انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

نرم‌افزار خوشنویسی «قلم برتر» برای مک

بحث پیرامون مسائل مربوط به قلم‌سازی، حروف‌چینی و بومی‌سازی

پاسخ: نرم افزار خوش نویسی «قلم برتر» برای مک

پستتوسط نیما » 04 فوریه 2016, 19:57

با سلام خدمت جناب تقیا

من سال گذشته از این نرم‌افزار استفاده کردم و بخاطر مشکلاتی که وجود داشت،‌ادامه ندادم.
می‌دونم لیبره‌آفیس چیز دندونگیری در برابر محصولات ادوب نیست ولی امیدوارم پشتیبانی شما برای این نرم‌افزار هم بهتر بشه (چند پست در این مورد در صفحه اول همین مبحث نوشتم و البته نسخه جدید رو هم تست نکردم).
نماد کاربر
نیما

پست‌ها : 462

پستتوسط taqia » 04 فوریه 2016, 20:23

نیما نوشته است:[نمایش]
سلام

من امروز قلم برتر رو برای کار‌های نگارشیم خریدم. شاید خیلی بلد نباشم باش کار کنم ولی فعلا تنها استفادش برام قلم هاش بوده.
من داخل لیبره‌آفیس دارم کار می‌کنم و قلم فعلی هم زر هست. مشکلی که فعلا دارم عدم وجود نیم‌فاصله هست (احتمالا هست و من نمی‌دونم کجاست، پشتیبانی هنوز جواب سوالم در مورد نیم‌فاصله رو نداده)

اون نشان‌گرهای جهت دار انگار داخل لیبره‌آفیس کار ندادن (کارهای تایپوگرافی اگر درست بگم)

برنامه لیبره آفیس دقیقا نمی‌دانم از چه موتور متنی استفاده می‌کند. اما به هر حال از نظر پشتیبانی از Open Type چندان قابل قبول نیست.
در مورد مشکل نیم فاصله: این مساله در ارتباط با موتور متن اپل (CoreText) - و نه ادوبی - خودنمایی می‌کند و من بارها از همکاران بخش قلم خواسته‌ام که برای حل مشکل چاره اندیشی نمایند و امیدوارم با اصلاحات جدیدی که در قلم‌ها صورت گرفته این مشکل نیز حل شود.
برنامه QalamBartar TextEdit در یوسمیتی با برخی مشکلات مواجه بود و البته در El Capitan مطابق انتظار و بدون مشکل عمل می‌نماید.
taqia

پست‌ها : 19

پستتوسط taqia » 04 فوریه 2016, 21:08

با سلام خدمت جناب تقیا

من سال گذشته از این نرم‌افزار استفاده کردم و بخاطر مشکلاتی که وجود داشت،‌ادامه ندادم.
می‌دونم لیبره‌آفیس چیز دندونگیری در برابر محصولات ادوب نیست ولی امیدوارم پشتیبانی شما برای این نرم‌افزار هم بهتر بشه (چند پست در این مورد در صفحه اول همین مبحث نوشتم و البته نسخه جدید رو هم تست نکردم).

باسلام خدمت شما
در خصوص لیبره آفیس دستمان باز نیست چرا که از موتور متن به‌روز و قدرتمندی همچون cooltype بهره‌مند نیست. اما اگر به Word2016 سوییچ شود تمام قابلیت‌های تایپوگرافی قلم برتر روی آن تضمین شده است. حتی بیشتر و بهتر از TextEdit و Pages و تقریبا همسطح با ادوبی
taqia

پستتوسط Ahmad » 04 فوریه 2016, 21:36

Arzhang نوشته است:[نمایش]
احمد جان اگر برای اصلاح تصویر این فیلم و تبدیل‌های آن، کمکی لازم داشتی من در خدمتم.

