انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

نفرینِ کارِ تحمیلی + پول ساختن در عصر دیجیتال

بخش موضوعات متفرقه

نفرینِ کارِ تحمیلی + پول ساختن در عصر دیجیتال

پستتوسط AliGhz » 17 ژوئن 2015, 19:39

مثال مشهوری است که می‌گویند کسی در روزنامه آگهی چاپ کرده بود که با پرداخت مثلاً ۱۰ دلار، راز پولدار شدن را در اختیار شما قرار می‌دهد. پولدار شدن (یا دقیق‌تر، رسیدن به فراغت مالی یا استقلال مالی) هم بعید است آرزوی یک انسان سالم نباشد. این شد که هزاران نفر ده دلارها را دادند به انتظار راز و فرمول جادویی ثروتمند شدن. طرف هم که پول‌ها را به جیب زد، گفت یک راهش همین است که من انجام دادم!

حالا در عصر اینترنت می‌شود خیلی بیشتر از گذشته از طریق راه‌های نامعقول (که با «نادرست» فرق دارد) صاحب پول شد. و به نظر من اگر کسی هوشمند باشد و از این باگ‌ها یا سوراخ‌ها یا روش‌های نو استفاده کند، می‌تواند با جهش ژنتیکی پولدار شود. یعنی این‌که لازم نیست یک عمر صبر کند و پول روی پول بگذارد و از هزینه‌ها بکاهد تا روزی به دارایی مالی برسد. البته راه‌های توصیه‌شده و درست برای پولدار شدن همین است و استفاده از باگ‌ها و جهش‌های ژنتیکی، به خاطر ماهیت یگانه‌شان یا درست‌تر، یک‌بارمصرف‌شان، نمی‌تواند فراگیر باشد. اما اگر کسی بتواند از یکی از آنها استفاده کند، به شرط بلد بودن استفاده از پول و داشتن مدیریت مالی صحیح، می‌تواند در ادامه‌ عمر راحت‌تر و آسوده‌تر و مرفه‌تر زندگی کند که به نظر من یکی از پایه‌های بهره بردن از زندگی به تمامی و شکوفا کردن استعداهای بالقوه است.

روده‌درازی را بس کنم و علت این پست را با شما سهیم شوم که مطلبی جالب در شمارهٔ جدید مجلهٔ دانشنامه بود:
image.jpg

پی‌نوشت:
از شخصی پرسیدند چگونه پولدار شدی؟ گفت یک بارِ میوه خریدم . آن را با کمی سود فروختم، همین کار را مدام ادامه دادم… و ناگهان عمویم از دنیا رفت و ثروتش به من رسید! نکته: راه‌های رسیدن به پول فراوان است، چشم‌ها را باید شست، جور دیگر باید دید :)

حکمت اخلاقی ۱: به نظر من و البته طبق تجربه، پول یک چیز است و برکت پول یک چیز دیگر. گاهی پولی با مقدار کم، برکت فراوانی دارد و بالعکس. هر موفقیتی را با قدر مطلقِ پول سنجیدن، خطایی است بزرگ.

حکمت اخلاقی ۲: پولی که به دست آدم‌ها می‌رسد و مخصوصاً برکت پول، بسته به بزرگی دل آنهاست. حساب و کتاب این جهان هرگز بر مبنای دو دو تا مساوی چهار تا نچرخیده است.

حکمت اخلاقی ۳: یکی از بزرگ‌ترین خدمت‌هایی که یک انسان به خودش، خانواده‌اش و جامعه‌اش می‌تواند بکند، این است که در راه رسیدن به فراغت مالی بکوشد. البته تجربه نشان داده که پیش‌تر از آن، شخص باید به یک نوع آزادگی شخصیتی و البته تعریفی درست از استقلال مالی و فراغت مالی رسیده باشد وگرنه اگر امروز بردهٔ n میلیون تومان باشد، فردا بردهٔ n میلیارد تومان خواهد بود. یکی از جنبه‌های انسان آزاده را به نظرم این شعر مولانا بیان می‌کند: «بازآمدم چون عید نو، تا قفل زندان بشکنم/ وین چرخِ مردم‌خوارا را، چنگال و دندان بشکنم!»

