انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

نفروختن آیپد و آیفون به مشتری ایرانی در اپل استوری در آمریکا

بخش موضوعات متفرقه

Re: نفروختن آیپد و آیفون به مشتری ایرانی در اپل استوری در آم

پستتوسط Mehdi.y » 20 ژوئن 2012, 18:13

ایلیا جان ایالت "قم" را خوب امدی
Mehdi.y

پست‌ها : 557

پستتوسط iShahin » 21 ژوئن 2012, 01:00

حالا منتظر باشین و ببینین خبرگزاری های داخل ایران و حکومتی چه پوششی بدن به این خبر! مطمیئنا تو اخبار تلوزیون هم پخشش میکنن!

[url=https://mobile.twitter.com/S3micolon]follow me on twitter: @s3micolon[/url

نماد کاربر
iShahin

پست‌ها : 453

پستتوسط Behnam » 21 ژوئن 2012, 04:35

ای بابا مگه ما افغانی هستیم که چنین رفتاری با ما مجاز باشه؟
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Mehdi.y » 21 ژوئن 2012, 04:40

Behnam نوشته است:[نمایش]
ای بابا مگه ما افغانی هستیم که چنین رفتاری با ما مجاز باشه؟

دقیقا جواب همینه وقتی یکی مثل شما بعد از این همه سال خارج بودن مثل منی که توی ایرانم همچین احساس برتری نسبت به ملت دیگری داریم چرا توقع نداشته باشیم دیگرانی وجود داشته باشند که ما را اینگونه ببینند
Mehdi.y

پست‌ها : 557

پستتوسط Behnam » 21 ژوئن 2012, 04:49

خوشحالم که نکته را گرفتی ولی البته این نظر من نیست.
در مورد آن فروشندهٔ بیچاره هم من واقعاً فکر نمی‌کنم اصلاً بشود از نژاد پرستی صحبت کرد. کم سوادی سیاسی و شاید کمی پیشداوری (برحق) نسبت به ایرانیان در حد «فرهنگ کوچه» بله، ولی نژاد پرستی نه. من فکر می‌کنم آن فروشنده واقعاً فکر می‌کرد که دستورالعمل شرکت اپل را دارد اجرا می‌کند. واقعیت این است که اپل نسبت به قوانین فدرال امریکا در مورد صادرات تکنولوژی پارانویا دارد و من این پارانویا را حتی در سطح مهندسان برجستهٔ اپل تجربه کرده‌ام. این که این پارانویا (عمدتاً وحشت حقوقی) به دستورالعمل‌های خشکی منجر شود که یک فروشندهٔ سادهٔ فروشگاه را دچار سوء تفاهم کند از نظر من چیز عجیبی نیست.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Pooria Azimi » 21 ژوئن 2012, 09:32

iShahin نوشته است:[نمایش]
حالا منتظر باشین و ببینین خبرگزاری های داخل ایران و حکومتی چه پوششی بدن به این خبر! مطمیئنا تو اخبار تلوزیون هم پخشش میکنن!

من امروز صبح خواستم ببینم در سایت‌های حکومتی چیزی در این مورد هست یا نه (که اول صبحی کمی بخندم). متأسفانه از سایت‌های تندرو کسی در این مورد چیزی ننوشته بود؛ جالب‌ترین مطلب شیر شده در «سایت افسران جنگ نرم» بود («ايراني بودن جرم است،آمريکا ميگويد! + ويدئو» - لینک:‌ http://www.afsaran.ir/link/103487) که این کامنتش باعث سرور شد:

[نمایش]
به درک
به افسل سافلین
تا حالا کی رو دیدید که از بی آیپدی بمیره
ما ها بیشترین منابع زمین دستمونه-وسط دنیاییم-نفت و گاز داریم که حیاتی ترین نیاز های اونهاست عرضه نداریم ازش درست استفاده کنیم اونها رو ادل کنیم و حالشونو بگیریم
اونوقت اونا ببین با یک اسباب بازی چطور مارو بازی میدن

:-D

---

در سایت‌های حکومتی که خبر خاصی نیست، ولی مطمئنم در فیس‌بوک غوغاست و کمپین‌های تحریمی اپل (حتی قدرتمندتر از کمپین هفتم و چهلم و شام غریبان جابز) برپاهستند... :-)
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط iShahin » 21 ژوئن 2012, 11:29

Pooria Azimi نوشته است:[نمایش]
iShahin نوشته است:[نمایش]

من امروز صبح خواستم ببینم در سایت‌های حکومتی چیزی در این مورد هست یا نه (که اول صبحی کمی بخندم). متأسفانه از سایت‌های تندرو کسی در این مورد چیزی ننوشته بود؛ جالب‌ترین مطلب شیر شده در «سایت افسران جنگ نرم» بود («ايراني بودن جرم است،آمريکا ميگويد! + ويدئو» - لینک:‌ http://www.afsaran.ir/link/103487) که این کامنتش باعث سرور شد:

[نمایش]
به درک
به افسل سافلین
تا حالا کی رو دیدید که از بی آیپدی بمیره
ما ها بیشترین منابع زمین دستمونه-وسط دنیاییم-نفت و گاز داریم که حیاتی ترین نیاز های اونهاست عرضه نداریم ازش درست استفاده کنیم اونها رو ادل کنیم و حالشونو بگیریم
اونوقت اونا ببین با یک اسباب بازی چطور مارو بازی میدن

:-D

---

در سایت‌های حکومتی که خبر خاصی نیست، ولی مطمئنم در فیس‌بوک غوغاست و کمپین‌های تحریمی اپل (حتی قدرتمندتر از کمپین هفتم و چهلم و
شام غریبان جابز) برپاهستند... :-)