ارژنگ جان با کمال میل، کی بهتر از شما در کار فیلم و فیلم سازی
احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط نیما » 05 فوریه 2016, 02:34

taqia نوشته است:[نمایش]
با سلام خدمت جناب تقیا

باسلام خدمت شما
در خصوص لیبره آفیس دستمان باز نیست چرا که از موتور متن به‌روز و قدرتمندی همچون cooltype بهره‌مند نیست. اما اگر به Word2016 سوییچ شود تمام قابلیت‌های تایپوگرافی قلم برتر روی آن تضمین شده است. حتی بیشتر و بهتر از TextEdit و Pages و تقریبا همسطح با ادوبی

ممنون، من فکر می‌کردم متن باز بودن این برنامه باعث کمک به حل مشکلاتش بشود. حداقل ارتباط با توسعه‌دهندگان ساده‌تر است.

من قلم برتر رو برای کاری تهیه کردم اما طولانی شدن حل مشکل نیم‌فاصله باعث شد حتی به انتهای کار من هم نرسه و شد آش نخورده و دهان سوخته :) (حالا شاید مثالش هم زیاد درست نبود، برای مزاح گفتم :blush: )
نماد کاربر
نیما

پست‌ها : 462

پستتوسط nilean » 05 فوریه 2016, 19:20

Ahmad نوشته است:[نمایش]
Arzhang نوشته است:[نمایش]
احمد جان اگر برای اصلاح تصویر این فیلم و تبدیل‌های آن، کمکی لازم داشتی من در خدمتم.

ارژنگ جان با کمال میل، کی بهتر از شما در کار فیلم و فیلم سازی
احمد

از این‌که همچین جوی در ایرماگ برقراره خوشحالم و ممنونم از همه شما. من هم با این وضعیت مشتاق شدم به خریدن این نرم‌افزار.
نماد کاربر
nilean

پست‌ها : 125

پستتوسط taqia » 08 فوریه 2016, 21:47

Screen Shot 2016-02-08 at 10.01.38 AM.png

باسلام
در مورد Word 2016 خبر خوبی هست که لازم دیدم اشاره‌ای به آن داشته باشم. در آپدیت ۱۵.۱۸ سرانجام قابلیت متن راست به چپ فعال شده و با شروع تایپ - چنانچه زبان فارسی باشد - متن بطور خودکار راست به چپ می‌شود (شبیه کروم و اندروید). با این حساب شاید دیگر نیازی به پنل راست به چپ قلم برتر نباشد.
نکته دیگر قابلیت Spell Check هست که برای زبان فارسی هم قابل استفاده است.
taqia

پستتوسط Ahmad » 09 فوریه 2016, 00:55

ممنون آقای تقیا بابت این خبر، این واقعا بهترین خبری بود کہ می‌شد انتظارش را داشت.
من با وجودیکہ نسخه خودم را مدتہا است کہ بہ ۱۵.۱۸ بروز کرده‌ام ولی ااین موضوع را کشف نکرده بودم.
احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 09 فوریه 2016, 22:07

خبر بسیار خوبی‌ست. و برای من از آن خوش‌تر، برخورد آقای تقیاست که به این موضوع از وجه فرهنگی و نه از وجه تجاری نگاه می‌کنند و بدون در نظر گرفتن ضررهای احتمالی‌ای که می‌تواند برای بازار قلم برتر داشته باشد، صادقانه اطلاعاتشان را به اشتراک گذاشته‌اند.
رفتار ایشان به نظرم بسیار ستودنی‌ست.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پاسخ: نرم‌افزار خوشنویسی «قلم برتر» برای مک

پستتوسط Ahmad » 14 فوریه 2016, 16:35

با سلام،
چنانکہ وعده داده بودم سعی می‌کنم کہ شیوهٔ کار با برنامۂ «قلم‌برتر» در برنامۂ TextEdit را شرح دهم و یکی دو نمونہ از امکانات آنرا بہ نمایش بگزارم.

