انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

تجربهٔ نصب تمیز سیستم مک

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

تجربهٔ نصب تمیز سیستم مک

پستتوسط nilean » 21 ژوئن 2018, 20:37

چند وقتی بود سیستم عامل لپتاپ و گوشی، هر دو بازی در می‌آوردند. مک‌بوک بعد نصب های‌سیرا تبدیل شده بود به اسبی پیر و چموش و بی‌جون. فهرست اتفاقات ناخوشایند و عجیبش اینقدر طولانیه که فقط چند موردش اینهاست:

چیزی به اسم حالت sleep وجود نداشت. با هر بار رفتن به این فاز، یا بستن در مک‌بوک، اتومات شات داون می‌شد و بعضی اوقات با در بسته خود به خود روشن می‌شد. هر بار مجبور بودم یک بار بوت کامل و باز شدن برنامه‌های قبلی رو پشت سر بذارم.
خیلی از اپلیکیشن‌ها دچار اشکالات اساسی شده بودند. اکسترافایندر از کار افتاده بود (علی رغم دستور csrutil). مرورگر اپیک با بستن هر کدوم از تب‌ها، به کلی بسته می‌شد. برنامه‌های سبک مثلا پلیرها مشغول استفاده سخت‌افزاری سنگین از منابع بودند. سافاری توان باز کردن خیلی از صفحات مثل فیس‌بوک و بی‌بی‌سی و مجله تایم رو نداشت و محتوا یا لود نمی‌شد یا صفحه در چرخه ریلود می‌افتاد و مجبور بودم با مرورگر دیگه‌ای بازشون کنم. امکان اتصال به بعضی شبکه‌های وایرلس وجود نداشت و چه و چه و چه.

آیفون هم بعد از iOS 10 همین وضعیت رو داشت. جابجایی بین صفحات با تنبلی انجام می‌شد. آیتیونز خود به خود کراش می‌کرد و از برنامه خارج می‌شد. دوربین با لگ چند ثانیه‌ای بالا می‌اومد. مصرف باتری به شدت افزایش پیدا کرده بود و توان یک روز کاری ساده رو نداشت و غیره.

برای منی که خودم رو کاربر نابلد حساب نمی‌کنم عجیب بود. تمام این سال‌ها رفتار این چنینی از هر دو اینها ندیده بودم. همیشه سعی کرده بودم حداقل بیست درصد فضای ذخیره سازی هر گجت رو خالی نگه دارم و خودداری کنم از سنگین کردن سیستم با نرم‌افزارها و اکستنشن‌های گوناگون و حواسم به امنیت سیستم و نرم‌افزارها بود. عجیب‌تر از همه اینکه های‌سیرا رو Clean Install کرده بودم (و بعد از نصب با تایم ماشین اطلاعات رو منتقل) و علی‌رغم این باز هم به این وضعیت افتاده بود.

تجربه لذت بخش کار با مکینتاش و آیفون عذابی شده بود که درمانی نداشت و با وضعیت فعلی قیمت، حتی توان فکر کردن به خرید یه لپتاپ و گوشی تازه رو نداشتم. به سرم زد این بار کار تازه ای‌کنم. همه اطلاعات هم با تایم ماشین و هم CCC بکاپ گرفتم و دوباره رفتم سراغ Clean Install. این‌بار بعد از اتمام نصب، عطای انتقال اطلاعات با تایم‌ماشین رو به لقاش بخشیدم. یکی یکی همه نرم‌افزارها رو دوباره نصب کردم، همه تنظیمات رو به حالت همیشه برگردوندم و نهایتا اطلاعات رو بخش بخش، منتقل. همین کار رو با آیفون کردم و بعد از ریست‌فاکتوری تمام این پروسه تکرار شد. کاری که چند روز پیوسته از من زمان و انرژی و هزینه گرفت.

این بار همه چیز درست شده بود. هر دو جان تازه‌ای گرفته بودند و یادم افتاد چقدر دلم برای روانی محیط مکینتاش تنگ شده. روان و راحت و کاربردوست. درست مثل روز اولی که از جعبه در اومدن. چند دقیقه‌ای گذشت تا یادم بیاد آخرین بار این پروسه رو با ویندوز تجربه کرده بودم و این خاطره اینقدر دور بود که تمام چند ماه گذشته حتی به ذهنم خطور نکرده بود شاید و فقط شاید، اپل هم به همین طاعون دچار شده. وضعیتی که سال‌ها بود با مک تجربه نکرده بودم و حالا، نمی‌دونم باید خوشحال باشم بابتش یا نه.

