انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

نصب یوسمیتی به صورت کلین اینستال (Yosemite clean install)

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

نصب یوسمیتی به صورت کلین اینستال (Yosemite clean install)

پستتوسط Arzhang » 22 اکتبر 2014, 23:44

من تا به حال هیچ سیستم عاملی را به روش کلین اینستال نصب نکرده بودم و چون اولین بار می‌خواستم این کار را بکنم در ایرماگ گشتم امابه جز توضیح کوتاهی که احمد زحمتش را کشیده بود، سوابقی را برای آموزش آن نیافتم. با خودم فکر کردم شاید بد نباشد روش کار را این‌جا بگذارم تا برای دیگران هم کارآمد باشد. این روش را از  osxdaily.com  گرفته‌ام اما با تجربه‌های شخصی‌ام کاملش کرده‌ام.

برای نصب یوسمیتی به روش کلین اینستال (یعنی روشی که هارد کامپیوتر کاملا پاک می‌شود و سیستم عامل نو نصب می‌شود)، قبل از هر چیز لازم است یک بک آپ از اطلاعاتتان با کمک تایم ماشین تهیه کنید. سپس تنها چیزی که نیاز دارید، یک فلش یو اس بی به ظرفیت حداقل ۱۶ گیگ است که باید آن را به صورت Bootable در آورید. پس در وهله‌‌ی اول برای ساخت این فلش:

۱. از طریق Disk Utility آن را با Mac OS Extended-Journaled فرمت کنید
۲. سپس در همان جا، از تب Partition عبارت Partition layout را انتخاب کنید و از منوی باز شونده، current را به 1Partition تغییر دهید
۳. در قسمت Name، عنوان را از Untitled 1 به Untitled تغییر دهید
۴. روی Options کلیک کنید و GUID Partition Table را انتخاب کرده و OK کنید
۵. روی Apply و سپس روی Partition کلیک کنید و وقتی کارش تمام شد Disk Utility را ببندید

حالا شما فلش‌تان مقدمات Bootable شدن را دارد اما باید فایل نصب یوسمیتی را داشته باشید. به این منظور باید یکی از این دو روش را عمل کنید:

روش اول ـ این فایل را از سایت اپل دانلود می‌کنید و پس از آن که سیستم خواست نصب را شروع کند، شما سریعاً آن را لغو کنید. در این صورت فایل نصب سیستم عامل در فولدر اپلیکیشن ذخیره خواهد شد.

روش دوم ـ دانلود کردن فایل از جایی دیگر. جایی مثل این لینک... که پوریا فایل نصب را در آن جا آپلود کرده است. در این حالت هم باید فایل دانلود شده را در فولدر اپلیکیشن ذخیره کنید چون فرمان‌های بعدی بر این فرض نوشته شده‌اند.

به هر روشی که فایل نصب را دانلود کرده باشید، حالا باید این مراحل را طی کنید:

