انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

نصب سیستم جدید بر روی مکی که آنرا رسما قبول نمیکند از طریق هک

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

نصب سیستم جدید بر روی مکی که آنرا رسما قبول نمیکند از طریق هک

پستتوسط Amir_S » 29 سپتامبر 2017, 17:08

آخرین آپدیت رسمی برای دستگاه من، El-Cap بود. چند ماه پیش یک هک پیدا کردم که امکان نصب Sierra را روی دستگاه‌های قدیمی‌تر می‌داد. البته چون نصب سیستم دستکاری شده کار خطرناکی است، سراغش نرفته بودم. اما از آنجا که Xcode 8.3 و بعد از آن روی سیستم من نصب نمی‌شد، تصمیم گرفتم که به عنوان سیستم دوم روی یک هارد دیگر نصبش کنم و وقتی به سراغ سایتش رفتم،‌دیدم که یک نسخه‌از برنامه‌اش را هم برای High Sierra ساخته است.
در ابتدای صفحه لیستی از دستگاه‌های سازگار و ناسازگار و مشکلات احتمالی در مدل‌های خاص را آورده (مثلا یک کارت wifi هست که درایورش حذف شده و در این دو سیستم کار نمی‌کند). بعد هم مراحل کار را توضیح داده است.
اول باید یک نسخه از فایل نصب سیستم‌عامل را از اپ استور بگیرید که طبیعتا در دستگاه ناسازگار امکانش را نخواهید داشت (اما در برنامه‌ای که برای High Sierra ساخته‌است، خودش می‌تواند دانلود را انجام بدهد). بعد فایل app را به برنامه می‌دهید و یک فلش با فرمت HFS+ هم آماده می‌کنید تا فایل نصب patch شده را روی آن کپی کند.
این پچ دو کار انجام می‌دهد. یکی اینکه بخشی را که سازگاری دستگاه را موقع نصب کنترل می‌کند، دور می‌زند تا بتوانید نصب را انجام بدهید. دوم اینکه یک برنامه پچ در utilityهای محیط نصب اضافه می‌کند تا بتوانید بعد از نصب، همین کار را با خود سیستم عامل هم بکنید. ضمن اینکه تعدادی ابزار و درایور و… هم دارد که بسته به مدل دستگاه باید اضافه کنید. ضمن اینکه امکان آپدیت سیستم از اپ‌استور را هم فراهم می‌کند.
بعد از اینکه نصب کامل و دستگاه ریست شد، باید دوباره از فلش بوت کنید و این ابزار را اجرا کنید و مدل دستگاه را بدهید تا کار‌های لازم را انجام بدهد. بعد می‌توانید وارد سیستم عامل جدید شده و تنظیمات اولیه را انجام و وارد آن شوید.
تنها مشکلی که من تا به حل داشتم این بود که وقتی اولین بار سیستم بالا آمد (همان باری که تنظیماتی نظیر زبان و … را وارد کنید) ترک پد و کی‌بورد را نشناخت و من مجبور شدن از ماوس و کی‌بورد USB استفاده کنم. بعد از آن در این چند ساعت مشکل خاصی پیش نیامده.
لینک صفحه توضیحات (حاوی لینک دانلود) را می‌گذارم تا اگر خواستید با مسئولیت خودتان امتحانش کنید:
http://dosdude1.com/highsierra/
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پاسخ: نصب سیستم جدید بر روی مکی که آنرا رسما قبول نمیکند از

پستتوسط Nyaiesh » 29 سپتامبر 2017, 19:41

سلام
راستش در عمل این سخن اَپل خیلی درست درآمده که هر برنامه برای کدام دستگاه کار میکند شاید اولین بار که اینکار را امتحان کردم توانستم با برنامه‌ای ساده لئوپارد را در یک پاورمک جی ۴ نصب کنم که بگفته اپل در نهایت میتوانست با تایگر کارکند درست است که لئوپارد نصب شد ولی خیلی قفل میکرد و پشیمانم کرد این سالها تلاشهای هکینتاشی هم چندان موفق نبوده و مشکلاتی از این دست فراوانند انگار اینجا باید بحرف اَپل گوش کرد انشاءاللّه شما بمشکل نخوری
خدایا کیهان و زمین و نوترون در طواف و ما در خواب
نماد کاربر
Nyaiesh

پست‌ها : 357

پاسخ: نصب سیستم جدید بر روی مکی که آنرا رسما قبول نمیکند از

پستتوسط Amir_S » 29 سپتامبر 2017, 22:23

بطور کلی با شما موافقم و برای همین ال‌کپ روی SSDما را فعلا نگه داشته‌ام و آن را برای تست خودش و Xcode نصب کرده‌ام، اگر چند ماهی بدون مشکل کار کرد، شاید رسما به آن مهاجرت کنم. شاید هم به دلیل عدم اعتماد به امنیت فایلهای چپ شده، هیچوقت اینکار را نکنم.
اما در این مورد خاص فکر می‌کنم اپل بیشتر به قصد مجبور کردن کاربران به استفاده از سیستم‌های جدیدتر اینکار را کرد. چون مثلا مک‌بوک پلاستیکی که مشخصات از سیستم من ضعیفتر بود را پشتیبانی کرد ولی مک‌بوک پرو مرا از دور خارج کردند.
پ.ن: این را یادم رفت در پست قبلی بنویسم که برای استفاده از این ابزارها (از زمان نصب تا هر وقت که بخواهید از آنها استفاده کنید) باید System Integrity Protection خاموش باشد.
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2