قبل از هر چیز باید بگویم کہ برنامۂ «قلم‌برتر» یک برنامۂ کمکی است کہ بہ کمک آن در برنامہ‌های دیگر می‌شود بہ کار خوشنویسی فارسی پرداخت. این برنامہ با بعضی از برنامہ‌های واژه‌پرداز توافق کامل دارد و با برخی دیگر یک توافق حداقل.

«قلم‌برتر» مثلا با نسخۂ ویژه‌ای از برنامۂ TextEdit سیستم عامل توافق ۱۰۰٪ دارد. نسخہ‌ای از برنامۂ تکست ادیت بنام QalamBartar TextEdit در هنگام نصب برنامہ «قلم‌برتر» در درون پوشۂ برنامہ‌ها یا Applications نصب می‌شود و کاربر ‌باید از QalamBartar TextEdit برای استفاده بدون دردسر استفاده کند.

«قلم‌برتر» همچنین در برنامۂ Word 2016 اصدار ۱۵.۱۸ یا جدیدتر قابل استفاده است. البته بدلیل عدم پشتیبانی ۱۰۰٪ از زبان فارسی/عربی در برنامۂ Word 2016 کاربر ممکن است بہ مشکلاتی برخورد نماید.

«قلم‌برتر» را می‌شود در برنامۂ Pages مورد استفاده قرار داد ولی این استفاده محدود است بہ بکاربری فونت‌های خاص برنامۂ «قلم‌برتر» و نہ امکانات تایپوگرافی و خوشنویسی آن.

نیز طبق اطلاعات موجود در سایت نرم‌افزاری مریم، «قلم‌برتر» در برنامہ‌های بستۂ نرم‌افزاری ادوبی ویژه خاورمیانہ مانند «ایندیزاین»، «ایلیستریتور» و نہ «فتوشاپ» قابل استفاده است. من از دوستی خواستہ‌ام کہ «قلم‌برتر» را در برنامہ‌های «ایندیزاین»، «ایلیستریتور» آزمایش کند چرا کہ من این دو برنامہ را در اختیار ندارم. وی تایید می‌کند کہ «قلم‌برتر» در این ۲ برنامہ بخوبی عمل می‌کند. او قرار است کہ تعدادی عکس کہ نشان دهنده کم و کیف کار «قلم‌برتر» در این ۲ برنامہ است را در اختیارم بگذارد تا آنہا را در همین مبحث قرار دهم.

با توجہ بہ مراتب بالا من این راهنما را برای کارکرد «قلم‌برتر» و برنامۂ QalamBartar TextEdit می‌نویسم.

«قلم‌برتر» با تعدادی فونت پایہ فروختہ می‌شود. کاربر می‌تواند تعداد بیشتری از فونت‌های اختصاصی و زیبا مانند فونت «شکستہ»، فونت «نستعلیق»، فونت «پیرآموز»، فونت «دیوانی»، فونت «نیریزی» و … را بطور جداگانہ از شرکت نرم‌افزاری مریم خریداری نماید.

با برنامۂ «قلم‌برتر» راهنمای آن نیز نصب می‌شود کہ بیشتر برای کاربران ویندوز تنظیم شده است.
نیز لازم است کہ برای کارکرد بدون مشکل این برنامہ از لوحۂ تایپوگرافی و پیکانہای آن استفاده کرد و نہ از ترکیبات صفحہ کلید چنانکہ در راهنما بہ آن اشاره شده است.

شیوهٔ کار:
۱. ابتدا برنامہ «قلم‌برتر» را کہ در پوشۂ Applications نصب می‌شود را اجرا نمایید
۲. اکنون اگر بہ منتہاالیہ سمت راست مونیتور در قسمت بالائی دقت کنید نمایہ (آیکن) برنامہ کہ عبارت است از حرف فـ بہ رنگ سرخ در درون چہارخانہ مشاهده خواهید کرد. نیز تعداد ۳ عدد لوحۂ شناور در سمت راست صفحہ ظاهر می‌شوند.
۱. آیکن ق ب ر بعد از استارت.png

