rangmagazine.com/
نماد کاربر
Reza Bakhtiarifard

پست‌ها : 35

پاسخ: نمایش‌گاه طراحی قلم فارسی و رونمایی قلم «نوین» و «نوین

پستتوسط saeidk » 09 اکتبر 2013, 00:21

خیلی ممنون از زحمات شما
دست شما درد نکند ولی راستش این فونت نوین خیلی شبیه ادوبی عربیک است در واقع همان است ولی کم از حس و حال عربی آن کم شده. درواقع تغییر آن فونت است و اریجینال نیست و نمی‌شود برای آن رونمایی گرفت.
این موضوع را در گفتگوی حضوری به آقای حقیقی هم گفتم. به هرحال در این اوضاع به هم ریخته قلم فارسی زحمات شما قابل تقدیر است.
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط Reza Bakhtiarifard » 09 اکتبر 2013, 21:08

خیلی بی‌انصافیه که بگیم شبیه ادوبی اربیکه. خداییش شما این دوتا فونتو کنار هم ببینی واقعن تشابهی پیدا نمیکنی
نماد کاربر
Reza Bakhtiarifard

پستتوسط Ilia » 10 اکتبر 2013, 00:47

رضا جان سلام و واقعا خسته نباشید.

اگر من ایران بودم، حتما به نمایشگاه شما می‌آمدم و از نزدیک به شما خسته نباشید میگفتم. واقعا جای شادی دارد که جوانانی مثل شما خلاقیتشان را صرف چنین کار مشکلی میکنند.

کاشکی که شما یک عکس که شامل نمونهٔ حروف بیشتری از این فانت باشد را هم در پستت میگذاشتی. بهر حال من فکر میکنم که نمیشود که انتظار داشت که هر فانت جدیدی کاملا با فانت‌های قدیمیتر از همه جهت متفاوت باشد و بهر حال به فانتی که قبلا بوده شبیه خواهد بود. برای فانت‌های لاتین هم مثل عکس زیر این قضیه صدق میکند.

Sabon_Times.jpg

و کسی هم نمیگوید که اینها از روی هم کپی کرده‌اند.

این هم اگر من اشتباه نکرده باشم، نمونهٔ این فانت نوین باید باشد و تفاوت آن با قلم دوبی عربیک.

Endalmotaalebeh.jpg

----
راستی دیدن عکس‌های آقای فرهادی و حقیقی هم برای من جالب بود. بیست و دو، سه سال پیش زمان دانشجویی، من یک ترم در یک درس شاگرد آقای فرهادی بودم! :-)

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط saeidk » 10 اکتبر 2013, 13:24

دوست عزیز باز هم دست شما درد نکند. ولی منظورتان از گفتن جمله «واقعن تشابهی پیدا نمیکنی» را نفهمیدم. لطفاً نمونه ایلیا را ببینید.
بعد هم همانطور که گفتم این چیز جدیدی نیست بر پایه همان است و نمی‌شود برای آن مراسم گرفت و آن را کار جدیدی دانست.
ببینید بعضی فونت‌ها واقعاً جدیدند و قبلاً‌ نمونه مشابهی نداشتند مثل یکان، ترافیک، شفیق ولی مثلاً خرمشهر یا همین جیزه اپل با یاقوت فرق زیادی ندارند.
موفق باشید
نماد کاربر
saeidk

پستتوسط Reza Bakhtiarifard » 10 اکتبر 2013, 22:06

سعید جان تو نمونه‌ی لاتینی که ایلیا گذاشت خوب میشه دید که تفاوت‌های دوتا قلم اون‌قدری نیست که بشه با یکی دو کلمه یا توی این محیط راجع‌بهش حرف زد.
این صحبت انقد ریز و تخصصیه که واقعن نمی‌شه اینجا خیلی بهش پرداخت؛ کسی‌که طراحی فونت کرده خیلی خوب این تفاوت‌ها رو درک می‌کنه...
نماد کاربر
Reza Bakhtiarifard