۱. Terminal را باز کنید و این فرمان را عیناً در آن کپی کنید:
sudo /Applications/Install\ OS\ X\ Yosemite.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/Untitled --applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ Yosemite.app --nointeraction
۲. در این‌جا به یک رمز برای سیستم نیاز دارید. اگر سیستم‌تان رمز ندارد واجب است برایش رمزی درست کنید. موقع وارد کردن رمز چیزی نخواهید دید، طبیعی‌ست. 
۳. یک چیزهایی به شکل زیر رؤیت خواهند شد:
"Erasing Disk: 0%... 10%... 20%... 30%...100%...
Copying installer files to disk...
Copy complete.
Making disk bootable...
Copying boot files...
Copy complete.
Done."
ممکن است زمان زیادی طول بکشد. نگران نباشید.  بگذارید کارش را بکند تا Done دیده شود. 
۴.سپس از ترمینال خارج شوید. 
۵. سیستم را ری استارت کنید و در موقع بالا آمدن، دکمه‌ی OPTION را نگه دارید و از دیسک‌های نمایش داده شده در ادامه، همان فلشی را که ساخته‌اید یعنی آنی که به اسم Install OS X Yosemite است را انتخاب کنید. 
۶. علامت سیبی ظاهر می‌شود که زیرش یک ستون پر شونده دارد و پس از مدتی پنجره‌ی OSX Utility باز می‌شود  
۷. Disk Utility را انتخاب کنید و سپس در ستون سمت چپ هارد کامپیوترتان را انتخاب نمایید. همان طور که می‌بینید هارد شما به صورت یک هارد با یک زیرمجموعه دیده می‌شود. ابتدا کل هارد را انتخاب کرده و روی Erase کلیک کنید و به صورت OSX Extended Journal آن را فرمت کنید. سپس بخش زیرمجموعه‌اش را انتخاب کرده و دوباره این عمل را تکرار کنید و برای آن اسم بگذارید. اسمی که معمولاً Macintoch HD می گذارند. 
۸. Disk Utility را ببندید و به منوی قبلی رفته و حالا Install OSX را انتخاب کنید. دوباره ستون پر شونده‌ای ظاهر می‌شود که زمانی را نشان می‌دهد. برای من این زمان را ۱۳ دقیقه نشان داد اما وقتی به «کم تر از ۱ ثانیه» رسید، انگار که هنگ کرده باشد بدون هیچ عملی ثابت ماند. در این صورت باید بگذارید کارش را بکند چون ممکن دقایقی طولانی ادامه یابد. اشتباه من را نکنید و عجول نباشید و گر نه مثل من مجبور می‌شوید چند بار این مسیر را بروید و سر آخر متوجه شوید اشکالی در کار نیست. 
پس از این مرحله که کارش verifying فایل نصب است، سیستم به صورت خودکار ری‌استارت خواهد کرد. 
۹. دوباره یک سیب با ستون پر شونده هویدا می‌شود و پس از آن صفحه‌ی Install OSX ظاهر می شود و در پی آن یک ستون پر شونده‌ی دیگر خواهید دید. این بار من گول ۱۶ دقیقه‌ای را که نشان می‌داد نخوردم و رفتم برای خودم یک چای ریختم. 
۱۰. صفحات بعدی صفحه‌ی انتخاب کردن کشور (دنبال ایران نگردید)، انتخاب کیبورد، و پس از آن وای فای است. 
۱۱. صفحات قبلی را که رد کنید به صفحه‌ی مهمی می‌رسید. این جا جایی‌ست که اطلاعاتی را که از روی سیستم عامل قبلی بک آپ گرفته بودیم‌، به این سیستم جدید منتقل می‌کنیم. برای این کارد هارد بک‌آپ‌تان ا به کامپیوتر وصل کنید و From a Mac, Time machine, or startup disk را انتخاب کنید. روی ادامه که کلیک کنید هارد بک‌آپ‌تان را خواهید دید. آن را انتخاب کنید و ادامه دهید. 
۱۲. یوزرهای کانپیوتر قبلی را خواهید دید. هر کدام را می‌خواهید انتخاب کنید و ادامه دهید. 
۱۳. حالا انتخاب می‌کنید چه چیزهایی را می‌خواهید منتقل کنید. ناگفته پیداست هر چه اطلاعات بیش‌تری را انتخاب کنید، این مرحله زمان بیش تری می بَرَد. من فقط فایل‌های شخصی‌ام را انتخاب کردم و ۱ ساعت و ۱۱ دقیقه زمان لازم به من نشان داد که این بار چندان دور از واقعیت نبود. 
۱۴. مراحل آخر Sign in شدن با اکانت اپل، قبول توافقنامه‌ی اپل، ساخت یوزر برای کامپیوتر، اجازه‌ی ارسال پیام‌های خطاست. 
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پاسخ: نصب یوسمیتی به صورت کلین اینستال (Yosemite clean insta

پستتوسط Ahmad » 23 اکتبر 2014, 01:34

كفّيت ووفّيت ارژنگ جان، دستت درد نکند
احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Nav ! D » 23 اکتبر 2014, 01:44