حکمت اخلاقی ۴: تصویری که رسانه‌ها از آدم‌های پولدار و مفهوم پولداری نشان می‌دهند، کاملاً دستکاری‌شده و غیرواقعی است. اگر زمانی خواستید تصویری واقعی‌تر از ثروتمندی داشته باشید، کتاب «همسایهٔ میلیونر من» را که بر مبنای تحقیقی در آمریکا نوشته شده، بخوانید.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

نفرینِ کار

پستتوسط AliGhz » 30 ژوئن 2015, 14:25

نزد من چیزی ناخوشایندتر از کار به عنوان وظیفه و حمّالی وجود ندارد. کار، اگر از روی عشق نباشد و اگر چیزی نباشد که آدم اگر نیاز مالی هم نداشت انجامش بدهد، روح را می‌خراشد و می‌آزارد و آدمی را از لذتِ کامل بردن از زندگی بازمی‌دارد. برتراند راسل، فیسلوف شهیر انگلیسی نیز در رساله‌ای کوتاه که با نام‌های «در ستایش بطالت» یا «در ستایش فراغت» به فارسی ترجمه شده (نام اصلی‌اش را الان دم دستم نیست که بنویسم)، از این می‌نویسد که چگونه در طول تاریخ این نوع کار به عنوان «فضیلت» جا زده شده تا طبقۀ اشراف بتوانند به امور دلخواه خود برسند (و البته از همین طریق هم دانش و هنرِ بشری پیش رفته و بالیده است). دربارۀ این رساله بیشتر خواهم گفت.

به هر روی، در این تاپیک از نفرین کار و تنفرم از کار خواهم نوشت و مطالبِ دوست‌ندارندگان! کار را با شما شریک خواهم شد. اگر شما هم از تجربه‌ها و حس‌های خود بنویسید و این نوع مطالب را به اشتراک بگذارید که عالی است.

عجالتاً برای پست نخست، این انیمیشن فوق‌العاده را پیشنهاد می‌کنم که حتماً ببینید:
https://www.youtube.com/watch?v=cxUuU1jwMgM
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پاسخ: نفرینِ کار

پستتوسط saeidk » 30 ژوئن 2015, 17:16

In Praise of Idleness
لیلی گلستان هم پارسال گفته بود این کتاب را توصیه می‌کند
http://bertrandrussell2.mihanblog.com/post/6
http://dl.irpdf.com/ebooks/Part24/www.irpdf.com(8071).pdf
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پاسخ: پول ساختن در عصر دیجیتال

پستتوسط AliGhz » 08 ژوئیه 2015, 15:23

دنیای دیجیتال امکاناتی را برای یافتن مخاطب و در نتیجه ساختن پول ایجاد کرده که پیش از این عملاً ناممکن بود. الان با یک کامپیوتر و خط اینترنت گاهی می‌توان بیشتر از یک کار تمام‌وقت، آن هم پس از سال ها کار شکنجه‌آور و طاقت‌فرسا، پول درآورد. یک نمونه‌اش این پسر سوئدی که طی دو سال، بیشتر از ۱۱ میلیون دلار از ویدیوهای «فان»اش روی یوتیوب پول درآورده است:

http://1pezeshk.com/archives/2015/07/yo ... -2014.html
http://www.engadget.com/2015/07/06/pewd ... _truncated
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پاسخ: نفرینِ کار + پول ساختن در عصر دیجیتال

پستتوسط AliGhz » 08 ژوئیه 2015, 15:32

دربارهٔ جهانی بدون «کار»:

A World Without Work
For centuries, experts have predicted that machines would make workers obsolete. That moment may finally be arriving. Could that be a good thing?

http://www.theatlantic.com/magazine/arc ... rk/395294/
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط AliGhz » 08 ژوئیه 2015, 15:44

انقلاب صنعتی نمی‌گویم خوب بود یا بد، ولی با خودش مفاهیمی و نیز روش زندگی‌ای را به جهان آورد که اگر تا پایان قرن بیستم هم کارآمد بود، در قرن بیست و یکم چیزی است دست و پاگیر. یکی از آنها مفهوم زمان است و مدیریت زمان. دیگری مفهوم کار به معنای فروش عمر (=زمان) در برابر دریافت وجه. به این شکل است که اکثر افراد روزی دست‌کم ۸ ساعت و حداقل ۵ روز هفته، عمر شریف و گرانبها و غیر قابل جایگزین خود را در برابر دستمزدی اندک، و به امید بهره‌مندی از یک امنیت مالی شکننده و بازنشستگی، می‌فروشند. در حقیقت، پاداش کارگر یا کارمند، وعدهٔ آینده‌ای «بدون کار» است پس از سال‌ها و در حالی که «کار»، رُس او را کشیده است. تازه این در شرایط ایده‌آل است. وگرنه اکثر بازنشسته‌ها باید فکر کار پس از بازنشستگی باشند تا از پس مخارج خود بربیایند.