پستتوسط Ali.Rastegar » 11 اکتبر 2013, 01:56

اظهار نظر من از چشم یک صاحب‌نظر نیست و نمی‌دونم تا چه میزان شباهت امر رایجیه و تا چه میزان نه، اما با چشم من به عنوان یک کاربر عادی خیلی شبیه هستن، طبعا این شباهت با غیر فعال کردن Ligature برای ادوبی عربیک بیشتر هم میشه.
امیدوارم با انتشار این قلم کلمات مختلف رو امتحان کنیم و تفاوتهای بیشتری ببینیم.
قصد من این نیست که تلاش برای ساخت قلم فارسی و برگزاری چنین نمایشگاهی رو زیر سوال ببرم، اتفاقا اگر این روزها فرصت می‌کردم خیلی دلم می‌خواست یه سری می‌زدم و به همه افرادی که زحمت کشیدن خسته نباشید میگم، اما به عنوان کاربر عادی نظر خودم رو بیان می‌کنم که به نطرم شباهتهای زیادی وجود داره.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Ahmad » 11 اکتبر 2013, 03:07

قبل از هر چیز به آقای بختیاری‌فرد خوش‌آمد می‌گویم به ایرماگ. نیز ممنون بابت انتشار خبر ساخت تعداد جدیدی از خط‌های فارسی.
در مورد شباهت خط «نوین» با خط ادوبی اربیک من با نظر علی و سعید موافق هستم. البته این نظر فقط با مقایسه ادوبی اربیک با عکس نشان داده‌شده در بالا است و چه بسا اگر حروف بیشتری از این خط را ببینیم این نظر شاید عوض شود. بنظر می‌آید که اگر لیگاتور در هنگام تایپ این چند کلمه فعال بود این شباهت بیشتر آشکار می‌شد. البته لازم به یادآوری است که این امر به خودی خود نمی‌تواند منفی باشد و چنانکه ایلیا نیز اشاره کرده اینگونه شباهت‌ها را می‌شود در خطوط معروف لاتین نیز مشاهده نمود. نیز اگر به مطلبی که من در معرفی خط‌سازان معروف نوشته‌ام نگاهی بیندازید در همان وحله اوّل متوجه شباهت‌های زیادی می‌شوید در بعضی از خط‌های طراحی شده توسط خط‌سازان مختلف.
گذشته از این، این امر از لحاظ قوانین کپی‌رایت نیز در این مورد گویا اشکالی ندارد.

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پاسخ: نمایشگاه طراحی قلم فارسی و رونمایی قلم «نوین» و «نوین

پستتوسط Ilia » 11 اکتبر 2013, 06:06

وقتی که شما میخواهید فانت جدی‌ای برای متن طراحی کنید، دستتان آنطور که فکر میکنید چندان باز نیست و شکل حروف بسیار شبیه هم میشود. در زبان انگلیسی هم همینطور است. فانت‌های سنس‌سریف متن عموما شبیه هلوتیکا میشوند و فانت‌های سریف شبیه تایمز. مسئله این است که در اینجور مواقع آنطورها که فکر میکنید جای مانور زیاد نیست. توقع آنکه هر فانت جدیدی کاملا شکل متفاوت با همهٔ فانت‌های پیشین داشته باشد عملی نیست مگر آنکه بخواهید فانت فانتزی یا شبیه دستنویس درست کنید که آنوقت تا بخواهید جا برای مانور هست.

من در همین دو کلمه و چند حرف بین این دو فانت، البته شباهت پیدا میکنم اما کپی کردن نمیبینم.

