انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

چهار خانواده‌ٔ قلم از رضا بختیاری فرد

بحث پیرامون مسائل مربوط به قلم‌سازی، حروف‌چینی و بومی‌سازی

چهار خانواده‌ٔ قلم از رضا بختیاری فرد

پستتوسط Reza Bakhtiarifard » 28 اکتبر 2014, 10:01

سلام بر شما
من طی ۵-۴ سال گذشته تا همین الان چند خانواده‌ی قلم طراحی کردم که چند روزه توی پروفایل بیهانس خودم گذاشتم برای معرفی.
قلم‌های میلاد، شیـد، رویا بخ و شفیق بخ
قلم‌ها هم از لحاظ کاربرد و خوانایی تست‌های زیادی شده‌ن و هم خانواده‌ی نسبتن کاملی دارن. ساخت نرم‌افزاری اونام با خودم بوده.

لینک پروفایل: http://www.be.net/bluesoosk

(با نرم‌افزاری مریم، دامون خان‌جان‌زاده هم‌کاری دارم و توی ساخت قلم نوین وب هم دست داشتم)
آقایون خانوما این پست رو تبلیغ نبینید من می‌خوام راجب فونتام از چشم شما بدونم و بیش‌تر و بیش‌تر کاملش کنم
سپاس
نماد کاربر
Reza Bakhtiarifard

پست‌ها : 35

پاسخ: چهار خانواده‌ی قلم از رضا بختیاری فرد

پستتوسط Ahmad » 29 اکتبر 2014, 01:49

ممنون آقای بختیاری‌فرد بابت معرفی خط‌ها
نوشتہ‌اید که
[نمایش]
آقایون خانوما این پست رو تبلیغ نبینید من می‌خوام راجب (راجع) فونتام از چشم شما بدونم و بیش‌تر و بیش‌تر کاملش کنم

بہ نظر بنده حتی اگر اینکار شما تبلیغ برای این خط‌ها بود نیز هیچ اشکالی نداشت چرا کہ یکی از اهداف ایرماگ کمک بہ نشر اطلاعاتی است در مورد نرم‌افزارهای ساختہ شده در زمینہ پردازش زبان فارسی در محیط مک.
اما در مورد نظر دادن در مورد کار شما البتہ این موضوع آسانی نیست چرا کہ اینکار فقط از طریق دیدن عکس‌هائی کہ در سایتتان قرار داده‌اید میسر می‌باشد نہ از طریق آزمایش این خط‌ها. ولی حدس می‌زنم کہ منظور شما از « و بیش‌تر و بیش‌تر کاملش کنم» فقط نظر دادن نسبت بہ عکسہای مربوطہ است و نہ تست فونت‌هایتان در عمل.

بنظر بنده خط «شید» از زیباتری خط‌های این مجموعہ می‌باشد؛ هم از لحاظ درجۂ وضوح و خوانا بودن و هم از لحاظ Esthétique. در مرحلۂ بعد خط میلاد قرار دارد.
در مورد خط رویا اشاره کرده‌اید بہ نام طراح اصلی خط کہ البتہ این کار بسیار پسندیده‌ای است کاش در مورد خط «شفیق» نیز همینکار می‌کردید چرا کہ طراح خط شفیق شما نیستید بلکہ شما در آن تغییراتی انجام داده‌اید.

نیز در سایتتان اشاره‌ای کرده‌اید بہ «یادروزهای نرم‌افزاری مریم» خوب بود کہ در اینمورد نیز مختصرتوضیحی می‌دادید، آیا بعضی از خط‌های ارائہ شده توسط نر‌ام‌افزاری مریم ساخت شما می‌باشد؟

پیشاپیش ممنون از توضیحاتتان،

پ.ن.
لینکی کہ در سایتتان در مورد خط «حریر» بود کہ من را بہ سایت این خط راهنمائی کرد. خط «حریر» کہ ساختۂ آقای بہمن اسماعیلی است بدون شک شاهکاری است در زمینۂ طراحی و ساخت خط نسخ. جالب اینجاست کہ آقای اسماعیلی این خط را توسط نرم‌افزار RoboFont کہ فقط برای پلاتفرم مک وجود دارد ساختہ است.

احمد
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط Reza Bakhtiarifard » 29 اکتبر 2014, 09:13

سلام برشما
درسته من می‌خوام کل کار نقد بشه و برام مهم‌تره تا جزئیات واسه همین فکر کردم همین‌قدر کافی باشه. از طرفی امکان تست هم واقعا وجود نداره.

