انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

رابطه اپل، فروشنده‌ها و کاربران

بخش موضوعات متفرقه

رابطه اپل، فروشنده‌ها و کاربران

پستتوسط Ali.Samadi » 09 ژوئیه 2006, 17:42

در این چند سالی که با کاربران مکینتاش ایرانی مقیم ایران سر و کار داشتم یک چیزی برای من جالب بوده و آن پارادوکسی هست که در رابطهٔ کاربران با کامپیوتر مورد علاقه‌شان و رابطهٔ همان کاربران با فروشنده‌های این کامپیوترهاست. اونقدر که کاربران به این سیستم علاقه دارند، همانقدر هم به فروشنده‌های این سیستمها مظنون هستند. و از خودم میپرسم: چرا؟

فکر کنم با بحثهایی که در انجمن در چند مدت پیش خوندیم، وقت آن رسیده که یک صحبتی فرا از بدگمانی و ظن و با حسن نیت باز کنیم با امید اینکه هم کاربران و هم فروشنده‌های مک بتونن نظرات خودشون را در میان بگذارند.

اگر اجازه بدید، منی که در این صحبت نسبتا بیطرف هستم تجربیات خودم رو با شما درمیان بگذارم:

به نظر من نارضایتی کاربران از دو جا شروع میشه:
۱ قیمتهای مک در ایران
۲ سرویس ناکافی
۳ پشتیبانی محدود بعد از خرید

در مورد قیمتها متاسفانه باید گفت که خوب چون این شرکتها خود نمیتونن این کامپیوترها رو از اپل به عنوان نمایندگی بخرند و وارد کنند بلکه مجبورند این سیستمها رو از دبی، ترکیه و ... بصورت غیررسمی وارد کنند، قیمتهاشون نمیتونند همانهایی باشند که شما شاید از اینترنت و یا جاهای دیگر میشناسید.
و حتی سرویسی که این شرکتها میدن نمیتونه قابل مقایسه با کشورهای دیگر باشه. چرا؟ چون در کشورهای دیگر خود اپل گارانتی میده و از خریدار پشتیبانی میکنه ولی در ایران همچنین مسئله‌ای وجود نداره و فروشنده در این مورد از طرف اپل تنها گذاشته میشه.
ولی به نظر من مهمترین ضعف فروشنده‌های اپل در ایران در شفاف نبودن کارهایشان و تلاش اونها در وابسته نگهداشتن خریدار از خودشان هست. به عنوان مثال اکثر فروشنده‌ها قلمها و نرم‌افزارهایی که در ایرماگ وجود داره هنگام فروش یک سیستم به کاربر میدن ولی نمیگن که از کجا آوردن و اینکه اصلا یک همچنین انجمنی وجود داره که متونه بداد کابر برسه و به او کمک کنه. خریدار مجبور میشه که هرموقع احتیاج به کمک داره به همان شرکت فروشنده بره . ترس فروشنده‌ها از اینکه اگر خریدار بفهمه که بغیر از من مکان دیگه‌ای هست که وی میتونه کمک بگیره و حتی کامپیوتر جدیدی از اونجا بخره انوها رو متاسفانه از درک یک نکتهٔ مهم دور نگه داشته و آن اینکه اگر کاربر این ترس رو نداشته باشه که بعد از خرید تنها گذاشته خواهد شد اگر کاربر بدونه که نه تنها یک نفر بلکه چندصد نفر میتونن در هنگام پیش ‌آمدن مشکل به وی کمک کنن، اگر کاربر احساس کنه که فروشنده نمی‌خواهد وی را از خود وابسته نگه دارد بلکه با او صادقانه برخورد میکند. و فروشنده نیز همان علاقه را به این سیستم داره که خریدار داره و ببینه که این کار برای فروشنده فقط درآوردن خرج زندگی نیست بلکه علاقه نیز هست، اون موقع هم سیستم و هم فروشنده طرفداران زیادی پیدا خواهند کرد. بگذریم از اینکه هم فروشنده ها و هم کاربران با هم و هماهنگ باید روی اپل فشار بیاورند تا این شرکت پشتیبانی خود رو از کاربران ایرانی ارتقاع بده.

