انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

معرفی کتاب، فیلم، موسیقی، سایت و غیره

بخش موضوعات متفرقه

پاسخ: معرفی کتاب، فیلم، موسیقی، سایت و غیره

پستتوسط Behnam » 16 مارس 2014, 18:45

saeidk نوشته است:[نمایش]
ممنون بهنام جان. الان مدتی است که دوستان کتابهای قدیمی که در داخل نیست را دوباره حروفچینی و صفحه‌آرایی می‌کنند و در اختیار همه می‌گذارند. (مثل کتابهای برتراند راسل یا کل تاریخ طبری!!!!!!!). که تو هم به آنها پیوستی.

چه جالب! ولی روی مک که این کار را نمی‌کنند!
اتفاقاً راسل از متفکران محبوب من بود. این مربوط به دورانی میشه که هنوز هایدگر ارواحنا فداه مد نشده بود. من که از داخل ایران خبر ندارم ولی این همزمانی شاید علامت این باشه که ما بطور گروهی یادمان افتاده که ما روز و روزگاری چیزی داشتیم به اسم مغز!
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط AliGhz » 18 مارس 2014, 01:07

امروز پوستر و نسخه های آلبوم «بعد یازدهم» از حافظ ناظری (فرزند شهرام ناظری) را روی یکی از کیوسک های روزنامه فروشی دیدم و توجهم را جلب کرد. علاقه به صدای شهرام ناظری و اشعار مولانا باعث می شد برای خرید این آلبوم خیلی تردید نکنم؛ اما ترجیح دادم جست و جویی در اینترنت انجام بدهم و بعد تصمیم بگیرم. این آلبوم ربط مستقیمی به مولانا ندارد و چندان آلبومِ وُکالی هم نیست. کار متفاوتی است. اما می دانید، «زیادی خوب/پرفکت به نظر می رسد.» در خبرها آمده که ۱۰ سال وقت صرف ساخت آن شده، نوازندگان جهانیِ جایزه بگیر در آن نواخته اند، کمپانی سونی آن را در تمام جهان عرضه کرده، «دیپاک چوپرا» قرار است در کنسرت سال آینده اش حضور داشته باشد... آدم کمی تا حدی یاد این دکان هایی می افتد که با کلمات عارفانه و رازآمیز سرِ ملت را گرم می کنند. «بُعد یازدهم» و فیزیک کوانتوم و نام ترک ها هم خاص (مثل Dark matter) و این عکس فشن مانند، عین خواننده های پاپ. برای آلبومی که پاپ نیست. چیز خیلی منطقی ای در این حرف های من شاید نباشد. اما «حس» خیلی خوبی از همه اینها نمی گیرم وقتی کنار هم می گذارمشان (روی همین جلد، قرار است نام «رومی» آلبوم را بفروشد یا لوگوی سونی یا عنوان «ستارگان موسیقی جهان» یا نسبت پدیدآورنده با شهرام ناظری...؟). در کل، من از ترک هایی که آوازخوانی شهرام ناظری را داشت، بیشتر لذت بردم. شاید باید این آلبوم را فارغ از همه اسامی و تبلیغات رسانه ای گوش کنم تا بهتر با آن ارتباط برقرار کنم.

تصویر

http://hamshahrionline.ir/details/251734
http://musiceiranian.ir/49363-hafez-nazeri.html
http://mimmeslemusic.ir/%DA%A9%D9%85%D9 ... %B8%D8%B1/

پی نوشت:
در یکی از سایت ها هم آمده: «حضور فیلسوف بزرگ جهان «دیپاک چوپرا» در «بعد یازدهم» از دیگر اتفاقات خبر ساز این آلبوم است که باعث شده ابعاد خبری این آلبوم فراتر از پیش بینی ها شود.» خبر رسیده که پس از انتشار این جمله، تمام فیلسوفان مرده دنیا دوباره جان به جان آفرین تسلیم کرده و همه فیسلوف های زنده نیز سر به بیابان گذاشته اند؛ نیز تمام بزرگان روزنامه نگاری گریبان چاک داده و قلم ها شکسته و کنج عزلت اختیار کرده اند.