همه این مدت دلخوشی من این بود که مک این مدل بازی‌ها رو نداره. که مک، به اندازه کافی قابل تکیه است و مطمئنه و حالا فکر می‌کنم چقدر فاصله گرفتیم از دوران اسنولپرد و iOS7. تصور اینکه چند ماه دیرتر، فرضا بعد از عرصه موهاوی، باز باید همین چرخه رو تکرار کنم، ناخوشاینده و اعتمادم به پایایی اپل خدشه دار شده. فاکتوری که موقع خرید گجت‌ها همیشه برام مهم بود و حالا، به جز هزینه‌ای که برای نرم‌افزارها کردم و روح‌نوازی طراحی، دلیل بیشتری ندارم برای همراهی. امیدوارم یا من اشتباه کرده باشم یا این روزها بگذرن و روح‌ تازه‌ای بگیره سیب دوست‌داشتنی.
نماد کاربر
nilean

پست‌ها : 125

پاسخ: تجربهٔ نصب تمیز سیستم مک

پستتوسط Ilia » 21 ژوئن 2018, 21:26

مک معمولا مثل ویندوز دائما احتیاج به نصب تمیز سیستم ندارد، اما این به معنی مفید نبودن اینکار نیست. مخصوصا اگر روی سیستم قبلی چیزهای مشکل‌ساز نصب شده باشد یا اختلالات و ناسازگاری‌های غیرعادی پیش آمده باشد.

یکی از چیزهایی که من همیشه توصیه میکنم عدم نصب برنامه‌هایی که روی سیستم مثل اکسترافایندر سوار میشوند هست. این جور چیزها بنظر من اصلا به دردسرش نمی‌ارزد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Arzhang » 22 ژوئن 2018, 00:11

من اعتراف می‌کنم که همین حرف ایلیا سبب شد که اکسترا فایندر را( که نسخه‌ی موقتش را داشتم و قصد خریدش را داشتم)، از روی سیستم‌ام پاک کنم.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط nilean » 22 ژوئن 2018, 02:27

درسته ایلیا جان. منم این سری بی‌خیال نصب اکسترا فایندر شدم و دنبال جایگزینی کم‌دردسرتر ام.
نماد کاربر
nilean

پستتوسط Nonbahrami » 07 سپتامبر 2018, 02:10

رنامه‌هایی که روی سیستم مثل اکسترافایندر سوار میشوند رو چطوری میشه تشخیص داد؟
Nonbahrami

پست‌ها : 88

پستتوسط Ilia » 07 سپتامبر 2018, 02:52

هر برنامه یا اکستشنی که همیشه کار میکند و نمیشود خاموشش کرد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Ilia » 06 نوامبر 2018, 18:32

بعد از خرید مک جدید برخلاف تمایلم تسلیم درخواست‌های پسرم شده بودم و چند بازی مشکوک و غیرمعمول را برایش از طریق ترمینال و جوا نصب کرده بودم. و اخیرا چند وقتی بود که حس می‌کردم بدافزاری روی مک نصب است. مثلا درست بعد از ریست آیفون ایمیل فیشینگ کلاهبرداری با شمایل اپل برایم آمد که دستگاه جدیدی با آیدی شما از فلان آی‌پی آمده و روی لینک زیر کلیک کنید و… چند تا از این ایمیل‌های تارگت شده، من را آنقدر دلچرکین کرده بود که آخرش آیمک را ریست کردم و حتی از بک‌آپ تایم ماشینم هم برای ری‌استورش استفاده نکردم. همهٔ تنظیمات را دستی دوباره وارد و برنامه‌ها از نو نصب کردم. و حالا بنظر همه چیز درست شده.

برای گیم و غیره هم برای پسرم، در برنامه دارم که در آیندهٔ فعلا نامعلوم، بوت‌کمپ را روی هارد خارجی برایش نصب کنم و مکم را آلودهٔ این چیزها نکنم.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط nilean » 06 نوامبر 2018, 22:23

بسیار کار درستی کردی ایلیا جان. من هم بعد از نصب کاملا تمیز و پرهیز از نصب نرم‌افزارهای اضافی، کمتر پیش اومده به مشکل بخورم و همه چیز روان‌تر از قبله.
نماد کاربر
nilean

پستتوسط Ilia » 25 دسامبر 2018, 20:37

من یک مک مینی ۲۰۰۹ دارم که بسیار کند و غیر قابل استفاده شده بود. چند وقت پیش یک هارد SSD را در آن کار گذاشتم و سیستم را هم از نو و تمیز روی آن نصب کردم. دستگاه ۹ ساله واقعا زنده و قابل استفاده شده.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 23 مهمان