این روش، هرچند مشمئزکننده است، اما در عصر انقلاب صنعتی کار می‌کرد. افراد در اداره‌ای استخدام می‌شدند، آب‌باریکه‌ای داشتند، وامی می‌گرفتند، خانهٔ سازمانی‌ای احتمالاً، و یک سری بیمه و مزایا که می‌شد روزگار را سپری کرد و خرج و دخل را به هم رساند و در حد مقدورات طبقه متوسط، خوش گذراند. ولی مخصوصاً بحران مالی سال ۲۰۰۸ در آمریکا، نشان داد این عصر پایان یافته و دیگر نمی‌شود روی منابع شرکت‌ها و دولت‌ها برای secure کردن آیندهٔ مالی، حساب کرد.

عصر انقلاب اطلاعات شروع شده و در این زمانه‌، هر که اطلاعات ارزشمندتری داشته باشد و بتواند آنها را به مخاطبان هر چه بیشتری بفروشد، موفق‌تر خواهد شد. یعنی پولدارتر خواهد شد؛ موفقیت را با این قاطی نکنیم.

الان جوانک‌های کم‌سن با ساختن یک بازی و فروش آن در اپ استورهای مجازی، می‌توانند میلیون‌ها دلار کاسب شوند. الان یکی از مزیت های رقابتی، بالا بردن دانش و آگاهی در زمینه‌های خاص، و یافتن niche market های نسبتاً بکر است. در همین ایران هم هستند جوانانی زیر ۲۵ سال که فقط از طریق وبسایت خود، از شرّ کار کردن برای دیگران خلاص شده‌اند.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط AliGhz » 08 ژوئیه 2015, 15:57

I quit the tech industry

This Friday, June 12, will be my last day at Yelp.

I don’t intend to look for another tech job.

Or another job at all.

Ever.

http://eev.ee/blog/2015/06/09/i-quit-the-tech-industry
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط AliGhz » 08 ژوئیه 2015, 16:01

I quit my career

This is a huge step for me, and I hope you’ll come along for the ride. I’ve been sensible for twenty
years, and now I think it’s time to be true to myself. 2014 is going to be my year of the written word. I dearly hope it’ll be the first of many.

http://mattgemmell.com/making-changes
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط AliGhz » 08 ژوئیه 2015, 16:07

یکی از کسانی که در ایران از طریق وبسایتش و با یافتن یک niche market ارزشمند، برای خودش کار می‌کند و پول‌سازی می‌کند (ویدیو را ببینید):
http://tinyurl.com/nbdq8lr
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط AliGhz » 08 ژوئیه 2015, 16:42

واقعاً تا کی می‌خوای کار کنی؟
http://tinyurl.com/q865s6z
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط Ilia » 09 ژوئیه 2015, 05:41

پدر من همیشه به من میگفت که «کار کردن جوهر مَرده»!

من در عوض همیشه از کار کردن نالیدم. راستش از کار کردم بدم نمیاد. از خرکاری برای دیگران بدم میاد. تازه رشته‌ام هم دقیقا چیزیست که همیشه دوستش داشتم و هنوز هم دارم. اما وقتی برای دیگران کار میکنی، و کار را برای پول میکنی، لذت‌بخش‌ترین کارها هم ناخوشایند میشه.

در عوض وقتی برای خودت کار کنی و با عشق کار کنی، خوش‌شانسترین آدم‌ها هستی. کار نه تنها بد نیست، بلکه برای آدم و اجتماع لازمه. حتی همین شغل امثال ما که مثل بیگاری برای دیگرانه هم به بیکاری و وبال جامعه شدن شرف داره.

