انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

فارسی نوشتن در مایکروسافت ورد — MS Word

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

پاسخ: فارسی نوشتن در مایکروسافت ورد — MS Word

پستتوسط saeidk » 17 مه 2016, 23:44

قلمهای سری b همه شان به جای اعداد انگلیسی عدد فارسی دارند با آنها هم نشد؟
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط Hassan » 18 مه 2016, 04:03

قلمی که استفاده کردم XBzar بود. Bzar را امتحان نکرده‌ام. آزمایش میکنم و نتیجه را اعلام میکنم.
Hassan

پست‌ها : 39

پستتوسط Hassan » 18 مه 2016, 12:01

saeidk عزیز دست شما درد نکند. با تبدیل به فونت BZar مشکل رفع شد. هرچه دوستان توصیه میکنند که در حد امکان از فونتهای سری XB استفاده کنیم باز هم مواردی پیش می آید که مجبور به استفاده از سری B میشویم.
حالا یک سوال دیگر: در فایل اکسل عددی مثلا بصورت ۲۷۷/۲۵ (دویست و هفتاد و هفت ممیز بیست و پنج صدم) دارم و وقتی که در فیلد مربوطه در Word ظاهر میشود بصورت ۲۵ـ۲۷۷ در می آید. همچنین مبلغ ۴۹۲۵۰۰۰ در فایل اکسل در Word بصورت ۰۰۰ـ۹۲۵ـ۴ ظاهر میشود. یعنی خود Word تصمیم میگیرد که بین هر سه رقم علامت ـ را بگذارد و بجای ممیز هم همین علامت را میگذارد. در Field Code هم دستورهایی که برای فرمت کردن اعداد است مثل: 00.#, #\ و غیره میگذارم ولی اثری ندارد. کسی این مورد را تجربه کرده؟
Hassan

پستتوسط saeidk » 18 مه 2016, 12:56

رواقع دلیلی که در فونتهای سری b عددها را فارسی گذاشتند همین بود که در هرجایی و هر برنامه‌ای عددها فارسی باشد.
این مشکل شما را دقیقاً نفهمیدم چیست. ولی همان‌طور که چند پست پیش گفتم در ورد مک اگر اعداد را با کد فارسی‌شان بنویسم در یک برنامه و بعد در ورد بیاوریم آنها را به همین شکل برعکس می‌کند. شاید این هم همان باشد. یعنی اگر در ورد ویندوز بنویسیم ۹۷۸-۶۰۰-۱ در ورد مک به صورت ۱-۶۰۰-۹۷۸ باز می‌شود.
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط sadeghi » 19 مه 2016, 01:41

Hassan نوشته است:[نمایش]
saeidk عزیز دست شما درد نکند. با تبدیل به فونت BZar مشکل رفع شد. هرچه دوستان توصیه میکنند که در حد امکان از فونتهای سری XB استفاده کنیم باز هم مواردی پیش می آید که مجبور به استفاده از سری B میشویم.
حالا یک سوال دیگر: در فایل اکسل عددی مثلا بصورت ۲۷۷/۲۵ (دویست و هفتاد و هفت ممیز بیست و پنج صدم) دارم و وقتی که در فیلد مربوطه در Word ظاهر میشود بصورت ۲۵ـ۲۷۷ در می آید. همچنین مبلغ ۴۹۲۵۰۰۰ در فایل اکسل در Word بصورت ۰۰۰ـ۹۲۵ـ۴ ظاهر میشود. یعنی خود Word تصمیم میگیرد که بین هر سه رقم علامت ـ را بگذارد و بجای ممیز هم همین علامت را میگذارد. در Field Code هم دستورهایی که برای فرمت کردن اعداد است مثل: 00.#, #\ و غیره میگذارم ولی اثری ندارد. کسی این مورد را تجربه کرده؟

احتیاطا در منوی tools بروید و auto correct را خاموش کنید ببینید توفیری می کند؟
sadeghi

پست‌ها : 344

پستتوسط Amir_S » 19 مه 2016, 15:40

من حدس میزنم که در تنظیمات سیستم، این علامت - برای جدا کننده اعشار و جدا کننده هزارگان انتخاب شده، برای اطمینان، نمونه‌های نشان داده شده در language and region را در system preferences ببینید و اگر آنها هم به همینصورت نمایش داده می‌شدند، آنها را در پنجره advanced همان صفحه، اصلاح کنید.
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط Hassan » 19 مه 2016, 22:32

sadeghi نوشته است:[نمایش]
احتیاطا در منوی tools بروید و auto correct را خاموش کنید ببینید توفیری می کند؟

جناب صادقی در منوی tools رفتم و auto correct را خاموش کردم و وضع فرقی نکرد.

Amir_S نوشته است:[نمایش]
من حدس میزنم که در تنظیمات سیستم، این علامت - برای جدا کننده اعشار و جدا کننده هزارگان انتخاب شده، برای اطمینان، نمونه‌های نشان داده شده در language and region را در system preferences ببینید و اگر آنها هم به همینصورت نمایش داده می‌شدند، آنها را در پنجره advanced همان صفحه، اصلاح کنید.