Deepak Chopra is an Indian-American author, holistic health/New Age guru, and alternative medicine practitioner. Wikipedia
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط saeidk » 18 مارس 2014, 01:17

ممنون از معرفی. مشتاق شدم گوش بدهم. کار قبلی شهرام ناظری با نام رومی که پسرش هم مشارکت داشت عالی بود و شایسته نام مولوی و البته متفاوت از کارهای پیشین خود ایشان.
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط Amir_S » 18 مارس 2014, 01:51

به دنبال آلبوم بالا به beeptunes رفتم که آلبوم رو نداشت، ولی در عوض متوجه شدم که آلبوم دوم گروه آوازی تهران با نام وکاپلا۲ منتشر شده، آلبوم اول بیشتر ترانه های سنتی و ایرانی بود و این آلبوم جدید اولین آلبوم از سری آلبوم های موسیقی متن‌شون ه که چند ماه پیش هم کنسرت ش رو برگزار کردند.
برای خرید می‌تونید به beep tunes و iTunes مراجعه کنید، هردو هم که بخش نمونه آهنگ ها رو دارند.
http://beeptunes.com/artist/3403003
https://itunes.apple.com/us/artist/tehr ... d454415504
البته آیتونز فعلا فقط آلبوم اول رو داره
برای کسانی که با این گروه آشنایی ندارند. سبک این گروه اکاپلا ست که در واقع اجرای موسیقی با صوت‌ه، یعنی صدای ساز ها رو با دهان تولید می‌کنند.
برای یک نمونه خیلی بارز، پدر خوانده رو از آلبوم دوم بشنوید
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط AliGhz » 12 آوریل 2014, 16:13

AliGhz نوشته است:[نمایش]
...آلبوم «بعد یازدهم» از حافظ ناظری...

گفت‌وگویی با حافظ ناظری:
http://www.bbc.co.uk/persian/arts/2014/ ... view.shtml
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 12 اوت 2014, 01:19

با سلام،

من امروز کمی وقت اضافه داشتم و تصمیم گرفتم بعنوان باقیه‌الصالحات وضعیت OpenStreetMap اطراف منزلمون رو بسیار بهبود ببخشم (اضافه‌کردن و تغییر اطلاعات OSM بسیار بسیار راحت و حتی لذت‌بخشه. اگر تا حالا استفاده نکرده‌اید حتماً پیشنهاد می‌کنم سری بهش بزنید! برنامهٔ تحت وب بسیار خوش‌ساختیه).

در حین تغییر دادن‌ها، یک مورد رو تردید داشتم، و حوصلهٔ این‌که از پنجرهٔ اتاقم به بیرون نگاه بکنم رو هم نداشتم. برای همین تصمیم گرفتم با کمک نقشهٔ خیلی خوب شهرداری تهران این مسأله رو چک بکنم.
اگر با نقشهٔ شهرداری آشنا نیستید، باید بگم در خیلی موارد از نقشهٔ گوگل بهتر و دقیق‌تره. خصوصاً در نام کوچه‌های دورافتاده. و تقریباً کوچه‌ای در تهران نیست که در این نقشه نباشه (طبیعی هم هست! مال شهرداریه این نقشه به‌هر حال).

Screen Shot 2014-08-12 at 12.42.56 AM.png

من خیلی وقت‌ها از این نقشه استفاده می‌کنم، چون گوگل خیلی قسمت‌ها رو نداره. هرچند، برداری نبودن اطلاعات نقشه و جستجوی ضعیف نقشهٔ شهرداری کمی باعث ناراحتیه.

اما چیزی که امروز برای اولین‌بار دیدم و خیلی خوشحالم کرد افزودن امکان «شهرنما»، چیزی مشابه Google Street View بود:

Screen Shot 2014-08-12 at 12.50.09 AM.png

این سرویس خیلی خوش‌ساخت پیاده‌سازی شده و تا جایی که امتحان کردم تمام تهران، حتی کوچه‌های بن‌بست رو هم پشتیبانی می‌کنه. به‌نظر از غرب تهران شروع کرده‌اند (زمستان گذشته) و تا شرق اومده‌اند (تابستان امسال).

