انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

نرم‌افزار خوشنویسی «قلم برتر» برای مک

بحث پیرامون مسائل مربوط به قلم‌سازی، حروف‌چینی و بومی‌سازی

پاسخ: نرم‌افزار خوشنویسی «قلم برتر» برای مک

پستتوسط taqia » 06 نوامبر 2016, 11:53

Ilia نوشته است:[نمایش]
درستش این است که اشکال و نقص به این واضحی و بزرگی را برطرف کنند، هر چند برایشان زحمت داشته باشد.

برای شرکتی که فلسفهٔ وجودیش تولید فانت‌های پیشرفته و حرفه‌ایست، این واقعا قابل توجیه نیست. طراح فانت بایستی امکان تایپ درست را فراهم کند و اینکه بگوید این را با آن عوض کنید، اصلا معقول نیست.

کاش بجای اینکه این جواب را میدادند، زحمت کامل کردن فانت‌ها را در نسخهٔ آینده‌اش میدادند. این هم رفع اشکال واضحی را میکند، هم برای وجهه خودشان بعنوان شرکتی که فانت‌های حرفه‌ای تولید میکند، خوب است.

امیدوارم که تجدید نظر کنند.

:star: باسلام و عرض تشکر خدمت همه دوستانی که در خصوص نرم افزار قلم برتر به بحث و تبادل نظر پرداختند.

در سال ۸۴ که قدم‌های اولیه برای ساخت قلم‌هایی با امکانات متفاوت را برداشتیم، برای حروف همزۀ بالا و پایین، کد استانداردی وجود نداشت. لذا ۲ کد را خودمان به آنها نسبت دادیم. در سال‌های بعد به این دو حرف کدهای استاندارد نسبت داده شد. ما هم کد‌های استاندارد را جایگزین کردیم. بنابراین با ارتقا به نسخه ۳.۵.۱۳ امکان استفاده از همزهٔ بالا و همزهٔ پایین با کد استاندارد وجود خواهد داشت.

:idea: تغییر کلیدهای میانبر
شباهت کلیدهای میانبر قلم‌برتر با بعضی از برنامه‌ها، گاهی باعث تداخل می‌شد. قبلا برای حل این مشکل لازم بود، کاربران ابزار تایپوگرافی را غیر فعال کنند، ولی حالا می‌توانند براحتی آنها را بشکل دلخواه تغییر دهند.
با تعریف کلید میانبر "تغییر زبان کیبورد" برای تغییر زبان از فارسی به انگلیسی و بالعکس هر کلید دلخواهی را تعریف کنید.

hotkeys.png

:idea: لیست قلم‌ها
کاربران می‌توانند در این پنجره قلم‌ها را فعال یا غیرفعال کنند. این امکان زمانی که طراح در یک پروژه با تعداد خاصی از قلم‌ها کار می‌کند و می‌خواهد ققط آنها در دسترس باشند، مناسب است.
امکان تغییر اندازه این پنجره نیز بوجود آمده است.

fonts.png
fonts.png (5.57 KiB) - بازدید 19066 بار

:idea: صفر توخالی
در قلم‌های نازنین، میترا، ترافیک و رویا صفر توخالی جایگزین شد. در این جایگزینی به موارد زیر توجه کردیم:
• عرض این کاراکتر تغییر نکرد تا در فایل‌های قبلی کاربران اشکالی بوجود نیاید.
• فقط عدد صفر فارسی جایگزین شد و صفر عربی بشکل تو پُر باقی ماند.
• در ایندیزاین امکان انتخاب نوع صفر وجود دارد.