این یکی هم در نوع خودش جالب بود و لبخندی بر روی لبمون نشاند :-D

[نمایش]
من هم شکایتنامه خیلی تندی به دفتر اوباما و هم گزارش به سازمان امنیت ملی بخش تبعیض نژاد ارسال کردم . منتظر جوابشون هستم. اگر همون موقع با پلیس تماس گرفته و گزارش جنایی پر میکردند شرکت جریمه سنگینی می پرداخت. شرکت های دیگه هم این بند رو دارند ولی برای موقعی هست که کسی بخواد به ایران واردات انجام بده. این کارشون جرم هستش و در صورتی که ایرانی شهروند امریکا باشند با برخورداری از حداکثر حقوق شهروندی در دادگاه پیروز میشند به شرطی که بخواند دنبال موضوع رو بگیرند. من با بانک Washington Mutual که بعد Chase خریدش همین مشکل رو داشتم و حسابم رو بلوکه کرده بود با یک فرجه 2 هفته ای. کاری کردم که عذرخواهی کردن.

خیلی دلم میخواست متن شکایتی رو که به به دفتر اوباما ارسال کرده بخونم.. قطعا باعث مسرت مسئول رسیدیگی به ایمیل های پرزیدنت خواهد بود :joy:

این هم کمپین تحریم : https://www.facebook.com/no.apple.4.persian
:joy:

[url=https://mobile.twitter.com/S3micolon]follow me on twitter: @s3micolon[/url

نماد کاربر
iShahin

پست‌ها : 453

پستتوسط Mazdak » 21 ژوئن 2012, 12:24

مطمئن باشین تا الان وکلای زیادی با این دو نفر برای سو کردن اپل تماس گرفتن.
Mazdak

پست‌ها : 113

پستتوسط Mazdak » 21 ژوئن 2012, 21:23

واکنش دولت آمریکا نسبت به 'منع' فروش محصولات اپل به ایرانیان

http://www.bbc.co.uk/persian/iran/2012/ ... _vid.shtml

البته جمله وزارت دارایی بار معنایی دوگانه دارد!
Mazdak

پست‌ها : 113

پستتوسط alireza3335 » 22 ژوئن 2012, 01:23

سوال

چگونه طرف متوجه شده که اینا دارند ایرانی صحبت می کنن ؟!!!!!!

من با اینکه خوب انگلیسی می فهمم ولی از اونجا که با زبونای دیگه کمتر سر و کار دارم به جرات می توانم بگویم که ذهنم بین آلمانی، فرانسوی و اسپانیایی تفاوتی قائل نمی شود. تازه زبان های دیگر به کنار.
مثل این است که یک نفر به زبان شرق آسیا صحبت کند و شما تشخیص دهید که طرف یا چینی صحبت می‌کند یا کره‌ای، یا ژاپنی!

(البته نمی‌دانم بین این زبان‌ها چقدر فرق است)

به گمانم کمی قضیه بو دارد!
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پست‌ها : 677

پستتوسط Pooria Azimi » 22 ژوئن 2012, 01:36

فروشندهٔ کذا متوجه شده که این دختر و عموش به زبانی بیگانه صحبت می‌کنند و ازشون پرسیده که زبونتون کجاییه، و ایشون هم فرموده‌ن I'm from Iran.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Behnam » 22 ژوئن 2012, 01:54

Pooria Azimi نوشته است:[نمایش]
فروشندهٔ کذا متوجه شده که این دختر و عموش به زبانی بیگانه صحبت می‌کنند و ازشون پرسیده که زبونتون کجاییه، و ایشون هم فرموده‌ن I'm from Iran.

خب با شنیدن این جمله باید او را در آغوش می‌گرفت و غرق بوسه می‌کرد.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Pooria Azimi » 22 ژوئن 2012, 02:36

:joy:

البته ذکر این نکته (که در مقاله هم اومده ولی طبیعتاً کسی اون رو نخونده) هم ضروریه که مسأله‌ای که باعث شده این فروشندهٔ نادان امتناع بکنه از فروش، گفتن این نکته توسط خریدار بوده که آی‌پد قراره به عموزاده‌ش در ایران فرستاده بشه (که ناقض قوانین صادرات آمریکاست، و فروشنده خواسته به‌نوعی از آلت‌جرم بودن خودش و کارفرماش جلوگیری بکنه - که البته به‌نظر قوانین رو بد فهمیده یا واقعاً قصدش رفتار نژادپرستانه بوده).
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 22 ژوئن 2012, 02:46

و یک نکتهٔ دیگه، که گفتن این هم ضروریه. گویا طبق قوانین آمریکا، معنای export لزوماً صدور محصول به کشور مقصد که تحت تحریمه (ایران، سودان، کرهٔ شمالی، سوریه و کوبا) نیست و صِرف فروش محصول به اتباع این کشورها هم export محسوب می‌شه. قضیه‌ای که در این‌جا اتفاق افتاده اینه که این خانم شهروند آمریکایی-ایرانی بوده (و نه توریست ایرانی) و فروشنده پاش رو از قوانین فراتر گذاشته.

البته صِرف وجود یک قانون به‌معنای اون نیست که باید حتماً و تحت هر شرایطی اجرا بشه. در این مورد اگر طرف یک دوجین مک‌پروی «جدید» خریده بود، از نظر خیلی‌ها منطقی می‌بود این اقدام فروشنده (چون از اون مک‌پروها ممکنه در فعالیت‌های نظامی بخواد استفاده بشه)، اما آی‌پد یک اسباب‌بازیه و super computer نیست که خطری براشون داشته باشه...
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 22 ژوئن 2012, 02:49

این عکسی از «یک ردنک کلاسیک، از دید یک لیبرال» از ویکی‌پدیا:

تصویر
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin