انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

ترفندهایی در مورد کار با iOS

گفتگوهای مربوط به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز، آیکلاد و محصولات مشابه

Re: ترفندهایی در مورد کار با iOS

پستتوسط Pooria Azimi » 10 مارس 2013, 00:30

downgrade کردن یک برنامه در iOS:

فکر کنم این ترفند مفید باشه... فرض کنید برنامه‌ای دارید با نام X که کلی ازش استفاده کرده‌اید و تنظیماتی براش ذخیره شده. این برنامه رو آپدیت می‌کنید به نسخهٔ جدید ولی از نسخهٔ جدید خوشتون نمی‌آد، یا باگی داره که باعث می‌شه نتونید از نسخهٔ جدید استفاده کنید.
در چنین مواقعی، لازم دارید که برنامه رو به نسخهٔ قدیمی بازگردانید.

من به‌خاطر این‌که مدتیه به دانشگاه نمی‌رم که در مسیر آدیوبوک (یا پادکست) گوش بکنم، در اتاقم به این کتاب‌ها گوش می‌دم. و گوش کردن به کتاب یا پادکست کمی کار خسته‌کننده‌ایه و برای همین معمولاً هنگام گوش کردن روی آیپد یا آیفون بازی هم می‌کنم (بازی‌های فکری یا ساده). یکی از این‌بازی‌ها که یک بازی استراتژیکه، https://itunes.apple.com/us/app/towers- ... 87023?mt=8 ـه که من صدها ساعت(!) صرفش کرده‌م و کلی امتیاز گرفته‌م :-) برای همین وقتی امروز به نسخهٔ ۲٫۴ ـش آپدیت کردم و متوجه شدم که بلافاصله هنگام اجرا کرش می‌کنه (با ریستارت کردن و ... هم مشکل حل نمی‌شه) اصلاً خوشحال نشدم. هیچ راه سرراستی برای ریختن دوبارهٔ نسخهٔ ۲٫۳ روی آیپد، بدون پاک کردن دستیِ نسخهٔ ۲٫۴ از روی آیپد وجود نداره (و پاک کردن هم باعث می‌شه تمام اطلاعات برنامه‌ها و ... پاک بشن که اصلاً دلچسب نیست).

روشی که این مشکل رو حل کردم این بود: ابتدا آیپد رو با آیتیونز مک سینک کردم و ازش به‌طور کامل بک‌آپ گرفتم (با در نظر گرفتن viewtopic.php?p=38161#p38161). بعد فایل .ipa نسخهٔ ۲٫۳ رو از سطل‌آشغال یا تایم‌ماشین برداشته و داخل آیتیونز انداختم و گفتم که نسخهٔ ۲٫۴ رو حذف و این رو جایگزینش بکنه. بعد آیپد رو ریستور کردم به بک‌آپی که چند دقیقه قبل‌ترش گرفته بودم. نتیجه این می‌شه که آیتیونز سعی می‌کنه تمام برنامه‌ها و اطلاعات رو مشابه بک‌آپ بکنه، منتها چون در آیتیونز کامپیوتر نسخهٔ این بازی از ۲٫۴ به ۲٫۳ تبدیل شده بوده، آیتیونز نسخهٔ ۲٫۳ برنامه رو به‌همراه اطلاعاتی که نسخهٔ ۲٫۴ درست کرده بود روی آیپد می‌ریزه که روی آیپد کرش نمی‌کنه :-)
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پاسخ: ترفندهایی در مورد کار با iOS

پستتوسط Pooria Azimi » 26 مه 2013, 04:30

من علاقهٔ زیادی به متن روشن روی پس‌زمینهٔ تیره دارم (و فکر می‌کنم که برای بینایی در درازمدت هم مفیدتر باشه، خصوصاً برای کسی مثل من که در روز ساعت‌ها پشت کامپیوتره). برای همین ترمینال و تکست ادیتورم همیشه چنین حالتی دارند و ۹۰٪ زمانی که پشت کامپیوتر هستم رو در این دو محیط می‌گذرونم. همچنین، در آیفون و آیپد، سالهاست که مشتری و طرفدار سرسخت Instapaper و iBooks هستم و هزاران مقاله و ده‌ها کتاب در این برنامه‌ها خونده‌م. هر دوی این برنامه‌ها امکان این‌که پس‌زمینهٔ تیره و متن روشن رو انتخاب بکنید بهتون می‌دن. روی آیپدهای غیررتینا، متن روشن روی پس‌زمینهٔ تیره کمی ناخواناست، منتها روی رتینا اصلاً مشکلی وجود نداره (و یکی از دلایلی که من آیپدم رو تعویض کردم هم همین بود). همین‌طور بعضی‌وقت‌ها که در اتاقی با نور کم هستید، حتی اگر روشنایی صفحه رو تا پایین‌ترین حد ممکن هم بیارید باز هم نور صفحه چشم رو آزار می‌ده (برای همین برنامه‌های خواندن PDF معمولاً یه حالت Night هم دارند که صفحه رو از حداقلِ iOS هم تاریک‌تر می‌کنه).

تا این‌جا همه‌چیز بر وفق مراده، منتها بعضی برنامه‌ها، مثل Reeder یا سافاری (در حالت Reader ـش) چنین امکانی رو ندارند و اصرار دارند که حتماً متن تیره روی پس‌زمینهٔ روشن داشته باشید. مشابه تصویر زیر:

1.JPG

چند روز پیش روشی به‌ذهنم رسید که به‌کمک اون می‌شه خیلی سریع و راحت، متن روشن روی پس‌زمینهٔ تیره رو در اونها فعال کرد.

روشش اینه که در Preferences، به بخش General و بعد Accessibility برید و در قسمت Triple-click Home،‌ گزینهٔ Invert Colors رو انتخاب کنید:

2.PNG

حالا، زمانی که ۳ باز پشت‌سر هم دکمهٔ Home رو فشار بدید تمام رنگ‌ها برعکس می‌شه. مثلاً این برعکس‌شدهٔ عکس بالاست:

3.JPG

همون‌طور که می‌بینید خوندن چنین متنی (در هر حال، اما مخصوصاً در نور کم) بسیار برای چشم راحت‌تره.

این یک متن با زمینهٔ روشن در سافاریه:

4.JPG

و این با زمینهٔ تاریک:

5.JPG

اگر صفحهٔ مورد نظر از Reader سافاری پشتیبانی بکنه نتیجه بهتر هم می‌شه:

6.JPG

------------

نکتهٔ مهم: اگر این قابلیت رو فعال کردید، سعی کنید ازش بیش‌از حد استفاده نکنید. یعنی، یک بار وقتی شروع به خوندن مطلب می‌کنید رنگ رو برگردونید و تا موقعی که خوندنتون تموم نشده اون رو غیرفعال نکنید (مثلاً هر ۲ دقیقه برای سویچ کردن به یه برنامهٔ دیگه!). دلیلش اینه که دکمه‌های Home خصوصاً در آیفون ۴ و ماقبل زود خراب می‌شن و بهتره الکی ازشون استفاده نکنید.

-------------

در مکینتاش هم می‌شه چنین حالتی رو فعال کرد. شورتکاتش هم کامند+آپشن+کنترل+۸ ـه که می‌تونید در تنظیمات سیستم فعال یا تغییرش بدید:

7.png

بعنوان مثال، این یه صفحهٔ وبه:

8.png

که با زدن شورتکات بالا نتیجه می‌شه این:

9.png

از این قابلیت +‌ قابلیت full screen لاین اگر استفاده بکنید، کل صفحه سیاه می‌شه و نور کمتر صفحه باعث می‌شه چشمتون کمتر آسیب ببینه.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Ali.Tajik » 26 مه 2013, 19:00

می‌خواستم بگویم ایرماگ جدید با این روش چه قدر جالب‌تر، تیره‌تر و قابل خواندن تر است و یک عکس هم از اش بگذارم، ( :twisted: ) ، اما وقتی در این حالت اسکرین‌شات بگیرید، عکس ذخیره شده، رنگ‌های عادی دارند! پوریا جان، تو چه طور اسکرین‌شات گرفتی؟
MBAir 6.2
نماد کاربر
Ali.Tajik

پست‌ها : 142

پستتوسط Pooria Azimi » 26 مه 2013, 19:05

من کلک زدم و در Pixelmator (یا فکر کنم فتوشاپ، چون گزینه مربوط رو اونجا پیدا نکردم) رنگ ها رو invert کردم :)
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Ali.Tajik » 26 مه 2013, 19:10

Pooria Azimi نوشته است:[نمایش]
من کلک زدم و در Pixelmator (یا فکر کنم فتوشاپ، چون گزینه مربوط رو اونجا پیدا نکردم) رنگ ها رو invert کردم :)

بعله! گول خوردیم!! ((:
MBAir 6.2
نماد کاربر
Ali.Tajik

پست‌ها : 142

پستتوسط Ali.Rastegar » 18 سپتامبر 2013, 12:15

تا چند وقت پیش اگر iOS قدیمی روی دستگاهتون داشتید و برنامه‌ها رو آپدیت می‌کردید و از نسخهٔ قدیمی برنامه بکاپ نداشتید، وقتی برنامه آپدیت می‌شد معلوم می‌شد که با نسخهٔ iOS شما سازگار نیست و ممکن بود برای همیشه امکان اجرای اون برنامه رو از دست بدید، مگر اینکه جیل‌برک کنید و نسخهٔ قدیمی برنامه رو از جایی گیر بیارید.
خوشبختانه بالاخره اپل فکری به حال این موضوع کرد و الان اگر با دستگاه‌های قدیمی خودتون بخواید برنامه‌ای از App Store دانلود کنید پیغام میده که نسخهٔ جدید با iOS شما سازگار نیست اما میتونه آخرین نسخه‌ای که سازگار بوده رو دانلود کنه.
older_version.png

(عکس و خبر برگرفته از MacRumors)
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Pooria Azimi » 26 مارس 2014, 02:52

اگر در میل آیپد یا آیفون انگشتتون رو روی دکمهٔ Compose New Mail نگه دارید (منظور tap and hold ـه که معادل فارسی خوبی براش نیست!)، لیستی از draft ـهاتون رو نمایش می‌ده، که باعث می‌شه نوشتن همزمان چند ایمیل خیلی راحت‌تر بشه (و مجبور نیستید دائم به قسمت Drafts برید تا لیست ایمیل‌های در حال نوشتن رو پیدا کنید).

IMG_0934.png

این یه‌جورایی معادل نگه‌داشتن انگشت روی دکمهٔ + در سافاریه که تب‌های اخیراً بسته‌شده رو نمایش می‌ده. حالا باید در برنامه‌های دیگهٔ اپل هم گشت و دید آیا این "gesture" جاهای دیگری هم تکرار شده یا خیر. در خود میل که این حالت برای دکمهٔ Archive هست و با نگه داشتن انگشت می‌تونید ایمیل رو حذف هم بکنید (به‌جای آرشیو کردنش).

نمی‌دونم چرا قابلیت‌های خیلی خوبی مثل این رو درست اطلاع‌رسانی نمی‌کنند!
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Amir_S » 16 فوریه 2015, 10:24

چند روز پیش تصادفا متوجه شدم اگه تو سفری کلید + رو که تب جدید باز می‌کنه نگه داریم میتونیم آخرین تب های بسته شده رو باز کنیم .
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط Pooria Azimi » 16 فوریه 2015, 10:40

:thumbs_down:

اگر پستِ دقیقاً بالایی رو خونده بودی حداقل ۱۱ ماه زودتر خبردار می‌شدی :confused:

Screen Shot 2015-02-15 at 10.05.47 PM.png

با جملهٔ آخر نویسندهٔ اون پست هم موافقم. حتی الآن هم که خیرسرشون یه برنامهٔ راهنما گذاشته‌اند در iOS 8 توش فقط بدیهیات (برای کاملاً مبتدیان) پیدا می‌شه...
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Amir_S » 16 فوریه 2015, 15:19

اتفاقا منم دقیقا به همون دلیل جمله آخر شما، همیشه این تاپیک رو دنبال می‌کنم، ولی نمی‌دونم چرا این رو فراموش کرده بودم!؟
امیدوارم لااقل این یکی جدید باشه: تو متن ایمیل، اگه tap and hold کنید، توی گزینه‌ها یکی هم هست که میتونید عکس و ویدیو پیوست کنید…
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط Ilia » 16 فوریه 2015, 18:51

در مک یک نکته هست که معمولا اگه دکمهٔ آپشن (و گاهی ترکیبش با شیفت) رو نگه دارین، یه چیز نهفته‌ای کشف میشه.

در iOS این داستان در نگهداشتن دکمه‌هاست.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Ilia » 17 سپتامبر 2016, 22:52

برای ریست و آزاد کردن مموری در iOS این را در بیزینس اینسایدر نوشته بود:
وقتی دستگاه روشن است، دکمهٔ خاموش کردن دستگاه (در بالا یا کنار دیوایس بسته به مدل) را نگهدارید تا پیغام خاموش کردن دستگاه را ببینید. بعد دکمهٔ «هوم» را نگهدارید تا مموری را پاک و ریست کند.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Ahmad » 18 سپتامبر 2016, 00:11

ممنون ایلیا جان بابت این ترفند
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط AmiN.D » 19 ژانویه 2017, 01:21

How to Quickly Close All Tabs in Safari or Easily Open a New Tab
Open Safari.

Tap and hold the open-new-tab icon in the bottom right corner.

Your options will pop up: New Tab & Close (#) Tabs.

To close all tabs in Safari, tap Close (#) Tabs.

To easily open a new tab, tap New Tab.

.iphonelife.com
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

قبلی

بازگشت به آیپاد، آیفون، آیپد، آیتیونز و آیکلاد

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 9 مهمان