:!: در خصوص برنامه Word 2016 بعضا گزارش شده در آپدیت ۲۵ و شاید بالاتر بعد از ذخیره کار و باز کردن (Save & Open)، قلم‌های استفاده شده به قلم پیش فرض سیستم تبدیل می‌شود. البته این مساله خاص قلم‌های برتر نیست و طبق بررسی ما معلوم شد که قلم‌های سری B و W نیز با این مشکل مواجه هستند و این امید وجود دارد که در آپدیت‌های بعدی آفیس این مشکل برطرف شود. اما بعنوان یک راه حل موقت می‌بایست داکیومنت با فرمت Word 97-2004 ذخیره شود که بطور کامل این مشکل برطرف می‌شود:

تصویر

:idea: دریافت ارتقای قلم برتر:
http://maryamsoft.com/download
taqia

پست‌ها : 19

پستتوسط saeidk » 06 نوامبر 2016, 21:10

عکس آخر فیـــلتر بود
step2-choosedoc.png
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط sadeghi » 06 نوامبر 2016, 22:55

taqia نوشته است:[نمایش]
درستش این است که اشکال و نقص به این واضحی و بزرگی را برطرف کنند، هر چند برایشان زحمت داشته باشد.

:!: در خصوص برنامه Word 2016 بعضا گزارش شده در آپدیت ۲۵ و شاید بالاتر بعد از ذخیره کار و باز کردن (Save & Open)، قلم‌های استفاده شده به قلم پیش فرض سیستم تبدیل می‌شود. البته این مساله خاص قلم‌های برتر نیست و طبق بررسی ما معلوم شد که قلم‌های سری B و W نیز با این مشکل مواجه هستند و این امید وجود دارد که در آپدیت‌های بعدی آفیس این مشکل برطرف شود. اما بعنوان یک راه حل موقت می‌بایست داکیومنت با فرمت Word 97-2004 ذخیره شود که بطور کامل این مشکل برطرف می‌شود:

تصویر

:idea: دریافت ارتقای قلم برتر:
http://maryamsoft.com/download

در مورد این مشکل راه حل موقت دیگر این است که زبان فایل به جای فارسی، عربی انتخاب شود. در این صورت فرمت به هم نمی‌ریزد. البته فونت های موسسه استاندارد این مشکل را ندارند منتها آنها مشکل فاصله خطوط را دارند که در جای خودش در ایرماگ به آن پرداخته شده. شاید با مقایسه این فونت‌ها بتوانید مشکل را برطرف کنید.
sadeghi

پست‌ها : 344

پستتوسط Ilia » 07 نوامبر 2016, 21:46

جناب تقیای عزیز یا دوستان دیگر در مریم سافت، بعد از تشکر از رفع مشکل، آیا برنامه‌ای برای ارائهٔ برنامه‌هایتان در اپ‌استور یا به نحوی امکان فروش آن به خارج نشینان دارید؟ امکان خرید از داخل ایران با سهولت برای ما وجود ندارد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط taqia » 08 نوامبر 2016, 09:35

جناب تقیای عزیز یا دوستان دیگر در مریم سافت، بعد از تشکر از رفع مشکل، آیا برنامه‌ای برای ارائهٔ برنامه‌هایتان در اپ‌استور یا به نحوی امکان فروش آن به خارج نشینان دارید؟ امکان خرید از داخل ایران با سهولت برای ما وجود ندارد.

تلاش‌هایی در این خصوص صورت گرفته و قبلا حساب‌هایی برای آن ایجاد شد اما مسدود شد. به هرحال مشکلات تبادل مالی همچنان وجود دارد. در حال بررسی روش‌هایی برای رفع مشکل هستیم.
تلاش می‌شود ارائه به اپ‌استور در آینده صورت پذیرد.
موفق باشید.
taqia

پست‌ها : 19

پستتوسط Ahmad » 22 دسامبر 2016, 00:13

متن و تصاویر gif متحرک از نرم‌افزاری مریم

تایپوگرافی و بازی با حروف از جمله خصوصیات منحصر به فرد خط فارسی است که به زیباتر شدن متن کمک بسزایی می‌کند. کشیدگی‌ها، شکل‌های جایگزین، چیدمان حروف و نقاط، همگی قابلیت‌هایی است که برای این منظور استفاده می‌شود.

این خواص در قلم‌برتر، به فونت‌ها اضافه شده و بدون تبدیل متن به منحنی، با استفاده از کلیدهای میانبر، چیدمان حروف انجام می‌شود.