پشتکار و علاقه به کار، از خصلت‌های کسانی مثل استیو جابز یا این خانم الیزابت هولمز هست:
http://www.inc.com/larry-kim/21-surpris ... naire.html

مقالهٔ بالا رو حتما بخوانید. خانم هولمز که سنش فقط ۳۱ ساله، با دست خودش تا الان صاحب چهار میلیارد و هفتصد میلیون دلار ثروته. ایشان در ۹ سالگی در نامه‌ای به پدرش نوشه بوده:
"What I really want out of life is to discover something new, something that mankind didn't know was possible to do."

یعنی؛ «آنچه که من واقعا از زندگی میخواهم اینه که یک چیز جدیدی را کشف کنم. چیزی که انسان‌ها تصور انجامش را نداشته باشند». و دقیقا همین کار را هم کرده.

هفت روز هفته را تمام روز کار میکنه. ده ساله که یک مسافرت تفریحی نرفته. مثل جابز لباس ساده و یک‌شکل میپوشه، گیاهخواره و حتی یک تلویزیون هم در منزلش نداره…

… اگر پدرم بود، الان میگفت: نگفتم که کار کردن جوهر مَرده؟!‌ :-)
پیوست‌ها
Elizabeth Holmes.png
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط pooriya.kh » 09 ژوئیه 2015, 06:42

آرزوی من این هست که شغل آیندم کاملا علمی و تحقیقاتی باشه. از کار کردن فقط برای کسب درآمد به شدت متنفرم! بدون شک درآمد و پول از مهمترین مسائل در زندگی هستند. بدون اینها حتی خیلی از چیز های معنوی و حتی علم هم معنی پیدا نمیکنه (شکم خالی براش مهم نیست در مریخ چه خبر هست!!!) اما واقعا آرزو دارم شغل و فعالیتم علمی و در زمینه بهبود زندگی بشر باشه. تا الان برای تحقق این آرزو خیلی تلاش کردم و احساس میکنم که تا اینجا خوب پیش رفته. امیدوارم همینطور و بهتر پیش بره! متاسفانه این حرف ها در جامعه فعلی ما در ایران تبدیل به جک شده! (نمیدونم بخاطر فقر این اتفاق افتاده یا مشکلات فرهنگی) اما ايرماگ از تنها جاهایی هست که میدونم دوستان به خوبی آرزوی من رو میفهمند و خیلی هاشون در این موقعیت قرار دارند. شاید تا چند سال آینده از مركز روباتیک ناسا پست گذاشتم شاید هم از شرکت فلان در شهرک صنعتی نظرآباد! :)) در هر صورت مهم تلاش هست! البته در هر جا و در هر جایگاهی میشه مفید بود :thumbs_up:
pooriya.kh

پست‌ها : 530

پستتوسط pooriya.kh » 09 ژوئیه 2015, 06:50

دو مسئله هم هست :
۱- در کشور ما مفهوم کوشش و بیگاری قاطی شدن ! زمینی که نفت نداره رو صد سال هم بیل بزنی به نفت نمیرسی!
۲- تا الان که ساعت ۶:۴۶ صبح پنجشنبه ۱۸ تیرماه سال ۱۳۹۴ هست خبری از توافق میان ایران و غرب نشده! اگر این اتفاق نیافته تا چند سال آینده دستمزد روزی یک نون بربری خواهیم گرفت!!! البته اگر توافق بشه هم مشکلات دیگری وجود خواهد داشت که اونها هم جای غصه دارند!!!
pooriya.kh

پست‌ها : 530

پستتوسط AliGhz » 09 ژوئیه 2015, 13:15

خوشحالم که دوستان هم به این بحث پیوستند. به نظرم هر کسی ابتدا باید اهدافش و چشم‌اندازش و مقصودش از زندگی‌اش رو تعریف کنه، اون وقت اگر بتونه مطابق اون ارزش‌های شخصی‌اش و اهداف شخصی‌اش زندگی کنه، می‌شه گفت که موفق و خوشبخته.

