انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

صفحه‌آرایی و تایپ فارسی در ادوبی ایندیزاین (Adobe InDesign)

بحث پیرامون مسائل مربوط به قلم‌سازی، حروف‌چینی و بومی‌سازی

صفحه‌آرایی و تایپ فارسی در ادوبی ایندیزاین (Adobe InDesign)

پستتوسط Nonbahrami » 07 ژوئیه 2019, 12:10

سلام دوستان.
امکان تایپ فارسی در Adobe.InDesign.CC.14.0.2.324.Mac هست؟ برای من بریده بریده تایپ میشه. ممنون میشم کمکی بهم کنید.
Nonbahrami

پست‌ها : 88

پاسخ: تایپ فارسی در ادوبی ایندیزاین (Adobe.InDesign)

پستتوسط Behnam » 07 ژوئیه 2019, 23:25

روی آیکان Adobe Creative Cloud در منوی دسکتاپ کلیک کنید [اگر آنجا نیست باید جای دیگری در فایندر باشد] و روی سه نقطهٔ‌ عمودی منتهای بالای سمت راست کلیک کنید و Preferences را انتخاب کنید. آنجا باید زبان کاربری نرم‌افزارها را به انگلیسی-عربی تبدیل کنید.
Screen Shot 5.png
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط saeidk » 08 ژوئیه 2019, 10:31

فکر کنم پس از این کار باید دوباره برنامه دانلود و نصب شود تا فارسی-عربی فعال شود
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط Behnam » 09 ژوئیه 2019, 01:47

بله احتمالاً باید دوباره دانلود شود. درست یادم نیست. یادم هست که بدون این گزینهٔ فارسی-انگلیسی مشکل فارسی نویسی داشتم. ولی یادم نیست که از نو دانلود کردم یا نه. ولی به احتمال زیاد همینطور باید باشد.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ilia » 09 ژوئیه 2019, 03:38

حتما لازم نیست تا اینترفیس برنامه عربی یا فارسی باشد، اما بایستی که نسخهٔ میدل‌ایست باشد. ما سر کار از طریق آی‌تی اداره که دوست من است، نسخهٔ انگلیسی امارات را برای ادارات دانلود کردیم. منوها و غیره همه انگلیسی هستند اما راست به چپ را ساپورت میکند.

اما اگر استایل‌های پاراگراف و کاراکترهای فارسی را در نسخهٔ خاورمیانه در یک داکیومنت تعریف و آنرا در نسخهٔ لاتین استفاده کنید، بیشتر کارهای راست-به-چپ را میشود با آن از طریق انتخاب استایل پیشفرض درست انجام داد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Behnam » 09 ژوئیه 2019, 05:07

نه نسخهٔ‌ میدل‌ایست فکر می‌کنم مربوط به نسخهٔ های قبل از creative claud باشد. دیگر چیزی به نام نسخهٔ میدل‌ایست برای ایندیزاین وجود ندارد. تمام آنهایی که دیده‌ام مربوط به قبل از CC می‌شود.
این گزینهٔ انگلیسی-عربی اینترفیس عربی ندارد. فقط پشتیبانی از راست به چپ را فعال می‌کند. حالا که به امارات اشاره کردی، فکر می‌کنم اینترفیس عربی فقط در توزیع کشورهای عربی وجود دارد. شاید «انگلیسی» امارات همان «انگلیسی-عربی» کانادا باشد. شاید هم نسخه‌ٔ میدل ایست هنوز در توزیع خاورمیانه وجود داشته باشد. در اوایل کار CC که اینطور بود. ولی در واقع نسخهٔ به روز نرسیده بود.
البته من زیاد با ایندیزاین خودم ور نرفته‌ام شاید بشود اینترفیس عربی آن را هم فعال کرد. بهرحال نسخهٔ‌ ایندیزاین من هم مثل Nonbahrami همان 14.0.2 است.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Behnam » 09 ژوئیه 2019, 05:34

این لیست زبان‌های نرم‌افزارهای ادوبی CC در کاناداست.
Screen Shot 6.png
Screen Shot 6.png (25.94 KiB) - بازدید 15304 بار

احتمالاً در مصر و دیگر کشورهای عربی لیست مربوطه متفاوت است و زبان عربی اولویت می‌گیرد و در اسرائیل زبان عبری اولویت می‌گیرد و به اینترفیس نرم‌افزار بدل می‌شود.
یادم هست که آن زمانی که دنبال این نسخهٔ میدل‌ایست بودم، تنها جایی که در کل آمریکای شمالی آن را می‌فروخت مغازه‌ای در نیویورک بود!
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط saeidk » 09 ژوئیه 2019, 10:00

برای فعال بودن امکان راست به چپ عربی-فارسی باید گزینه english-یدعم العربیه هنگام نصب فعال باشد (برای ایندیزاین-ایلوستریتور-اینکپی-پریمیر...)
این گزینه در ایندیزاین فقط برای پاراگراف راست به چپ نیست. چیزهایی مثل امکان دوصفحه‌ای facing راست به چپ و شماره صفحه راست به چپ، ایندکس راست به چپ، اعداد عربی-فارسی، استوری راست به چپ، کشیدگی و خیلی چیزهای دیگر. خلاصه خدا این ایندیزاین را از ما نگیرد ان شالله
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط Nonbahrami » 10 ژوئیه 2019, 10:45

ممنون از همه دوستان که کمک کردند. با همین روشی که گفتین حل شد. سپاس
Nonbahrami

پست‌ها : 88

پستتوسط AliGhz » 17 مه 2020, 15:49

امروز با این سایت (مدرسهٔ ایندیزاین) آشنا شدم. هنوز آموزشی را از آن خریداری نکرده‌ام ولی به نظر می‌رسد در مورد ایندیزاین، مجموعه متنوعی از نیازها اعم از آموزش و رفع اشکال، فونت (فانت/قلم)، قالب‌های آماده و… را رفع می‌کند:

https://indesign.nagsh.ir

این پک آموزشی از همان سایت، هم با توجه به گستردگی مباحث و هم قیمتش، جذاب به نظر می‌رسد:

کد: انتخاب همهٔ
https://indesign.nagsh.ir/product/پک-کامل-آموزش-ایندیزاین-indesign/
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

بازگشت به خط، زبان و قلم‌سازی

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 6 مهمان