* کشیدگی*
کشیدگی.gif

*جایگزینی*
جایگزین.gif

*جایگزینی نقاط*
جایگزین نقاط.gif

*جایگزینی اعراب*
جایگزین اعراب.gif

*جابجائی*
جابجایی.gif

*جابجایی نقاط و اعراب*
جابجایی نقاط و اعراب.gif

*Reset کردن*
Reset.gif
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Ahmad » 19 ژانویه 2017, 23:37

با سلام،
متن و عکس‌های زیر از نرم‌افزاری مریم می‌باشد.

چند اتقاق جدید در قلم برتر

۴ عبارت دعایی جدید
1.jpeg

عبارات دعایی ضخیم برای قلم های بلد
2.jpeg

اگر ۀ از ترکیب ه و اعراب همزه نوشته شود، همزه بصورت خودکار به یای کوچک تبدیل می‌شود.
3.jpeg
3.jpeg (23.84 KiB) - بازدید 18453 بار

به خانوادۀ میترا، وزن کاربردی Semi Bold اضافه شد.
4.jpeg

در قلم‌های بلد حرف T قدری بلندتر بود که اصلاح شد.
5.jpeg
5.jpeg (8.04 KiB) - بازدید 18453 بار
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط SKH » 22 فوریه 2017, 20:28

سلام فراوان

من می خواستم این برنامه قلم برتر را برای ID تهیه کنم
اما سوالی داشتم
اگر کار نهایی را برای چاپ به چاپخانه ببریم آبا آنها هم باید قلم برتر را داشته باشند یا نیازی نیست ؟ چون من برای کار چاپ و نشر می خواهم
باسپاس فراوان
نماد کاربر
SKH

پست‌ها : 3

پستتوسط Ilia » 23 فوریه 2017, 02:34

قاعدتا از کارتان بصورت پی‌دی‌اف خروجی میگیرید و میفرستید برای چاپ. فانتها در پی‌دی‌اف ذخیره میشوند و نیازی نیست که چاپخانه آنها یا این نرم‌افزار را داشته باشد. مگر آنکه بدلیلی مثلا قصد باز کردن پی‌دی‌اف را در ایلاستریتور داشته باشند. که در اینصورت، میتوانید خودتان نوشته‌ها را در ایلاستریتور قبل از فرستادن بصورت path یا outline در آورید و پی‌دی‌اف بدون نوشته و فانت را بفرستید برای چاپ.

اما اگر مثلا فایل ورد و غیره را بخواهید برای کسی بفرستید، بله طرف مقابل هم بایستی این نرم‌افزار و فانتش را نصب داشته باشد. البته ورد فرستادن به چاپخانه کار ملانصرالدین است، اما هیچ چیزی آنجا بعید نیست.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط SKH » 26 فوریه 2017, 00:14

قاعدتا از کارتان بصورت پی‌دی‌اف خروجی میگیرید و میفرستید برای چاپ. فانتها در پی‌دی‌اف ذخیره میشوند و نیازی نیست که چاپخانه آنها یا این نرم‌افزار را داشته باشد. مگر آنکه بدلیلی مثلا قصد باز کردن پی‌دی‌اف را در ایلاستریتور داشته باشند. که در اینصورت، میتوانید خودتان نوشته‌ها را در ایلاستریتور قبل از فرستادن بصورت path یا outline در آورید و پی‌دی‌اف بدون نوشته و فانت را بفرستید برای چاپ.

اما اگر مثلا فایل ورد و غیره را بخواهید برای کسی بفرستید، بله طرف مقابل هم بایستی این نرم‌افزار و فانتش را نصب داشته باشد. البته ورد فرستادن به چاپخانه کار ملانصرالدین است، اما هیچ چیزی آنجا بعید نیست.

:thumbs_up: :thumbs_up: سپاس فراوان :blush:
نماد کاربر
SKH

پست‌ها : 3

پستتوسط sei » 01 مارس 2017, 18:12

چهار پرسش. اگر کسی بداند و بنویسد سپاس‌گزار می‌شوم.