فکر میکنم که این دوستانی که زحمت این فانت را کشیده‌اند، بایستی تا به حال دستشان آمده باشد که کلا فانت درست کردن کاریست بسیار مشکل و متاسفانه کم پاداش، و اگر بخواهند که به این کار ادامه بدهند، حتی بیشتر از کارهای هنری دیگر، بایستی پوستشان کلفت باشد و از این قبیل خرده گیری‌ها نرنجند.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط saeidk » 11 اکتبر 2013, 15:29

[نمایش]
خیلی بی‌انصافیه که بگیم شبیه ادوبی اربیکه. خداییش شما این دوتا فونتو کنار هم ببینی واقعن تشابهی پیدا نمیکنی

البته من اهل بحث نیستم ولی چون شما این را نوشتید کمی رفتم و جستجو کردم در این جا نمونه دیگری یافتم
http://rangmagazine.com/?type=dynamic&lang=1&id=2743

Novin-adobe-arabic.png

«رضا بختیاری فرد» گرامی همانطور که گفتم. پیش از رونمایی با توجه به تبلیغات فراوان منتظر قلمی کاملاً متفاوت و جدید بودم. این قلم خیلی خوب است ولی شباهت زیادی به آن یکی دارد. البته این انتقاد است و نه زیر سوال بردن همه چیز و استاد «ابراهیم حقیقی» هم کمابیش همین را قبول کردند.
-----
فونت فارسی تلویزیون (و نه سایت) بی‌بی‌سی فارسی هم که به نظر من خیلی رسا و تر و تمیز طراحی شده براساس همان فونت رویا (با تغییرات ییشتر) است که البته طراح ذکر نکردهhttp://blog.atrissi.com/a-new-typeface-for-the-bbc-farsi-new-tv-channel/ ولی واقعاً اشکالات این فونت رو برطرف کرده و به نظر من که عالی است (برای خبر‌رسانی)

Novin-adobe-arabic.png
پیوست‌ها
bbc-Roya.png
نماد کاربر
saeidk

پستتوسط aamir » 11 اکتبر 2013, 18:19

چند ماه پیش یادمه در صفحه ای در فیس بوک با عنوان طراحی حروف پارسی این موضوع اعلام شد، یادمه که من هم نگاه کردم و گفتم عه این که ادوبی عربیکه، البته نگاهی به ساپورت کنندگان انداختم و ترجیح دادم چیزی نگم، البته در اینطور مواقع اصولا ترجیح میدم چیزی نگم.
ولی یادمه که کسی این موضوع رو زیر پست نوشت و منم از روی کنجکاوی دنبال میکردم، اما یهو پستش پاک شد. الان رفتم و پیداش کردم!
Screen Shot 2013-10-11 at 9.43.25 AM.png

قصد جسارت ندارم، ولی با خودم فک کردم حتما یه چیزی هست که پست این بنده خدا روهم حذف کردن دیگه!

پ.ن : چون صفحه public هست و چیز خصوصی نداره، بنابراین اسم افراد رو حذف نکردم.
امیر
نماد کاربر
aamir

پست‌ها : 514

پستتوسط Reza Bakhtiarifard » 11 اکتبر 2013, 23:14

من کاملا با ایلیا موافقم. یعنی یه جورایی حرف منو خیلی قشنگ‌تر گفتن. ممنون
تو نمونه‌های مقایسه‌ای سعید هم بازم اگه ببینید تفاوت این دو قلم آشکاره. ممنون سعید

خب جالب شد. مرسی از امیر که پی‌گیر ماجرای طراحی قلم بودی و هستی
آره منم این صفحه‌ی فیس‌بوک رو خوب می‌شناسم. زیر اون پست کسی به‌نام مانا فرهادی به‌طور توهین‌آمیزی اومد گفت(مضمون): آقا این که ادوبی اربیکه این یارو یا استادشو گیر اورده یا بانکو... آقای امیر باید لحن اون کامنت‌رو یادشون باشه
من رفتم پروفایل این آقای/خانوم فرهادی رو دیدم؛ هیچی توی پروفایل نبود! به‌نظر میومد غرض‌آمیز باشه. به ادمین اطلاع دادم و خب ایشون بن شدند. آدرس اون پروفایل تقلبی هم دارم ولی نزاشتم. دیدم جالب نیست. بهرحال خواستین می‌گم
نماد کاربر
Reza Bakhtiarifard