برای استفاده باید آدمک بالای صفحه رو بکشید و در یک خیابان بیاندازید. مخصوصاً دوستان خارج از کشور که سرعت اینترنت بهتری هم دارند فکر کنم براشون جذاب باشه محله‌های قدیمی تهران رو سرک بکشن ببینن چه‌شکلی شده :)

----

شهرداری تهران کلی امکانات کار-راه‌انداز اینترنتی داره. مثل http://air.tehran.ir که وضعیت آلودگی هوا رو گزارش می‌کنه، یا http://tehrantrafficmap.ir که وضعیت ترافیک خیابان‌های اصلی رو خبر می‌ده و با کمک http://www.publictransport.ir امکان برنامه‌ریزی سفر درون‌شهری (مترو و BRT) رو می‌ده.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Amir_S » 13 اوت 2014, 22:27

ممنون پوریا جان…
خیلی چیز خوبی بود این Street Viewی نقشه شهرداری تهران!
به نظرت برای از ابزار نرم افزاری خاصی استفاده می کنه!؟ چون برای من روی Chrome بدون مشکل میاد، ولی روی Safari صفحه همینطور سفید می‌مونه و اون شمارنده گوچه صفحه که لود شدن ۴۳ عکس رو نشون میده هم به جای ۴۳ میگه صفر از صفر!!!
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط AliGhz » 22 اوت 2014, 19:36

تعریف واژه های کلام روزمره، سایت هایی در زبان انگلیسی دارد. برای پارسی هم چند سال پیش یکی دو کتاب منتشر شده بود. اما خب این کلام کاملا پویاست و مخصوصا مراجعه به کتاب در این زمینه ها، کاری عموما دشوار است و کتاب همیشه دم دست نیست. امروز اتفاقی با این سایت آشنا شدم که کارش جمع آوری و معنا کردن این واژه ها در زبان پارسی است و همه می توانند در آن مشارکت کنند:
http://www.farsishahri.com
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط AliGhz » 12 نوامبر 2014, 13:06

Ilia نوشته است:[نمایش]
کتاب Life of Pi یا "زندگی پی" را من چند سال، اول آدیو بوکش را گوش کردم و آنقدر از آن لذت بردم که بعدا کتابش را هم خریدم. دیروز فهمیدم که فیلم آن به کارگردانی Ang Lee، کارگردان معروف ساخته شده در ماه نوامبر در سینماها نمایش داده خواهد شد. پیش‌پردهٔ فیلمش اینجاست:
http://trailers.apple.com/trailers/fox/lifeofpi/
و سایت فیلمش این است:
http://www.lifeofpimovie.com

نویسندهٔ این کتاب، آقای یان مارتل که کاناداییست با این کتاب که جایزه هم برده است معروف شد. نمیدانم که کتابش به فارسی ترجمه شده یا نه. این شرح کتاب است:
http://www.goodreads.com/book/show/4214.Life_of_Pi

زمانی که چند ماه پیش این فیلم را داشتم می‌دیدم، اصلا یادم نبود که قبلا اینجا معرفی شده است. فیلم به فارسی دوبله شده و در شبکه مجاز! عرضه شده بود. به نظرم حذفی نداشت و خیلی هم خوب دوبله شده بود. بسیار از دیدنش لذت بردم (البته خانوادگی دیدیم و لذت بردیم!) و یکی دو بار دیگر هم دیدم.

امروز، شنیدن آدیوبوکش را به پایان رساندم و بسیار خوب بود. یعنی هم فیلم واقعا خوب ساخته شده بود و هم کتاب خیلی خوب نوشته شده است. طوری نیست که با استفاده از یکی از آنها، آدم احساس کند از دیگری بی‌نیاز شده است. اجرای آدیوبوک هم خیلی خوب بود و کاراکتر اصلی، انگلیسی را با لهجه‌ای هندی‌مانند صحبت می‌کرد.

زندگی پی از آن آثار خلاقانه‌ای است که واقعا ارزش دارد آدم برایش وقت بگذارد.

---

قبل از آن هم گوش کردن به آدیوبوک ۱۹۸۴ با صدای سایمون پربل را تمام کرده بودم. آن کتاب را با آن همه شهرت و حتی به پارسی ترجمه شدن، نخوانده بودم و دقیقا نمی‌دانستم جزئیاتش چیست. آن هم بسیار خوب بود و اجرای آدیوبوکش هم واقعا عالی بود.

