انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

ساختن usb قابل بوت لینوکس برای مک

بخش موضوعات متفرقه

ساختن usb قابل بوت لینوکس برای مک

پستتوسط aamir » 25 ژانویه 2012, 02:44

سلام
من چند روزیه میخوام یه نسخه از لینوکس رو به صورت لایو بالا بیارم!
با هر نرم افزاری که مخصص ساخت usb bootable هست تست کردم و نشد! یعنی توی استارت آپ فلش رو نشون نمیداد که بتونم از روش بوت کنم!و در نهایت تو یه سایتی که گفته بود از فایلهای efi استفاده کنم تا توی استارت آپ فلش رو بشناسه! که اینکارو کردم و فایلهایی که داده بود رو هم دانلود کردم! فلش رو میشناسه و شروع میکنه به بوت شدن اما در همون ابتدا تصویر سیاه میشه و مشخصه که قرار نیست ادامه ای داشته باشه!

حالا سوالم اینه که آیا روش خاصی داره ساخت usb مخصوص بوت شدن در مک؟
من میخوام از wifi سیستمم در لینوکس استفاده کنم و مجبورم که حتمن خود سیستم اون رو بشناسه در غیر این صورت کارم رو virtualbox هم راه مینداخت!

پ.ن : از نرم افزار unetbootin در مک استفاده کردم و pendrivelinux در ویندوز!
امیر
نماد کاربر
aamir

پست‌ها : 514

Re: usb قابل بوت!

پستتوسط GK » 25 ژانویه 2012, 03:29

با سلام
یادم هست که من یکبار موفق به نصب ubuntu با یک کلید usb شدم. راه چاره‌اش اینجاست:
https://help.ubuntu.com/community/How%2 ... SB%20Stick
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

پستتوسط Ilia » 25 ژانویه 2012, 19:19

قلی جان متشکر از لینکت.

امیر. نتیجهٔ کارت را به ما هم بگو به همراه مدل دستگاه و غیره.

من حدود یکماه پیش یک فلش Bootable اوبونتو روی مکم ساختم برای آپدیت کردن نتبوکی که دارم. باید بگویم دستورالعمل ساخت آن در سایت اوبونتو برای مک بسیار بد و مبهم نوشته شده بود. اما بالاخره درست شد و روی Netbook بخوبی کار کرد. اما مکبوک ایر (مدل آخر) که من دارم را نتوانست راه بیندازد. راستش منهم دیگر دنبالش را نگرفتم.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط aamir » 25 ژانویه 2012, 19:48

مرسی قلی جان / حتما ایلیا جان
والا من قبلا اینو تو سایت اوبونتو دیده بودم ولی به این تیکه اش دقت نکرده بودم :
[نمایش]
UNetbootin for Mac OS X can be used to automate the process of extracting the Ubuntu ISO file to USB, and making the USB drive bootable. The resulting USB drive, however, can be booted on PCs only. If attempting to make a USB drive that can be booted from a Mac, follow the instructions below.
امیر
نماد کاربر
aamir

پستتوسط aamir » 25 ژانویه 2012, 21:15

کار نکرد!
سیستم : آی مک 8,1 / سیستم عامل : 10.6.8
لینوکس توزیع اوبونتو / آخرین ورژن ۶۴ بیت
البته لازم به ذکر نیست که هیچ ربطی به توزیع لینوکس نداره..چون اساسا فلش در لیست دیوایس های قابل بوت نشون داده نمیشه!
امیر
نماد کاربر
aamir

پستتوسط Ilia » 25 ژانویه 2012, 22:08

من یک جستجو کردم و به این لینک رسیدم:
http://ubuntuforums.org/archive/index.p ... 70261.html
بنظر همه مشکل شما را داشته‌اند. همگی در آنجا همین را که شما گفته‌ای نوشته‌اند. از قرار با نسخهٔ ۱۱ آن روی فلش یا CD نمیشود مکی را که سیستم مک هنوز رویش هست راه انداخت.