۳. روی نمایۂ برنامہ کلیک کنید، لوحہ جدیدی کہ در واقع حاوی تعدادی دستور است نمایان خواهد شد. در این لوحہ تنظیمات مربوط بہ زبان (شامل فارسی، عربی و انگلیسی) و ظاهر برنامہ، تنظیمات تایپوگرافی، تنظیمات صفحہ کلید مخصوص «قلم‌برتر»، راهنما، فروشگاه قلم، نصب فونت پک و اجرای برنامہ قرار دارند.
۲. تنظیمات ق ب.png

۴. برای شروع کار روی دکمۂ «اجرای برنامہ» کلیک کنید. برنامہ از شما می‌خواهد کہ جای برنامہ‌ای کہ باید اجرا شود را مشخص کنید. از همان طریق بہ پوشۂ Applications رفتہ و روی نمایۂ برنامۂ QalamBartar TextEdit کلیک کنید. مشاهده خواهید کرد کہ اکنون برنامہ QalamBartar TextEdit باز می‌شود.
۳. استارت تکست ادیت  ق ب.png

توجہ: اگر برنامۂ TextEdit سیستم باز است باید از قبل آنرا ببندید در غیر اینصورت پیامی با مضمون اینکہ «برنامہ مورد نظر در حال اجرا می‌باشد. ابتدا آن را ببندید» نمایان خواهد شد.
پیام خطا.png

۵. من در هنگام کار در برنامۂ TextEdit دوست دارم کہ حاشیہ صفحہ را ببینم، اگر شما نیز مایل بہ انجام آن بودید می‌توانید از منوی Format دستور Wrap to window را اجرا کنید.
۴. آماده کردن تکست ادیت.png

نیز من برای بہتر دیدن جزئیات دوست دارم کہ صفحہ را با بزرگنمائی بیشتر استفاده کنم. اگر شما نیز مایل بہ انجام همین کار باشید می‌توانید بزرگنمائی صفحہ را بہ اندازهٔ ۲۰۰ در منتهی‌الیہ سمت راست صفحۂ TextEdit در پایین صفحہ انتخاب کنید.
۵. آماده کردن تکست ادیت ۲.png

گرچہ در برنامۂ «قلم‌برتر» امکان تغییر فونت‌های آن وجود دارد ولی من دوست دارم کہ لوحہ فونت سیستم عامل نیز باز داشتہ باشم کہ در آن هم امکان تغییر فونت هست (هم فونت نصب شده در سیستم و هم فونت‌های «قلم‌برتر»، و هم امکان تغییر رنگ و بکاربردن سایہ و …). برای باز کردن پنل فونت سیستم می‌توانید از دستور ⌘ و T استفاده کنید یا از منوی Format دستور Font و سپس Show fonts را انتخاب کنید.
۷. پالت  فونت سیستم عامل.png

اکنون برای شروع کار بہ ترتیب زیر عمل می‌کنیم.
ا. کلمہ‌ای را در برنامۂ QalamBartar TextEdit تایپ کنید. اگر مایل باشید می‌توانید اِعراب را نیز در این مرحلہ وارد کنید، در غیر اینصورت می‌توانید اعراب را بعدتر از طریق پلت (پنجره درج اِعراب و علائم) در جای مورد نظر قرار دهید.

ب. برای انجام کار از ۲ ابزار بسیار مهم در اختیار داریم
پیکانہای موجود در پنجرهٔ کلیدهای کنترلی
پنجره موقعیت مکانما
و البتہ ماوس یا همان موشواره کامپیوتر
۶. پالت ق ب.png

ج. ابتدا در روی کملہ‌ای کہ می‌خواهید روی آن کار کنید در جائی کلید کنید. مشاهده خواهید کرد کہ در « پنجره موقعیت مکانما» حروف بصورت جدا جدا نشان داده می‌شوند.
پنجره موقعیت مکان‌نما.png
پنجره موقعیت مکان‌نما.png (7.11 KiB) - بازدید 14538 بار

د. اکنون در پنجرهٔ « کلیدهای کنترلی» دکمۂ «نقاط و اعراب» را انتخاب کنید.
در « پنجره موقعیت مکانما» با موس روی حرفی نقطہ‌دار مانند «ن» یا «پ» کلیک کنید. سپس با پیکان «پنجرهٔ کلیدهای کنترلی» نقطہ را بالا، پایین، راست و یا چپ حرکت دهید. اگر الان بہ «پنجره موقعیت مکانما» نگاه کنید متوجہ می‌شوید کہ نقطہ از حرف جدا شده و در کنار حرف قرار می‌گیرد. همین کار را می‌توانید با علائم اِعراب نیز تکرار کنید.
شیوه.png

هـ. الان در «پنجره موقعیت مکانما» هم حروف بصورت جدا از هم هستند هم بقطہ‌ها از کلمۂ مادر خود جدا شده‌اند و هم اِعراب از کلمۂ مارد خود جدا شده‌اند. اکنون همہ چیز برای کار روی کلمات آماده است.
برای جابجائی حروف ابتدا در «پنجرهٔ کلیدهای کنترلی» حرف را انتخاب کنید و «پنجره موقعیت مکانما» روی حرف مربوطہ کلیک کنید سپس با کمک پیکانہای موجود در «پنجرهٔ کلیدهای کنترلی» آنہا را بہ جای مورد دلخواه حرکت دهید.

و. همین کار در مورد نقطی و اِعراب نیز صدق نیز می‌کند با این تفاوت کہ در «پنجرهٔ کلیدهای کنترلی» باید دکمۂ «نقاط و اِعراب» را باید انتخاب کرد.

ز. نکتہ مہم دیگر آن است کہ برای تغییر رنگ نقاط و اِعراب ابتدا باید روی کیبورد کامپیوتر دکمۂ control را پایین نگہ‌دارید سپس با ماوس روی نقطہ یا اِعراب مورد نظر در «پنجره موقعیت مکانما» کلید کنید سپس از پالت فونت برنامہ TextEdit و پالت رنگ موجود در آن رنگ دلخواه برای نقاط، حروف و اِعراب انتخاب کنید.

ح. نیز در «پنجرهٔ کلیدهای کنترلی» ۲ دکمۂ مهم قرار دارد؛ یکی دکمۂ تغییر شکل حروف و یا نقاط و یا اِعراب است و دیگری دکمۂ کشیدگی حروف

علاوه بر موارد فوق‌الذکر «قلم‌برتر» امکان درج تعداد زیادی از علائم دینی را بہ در اختیار کاربر قرار می‌دهد (شکل ۲ پایین).
مثلا با درج ؟ب؟ عبارت بسم‌الله الرحمن الرحیم نمایان می‌شود و با درج ؟بس؟ عبارت بسمه تعالی و الی آخر. برای درج علائم دینی بیشتر بہ راهنمای قلم‌برتر کہ توسط شرکت نرم‌افزاری مریم تہیہ شده مراجعہ شود.

لازم بہ یادآوری است کہ همۂ فونت‌های برنامہ «قلم‌برتر» امکانات یکسانی ندارند لذا لازم است کہ برای انجام کار تک بہ تک فونت‌ها را مورد آزمایش قرار داده و بہ امکانات هر فونت پی ببرید.
نیز می‌توانید بہ آدرس پایین در سایت شرکت مریم مراجعہ کنید و آخرین نسخۂ راهنمای «قلم‌برتر» را دریافت کنید.
http://maryamsoft.com/files/Download/QalamBartar.pdf

نمونہ‌های تایپوگرافی
در برنامہ «قلم‌برتر» تنہا عامل محدود کننده ابتکار خود کاربر است!
از علاقمندان دعوت می‌کنم کہ ابتکارات و طراهی‌ها و نمونہ خوشنویسی توسط «قلم‌برتر» را در پایین همین مبحث بہ نمایش بگذارند تا این عاملی باشد برای تشویق ابتکار در نزد بازدید کنندگان انجمن ایرماگ!