این چند نکته‌ای بود که این چند روی از ذهنم میگذشت. امیدوارم بتونه مورد استفاده قرار بگیره.
ارادتمند علی صمدی
Ali.Samadi

پست‌ها : 725

پستتوسط Ali.Samadi » 09 ژوئیه 2006, 17:54

میبخشد که اینقدر اشتباه املایی داشت ولی از زمانی که صفحه‌کلیدم رو عوض کردم همه‌چیز جاش عوض شده.
MacBookPro 15inch/ 2.66/ 4GB Ram
PearC/ i7 4x3,06/ 6GB Ram/ 6TB HD :-)
Ali.Samadi

پستتوسط Behnam » 09 ژوئیه 2006, 18:07

ما در بخش دانلود ایرماگ این امکان را داریم که کاربر به چیزی که دانلود کرده امتیاز بده. از این امکان چندان هم استفاده نمیشه. چیز مفیدی که ما می‌تونیم در ایرماگ قرار دهیم صفحهٔ ویژه‌ای برای لیست عرضه‌کنندگان مک در ایران است که کاربران بتوانند در ضمن به هر شرکت، بر اساس تجربیات خود امتیاز بدن. اگر امکان این هم اضافه بشه که مثل version tracker نظرات خود را هم به اضافهٔ امتیاز دادن زیر نام شرکت مربوطه اضافه کنن که خیلی بهتره و خریداران مک بهتر می‌توانند بفهمند که دلیل رضایت یا نارضایتی از خدمات فلان عرضه کنندهٔ مک در ایران بر چه پایه ایست و نقطهٔ قوت یا ضعف فلان عرضه کننده در رابطه با حوزهٔ فعالیتی که خریدار مک با کامپیوترش خواهد داشت تا چه اندازه نقش ایفا می‌کند.
این کمکی است که اگر از نظر اجرائی امکان داشته باشد، ایرماگ می‌تواند در اختبار اعضاء قرار دهد که هم پاسخ به یک نیاز واقعی است و هم شبههٔ بند و بست ایرماگ با مراکز تجاری را برای همیشه از میان می‌برد.
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط Behnam در 09 ژوئیه 2006, 18:38.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Behnam » 09 ژوئیه 2006, 18:10

Ali.Samadi نوشته است:[نمایش]
میبخشد که اینقدر اشتباه املایی داشت ولی از زمانی که صفحه‌کلیدم رو عوض کردم همه‌چیز جاش عوض شده.

نه این بخاطر اینه که آلمان به فینال نرسید!
ب.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ali.Samadi » 09 ژوئیه 2006, 18:11

:-))
Ali.Samadi

پستتوسط Ali.Samadi » 09 ژوئیه 2006, 18:14

Behnam نوشته است:[نمایش]
ما در بخش دانلود ایرماگ این امکان را داریم که کاربر به چیزی که دانلود کرده امتیاز بده. از این امکان چندان هم استفاده نمیشه. چیز مفیدی که ما می‌تونیم در ایرماگ قرار دهیم صفحهٔ ویژه‌ای برای لیست عرضه‌کنندگان مک در ایران است که کاربران بتوانند در ضمن به هر شرکت، بر اساس تجربیات خود امتیاز بدن. اگر امکان این هم اضافه بشه که مثل version tracker نظرات خود را هم به اضافهٔ امتیاز دادن زیر نام شرکت مربوطه اضافه کنن که خیلی بهتره و خریداران مک بهتر می‌توانند بفهمند که دلیل رضایت یا نارضایتی از خدمات فلان عرضه کنندهٔ مک در ایران بر چه پایه ایست و نقطهٔ قوت یا ضعف فلان عرضه کننده در رابطه با حوزه‌ای فعالیتی که خریدار مک با کامپیوترش خواهد داشت تا چه اندازه نقش ایفا می‌کند.
این کمکی است که اگر از نظر اجرائی امکان داشته باشد، ایرماگ می‌تواند در اختبار اعضاء قرار دهد که هم پاسخ به یک نیاز واقعی است و هم شبههٔ بند و بست ایرماگ با مراکز تجاری را برای همیشه از میان می‌برد.

به نظرم ایدهٔ بسیار عالیه
فقط علی ر. باید بگه که چطوری همچین کاری امکان پذیر هست
Ali.Samadi