البته مراحل 1 تا 4 رو توسط برنامه DiskMakerX میشه بسیار ساده تر و با یکی دو تا کلیک هم انجام داد.

http://liondiskmaker.com
Apple iMac MC814 - MacBook Air MD760 - iPhone 11 Pro Max - iPod Nano 6G
نماد کاربر
Nav ! D

پست‌ها : 216

پستتوسط Ali22338 » 23 اکتبر 2014, 12:01

من با این روش نصب کردم

۱. از طریق Disk Utility یو اس پی فلش‌ را با Mac OS Extended-Journaled فرمت کردم با نام دیفالت Untitled
۲. Install OS X Yosemite رو تو فولدر Applications قرار دادم
تصویر
۳. کد زیر رو در ترمینال اجرا کردم
کد: انتخاب همهٔ
sudo /Applications/Install\ OS\ X\ Yosemite.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/Untitled --applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ Yosemite.app --nointeraction

تمام
نماد کاربر
Ali22338

پست‌ها : 58

پستتوسط dete » 24 اکتبر 2014, 02:18

قربانت ارژنگ عزیز ... زحمت کشیدی ... شاد باشی
rMBP 15" 2.3GHz Haswell
MBP 17" 2.6GHz Core 2Duo
Mac OS : El Capitan 10.11.1
iPhone4 32GB
iPhone6 128GB
* * * * * * * * *
Keep Thinking Different
علیرضا.
نماد کاربر
dete

پست‌ها : 310

پستتوسط Behnam » 26 اکتبر 2014, 20:21

Nav ! D نوشته است:[نمایش]
البته مراحل 1 تا 4 رو توسط برنامه DiskMakerX میشه بسیار ساده تر و با یکی دو تا کلیک هم انجام داد.

http://liondiskmaker.com

امتحان کردم. خیلی چیز خوبی ساخته‌اند. گویا فرانسوی هستند. فکر کنم که یک donation هم بکنم چون این فلش را همیشه می‌شود برای روز مبادا استفاده کرد. وسوسه شده‌ام که مراحل ۵ به بعد راهنمای ارژنگ را هم بکار ببرم. ولی برای این آخر هفته به اندازهٔ کافی برای خودم دردسر درست کرده بودم. شاید فرصتی بعد!
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Behnam » 01 نوامبر 2014, 06:55

من هم بالاخره کلین اینستال کردم. خیلی ممنون از راهنمایی‌ها ارژنگ جان.
کلاً برای کلین اینستال کردن، خصوصاً اگر برنامه‌های پیچیده‌ای نصب شده باشند (برنامه‌هایی که از App Store خریده شده‌اند هیچ مسئله نیستند) آدم باید دلایل قانع کننده‌ای داشته باشد چون زحمتش خیلی بیشتر از آپدیت کردن معمولی است. من نمی‌دانم چقدر دلایلم قانع کننده بود. از یک طرف دلمشغولی‌های امنیتی داشتم و احساس می‌کردم کامپیوترم «compromised» شده. سرعت کامپیوتر هم کاهش پیدا کرده بود و بعضی رفتار مشکوک (بیدار شدن نابهنگام) از آن سر می‌زد.
از طرف دیگر در این فکر بودم که شاید بتوانم ترتیبی بدهم که پوشهٔ userام در یک درایو دیگر باشد ولی سیستم عامل و برنامه‌ها در درایو SSD. این کار البته شدنی است و من همیشه فایل های کاربری‌ام را از بخش برنامه‌ها جدا می‌کنم. ولی اینبار در این فکر بودم که اگر بشود پوشهٔ library کاربری‌ام را هم به SSD منتقل کنم که از سرعت SSD استفاده کند که البته نشد! مابقی کار به همان صورتی که ارژنگ توضیح مفصل داده پیش رفت و با مشکل خاصی روبرو نشده‌ام.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط AliGhz » 05 نوامبر 2014, 17:15

من فایل نصب یوسمیتی را از لینک پوریا دانلود کرده‌ام. اما فعلا باید صبر کنم تا یک هارد اکسترنال حجیم‌تر بخرم* و بعد بروم سراغ نصب یوسمیتی. با توجه به این‌که کامپیوتر من کند شده، می‌خواهم سیستم جدید را به صورت کلین اینستال نصب کنم شاید که بهتر شود.