نمونه ۲.png

نمونه ۱.png

نتیجه.png

QB_Typography3.png

QB_Typography2.png

QB_Typography1.png
پیوست‌ها
Typography.png
۹. نمونه میزکار و نمایش بعضی از امکانات تایپوگرافی.png
۸. نمونه میزکار.png
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پستتوسط taqia » 15 فوریه 2016, 13:14

با سلام،
چنانکہ وعده داده بودم سعی می‌کنم کہ شیوهٔ کار با برنامۂ «قلم‌برتر» در برنامۂ TextEdit را شرح دهم و یکی دو نمونہ از امکانات آنرا بہ نمایش بگزارم.

قبل از هر چیز باید بگویم کہ برنامۂ «قلم‌برتر» یک برنامۂ کمکی است کہ بہ کمک آن در برنامہ‌های دیگر می‌شود بہ کار خوشنویسی فارسی پرداخت. این برنامہ با بعضی از برنامہ‌های واژه‌پرداز توافق کامل دارد و با برخی دیگر یک توافق حداقل.

«قلم‌برتر» را می‌شود در برنامۂ Pages مورد استفاده قرار داد ولی این استفاده محدود است بہ بکاربری فونت‌های خاص برنامۂ «قلم‌برتر» و نہ امکانات تایپوگرافی و خوشنویسی آن.

۴. برای شروع کار روی دکمۂ «اجرای برنامہ» کلیک کنید. برنامہ از شما می‌خواهد کہ جای برنامہ‌ای کہ باید اجرا شود را مشخص کنید. از همان طریق بہ پوشۂ Applications رفتہ و روی نمایۂ برنامۂ QalamBartar TextEdit کلیک کنید. مشاهده خواهید کرد کہ اکنون برنامہ QalamBartar TextEdit باز می‌شود.

باسلام و سپاس از توضیحات گویا و دقیق جناب آقای مشرف.
در تکمیل فرمایشات ایشان ۲ نکته عرض می‌کنم:
- اول اینکه در مورد QalamBartar TextEdit نیازی به استفاده از دکمه «اجرای برنامه» نیست و بصورت عادی می‌توان (به کمک Finder) این برنامه را اجرا نمود.
- همانطور که اشاره شد در برنامه‌های فوتوشاپ و Pages به سبب محدودیت‌های مربوط به این دو برنامه، امکان Typography بصورت مستقیم وجود ندارد اما می‌توان از برنامه‌های دیگر مثل QalamBartar TextEdit استفاده نمود و متن یا کلمه‌ای که روی آن تایپوگرافی انجام شده به روش Copy & Paste به Pages و Ps منتقل شود.
taqia

پستتوسط Ahmad » 16 فوریه 2016, 01:12

ممنون آقای تقیا بابت توضیح،
آیا این مسئلہ در مورد برنامہ‌های دیگر نیز صدق می‌کند؟مثلا در مورد Word و نیز برنامہ‌های ایلیستریتور و ایندیزاین؟
در این صورت آیا ابتدا باید «قلم‌برتر» را راه انداخت و سپس این برنامہ‌ها را؟
با تشکر
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پستتوسط taqia » 17 فوریه 2016, 13:30

ممنون آقای تقیا بابت توضیح،
آیا این مسئلہ در مورد برنامہ‌های دیگر نیز صدق می‌کند؟مثلا در مورد Word و نیز برنامہ‌های ایلیستریتور و ایندیزاین؟
در این صورت آیا ابتدا باید «قلم‌برتر» را راه انداخت و سپس این برنامہ‌ها را؟
با تشکر

خواهش می‌کنم؛ نسخه جدید قلم برتر که در حال آماده سازی آن هستیم و تا ۴-۳ روز آینده روی سایت قرار خواهد گرفت اساسا نیاز به «اجرای برنامه» نخواهد داشت. فقط در اولین اجرا (پس از نصب قلم برتر) ضروری است که اجرای قلم برتر مقدم بر اجرای Word و Pages و Adobe و ... باشد.اما در دفعات بعد می‌توان مثلا ابتدا Ai را اجرا و سپس قلم برتر را اجرا نمود.
taqia