۱- آیا با نصب برنامه قلم برتر بر روی مک فونت‌های آن برای استفاده در محیط xelatex هم در دسترس می‌شوند؟ به طور خاص آیا گلیف‌های مختلف از طریق پکیجی مثل fontspec در دسترس می‌شود؟

۲- آیا خروجی svg دارد؟

۳- مکانیزم قفل نرم‌افزاری برنامهٔ قلم برتر آیا از من می‌خواهد که privilage یا دسترسی خاصی بهش بدهم؟ به طور کلی در هنگام نصب پسورد دستگاه را همانند برنامه‌هایی که امکانات و دسترسی خاص می‌خواهند از من می‌پرسد؟

۴-احتمالا قفل برنامه بار اول برای کار کردن نیاز به اتصال اینترنتی دارد. اما امیدوارم که در دفعه‌های بعدی چنین چیزی از من نخواهد (چون منطق ندارد و من معمولا اجازه را محدود می‌کنم). این درست است؟

سپاس‌گزارم
sei

پست‌ها : 11

پستتوسط Ilia » 02 مارس 2017, 21:50

من قلم برتر را بخاطر اینکه برای فروش در خارج از ایران در دسترس نیست، نصب ندارم. اما چند سال پیش یکبار بتای آنرا برای تست کردن نصب کردم. آنطور که من یادم مانده، بعد از نصب، این برنامه اذیتی از بابت کار کردن نداشت. البته لپتاپ من همیشه به اینترنت وصل بود. در مورد لاتکس، راستش نمیدانم. برای خروجی svg گرفتن، این قاعدتا به برنامه‌ای که با آن کار میکنید بستگی دارد. اما خود سایت آنها میگوید که خروجی گرافیکی (منحنی) میدهد. حدس میزنم که این بایستی بصورت eps باشد.

این آدرس برنامه است:
http://maryamsoft.com/qalambartar/

و این لینک PDF  بروشور آن:
http://maryamsoft.com/files/Download/Qb ... %20low.pdf

بهتر است که با پشتیبانی آنها تماس بگیرید و اگر خواستید نتیجه‌اش را اینجا هم بنویسید.
پیوست‌ها
GB.jpg
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط sei » 03 مارس 2017, 01:38

سپاس از پاسخ،

اتفاقا به خاطر خواندن بروشور این سوالها برایم پیش آمده. بروشور می‌گوید: « این قلمهــا به تنهایی قابل نصــب و كپی برداری نیســتند و در زیــر مجموعه ی
قلمبرتر كار میكنند.». درست نمی‌فهمم سیستم چه شکلی کار می‌کند ولی یک معنی‌اش می‌تونه این باشه که فقط توی همان چندتا برنامه کار کند و فونت‌ها اصولا برای برنامه‌های دیگر قابل دسترس نباشند. اون برنامه‌ها چیزهایی نیستند که من بخواهم ازشون استفاده کنم و ترجیح می‌دهم با هر چیزی که به کارم می‌یاد از قلم استفاده کنم (از جمله مجموعهٔ Latex و همچنین Inkscape).

یک نفر هم بالاتر نوشته بود که رجیستر وردش پریده بود که اصلا خبر خوبی نیست. برای همین برایم مهم است که دقیقا چه کار می‌کند.

اسم svg توی بروشور نیست (توی سایت انگلیسی یک جا گفته اما دقیقا مشخص نیست).برای من eps جای svg نیست. svg یک موجود زنده است و هزار و یک بازی می‌شود با آن کرد (متنش را با برنامه عوض کرد، انیمیت کرد ..) . eps یک تصویر خالی است. توی این چند تا نرم‌افزار که نوشته شده احتمالا فقط InDesign خروجی svg می‌دهد (که من قصد خریدش را ندارم).

حالا اگر فرصت کردم به پشتیبانی تماس می‌گیرم اما معمولا این جور سوالها رو از بخش پشتیبانی نمی‌شود کرد.
sei

پست‌ها : 11

پستتوسط Ilia » 03 مارس 2017, 02:28

اتفاقا برای همین خاصیت EPS هست که معمولا آنرا برای اینکار انتخاب میکنند. یعنی هر سیسم عهد دقیانوسی بتواند آنرا یکجور پردازش کند. تا وقتی سیستمی بتواند EPS را سر جایش بگذارد، فانتها که در آن embed هستند و بقیهٔ چیزهایش درست نمایش داده میشوند. PDF هم قرار است که اینکار را بکند و از آنهم میشود که برای اینکار استفاده کرد. اما اینها را هم قرار نیست باز کرد و تغییر داد. چون بلافاصله احتیاج به فانتهای نصب شده خواهد بود و غیره.