احسنت امیرخان. اگرچه که در قسمت تنظیمات سیستم علامت - برای جدا کننده اعشار و هزارگان نبود و یک چیزی شبیه , بود و در آن قسمت هم همین را نشان میداد ولی word به این علامت حساسیت داشت و - نشان میداد. با تغییر علامت ممیز به / و جدا کننده هزارگان به , اوضاع درست شد و الان اعداد کاملا به شکل درست نشان داده میشوند. دست شما درد نکند که با راهنماییتان باعث شدید مشکلم رفع شود.
Hassan

پستتوسط Amir_S » 19 مه 2016, 23:13

این احتمالا به خاطر غیر استاندارد و ناقص بودن فانت‌های برناست…
پی‌نوشت: خواهش می‌کنم.
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط alireza3335 » 22 اوت 2016, 04:23

سلام
از دوستان کسی ویرایش‌های اخیر MS Word رو نصب کرده؟مشکلات فارسی نویسی چقدر رفع شده؟
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پست‌ها : 677

پستتوسط somayeh » 29 نوامبر 2016, 11:05

سلام دوستان،
مشکلی با ورد ۲۰۱۶ دارم و اینه که زمانی که از فونتای فارسی استفاده میکنم، بعد از اینکه ورد رو بستم و دوباره باز کردم فونت تغییر پیدا کرده و اعداد رو دیگه فارسی نشون نمیده. کسی راه حلی داره برای این مشکل؟

ممنون
somayeh

پست‌ها : 3

پستتوسط Ahmad » 30 نوامبر 2016, 00:18

سمیہ خانم بہ ایرماگ خوش آمدید،

در مورد سئوال شما باید بگویم کہ من بہ چنین مشکلی برنخورده‌ام.

من متن پست شما را در برنامہ Word کپی کردم و بہ آن اعداد فارسی نیز اضافہ نمودم. نوع فونت را نیز عوض کردم. سپس مدرک را ذخیره کرده و برنامہ را بستم. آنگاه برنامہ را از نو راه انداختم و مدرک ذخیره شده را مجددا باز کردم. هیچ چیزی تغییر نکرد.

برای احتیاط این کار را چند بار تکرار کردم ولی بہ مشکلی کہ شما شرح داده بودید برنخوردم.
بہ شکل ضمیمہ نگاه شود و نیز توجہ شود بہ شماره اصدار نسخہ‌ای کہ من در اختیار دارم.
احمد

Screen Shot 2016-11-29 at 20.38.16.png
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط sadeghi » 30 نوامبر 2016, 00:23

somayeh نوشته است:[نمایش]
سلام دوستان،
مشکلی با ورد ۲۰۱۶ دارم و اینه که زمانی که از فونتای فارسی استفاده میکنم، بعد از اینکه ورد رو بستم و دوباره باز کردم فونت تغییر پیدا کرده و اعداد رو دیگه فارسی نشون نمیده. کسی راه حلی داره برای این مشکل؟

ممنون

این مشکل به فونتهای برنا برمیگردد. بالاتر در همین تاپیک درباره اش صحبت کرده‌ایم. دو راه حل دارید یا به جای فونتهای برنا (سری B) از فونت دیگری استفاده کنید. مثلا سری X دوستمان بهنام یا فونتهای موسسه استاندارد. یا اینکه فایل را با زبان عربی بنویسید. یعنی کل متن را انتخاب و lanquage را عربی تعیین کنید و سپس سیو کنید. در این صورت با بازکردن مجدد فایل فونت تغییر نمی‌کند.

دلیل این مشکل معلوم نیست اما با دو روش بالا فعلا حل میشود.
sadeghi

پست‌ها : 344

پستتوسط somayeh » 30 نوامبر 2016, 15:01

Ahmad نوشته است:[نمایش]
سمیہ خانم بہ ایرماگ خوش آمدید،

در مورد سئوال شما باید بگویم کہ من بہ چنین مشکلی برنخورده‌ام.

من متن پست شما را در برنامہ Word کپی کردم و بہ آن اعداد فارسی نیز اضافہ نمودم. نوع فونت را نیز عوض کردم. سپس مدرک را ذخیره کرده و برنامہ را بستم. آنگاه برنامہ را از نو راه انداختم و مدرک ذخیره شده را مجددا باز کردم. هیچ چیزی تغییر نکرد.

برای احتیاط این کار را چند بار تکرار کردم ولی بہ مشکلی کہ شما شرح داده بودید برنخوردم.
بہ شکل ضمیمہ نگاه شود و نیز توجہ شود بہ شماره اصدار نسخہ‌ای کہ من در اختیار دارم.
احمد

Screen Shot 2016-11-29 at 20.38.16.png

سلام
ممنونم اقای احمد
متشکرم بابت توضیحتون، ولی من هم همین ورژن از ورد رو دارم و این مشکل رو با فونت‌های سری B دارم.
سپاس
somayeh

پستتوسط somayeh » 30 نوامبر 2016, 15:04

sadeghi نوشته است:[نمایش]
somayeh نوشته است:[نمایش]
سلام دوستان،

ممنون

این مشکل به فونتهای برنا برمیگردد. بالاتر در همین تاپیک درباره اش صحبت کرده‌ایم. دو راه حل دارید یا به جای فونتهای برنا (سری B) از فونت دیگری استفاده کنید. مثلا سری X دوستمان بهنام یا فونتهای موسسه استاندارد. یا اینکه فایل را با زبان عربی بنویسید. یعنی کل متن را انتخاب و lanquage را عربی تعیین کنید و سپس سیو کنید. در این صورت با بازکردن مجدد فایل فونت تغییر نمی‌کند.

دلیل این مشکل معلوم نیست اما با دو روش بالا فعلا حل میشود.

سلام دوست عزیز،
ممنون بابت توضیحتون
من فونت‌های سری x رو امتحان کردم ولی برای ادیت اون دوباره دچار مشکل میشم. اما راه حل دوم شما رو هم انجام دادم و خداروشکر درست شد. بازم ممنونم از کمکتون
somayeh

پستتوسط alireza3335 » 21 دسامبر 2016, 00:57

دوستان سلام
واقعاً راهی نیست که این فونت‌های برنا درست شوند؟ واقعاً حیف است که هنوز هم نمی‌شود از MS Word استفاده کرد.
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پست‌ها : 677

قبلیبعدی

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 24 مهمان