از گوش کردن آدیوبوک‌ها غافل نشوید! این دو کتاب را در مدتی بسیار کوتاه گوش کردم و آن هم فقط در سفرهای درون‌شهری از خانه به محل کار و برعکس. اگر می‌خواستم متن‌شان را بخوانم حتما خیلی بیشتر طول می‌کشید :) برنامۀ بعدی‌ام هم گوش کردن به Brave New World است.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط saeidk » 12 نوامبر 2014, 14:23

تلویزیون در پخش دیجیتال کانال HD راه‌انداخته و این فیلم رو من اونجا با کیفیت HD و دوبله دیدم که واقعاً عالی بود. تجربه‌ای لذت‌بخش. البته دیدن با کیفیت پایین فکر نکنم لطفی داشته باشد.
نماد کاربر
saeidk

پستتوسط Ilia » 13 نوامبر 2014, 18:08

خیلی دوست داشتم اگه میشد که آزادانه در مورد کتاب Life of Pi بحث میکردیم، اما حیف که نمیشه. فقط همین رو بگم که اگه مفهوم داستان رو درک میکردند، امکان نداشت پخشش کنند.

من خودم در درجهٔ اول آدیوبوک اون رو از همه بیشتر دوست دارم، بعد کتاب و آخر فیلم. هیچوقت فکر نمیکردم که بشه از این کتاب یک فیلم خوب درست کرد. و واقعا انگ لی شاهکار کرده که تونسته چنین فیلم قشنگی ازش در بیاره. جالبه که از پس همه چیز فیلم بر اومده بجز خشونت فوق العادهٔ آخر داستان که از اون در یک دیالوگ سی ثانیه‌ای رد شده. اتفاقا همهٔ زیبایی این داستان در همون قسمته که وقتی من بهش رسیدم انگار یکی با پتک زد به سرم. تا اون موقع، داستان فقط یک کتاب فانتزی جالب بود، اما در اونجا هنر نویسنده معلوم شد که همهٔ کتاب فقط پیش‌درآمد این واقعیت دوگانه بود.

این کتاب در کل فوق‌العاده است. اما اینکه پیامش رو مخاطب چقدر بگیره، به خواننده بستگی داره. دست یان مارتل درد نکنه.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط saeidk » 13 نوامبر 2014, 20:54

ايلياجان من كنجكاو شدم. اگر جايي براي مطالعه بيشتر درباره اين فيلم داري بگو
نماد کاربر
saeidk

پستتوسط Ilia » 13 نوامبر 2014, 22:47

Life-of-Pi-Suraj-Sharma-Boat.jpg

سعید جان اینجا رو ببین:
http://screenrant.com/life-of-pi-movie-ending-spoilers/
یا اینجا:
http://anamericanatheist.org/2012/12/17 ... ife-of-pi/

اگر اینترنت را بگردی تا دلت بخواهد از هر نقطه نظری بحث در موردش هست.

شاید گفتن چند چیز بد نباشد:

یان مارتل بحث اصلیش این است که شما باشید که آخرش تصمیم بگیرید که کدام واقعیت را میخواهید قبول کنید. زندگی خشن و بیرحم اما واقعی، یا چیزی که میدانید که بیشتر به خواب و خیال میماند اما تحملش بسیار آسانتر است. این مخصوصا در کتاب بیشتر به خواننده محول شده تا در فیلم که عکس آن القاء میشود. در فیلم، شخصیت داستان واقعیت انتخابی خودش را بیشتر بعنوان یک حقیقت معرفی میکند (که بنظر من بزرگترین اشکال فیلم این است). اما در کتاب اینطور نیست. آخرش شما هستید که بایستی انتخاب کنید.