متأسفانه هیچ اطلاعات بدرد بخوری راجع‌به قلم شفیق پیدا نکردم که بتونم بنویسم؛ همین که اشاره کردم اصلاحاتی روی شفیق انجام شد یعنی شفیق مال من نبوده.
در مورد یادروزها درست می‌فرمایید بهتره توضیحی اضافه کنم. قلم‌های استفاده شده به‌جز لیلا هیچ‌کدوم کار من نیست و من فقط با قلم‌ها ترکیب‌بندی کردم. به احتمال زیاد قلم رویا بخ در فروش‌گاه قلم‌برتر ارائه شود.

حریر هم کار بهمن اسلامی‌ست
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط Reza Bakhtiarifard در 29 اکتبر 2014, 20:40.
نماد کاربر
Reza Bakhtiarifard

پستتوسط Pooria Azimi » 29 اکتبر 2014, 09:46

سلام.

گفته‌اید که هدف قلم «شید» افزایش readability ـه. راستش اولش چندان مطمئن نبودم از این مسأله و فکر نمی‌کردم به‌خوبیِ زر/نازنین بتونه باشه، اما بعد از تست کردنش واقعاً به‌نظر می‌رسه سرعت و دقت خواندن رو بهبود ببخشه! خیلی دوست دارم وقتی قلم آمادهٔ فروش شد ازش استفاده بکنم :) اگر بشه نمونه‌هایی از این قلم در اندازه‌ها کوچک‌تر (جایی که به‌نر من زر خیلی خوب می‌درخشه) بگذارید بهتر هم می‌شه.

به چشمِ من اعداد در این قلم «کمی» کوچک به‌نظر می‌رسند نسبت به حروف؛ یعنی انگار اعداد با اندازهٔ ۱۷ هستند و حروف با اندازهٔ ۱۸. البته به‌نظر من که بالانس خیلی خوبی برقراره، فقط خواستم اشاره بکنم که حداقل به‌چشم من این‌شکلی رسید.

متأسفانه نظر بهتر و کارشناسانه‌ای نمی‌تونم بدم، اما باز هم فکر کردم نوشتن همین دو پاراگراف هم بهتر از ننوشتنه، چون قلم «شید» به‌نظر من که خیلی خوب و جالب و مناسبِ هدفش رسید.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Ali_Omid » 29 اکتبر 2014, 09:58

سلام
خسته نباشید. تلاش، وسواس و دقت شما ستودنی‌ست. امیدوارم پیگیری‌های شما و دیگر همکاران طراح در زمینه‌ی قلم فارسی، هرچه بیشتر به غنا و بهبودی فونت فارسی کمک کند.
Ali_Omid

پست‌ها : 144

پستتوسط Reza Bakhtiarifard » 29 اکتبر 2014, 10:31

سلام پوریا خان و ممنون از نظرت
مشکلی که بیشتر اعداد فارسی دارن اینه که وزن اصلیشون توی بالا تنه‌س و این باعث میشه اگه درست کار نشه اعداد بالاتر به‌نظر بیان. راه حل من این بود که یه‌کم قد عددها رو کوتاه‌تر کنم. اما جثه‌ی اونا با حروف هم‌سنگه. حالا این کار جواب داده یا نه نمیدونم. باید تو پرینت ببینید.
قلم شیـد قلم چاپه؛ شاید توی اسکرین هم جواب بده اما خدایی توی چاپ حتی در اندازه‌ی کوچک هم می‌درخشه و خواناس (البته این نظر منه!)

علی-امید خان ممنون ما تلاشمونو می‌کنیم اما فرهنگ‌سازی برای خرید قلم به بهای اصلی و کپی نکردن اون کاریه که همه باید براش تلاش کنن وگرنه کار ما به‌تنهایی کافی نیست
نماد کاربر
Reza Bakhtiarifard

پستتوسط Behnam » 29 اکتبر 2014, 14:53

Reza Bakhtiarifard نوشته است:[نمایش]
مشکلی که بیشتر اعداد فارسی دارن اینه که وزن اصلیشون توی بالا تنه‌س و این باعث میشه اگه درست کار نشه اعداد بالاتر به‌نظر بیان. راه حل من این بود که یه‌کم قد عددها رو کوتاه‌تر کنم. اما جثه‌ی اونا با حروف هم‌سنگه. حالا این کار جواب داده یا نه نمیدونم. باید تو پرینت ببینید.