پستتوسط osxuser » 09 ژوئیه 2006, 18:15

علی عزیز : به نظرم کسی که در ایران تصمیم به خرید اپل میگیره آمادگی نسبی برای قیمتهای بالاتر نسبت به خارج از ایران را دارد و بیشتر علاقه است که اون رو به طرف اپل می کشونه نه نیاز، در اکثر مواقع تحمل بعضی از سختی های پی سی و اشکالت ویندوز نسبت به خریدن اپل مقرون به صرفه تر است.
من فکر می کنم کم سوادی و در اکثر مواقع بیسوادی فروشنده گان اپل ( حداقل این موضوع رو میتونید از تبلیغاتی که در همین ایرماگ می کنند درک کنید) بزرگ نمایی و دوروغ هایی که معمولا به همان دلیل که جناب عالی ذکر کردید می گویند دلیل اساسی مشکلات فروشندگان اپل هستند.
یادم هست 3 چهار سال پیش از یکی از آقایانی که تو تهران اپل می فروخت اپل می خواستم بخرم بعد از کلی تاخیر یک روز دو دستگاهی رو که من سفارش داده بودم آورد دفتر و به من گفت اینها رو امروز از سنگاپور آوردن و دلیل باز بودن جعبه هاش باز شدن در هنگام خارج کردن از فرودگاه ذکر کرد به نظرم عجیب آمد یک زنگ به فرودگاه زدم متوجه شدم در آنروز هیچ پروازی از سنگاپور به تهران نبوده است!!!! بعد از بالا و پایین متوجه شدم که از یک اپل فروش دیگه تو تهران تحویل گرفته و به من داده راستش در سر مجموع قیمت نسبت به زمان، مناسب بود ولی بنظرم به چنین آدمی نباید اطمینان کرد چون روش کارشان اصولا صحیح نیست.
آیا شما خودتان حاضرید از شرکتی که می گوید من نماینده انحصاری اپل در ایران هستم خرید کنید؟ به نظرم وقتی شخص یا موسسه ای حتی به معانی کلمات و گفته های خود واقف نیست این چنین بلند پروازی می کند و محدوده و بزرگی خود را درک نمی کند نمی تواند گارانتی و یا تعهد مناسب ارائه بدهد.

در اکثر موارد فروشندگان اپل بی اطلاعی و کم سوادی خوشان را به همه تامین میدهند و فرض را بر این می گذارند و شروع به ابراز فضل می نمایند مثل این می ماند منی که تا بحال دوربین فیلم برداری هم دستم نگرفتم بیایم برای شما در مورد تکنیکهای فیلم برداری توضیح دهم.
osxuser

پست‌ها : 19

پستتوسط Ali.Samadi » 09 ژوئیه 2006, 18:27

osxuser نوشته است:[نمایش]
علی عزیز : به نظرم کسی که در ایران تصمیم به خرید اپل میگیره آمادگی نسبی برای قیمتهای بالاتر نسبت به خارج از ایران را دارد و بیشتر علاقه است که اون رو به طرف اپل می کشونه نه نیاز، در اکثر مواقع تحمل بعضی از سختی های پی سی و اشکالت ویندوز نسبت به خریدن اپل مقرون به صرفه تر است.
من فکر می کنم کم سوادی و در اکثر مواقع بیسوادی فروشنده گان اپل ( حداقل این موضوع رو میتونید از تبلیغاتی که در همین ایرماگ می کنند درک کنید) بزرگ نمایی و دوروغ هایی که معمولا به همان دلیل که جناب عالی ذکر کردید می گویند دلیل اساسی مشکلات فروشندگان اپل هستند.
یادم هست 3 چهار سال پیش از یکی از آقایانی که تو تهران اپل می فروخت اپل می خواستم بخرم بعد از کلی تاخیر یک روز دو دستگاهی رو که من سفارش داده بودم آورد دفتر و به من گفت اینها رو امروز از سنگاپور آوردن و دلیل باز بودن جعبه هاش باز شدن در هنگام خارج کردن از فرودگاه ذکر کرد به نظرم عجیب آمد یک زنگ به فرودگاه زدم متوجه شدم در آنروز هیچ پروازی از سنگاپور به تهران نبوده است!!!! بعد از بالا و پایین متوجه شدم که از یک اپل فروش دیگه تو تهران تحویل گرفته و به من داده راستش در سر مجموع قیمت نسبت به زمان، مناسب بود ولی بنظرم به چنین آدمی نباید اطمینان کرد چون روش کارشان اصولا صحیح نیست.
آیا شما خودتان حاضرید از شرکتی که می گوید من نماینده انحصاری اپل در ایران هستم خرید کنید؟ به نظرم وقتی شخص یا موسسه ای حتی به معانی کلمات و گفته های خود واقف نیست این چنین بلند پروازی می کند و محدوده و بزرگی خود را درک نمی کند نمی تواند گارانتی و یا تعهد مناسب ارائه بدهد.