پستتوسط Ahmad » 29 فوریه 2016, 02:02

بروز رسانی برنامہ قلم‌برتر اصدار ۳.۵.۱

اطلاعیہ شرکت نرم‌افزاری مریم

در آستانۂ سال نو، نرم افزاری مریم با ایجاد امکانات جدید و ارتقاء کیفیت قلم برتر، شما را برای طراحی بہتر آثار هنری، یاری خواهد کرد.

• علایم زیر بہ قلم های عمومی اضافه شدند:

1.png
1.png (7.73 KiB) - بازدید 14274 بار

• ZWJ «اتصال دهنده با عرض صفر»
از این کاراکتر استاندارد برای تبدیل حروف غیر متصل بہ متصل استفاده می شود. حسن این کاراکتر درنامرئی بودنش است.

• تکمیل عبارات دعایی
دسترسی آسان بہ عبارات دعایی از ویژگی های منحصر بفرد قلم برتر است کہ با پیشنهاد کاربران محترم اقدام بہ تکمیل آنہا کردیم.
3.png

• اعداد با عرض مساوی در محصولات ادوب
این گزینه بہ نظم نگارشی اعداد کمک می کند. همچنین زمانی کہ چند سطر با شماره شروع می شوند، ابتدای سطرها یکسان خواهد شد.
4.png

• جداکننده های اعداد
این علایم در نگارش اعداد اهمیت زیادی دارند. پس از تحقیق و بررسی بہترین شکل و موقعیت برای این علایم انتخاب و استفاده شد.

5.png

• دانلود و نصب خودکار فونت پک
درصورت اتصال بہ اینترنت، این گزینہ بطور خودکار قلم های اختصاصی خریداری شده را دانلود و فعال می کند. 
6.png
6.png (15.7 KiB) - بازدید 14274 بار

• سازگاری با Pages 5.5 بہ بالا
امکان استفاده از قلم برتر در این برنامۂ محبوب فراهم شد.
7.png

• Word 2016 نسخۂ مک
هم اکنون کاربران محترم مک هم از امکانات کامل تایپوگرافی در محیط Word 2016 برخوردارند.

8.png

• عملیات ویژه
برای سہولت کاربران محترم گزینہ های زیر در دسترس قرار گرفتند:
۱. دانلود و اجرای خودکار TeamViewer در صورت نیاز بہ خدمات پشتیبانی
۲. حذف قلم های اختصاصی
9.png

دیگر اصلاحات
• بازنگری قلم ها از نظر شکل و موقعیت اعراب و حروف لاتین
• رفع مشکل عدم ذخیره کیبورد هنگام Shutdown در محیط مک
• رفع برخی مشکلات خروجی گرافیکی از جمله هنگ در محیط مک و ویندوز
• رفع مشکل کپی خروجی گرافیکی به کلیپ بورد در محیط مک
• بهبود کلی «اصلاح حرکت مکان نما»در محیط مک و ویندوز
• بهبود عملکرد Delete و Backspace هوشمند در محیط مک
• اصلاح حرکت مکان نما روی Word 2016 در محیط مک
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پستتوسط Ahmad » 29 فوریه 2016, 02:09

یکی از بہینہ‌سازیہای مہم در این اصدار امکان جابجا کردن حروف، نقاط و اعراب بطور ممتد در هنگام کلیک کردن روی پیکانہای مربوطہ است. قبل از این اصدار حرکت حروف، نقاط و اعراب بصورت یک کلیک یک جابجائی بود کہ این مسئلہ در این اصدار برطرف شده است. این امکان سرعت کار را بنحو چشمگیری افزایش می‌دهد.
احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

قبلیبعدی

بازگشت به خط، زبان و قلم‌سازی

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 9 مهمان