من سال‌ها پیش کتاب «سنگفرش هر خیابان از طلاست» رو می‌خوندم که مدیر وقت شرکت کره‌ای دوو نوشته بود و جایی در اون اشاره کرده بود که صبحانه‌اش رو هم در ماشین می‌خوره یا نسل اونها به جای کار از ساعت ۹ تا ۵، از ۵ تا ۹ کار می‌کنه. در سن ۱۸ سالگی، من با خودم گفتم من هرگز این نوع زندگی رو نمی‌خوام و شاید همین کتاب سال‌ها من رو از تصور صحیح دربارهٔ موفقیت و ثروت دور نگه داشت.

من ایده‌آلم اینه که ۱۰۰ میلیون دلار تا پیش از ۴۵ سالگی دارایی داشته باشم (لطفاً نخندید؛ آرزو بر جوانان عیب نیست ;) ) و برای خودم آزادی شخصی تا آخر عمر بخرم. حتی نمی‌تونم تصور کنم که بخوام جابز باشم و مدام در جلسات کاری شرکت کنم. اصلاً دلم نمی‌خواد شرکتی با کلی کارمند داشته باشم.

…نه خادم کس بود نه مخدوم کسی…

و خوشبختانه تکنولوژی ارتباطی امروز و اینترنت، نیاز به خیلی از روش‌های طاقت فرسا برای کار کردن رو از بین برده و دست‌کم در تئوری می‌شه درآمدهای بسیار بالا با فعالیت لذت‌بخش و بدون نیاز به خودشکنجه‌گری داشت.

یکی از راه‌های این‌که آدم ببینه برای چه کاری ساخته شده، اینه که از خودش بپرسه اگر من اصلاً نیاز مالی نداشتم یا اگر فقط یک سال از عمرم باقی مونده بود، چه کاری می‌کردم؟ این پرسش بسیار روشنگر هست و من از همین طریق فعالیت مورد علاقه‌ام رو دقیقاً می‌دونم که چی هست. چیزی که می‌تونم ساعت‌ها به انجامش بپردازم و نه‌تنها خسته نشم، که انرژی بگیرم. حالا این‌که چطور از اون پول دربیارم، موضوع جداگانه‌ای هست که اگر در عمل درست دربیاد، کار حقیقتاً تبدیل به بهترین تفریح خواهد شد.

در واقع حرف من یا کسانی که از کار بد می‌گن، ترویج بی‌عاری نیست؛ بلکه تأکید بر این است که آدم تا حد ممکن به فعالیتی مشغول باشد که واقعاً عاشق آن است.

قدیم‌ها می‌گفتند مرد اونه که کلهٔ صبح بزنه بیرون و شب برگرده خونه و وقتی روی کُت‌اش می‌زنی، خاک بلند شه :) اما زندگی می‌تونه یه طور دیگه باشه. مهم اینه که ارزش‌های شخصی‌مون رو پیدا کنیم. شاید کاری مهم‌تر از این وجود نداشته باشه. که اگه اونها رو پیدا کنیم، حرفهٔ فعلی‌مون هم جلوهٔ دیگه‌ای پیدا می‌کنه و می‌تونه راهگشا برای رسیدن به سبک زندگی مورد علاقه‌مون باشه.

پ. ن.:
سال‌ها پیش در شرکتی کار می‌کردم که هر صبح باید کارت می‌زدم . برای یک ساعت مرخصی هم باید برگه پر می‌کردم. این روش آن‌قدر با ارزش‌های شخصی من ناسازگار بود که ماه‌های آخر پیش از استعفا، تقریباً حقوق دریافتی‌ام نصف می‌شد (نیمی از آن به خاطر «کسر کار» کم می‌شد چون صبح‌ها دیر می‌رفتم؛ هرگز برای اضافه‌کار نماندم و هرگز پنجشنبه‌ها پا به شرکت نگذاشتم). البته آن موقع جوان‌تر و مجرد بودم و ارزش پول هم بالاتر از الان بود. اگر روزی باز مجبور شوم آن‌طوری کار کنم، قطعاً رویکردم فرق خواهد کرد، ولی واقعاً امیدوارم مجبور نشوم؛ چون فقط همین یک بار را زندگی می‌کنم و نمی‌خواهم در این زندگی نقش کس دیگری را بازی کنم.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط Ilia » 09 ژوئیه 2015, 16:44

پس اسم تاپیک رو باید میگذاشتی: نفرین بیگاری و …
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

بعدی

بازگشت به متفرقه

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 29 مهمان