اما سوالی که دارم این است: آیا همۀ برنامه‌ها را باید از نو نصب کرد؟ مخصوصا برنامه‌های بستۀ ادوبی؟ بعضی از برنامه‌ها مثل همان فتوشاپ و ایندیزاین یا ورد (نسخۀ مک) را با کلک و کرک ;) نصب کرده‌ام، سر اینها چه بلایی می‌آید؟

دقیقا چه مشکلاتی در نصب کلین اینستال ممکن است پیش بیاید که در روش آپگرید عادی نیست؟

و آیا کلین اینستال مثل این است که من یک مک نو بخرم و سپس اطلاعات مک فعلی‌ام را از روی هاردِ تایم ماشین به آن منتقل کنم؟ (منظورم این است که با خرید مک جدید هم چنین داستان‌هایی خواهد بود؟)

* هارد داخلی مک من قبلا ۵۰۰ گیگ بود و من هم یک هارد ۵۰۰ گیگ برای تایم ماشین داشتم. الان که هارد داخلی ۱ ترابایت شده، یک سری اطلاعات مثل محتویات فولدر موزیک و دانلود را از بکاپ تایم ماشین مستثنا کرده‌ام تا فعلا روی همین هارد بکاپ بگیرم. برای هارد ۲ ترابایتی حدود ۴۰۰.۰۰۰ تومان باید خرج کرد :confused:
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط eysun » 05 نوامبر 2014, 19:21

علی من فقط همین رو بگم که حتما چک کن برنامه‌های مهمت (نسخه فعلی که داری) با یوسمیتی سازگاره. من نسخه قدیمی متلب رو داشتم که ظاهرا سازگار نیست و کارم رفته روی هوا تا یه نسخه جدید بگیرم.
نماد کاربر
eysun

پست‌ها : 359

پستتوسط Masiha » 05 نوامبر 2014, 22:39

eysun نوشته است:[نمایش]
علی من فقط همین رو بگم که حتما چک کن برنامه‌های مهمت (نسخه فعلی که داری) با یوسمیتی سازگاره. من نسخه قدیمی متلب رو داشتم که ظاهرا سازگار نیست و کارم رفته روی هوا تا یه نسخه جدید بگیرم.

گرچه ربطی به موضوع، این تاپیک ندارد، ولی به کمک راهنمایی و پچ‌های ارائه شده توسط مث‌ورکس، می‌توان نسخه‌های قدیمی متلب را در یوسمیتی اجرا کرد:
http://www.mathworks.com/matlabcentral/answers/159016-is-matlab-compatible-with-mac-os-x-10-10-yosemite
 MacBook Air MC504LL/A (Late 2010) - iPhone 6 Plus
نماد کاربر
Masiha
Site Admin

پست‌ها : 279

پستتوسط Arzhang » 06 نوامبر 2014, 01:19

علی جان
نسخه‌ی ادوبی‌ات احتمالاً بلااستفاده می‌شود. حداقل برای من که این طور بود. برخی برنامه‌هایی که نصب ساده‌ای دارند و فقط باید آن‌ها را کپی کرد، برای من به راحتی بازیابی شدند. اما کل پکیج ادوبی را دوباره نصب کردم.
در مورد مشابهت کلین اینستال با یک مک جدید فکر می‌کنم حدست درست است. البته اگر به پست‌های قبلی من در همین بخش مراجعه کنی می‌بینی که در بازیابی اطلاعات قدری دردسر داشته‌ام و آن غیرقابل دسترسی شدن بخشی از اطلاعات است که نمی‌دانم چرا در کلین اینستال بعدی هم قابل بازیابی نبودند.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط Ahmad » 06 نوامبر 2014, 02:03