در اکثر موارد فروشندگان اپل بی اطلاعی و کم سوادی خوشان را به همه تامین میدهند و فرض را بر این می گذارند و شروع به ابراز فضل می نمایند مثل این می ماند منی که تا بحال دوربین فیلم برداری هم دستم نگرفتم بیایم برای شما در مورد تکنیکهای فیلم برداری توضیح دهم.

ولی حسین جان همه نمیتونن بیسواد و یا کم سواد باشن . من چند تا رو میشناسم که حتی قبل از انقلاب هم اپل میفروختند. به اپل در ترجمهٔ سیستم به فارسی کمک کردن و حالا هم برنامه برای این سیستم تولید میکنن. پس اگر بیسوادی نباشه پس چی هست. چرا همین افراد تا کنون علاقه‌ای نداشتن با ایرماگ رابطه برقرار کنن؟ اونروزی علی رستگار به یکی از این شرکتها پیشنهاد کرده بود بیان و قلمها و برنامه‌هایی که برای سیستم ۹ تولید کرده بودن بازمتن کنن تا ما بتونیم با کمک دیگران اینها رو به سیستم ۱۰ پورت کنیم. چون اونها خودشون دیگر این امکان رو ندارن. در جواب این شرکت به علی گفته بود، نه ما یک شرکتیم و نمیتونیم این کار رو بکنیم. آخه مگر اونها از نت‌اسکیپ بزرگترن. آیا اون شرکت با بازمتن کردن مرورگر خود ضربه دید؟
Ali.Samadi

پستتوسط osxuser » 09 ژوئیه 2006, 18:34

من چنین جسارتی نکردم، ولی همون شرکتی که شما درموردش صحبت می کنید هنوز در زمینه اپل کم و بیش کار میکنه ولی بعد از این همه سال که از آمدن OSX میگذره به کسانی که بهشون مراجعه می کنند می گویند سیستم 10 قابل اعتماد نیست!!! راستش نمی دونم باید معنی این رفتار را چی گذاشت؟
بنظرم قبول نکردن واقعیت ها خودش نوعی بیسوادی هست...
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط osxuser در 09 ژوئیه 2006, 18:43.
osxuser

پستتوسط osxuser » 09 ژوئیه 2006, 18:42

در ضمن آیا می دانید هیچ کدام از فونتها متعلق به هیچ شرکت اپلی در ایران نیست!؟ اکثر اون فونتها متعلق به شرکتهای عربی ( مصری و لبنانی) هستند و یکی دو تا از آنها متعلق به یک شرکت تولید کننده نرم افزار برای پی سی هست. اکثر این فونتها با استفاده از نبودن اطلاعات (و اینترنت) برای دسترسی عموم به سورس اصلی در زمانی بنام یک شرکت نسبت داده شده است!!!!! و متاسفانه آنقدر این مطلب تکرار شده که مسئولان شرکتی که الان وجود خارجی ندارد باورشان شده بود که به راستی خودشان طراحی کردند!!
osxuser

پستتوسط Ali.Samadi » 09 ژوئیه 2006, 18:50

:-))
Ali.Samadi

پستتوسط Ahmad » 09 ژوئیه 2006, 21:19

«بہنام» نوشته است:[نمایش]
چیز مفیدی که ما می‌تونیم در ایرماگ قرار دهیم صفحهٔ ویژه‌ای برای لیست عرضه‌کنندگان مک در ایران است که کاربران بتوانند در ضمن به هر شرکت، بر اساس تجربیات خود امتیاز بدن.

کاملا با این پیشنہاد بہنام موافق هستم اگر بشود آنرا از نظر فنی اجرا کرد.
ولی در غیاب نمایندهٔ رسمی اپل در ایران (امری که به نظرم در آیندهٔ نزدیک نیز به دلیل وضعیت سیاسی ایران قابل تحقق نمی‌باشد) کلا  در هنگام خرید مک در ایران باید کاربران نہایت احتیاط را بہ خرج دهند و ازپیش‌پرداخت بہای آن باید اکیدا خوددرای کنند. اینرا از این جہت می‌گویم که شخصی در یکی از گفتگوها نوشته بود که مبلغی را از پیش پرداخته ولی فروشنده ناپدید شده بود. 

متاسفانہ این عنصر «گنده‌گوئی» و صحبت‌های مبلغه‌آمیز نیز بنظر می‌آید که به عنصری از فرهنگ معاصر ما تبدیل شده است. بسیاری از ما ایرانیہا اصولا از این لذت می‌بریم کہ روبروی هم بنشینیم و از همدیگر تعریف کنیم، ما کلی از این مسئلہ لذت می‌بریم. بنظر می‌آید که کمتر کسی از ما از رک و راست گوئی خوشش بیاید و از آن قدردانی کند.