پستتوسط Ali_Omid » 23 اکتبر 2013, 10:26

دوستانی که صحبت از شباهت قلم‌ها می‌کنند
آیا می‌توانند تفاوت آشکاری بین Helvetica و Arial مشاهده کنند. همچنین بین دو نمونه‌ی دیگر.
اشکال از فقر مجموعه‌ی فونت‌های فارسی‌ست.
این تلاش‌ها به غنای این مجموعه کمک خواهد کرد.
پیوست‌ها
1.jpg
2.jpg
Ali_Omid

پست‌ها : 144

پستتوسط saeidk » 23 اکتبر 2013, 12:36

علی امید عزیز خیلی خیلی خیلی ببخشد ولی یک بار از اول موضوع را بخوان چون خیلی تکراری شد.
اریال و هلوتیکا اصلاً یکی هستند و اکروبات دیستیلر ادوبی خیلی مواقع اگر یکی از این دو فونت را در سیستم نداشته باشی آن یکی را بر‌می‌دارد و در فایل pdf شما آن را جایگذاری می‌کند بدون این که از شما بپرسد.
در زبان انگلیسی هم همانطور که ایلیای عزیز گفت: فانت‌های سنس‌سریف متن عموما شبیه هلوتیکا میشوند و فانت‌های سریف شبیه تایمز.
پس:
فونت myriad pro شبیه arial و بر پایه آن است. اشکالی هم ندارد. آن را کامل کرده است. ولی اریجینال نیست نمی‌شود برای آن جشن گرفت و آن را تحولی... دانست.
فونت Adobe Arabic جدید است بر پایه فونتی نیست. نمی‌توان شبیه آن چیزی را یافت (مثل عکس) اشکالی هم ندارد دستشان درد نکند.
فونت Shafigh جدید است بر پایه فونتی نیست. اشکالی هم ندارد دستشان درد نکند.

فونت Novin بر پایه ادوبی عربیک است. (حدود ۸۰ درصد) حس و حال آن را کمی عوض کرده است (طبق عکس) اشکالی هم ندارد دستشان درد نکند. در این وانفسا قابل تقدیر است. ولی اریجینال نیست نمی‌شود برای آن جشن گرفت و آن را تحولی... دانست.

این همه پرچانگی فقط در پاسخ به «واقعن تشابهی پیدا نمیکنی» بود. و واقعاً قصد جر و بحث و اینها نیست.
استاد گرانقدر همه ما که به اندازه سن همه ما در این زمنیه کار کرده است گفت که فلان روز رونمایی این فونت است. گفتم: نمونه‌ای دارید که چیست یا شبیه چیست؟ گفت:‌ نه جدید است.

نمونه مراسم رونمایی را دیدم و برای ایشان یک پرینت گرفتم و تشابه را نشان دادم. سری تکان داد و گفت که در آن مراسم هم به این شباهت اشاره شده است.
--------------
فکر کنم بهتر است این مبحث بسته شود.
نماد کاربر
saeidk

پستتوسط Reza Bakhtiarifard » 24 اکتبر 2013, 00:54

یک: این مبحث خیلی داره بدجوری بسته میشه. کی گفته Arial و Helvetica یکیه؟! این دوتا قلم از اصل متفاوت پیش رفتن.
مشکل نبود دانشه که شما اینو میگین
Arial برای فضای دیجیتال طراحی شده اما در مورد Helvetica این‌طور نیست
این‌که بگیم Myriad هم بر اساس Arial طراحی شده خیلی توهین بزرگیه!
باز هم شما رو ارجاع می‌دم به تصویر مقایسه‌ی نوین و ادوبی اربیک. این دوتا فونت چه‌قدر شبیهن؟؟!!
این حرف‌ها فقط نشون‌دهنده‌ی دقت و حساسیت کم نسبت به حروفه
دو: کسی این‌جا ادعای ایجاد تحول اساسی نداشته. بازهم از کم‌دانشیه که از یه فونت رسمی انتظار تحول دارین. چون به جرأت میگم این غیر ممکنه
نماد کاربر
Reza Bakhtiarifard

بعدی

بازگشت به خط، زبان و قلم‌سازی

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 12 مهمان