انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

ضرب المثل

بخش موضوعات متفرقه

ضرب المثل

پستتوسط Ali.Tajik » 24 فوریه 2013, 02:47

.
*. آب از آب گذشته
*. ماهی به دمبش می‌ره، حسنی به باباش
*. مارگزیده، آسمون ریسمون به هم می بافه
*. هم خره، هم خرما رو می‌خواد
*. توبه گرگ، بی طمع نیست
*. دود زیر سرش بلند می‌شه

این بحث را بعد از دیدن این ضرب‌المثل بی نظیر امین و به این دلیل ایجاد کردم که فکر می‌کنم شاید برای باقی اعضای انجمن هم استفاده از یک چنین ضرب المثل‌های تغییر یافته‌ای پیش آمده باشد یا حداقل جایی شنیده باشند! در حقیقت خود من جزو کسانی هستم که اینگونه مثل‌های درهم ریخته را جمع می‌کنم. می‌دانم که استفاده از اشان شاید یک‌‌جور بدعت باشد در زبان فارسی، اما خب، بعضی هاشان اینقدر جالب اند که ناخودآگاه جا باز می کنند میان کلام. زیبایی‌شان هم در این است که بیشترشان اصالت ضرب‌المثل را دارند، یعنی بیشترشان یک سر رشته‌ای از یک مثل مورد تایید و پرکاربرد عموم در خود دارند، اما حالا یا به هم ریخته‌اند، یا از جایی بریده شده‌اند و یک مثل دیگر به اشان پیوند خورده، یا ممزوج شده اند با یک مفهوم دیگر. بعضی‌هاشان حتی نقض غرض هم شده اند. اما اینقدر هنوز سر پا و قوی هستند به لحاض ترکیب و وزن که با اندکی حواس پرتی به راحتی از کنارشان می گذریم. خلاصه قند و نباتی‌اند برای خودشان!
MBAir 6.2
نماد کاربر
Ali.Tajik

پست‌ها : 142

Re: ضرب المثل

پستتوسط Pooria Azimi » 24 فوریه 2013, 03:32

:-) من از این فرصت استفاده می‌کنم و یه برنامهٔ خوب معرفی می‌کنم:

Day One برنامه‌ای بی‌نظیر برای مکینتاش و iOS ـه که به‌درد همچین کاری خیلی می‌خوره: http://dayoneapp.com - کاربرد اصلی‌ش برای نوشتن ژورنال یا دفترچهٔ خاطرات یا همچین‌چیزهاییه.

من ماه‌هاست که از Day One استفاده می‌کنم (برای کاربرد دیگه‌ای البته: من مطالب تکنیکی مفیدی که پیدا می‌کنم رو در اون می‌نویسم (اگر تکه‌کد باشند معمولاً در https://itunes.apple.com/us/app/codebox ... 6790?mt=12 می‌نویسمشون، اما اگر توضیح یا نکتهٔ کلی باشند در Day One) - یه‌جورایی برام جایگزین del.ic.io.us و evernote (در یک کاربرد خاص) شده. Evetnote در نسخهٔ آخر خیلی کند و «پیچیده» شده و برای کاربرد من که می‌خوام فقط یه لینک با ۴ خط توضیحات یا یه لیست یا همچین چیزهای ساده‌ای باشه overkill ـه). امکان سینکش بین دستگاه‌ها مفید و خوبه؛ در حال حاضر کلاینت مکینتاشش کمی امکاناتش محدودتره (مثلاً امکان تگ دادن نداره)، اما در کل ارزش قیمتش رو کاملاً داره.

Screen Shot 2013-02-24 at 2.26.40 AM.png

این عکس هم برای این‌که همچنان on-topic باشم - من که واقعاً از «ضرب‌المثل» (یا «نقل‌قول»، یا «جملهٔ حکیمانه») ـی که در سطر دوم اومده لذت بردم و برای همین یادداشتش کردم :-) اگر منظورش رو درک نکردید کمی بیشتر فکر بکنید، متوجه می‌شید :joy:

Screen Shot 2013-02-24 at 2.21.37 AM.png
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

Re: ضرب المثل

پستتوسط AliGhz » 24 فوریه 2013, 20:25

ممنون برای ایجاد این تاپیک شیرین علی جان، و ممنون برای معرفی این برنامه پوریای عزیز.

این ضرب المثل رو چند شب پیش در یک سریال تلویزیون شنیدم و جالب بود:

خر رو که می برن عروسی، برای خوشی نیست؛ برای بارکشیه :-)
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پاسخ: ضرب المثل

پستتوسط Ali.Tajik » 02 ژوئن 2013, 00:38

و سه ضرب‌المثلی که این اواخر شنیدم و جالب بود!

*.کار از محکم کاری گذشته
*.مثل کپی‌ای که از وسط نصف کرده باشن
*.آبِ رفته را نذر امامزاده كردن
MBAir 6.2
نماد کاربر
Ali.Tajik

پست‌ها : 142

بازگشت به متفرقه

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 19 مهمان