انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

قلم جدید فارسی اپل در iOS 11 و Sierra High

جدیدترین اخبار را در اینجا بخوانید و بنویسید

پاسخ: قلم جدید فارسی اپل در iOS 11 و Sierra High

پستتوسط Ali.Rastegar » 08 اکتبر 2017, 00:03

ممنون سعید جان و امیدوارم از اینکه نسخه ttc را تبدیل کرده بودم فکر نکنی توانایی‌هایت را دست کم گرفته‌ام!
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Behnam » 08 اکتبر 2017, 00:27

saeidk نوشته است:[نمایش]
ممنون از همه. برای یک همچین فونت زشت و بدترکیبی چقدر هم زحمت کشیده‌اند. جدول اپن‌تایپ هم دارد و در کامپیوتر همه می‌شود از آن استفاده کرد.
همه را با نام بدون نقطه، گذاشتم اینجا:

http://s9.picofile.com/file/8308428868/ ... I.zip.html

ArabicUIDisplay.ttc را در OTM باز کردم. ظاهراً اینها کلاً قلم‌های اپن‌تایپ هستند و AAT ندارند. این نشانهٔ این است که اپل AAT را کلاً کنار گذاشته است. دست‌کم برای عربی-فارسی. مرگ AAT زیاد هم تعجب برانگیز نیست. این دوران نقاهت طولانی بیشتر باعث تعجب است!
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط saeidk » 08 اکتبر 2017, 14:59

[نمایش]
سعید جان اتفاقا این فونت برای نمایش محتوای اینترنت، مخصوصا برای سیستم iOS، زیاد بد نیست. حتی بنظرم در این مورد از خط جیزه بہتر است. ولی خوب سلیقہ‌ها اندکی در این مورد ممکن است فرق کند.
احمد

درست می‌گویی احمدجان موضوع سلیقه است ولی من بدجوزی از این بدم می‌آد :confused:

[نمایش]
ممنون سعید جان و امیدوارم از اینکه نسخه ttc را تبدیل کرده بودم فکر نکنی توانایی‌هایت را دست کم گرفته‌ام!

اختیار داری من مخلصم

[نمایش]
ArabicUIDisplay.ttc را در OTM باز کردم. ظاهراً اینها کلاً قلم‌های اپن‌تایپ هستند و AAT ندارند. این نشانهٔ این است که اپل AAT را کلاً کنار گذاشته است. دست‌کم برای عربی-فارسی. مرگ AAT زیاد هم تعجب برانگیز نیست. این دوران نقاهت طولانی بیشتر باعث تعجب است!

کنجکاوی من هم برای همین بود.
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط alibozorg » 01 ژانویه 2018, 00:38

سلام
آیا می‌شود فونت فارسی جدید high sierra و ios 11 را به همان جیزه تغییر داد؟ راهی وجود دارد؟
alibozorg

پست‌ها : 12

پستتوسط nbvmilad » 08 نوامبر 2018, 21:44

با سلام
بنده هرچه دنبال فونت های Geeza Pro Bold و Courier New عربی برای استفاده در ویندوز گشتم نتیجه ای حاصل نشد
آیا این امکان وجود دارد که این فونت ها را همانند ArabicUIText در اینجا حهت استفاده قرار دهید؟
با تشکر
nbvmilad

پست‌ها : 1

پستتوسط Behnam » 09 نوامبر 2018, 20:50

Courier New از فانت‌های خود سیستم ویندوز است و عربی هم دارد. بعید می‌دانم نسخهٔ ویژهٔ «عربی» برای این فانت وجود داشته باشد. چیزی که هست این است که بستهٔ Courier New شامل چهار فانت معمولی، بولد، ایتالیک و بولد ایتالیک است. از این چهار فانت فقط معمولی و بولد آن عربی دارند. نوع ایتالیک آنها عربی ندارند. اگر در تنظیمات خود از نوع ایتالیک پرهیز کنید قاعدتاً نباید مشکلی داشته باشید.
Geeza Pro از فانت‌های سیستم مک است. این فانت (هم معمولی و هم بولد) از تکنولوژی فانت اپل برای حروفچینی فارسی و عربی استفاده می‌کند که این تکنولوژی در ویندوز پشتیبانی نمی‌شود و در نتیجه در ویندوز حروفچینی نمی‌شود. تا آنجا که من می‌دانم نوعی از آن که برای ویندوز مناسب باشد وجود ندارد.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ilia » 09 نوامبر 2018, 21:00

اگر اشتباه نکنم، فانت خرمشهر (XB Khoramshar) که بهنام زحمتش را کشیده، بر مبنای جیزه ساخته شده. فقط مقداری حروفش بزرگتر شده تا همخوانی بهتری میان حروف فارسی و لاتین داشته باشد. علاوه بر این خرمشهر دارای حروف لاتین هم هست و جیزه نیست.
Geeza_Khoramshahr.png

----
داشتم این را مینوشتم که خود بهنام جواب داد. بهنام آیا درست یادم می آید؟
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Behnam » 09 نوامبر 2018, 21:28

راستش من هم یادم رفته بود! آره خرمشهر بر مبنای جیزه (جیزهٔ آن زمان) بود. جیزهٔ بولد از آن زمان خیلی بهتر شده ولی چون من آن را درشت‌تر کرده بودم هنوز هم می‌توان آن را جیزهٔ بولد به حساب آورد. خرمشهر روی ویندوز کار می‌کند.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ali_Omid » 27 ژوئیه 2020, 10:16

چرا فونت Arabic UI Display کاراکتری برای علامت ! ندارد
Ali_Omid

پست‌ها : 144

پستتوسط Ilia » 28 ژوئیه 2020, 08:07

Exclamation Mark یا همان علامت تعجب در کاراکترهای لاتین طبقه بندی شده. این فانت که شما گفتی، یک فانت عربیست و کاراکترهای لاتین را ندارد. وقتی که سیستم وقتی آن کاراکتر را لازم داشته باشد، از فانت سیستمی که آنرا داشته باشد مثل سانفرانسیسکو استفاده میکند. جیزه هم آنرا ندارد. البته هر کاراکتری را هر فانتی میشود داشته باشد، اما داشتن آن برای فانتی که هیچکدام از کاراکتر های دیگر لاتین را ندارد، کار غیراستانداردی خواهد بود.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

قبلی

بازگشت به اخبار و تازه‌ها

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 19 مهمان