کتاب کلی مفاهیم مهم فلسفی را در غالب داستان عرضه میکند. برای همین هم هست که اگر در اینترنت جستجو کنید، میبینید که چقدر سر این فیلم بحث شده و چقدر از آن برای تدریس و بحث در مورد مذهب، حقیقت، اختیار و باور استفاده میشود.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط RezaKoochooloo » 14 نوامبر 2014, 11:23

سلام به تمام اعضای انجمن ایرماگ. غرض از ارسال این نبشته دو چیز است. ابتدا معرفی مستند «پاسان فقر؟» که چند وقتی است ترجمه‌اش را تمام کرده‌ام و دوم تشکر ویژه از تمام کسانی که برای اصلاح قلم‌های فارسی رایج زحمت کشیده‌اند. تهیه‌ی نسخه‌ی هاردساب (Hardsub) این مستند با زیرنویس فارسی و متعاقباً بارگذاریش در سایت آپارات بدون قلم‌های ارائه شده توسط ایرماگ ممکن نبود. چند شات:

The_End_Of_Poverty-2008_Persian_Hardsub_Part_2.mkv_20141105_185647.406.jpg

The_End_Of_Poverty-2008_Persian_Hardsub_Part_1.mkv_20141105_185557.953.jpg

The_End_Of_Poverty-2008_Persian_Hardsub_Part_4.mkv_20141105_185916.437.jpg

The_End_Of_Poverty-2008_Persian_Hardsub_Part_2.mkv_20141105_185707.625.jpg

The_End_Of_Poverty-2008_Persian_Subtitle.mp4_20141114_102104.796.jpg

بازم هم ممنون. راستی، تماشای مستند را به پیشنهاد می‌کنم. مستند بسیار روشن‌گری‌ست پیرامون فقر و نظم جهانی موجود و چگونگی عقب نگه داشتن کشورهای در حال توسعه تا همیشه مصرف‌کننده باقی بمانند. اشخاص معتبری هم درش شرکت دارند. کسانی مانند آمارتیا سن (اقتصاددان و برنده‌ی نوبل اقتصاد از بریتانیا)، جوزف استیگلیتز (اقتصاددان، معاون سابق بانک جهانی و برنده‌ی نوبل اقتصاد از ایالات متحده‌ی آمریکا)، ویلیام ایستِرلی (مؤلف و استاد دانشگاه از ایالات متحده‌ی آمریکا)، سوزان جورج (مؤلف و رئیس بنیاد فراملی از فرانسه)، مایکل واتز (مؤلف و استاد دانشگاه از ایالات متحده‌ی آمریکا)، جان پرکینز (اقتصاددان و مؤلف از ایالات متحده‌ی آمریکا)، میلون کوتهاری (گزارش‌گر سازمان ملل از هند) و بسیاری دیگر از متخصصان. امیدوارم مفید واقع شود.

معرفی مستند «پایان فقر؟» ساخته‌ی فیلیپ دیاز + تماشای آنلاین مستند با زیرنویس فارسی
برگرفته از سایت Robert Schalkenbach Foundation (بنیاد رابرت شالکنباخ)

تصویر

«پایان فقر؟»[۱] (The End of Poverty?‎) با پرسشی آغاز می‌شود که هنری جورج (Henry George) بیش از یک قرن پیش مطرح کرده بود: چرا با ثروتمند شدن هرچه بیش‌تر جوامع، فقر به معضلی حادتر تبدیل می‌شود؟ این تناقض مهمی‌ست که او در پیش‌رفت و فقر (Progress and Poverty)، که میلیون‌ها جلد از آن به زبان‌های گوناگون به فروش رفته، مطرح می‌کند. تا سال ۱۹۱۷، فلسفه‌ی او به‌عنوان جایگزین اصلی برای مارکسیسم در نظر گرفته می‌شد.

تصویر
هنری جورج

اندیشه‌ی جورج به زبان ساده این است که شکاف فقیر-غنی به شدت با دودستگی بین آن‌هایی که صاحب املاک و مستغلات و منابع طبیعی هستند و آن‌هایی که صاحب هیچ‌کدام نیستند، مطابقت دارد. در کشورهای در حال توسعه، اغنیا صاحب زمین‌های کشاورزی و معادن هستند. در کشورهای توسعه‌یافته، آن‌ها صاحب املاک و مستغلات شهری (به ارزش تریلیون‌ها دلار) و سهام شرکت‌هایی که املاک و مستغلات شهری و یا معادن را در تصرف دارند، هستند. و فقرا برای اغنیا، در بازاری که توسط اغنیا ساخته شده تا فقرا را به دلیل مالکیت نابرابر همواره فقیر نگه دارد، کار می‌کنند.

تصویر
بچه‌ها مشغول نوشیدن از یک بطری آب، نایروبی، کنیا

بخش دوم از پیام جورج این بود که اغنیا تنها صاحب منابع نیستند – آن‌ها برای بالا بردن قیمتْ آن منابع را احتکار می‌کنند. رونق و ورشکستگی (boom and bust) جهانی اخیر در بازار مسکن شاهدی بر این مدعاست. این چرخه (cycle) به سه روش فقر را افزایش می‌دهد: ابتدا با جلوگیری از خانه‌دار شدن فقرا به دلیل افزایش قیمت، دوم با ترغیب املاک و مستغلات تا «در انبار» بمانند، به‌جای آن‌که مورد استفاده قرار گیرند (منظور همان احتکار املاک و مستغلات است)، و سوم با افزایش میزان بی‌کاری بعد از بحران اقتصادی اجتناب‌ناپذیر (زوال اقتصادی). همه‌کس در دنیا آسیب می‌بینند، حتی زاغه‌نشین‌هایی که «میلیونر زاغه‌نشین» معروفشان کرد.

فیلم رابطه‌ی احتکار زمین و فقر را واکاوی می‌کند (چیزی که میلون کوتهاری «خشونت ملکی» می‌نامدش)، اما چون پیش از ترکیدن حباب مسکن اخیر ساخته شده، به عواقب آن بحران خاص نمی‌پردازد.

تصویر
کلیفورد کاب

به‌جای پرداختن به اتفاقات اخیر، «پایان فقر؟» مسیر دراز-مدت برنامه‌های فقرزدایی را زیر سوال می‌برد تا دلیل شکستشان را نمایان کند. مسأله، آن‌طور که مخاطبان از فیلم درک خواهند کرد، ریشه در بی‌کفایتی شخصی فقرا، که دیدگاهی محافظه‌کار از فقر می‌خواهد ما باور داشته باشیم، ندارد. در عوض، فقر فرآیندی تاریخی‌ست که با سلب مالکیت رعیت اروپایی از زمین‌هایش آغاز شد، و با اجرای روندی مشابه در دوران استعمار در سراسر جهان ادامه پیدا کرد. در مناطقی که نسبتاً از استعمار محفوظ ماندند، مانند ایالت کِرالا در هند، برابری در مالکیت ادامه داشت و فقر انبوه هرگز رخ نداد.

تصویر
ایالت وارگاس، ونزوئلا

شرایط ساختاری در تمامی کشورها فقر را پدید آورده و فقیر و غنی می‌سازد. اما روش‌های تحمیل یک رژیم فقرزا (بی‌نواساز) در کشورهای در حال توسعه بیش‌تر قابل تشخیص است تا در ایالات متحده و اروپا. با بررسی ریشه‌های فقر در جهان سوم، همان کاری که فیلم هم انجامش می‌دهد، هویدا می‌شود که فقر ناشی از نابرابری در قدرت است. استعمار و برده‌داری بر قدرت نظامی محض استوار بودند. وقتی‌که دوران استعمار رسماً پایان یافت، دولت‌های تازه مستقل‌شده با سه معضل دست و پنجه نرم می‌کردند: ۱) قوانین ارضی که املاک پهناوری را در اختیار مستعمره‌نشینان [مهاجران اروپایی] قرار داد، ۲) قروض بین‌المللی که از اربابان استعمارگرشان به آن‌ها ارث رسیده بود و کماکان رو به رشد بود، و ۳) اقتصاد نامتعادل براساس صدور مواد خام اولیه، به‌جای محصولات حاصل از تولید انبوه.

وعده‌ی کمک‌های خارجی و توسعه‌ی اقتصادی، در واقع، یک حقّه‌ی بزرگ بوده است. تا وقتی که ساختار ناعادلانه وجود دارد، محصولات و رشد به‌عنوان بهره‌ی قرض و یا سود ویژه به سمت طبقه‌ی ممتاز بومی کشیده می‌شود. در نتیجه، با گذشت زمان، فقر وخیم‌تر می‌گردد.

تصویر
دختربچه‌ای در خیابان‌های بولیوی مشغول بازی است

هنری جورج بعد از جنگ‌های داخلی آمریکا شروع به نوشتن کرد، زمانی‌که قدرت‌های امپریالیستی اروپا، ایالات متحده، و ژاپن هنوز دنیا را در دست نگرفته و تسلط اقتصادی بر دنیا نداشتند. او قبل از این‌که ایالات متحده فلیپین را در سال ۱۹۰۰ استعمار کند، فوت کرد، به‌نظر اگر زنده می‌بود، با چنین سرمایه‌گذاری استعماری مخالفت می‌کرد. با این وجود، آثار هنری جورج نمی‌تواند مستقیماً به بسیاری از مسائل مطرح شده توسط فیلم پاسخ گوید. به همین دلیل، فیلم به همان اندازه که پاسخ‌گوست، پرسش‌برانگیز نیز هست.

تصویر
اِریک توسینت، فلیپ دیاز و سوزان جورج

--------------------------------------------------------------
۱. شما می‌توانید مستند «پایان فقر؟» را به صورت آنلاین و با زیرنویس فارسی در سایت آپارات از لینک‌های زیر در ۵ بخش تماشا کنید. بخش‌بندی تنها به‌دلیل محدودیت حجمی سایت آپارات برای بارگذاری فایل است و مفهوم دیگری ندارد. – م.

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

مترجم: رضا رئیسی
منبع: نقد فارسی
RezaKoochooloo

پست‌ها : 4

پستتوسط Arzhang » 14 نوامبر 2014, 16:23

آقای رئیسی خسته نباشید بابت زحمتی که کشیدید. من فیلم را دیدم و برای کسی چون من که از اقتصاد هیچ نمی‌داند بسیار روشنگر بود. دانستن ساختار اقتصادی جهان و نقشی که در سیاست عمل می‌کند، برایم تلخ بود. گر چه خود فیلم از نظر تکنیک یا روایت اثر قدرتمندی نبود، اما در بیان مفهوم مد نظر بسیار روان و واضح عمل کرده بود.
ترجمه‌ی شما خوشبختانه از جمله معدود ترجمه‌هایی بود که نه تنها به نظر سالم و پیراسته به نظر می‌آمد که به دلیل یک‌دستی نسبی‌اش در دستور خط، قابل توجه بود. فقط ای کاش پیش از اتمام کار یک ویراستار حرفه‌ای متن را می‌دید تا وجود اشکالاتی کوچک را هم شاهد نبودیم، اشکالاتی چون: پرسونل (به جای پرسنل)، بیلیون (به جای میلیارد که در فارسی بیش‌تر کاربرد دارد)، انزار (به جای انظار)، نسیب (به جای نصیب)، اصراف (به جای اسراف).
پانویس‌هایی هم که ارائه داده بودید در اکثر مواقع آموزنده و در درک مطلب راهگشا بود و ای کاش می‌شد با قدری کوچک کردن فونت و نزدیک کردن خطوط از پر کردن تمام صفحه پرهیز کرد. هم‌چنین درباره‌ی عنوان هر فرد مصاحبه شونده، برای شلوغ نشدن تصویر و راحت‌تر شدن خواندن، می‌شد اسم و سِمَت هر فرد در بالای تصویر قرار گیرد. در این صورت هم تصویر قدری واضح‌تر می‌شد، هم تفکیک عنوان هر فرد از زیرنویس مشخص‌تر و هم عنوان می‌توانست فارغ از مطلب زیرنویس قدری طولانی‌تر بماند تا فرصت برای خواندنش بیش‌تر باشد.
از جمله چیزهایی که بسیار خوشم آمد چشمک زدن هر زیرنویس با قبل و بعد از خودش بود که سبب می‌شود بیننده متوجه تعویض کپشن بشود. هم‌چنین هیچ کپشنی را ندیدم که در نقطه‌ی کات تعویض شود که این دو امر مهم در سهولت خواندن زیرنویس بسیار بسیار مؤثرند.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

قبلیبعدی

بازگشت به متفرقه

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 31 مهمان