اما انگار که نسخهٔ 10.04 بخوبی کار میکند. حوصله داشتی این لینکها رو برای آن ببین:
http://mac.linux.be/content/installatio ... -usb-stick
http://mac.linux.be/phpBB3/viewtopic.php?f=2&t=88

البته ممکن است که آن هم با مک‌های جدید و یا لاین مشکل داشته باشد که از قرار شامل شما نمیشود.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

Re: ساختن usb قابل بوت لینوکس برای مک

پستتوسط GK » 25 ژانویه 2012, 23:54

با سلام دوباره
امیر لینک بالایی قاعدا باید کارتان را راه بیاندازد! آیا به «If attempting to make a USB drive that can be booted from a Mac, follow the instructions below. » توجه کرده و کارهای لازمه را روی ترمینال و usb انجام دادید؟؟
می‌دانید که بهتر است قبلا دستی پارتیسیون (پارتیشن‌بندی) دیسک خود را آماده کنید؟
راستی گویا شما یک آیمک دارید، پس چرا از یک LiveCd استفاده نمی‌کنید؟
امیدوارم کارتان راه بیافتد کماکان، پیشنهاد می‌کنم که به هیچ عنوان از برنامه‌ای که می‌خواهد efi شما را دستکاری کند، استفاده نکنید
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

پستتوسط aamir » 26 ژانویه 2012, 00:23

ایلیا جان من از این روش efi همون طور که تو پست اول گفتم استفاده کردم و کار نکرد! البته همون طور که قلی جان هم اشاره میکنه ترجیح هم میدم خیلی باهاش ور نرم!
[نمایش]
امیر لینک بالایی قاعدا باید کارتان را راه بیاندازد! آیا به «If attempting to make a USB drive that can be booted from a Mac, follow the instructions below. » توجه کرده و کارهای لازمه را روی ترمینال و usb انجام دادید؟؟

بله . . مو به مو . . البته قبلش پارتیشنم رو دست نزدم ولی توی این روش خودش پارتیشن رو mac journaled فرمت میکنه
قلی جان به طور کل وسواس فکری شد برام که یه usb بسازم و خدا نکند که بخواهم یه کاری را یاد بگیرم و انجامش بدم / و البته که عمری از سوپر درایو من گذشته و کم کم به روزهای آخرش نزدیک میشه و توی خوندن دی وی دی مشکل پیدا کرده و بنابراین با اون هم نمیتونم اجراش کنم!

هر چند که روی هاردم گلچینی از ورژن های مختلف لینوکس رو دارم ولی خوب الان میرم و هم اوبونتو ۱۰.۴ رومیگیرم که برای usb تست کنم و هم یه ورژن cd از centos که مطمئنن دستگاهم هنوز توان اجرا کردن سی دی رو داره..
امیر
نماد کاربر
aamir

پستتوسط Ali.Rastegar » 26 ژانویه 2012, 02:00

من یادمه روی مک‌بوک خیلی تلاش کردم و آخر لینوکس با فلش USB بوت نشد. به عنوان یه راه سوم(در کنار CD/DVD و USB Flash) همونطور که در انتهای اون راهنما نوشته میشه از Flash به یه پارتیشن خالی dd کرد. من شخصاً امتحانش نکردم اما شانس عمل کردنش بیشتره.(من اون دفعه تسلیم شدم و کارم رو با CD راه انداختم!)
اینم بگم که استفاده از rEFIt تقریباً اجتناب ناپذیره، هم به بوت لینوکس کمک می‌کنه(اما بدون اون هم میشه) هم ابزار sync کردن پارتیشن‌ مپ داره، این یکی لازمه مگر اینکه بشه به ابزارهای همراه Ubuntu برای sync کردن GPT و MBR اعتماد کرد.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

بازگشت به متفرقه

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 20 مهمان