انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

نگهداری از باتری مک بوک

بخش فنون تشخیص مشکل، تعمیر و نگهداری

نگهداری از باتری مک بوک

پستتوسط 60vahidsalehi » 17 اکتبر 2019, 23:53

درود
من یک مک بوک ۲۰۱۱ داشتم و به خیال خودم برای اینکه باتری خراب نشه دايم به برق وصل بود بعد یک سال کلا. ۵ ثانیه هم برق و نگه نمیداشت!!
الان مک پرو ۲۰۱۹ گرفتم
در مقاله ای میخوندم بهترین حالت نگهداری باتری ۵۰ درصد هست که یونها در حال تعادل هستند
و بهتره در حدود ۲۰ درصد شارژ کنید تا ۸۰ درصد
و ماهی یکبار هم کلا تخلیه بشه و تا ۱۰۰ درصد بره
آیا این روش خوبه؟
60vahidsalehi

پست‌ها : 11

پاسخ: نگهداری از باتری مک بوک

پستتوسط Ilia » 18 اکتبر 2019, 17:30

بنظر نصایح کاملا بی‌پایه‌ای میاد بخصوص برای مکبوک‌های جدید (بعد از ۲۰۰۹). هر چند وقت فقط یکبار از باتری‌اش استفاده کنید و بعد بزنید شارژ بشه.

https://www.apple.com/batteries/maximizing-performance/
و
https://www.quora.com/What-is-the-offic ... -necessary
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط panel123 » 22 اکتبر 2019, 02:13

من که همیشه باتری رو تا 80 یا 90 درصد شارژ می کنم البته منم یه چیزایی شنیدم که بهتره باتری تا 70 یا 80 درصد شارژ بشه اما اهمیتی ندادم و در موردش تحقیق کاملی انجام ندادم اما با مطالعه این مطلب لازم شد در موردش اطلاعات کسب کنم

پست‌ها : 19

پستتوسط AmirT » 22 اکتبر 2019, 12:33

اتفاقا اینکه هیچوقت تا ۱۰۰ شارژ نکنید ممکنه خودش مشکل ساز بشه.
باتری‌های مدرن خیلی پیشرفت کردن و انعطاف پذیرتر هم طراحی میشن. خیلی لازم نیست کاربر نگرانی خاصی برای استفاده ازش به خرج بده.

تقریبا رعایت چندتا نکته کافیه، یکی اینکه چند حداقل چند هفته‌ای یه بار خالی و پر بشه. این به خاطر اینه که مواد شیمیای داخل باتری جابه‌جا بشن و در سکون طولانی مدت خاصیت‌های خودشونو از دست ندن. حالا وقتی شما فقط تا ۸۰ درصد شارژ کنی از مقداری از ظرفیت هیچوقت استفاده نمیشه و کم کم ممکنه اون ظرفیت از دست بره. یه دلیل دیگه پر و خالی کردن اینه که سیستم عامل ظرفیت باتری رو بازشناسی کنه و آمار باتری رو دقیق‌تر نشون بده.
دو اینکه در محدوده دمایی پیشنهاد شده از لپتاپ استفاده کنید، چون دمای خارج از این محدوده (مخصوصا گرمای زیاد) به راحتی باتری رو خراب میکنه.

۲۰ تا ۸۰ درصد بازه‌ایه که باتری بیشترین راندمان خودشو میده. سیستم عامل سرعت پر و خالی شدن باتری در بالای ۸۰ درصد و زیر ۲۰ درصد رو برای محافظت از باتری کند میکنه. این خیلی ربطی به تجربه کاربری نداره. و وقتی به شارژر وصل باشه که اصلا تاثیری نداره. در کل نگرانش نباشید.

اون ۵۰ درصد هم برای نگهداری طولانی مدت توصیه شده. مثلا قراره یک ماه برید مسافرت و لپتاپ خاموش بمونه. حالا اگر باتریش حدود ۵۰ درصد باشه و خاموشش کنید، باتری در وضعیت مناسب‌تری خواهد ماند.
But what is happiness except the simple harmony between a man and the life he leads? — Albert Camus
نماد کاربر
AmirT

پست‌ها : 342

پستتوسط 60vahidsalehi » 24 اکتبر 2019, 10:26

ممنونم از دوستان عزیز
60vahidsalehi

پست‌ها : 11

پستتوسط Nav ! D » 15 مارس 2020, 23:19

دوستان من باطری مکبوک رو بعد از سالیان مجبور شدم عوض کنم. جوری شده بود که اصلا بدون برق کار نمیکرد.
الان به مشکل خوردم این که از صفر تا ۶۰ درصد تقریبا زیر دو ساعت شارژ میشه٬ ۴۰ درصد بقیه‌ش ولی یه روز دو روز طول میکشه!!
ریست SMC هم کردم ولی فرقی نکرد. زمان تقریبی فول شارژ شدن رو هم هر وقت میخوام ببینم بعد از کلی تاخیر٬ هر بار یه چیز نشون میده که مشخصه واقعی نیست٬ کمترینش هم ۹ ساعت بوده (از ۶۰ درصد تازه!).

بعد از ۱۲ ساعت فقط ۴ درصد شارژ شده.
Apple iMac MC814 - MacBook Air MD760 - iPhone 11 Pro Max - iPod Nano 6G
نماد کاربر
Nav ! D

پست‌ها : 216

پستتوسط Arzhang » 18 مارس 2020, 01:50

این باتری به نظر می‌رسه خرابه. نمی‌شه عوضش کرد؟ گارانتی‌ای چیزی نداره؟
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

بازگشت به تعمیر و نگهداری

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 3 مهمان