من در سری ایکس کرسی حروف فارسی را قدری بالا بردم تا با همتای لاتین خودش از نظر فاصلهٔ خطوط در متون مختلط توازن برقرار کند. از آثار جانبی آن (هنگام ساخت) این بود که کرسی اعداد فارسی هم نسبت به کرسی اعداد لاتین بالاتر رفته بودند. این قضیه در نمایش اعداد فارسی نتیجهٔ بدی داشت. بخصوص در کنار علائم مشترکی چون علامت اضافه و منها و مساوی و غیره اصلاً توازن نداشت. این است که من کرسی اعداد فارسی را به همان اندازه که قبلاً بالا برده بودم پایین آوردم و این مشکل رفع شد.
حالا اگر فاکتور حروف لاتین را از این داستان کنار بگذاریم، چیزی که می‌خواهم نتیجه بگیرم این است که شاید راه حل بجای کوتاه کردن اعداد، پایین آوردن کرسی آن باشد.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Reza Bakhtiarifard » 29 اکتبر 2014, 16:20

بله کاملا درسته هردو رو باهم به‌کار بردم. یعنی هم کمی (خیلی کم) اعداد کوتاه‌ترند و هم پایین‌تر
یه خوبی دیگه‌ای که کوتاه‌تر بودن اعداد داره وقتیه که یک و الف کنار هم قرار می‌گیرند و از این‌جور موقعیت‌ها. این‌طوری قابل تشخیص‌تره که این عدده نه خرف
نماد کاربر
Reza Bakhtiarifard

پستتوسط Ilia » 29 اکتبر 2014, 19:35

اولا میخواستم که به شما بخاطر همتتان تبریک بگویم. من تصاویر این فانتهای شما را دیدم و واقفم که چقدر وقت و انرژی روی آن صرف شده. اما چون خودتان از ما مشکلاتش را پرسیدید این را مینویسم. این فقط برای بهبود این فانت‌ها و کار شماست و قصد ایراد گیری ندارم. من بتدریج که وقت کنم در چند پست مواردی که بنظرم آمده را برای شما خواهم نوشت.

مورد اول که در بررسی فانت میلاد بچشمم آمد این است که طول «فاصله» کلا زیادی کوتاه است. این موضوع باعث میشود که کلمات سریع از هم قابل تفکیک نباشند. تفکیک کلمات از هم، به سریع خواندن کمک میکند.

دیگر اینکه حروف از هم فاصلهٔ درستی ندارند. مخصوصا فاصلهٔ حروف عمودی از هم نسبت به فضای منفی داخل حروف کم است. مثلا فاصلهٔ لام با الف در «جمال».

مورد سوم اینکه فضاهای منفی بین حروف بایستی با هم متناسب باشد. مثلا در کلمهٔ شخص، فضای منفی دست چپ و راست حرف «خ» با هم همخوانی ندارند.

من برای توضیح به شما، این سه مورد را در نمونهٔ خط شما اصلاح کردم و منظورم را بهتر برسانم. سطر پایین نوشتهٔ شماست و سطر بالا تصحیح من است:

Milad_Spacing.jpg

نمونهٔ کوچکتر، این را بهتر هم نشان میدهد:

Milad_Spacing_Small.jpg
Milad_Spacing_Small.jpg (4.63 KiB) - بازدید 14114 بار
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Reza Bakhtiarifard » 29 اکتبر 2014, 19:55

آقا ایلیا خیلی عالیه ممنون از این‌که انقد دقت کردید روی کار

در مورد فاصله‌ی کلی من این‌جور پیش خودم فکر کردم که هرچه‌قدر قلم بولدتر میشه در اندازه‌های بزرگ‌تری باید استفاده بشه چون طبیعتن قلم سنگین فضای سفید کم‌تری داره و این برای خوانایی خوب نیست. در اندازه‌ی بزرگ (مثلن تابلوی مغازه) فاصله‌ی زیاد (فاصله‌ی مناسب خواندن کتاب) آزار دهنده و جاگیره.
logotype.png
logotype.png (10.54 KiB) - بازدید 14108 بار

اما موارد دیگه مخصوصن فاصله‌ی عمودی‌ها خیلی حرفتون درسته. تناسب میان سفیدی‌ها واقعا کار رو خوانا و زیبا می‌کنه.
نماد کاربر
Reza Bakhtiarifard

پستتوسط Ilia » 29 اکتبر 2014, 20:16

برای همین هم هست که ما فانت Display داریم و فانت متن. شما در فانتی که بعنوان دیسپلی طراحی میکنید، فاصله‌ها را تنگتر بایستی بکنید، اما نه برای فانت ضخیم متن.

طول کاراکتر فاصله باید اینقدر باشد که مغز خواننده برای تشخیص کلمات از هم مکث نکند.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط saeidk » 30 اکتبر 2014, 15:55

قلم لیلا دست خط شماست؟
تصویر
پیوست‌ها
Qb-Bozorgdasht-Molana2.png
نماد کاربر
saeidk