علی عزیز،
من هم این را تصدیق می‌کنم کہ کلین اینستال کامپیوتر را بطور قابل توجہی سریع می‌کند. در مورد من، پس از فرمت کردن هارد دیسک و نصب کلین یوسمیتی هم استارت کامپیوتر بسیار سریعتر است و هم responsive بودن آن بطور عام. این است کہ من کلین اینستال را توصیہ می‌کنم.
یک موضوع کہ باید مد نظر داشتہ‌باشی پرهیز از نصب برنامہ‌هائی است کہ بہ آنہا نیاز چندانی نداری. هرچہ تعداد برنامہ‌های نصب شده بیشتر باشد بمرور بر سرعت کامپیوتر تاثیر خواهد گذاشت و سرعت آن را کندتر خواهد کرد.
البتہ همانطور کہ دوستمان ارژنگ گفتہ در مورد نصب برنامہ‌های مورد نیازت باید قبل از نصب چاره اندیشی کنی.

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط eysun » 06 نوامبر 2014, 05:53

Masiha نوشته است:[نمایش]
eysun نوشته است:[نمایش]

گرچه ربطی به موضوع، این تاپیک ندارد، ولی به کمک راهنمایی و پچ‌های ارائه شده توسط مث‌ورکس، می‌توان نسخه‌های قدیمی متلب را در یوسمیتی اجرا کرد:
http://www.mathworks.com/matlabcentral/answers/159016-is-matlab-compatible-with-mac-os-x-10-10-yosemite

خیلی مرسی این کار منو راه انداخت.
نماد کاربر
eysun

پست‌ها : 359

پستتوسط memm4 » 08 نوامبر 2014, 23:48

دوستان سلام
من تمام این مراحل درست و دقیق انجام دادم و به راحتی یوسمیت نصب شد فقط مشکلی که دارم اینه که بعداز نصب ویندوز با بوت کمپ ، داخل ویندوز درایو مک حذف شده و بعد از مقداری کنجکاوی متوجه شدم که توبرنامه Disk Utillity که میرم کل هارد و زیر مجموعش اسمش شده Macintosh HDیعنی هم اسم هارد شدهMacintosh HD هم اسم زیر مجموعش Macintosh HD شده.درضمن جلوی TYPEنوشته Logical Volume Group.درصورتی که قبل از این که کلین اینستال کنم هم تو ویندوز درایو مک میشناخت هم تو مک داخل برنامه Disk Utillity برای کل هارد قسمت
(Type:(Mac OS Extended(Journaled بود هم برای زیر مجموعش Type:(Mac OS Extended(Journaled این بود و فکر می کنم برای همینه که تو ویندوز درایو مک نمیشناسه چون به جای (Mac OS Extended(Journaled شده Logical Volume Group.
کسی راه حل این مشکل میدونه؟
درضمن اینم بگمبیشتر از 10بار دقیقا با همین روش نصب کردم ولی همش مثل هم شد.
memm4

پست‌ها : 3

پستتوسط Ali.Rastegar » 09 نوامبر 2014, 06:40

Yosemite به طور پیش‌فرض پارتیشن رو به صورت Logical Volume درمیاره و همونطور که حدس زدید همین باعث میشه که ویندوز نشناسدش.
ظاهرا تنها راه حلی که فعلا هست، تا زمانی که اپل درایورهای بوت کمپ رو آپدیت کنه یا نرم‌افزارهای جانبی این امکان رو فراهم کنن، اینه که ویندوز قبل از یوسمیتی نصب بشه. یعنی مثلا موریکس رو یه بار نصب کنید، ویندوز رو کنارش، بعد موریکس رو به یوسمیتی آپگرید کنید. اینطور که یک نفر نوشته بود اینطوری دیگه یوسمیتی تغییر به Logical Volume رو انجام نمیده.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

بعدی

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 12 مهمان