پس احتمالا ندیده میشود حدس زد که اگر قصد تغییر در فایل را دارید، زیاد رویش حساب نکنید.

داستان این فانتها تا آنجا که من میدانم این است؛ هر فانت مدرنی کلا یک بخش گلیف‌ها یا حروف طراحی شدهٔ فانت را دارد و یک قسمت فورمول‌نویسی و دستورالعمل که اینها چطور بغل هم چیده شوند. حالا در این فانتها، قسمت اول این یعنی شکل حروف و گلیف‌ها نصب میشود اما دستورالعمل کار و چیده شدن آنها در خود برنامه‌اش اعمال میشود و با فانت نمی‌آید. این دو خاصیت دارد؛ اول اینکه دست درست کنندگان فانت بازتر است و کارهایی میتوانند بکنند که ممکن است موتور متن سیستم یا ادوب اجازهٔ انجامش را ندهد. اما مورد دوم هم این است که نمیشود فقط کپی کرد و در جای دیگر نصبشان کرد و جنبهٔ حفظ مالکیت را میدهد. وگرنه همه کپی میکردند و کسی پولی بابت آنها نمیداد.

البته اینها همه حدس من است و ممکن است اشتباه کنم. اما احتمالا داستان چیزی شبیه همین باید باشد. برای همین هم حدس میزنم که این برای کارهایی که شما بنظر میخواهید با آن بکنید، ممکن است جواب ندهد. چون احتمالا اینها کارهای خاصی کرده‌اند که داستان حروفچینی غیرمعمول و متداولشان با برنامه‌های خاصی کار بکند و همان هم ممکن است با آپدیت برنامه‌ها یا سیستم بهم بریزد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط saeidk » 03 مارس 2017, 17:47

[نمایش]
چهار پرسش. اگر کسی بداند و بنویسد سپاس‌گزار می‌شوم.

۱- من این برنامه را نصب کردم ولی هرچه کردم نتوانستم با آن کار کنم چون کدنویسی زیاد بلد نیستم. شما یک نمونه بفرست تا من بتوانم کد آن را تغییر دهم و ببینم فونت قلم برتر را قبول می‌کند یا نه.

۲- خود برنامه اصلاً محیط مستقل ندارد که امکان خروجی svg داشته باشد. شما می توانید در برنامه illustrator تایپ کنید و خروجی svg بگیرید (ایندیزاین خروجی svg ندارد.)

۳- هنگام نصب یک بار پسورد می‌گیرد و هم از طریق اتصال به سایت و هم از طریق «جواب عددی» کد فعال می‌شود و دیگر چیزی نمی‌خواهد مگر وقتی که آپدیت شود.

[نمایش]
« این قلمهــا به تنهایی قابل نصــب و كپی برداری نیســتند و در زیــر مجموعه ی قلمبرتر كار میكنند.»

توضیح ایلیا کاملاً درست است. شما می‌توانید خود فونتها را در پوشه
library/applicaiton support/maryamsoft/fonts
ببینید و با هر برنامه ویرایشگر فونتی آن را باز کنید. گلیف ها دیده می‌شوند ولی این که این گلیف برای چه کدی است و گلیف چپ و راست آن کدام است وجود ندارد.
حالا اگر این فونتها را در یک سیستم دیگر کپی کنید هم فایده ندارد و تا برنامه نباشد این فونتها فقط مجموعه چند گلیف است.

درپایان این که دوست گرامی هدف از این برنامه تا آنجا که می‌دانم برای کارهای گرافیکی است که ۹۹ درصد مجموعه ادوبی و ورد مایکروسافت است. و واقعاً نمی‌دانم برای کار شما در Latex یا Inkscape چه سودی داشته باشد و فکر کنم همین فونتهای بهنام (مجموعه سری x2) کافی باشد.
پیروز باشید
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

قبلیبعدی

بازگشت به خط، زبان و قلم‌سازی

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 5 مهمان