احمد   
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط appleiran » 10 ژوئیه 2006, 04:54

سلام جناب آقای صمدی
امیدوارم موفق باشید

دوستانی که در این بخش شرکت کردند به هر شکلی که هست به من و شرکت من دارن توهین می کنند ولی برای من اصلا مهم نیست چون من کار خودمو دارم انجام میدم .
متاسفانه در چند وقطی که من ایران نبودم موضوعاتی پیش اومد که من اصلا مطلع نبودم .
و باعث این توهین های دوستان عزیز من بود .
در ایران وقطی یک شرک قیمت خوبی به کاربر میده همه همکارا میگن چرا قیمت شکنی می کنید و دوستان دیگه هم مسخره می کنند .
خیلی از همکارانی که در این زمینه فعالیت می کنند که دوست ندارم اسمشون رو ببرم به من زنگ می زنند و اعلان جنگ می کنند .
من نه مشکلی دارم نه از کسی می ترسم ....
هم سواد لازم رو دارم هم امکانات لازم رو
پس چرا دوستانی که با من و شرکتم مشکل دارند با من یک تماس نمی گیرند که با هم آشنا بشیم
و در باره با کاری که دارم انجام میدم حد اقل به جای این مواردی که انجا میگن به خود من بگن
شما خودتونو جای من بگذارین فقط 1 لحظه

1: مشکلات گمرک که من مجبور می شم تعداد زیادی از محصولات اپل رو که برای ورود به ایران می یارم که به دوستان ثابت کنم من تمام سعی خودم رو دارم انجام میدم که بتونم کمکی کرده باشم مجبور بشم برگردونم دبی و صبر کنم تا فرجی بشه
تک تک وارد ایران کنم
2 : زمانی که اسمی انتخاب می کنم ولی در ثبت شرکتها اجازه نمیدن و اون چیزی رو که خورشون دوست دارن انجام میدن
3 : زمانی که قیمت میدم میگن چرا ارزون فروشی می کنی ما 3 ساله تو این کاریم تو بازار مارو خراب می کنی

4 : زمانی که گارانتی میدم این چردیات رو به من و شرکتم می گن آخه آدمهای به قول خودتون تحصیل کرده من به عنوان شرکت اگر گارانتی بدم و نتونم انجام وظیفه کنم شما به راحتی می تونید از من و شرکتم شکایت کنید پس این چرندیات که می گید چیه .

5 : حتی انجمن که خودش رو انجمن mac می دونه داخل ایران زمانی که با من صحبت می کنه ( آقای رستگاری ) ولی اسم منو حتی به عنوان فروشنده هم ذکر نمی کنه و اسم کسانی رو می یاره که ..............

واقعا که ما ایرانی هستیم
من واقعا متاسفم از این همه موضوعات

من اینها رو فقط نوشتم که به من بیشتر از این توهین نشه و من از تمام دوستان متشکرم و این موضوعات رو بنا به چیزهای دیگه ای می گذارم
اگر دوست ندارید من حتی دیگه وارد انجمن شما و محیط دوستانه شما نمی شم
ولی قول میدم به همه دوستان که یک روزی در خدمتشون باشم

من نه بیسوادم
نه کلاه بردار
نه بچه که هرفهای بزرگ بزنم

اگر هم در باره نمایندگی اپل گفتم در آن زمان درگیر انجام فعالیتی در همون زمینه بودم و هستم

حالا خودتون می دونید من تمام تلاشم رو کردم ولی .........
باز هم می گم اگر کسی حرفی ، سخنی ، پیشنهادی رو داره به خودم بگه شمارم هم هست و در خدمت همه دوستان هستم

به امید دیدار
ع.محسنیان
نماد کاربر
appleiran

پست‌ها : 27
محل سکونت: No.4, Ein Abadi Alley, Kolahdooz(Dolat) St., Pasdaran Crossroad, Pasdaran

پستتوسط Behnam » 10 ژوئیه 2006, 06:08

دوست محترم،
من هم معتقدم که دوستان در مورد شما کمی کم‌لطفی کرده‌اند و بنوبهٔ خود درخواست کرده بودم که ساکنان خارج از ایران از دخالت در امور فروش مکینتاش در داخل ایران خودداری نمایند... که ننمودند!
اما شما که اینقدر اهل تبلیغات هستید شاید بهتر بدانید که چیزی بنام «تبلیغات منفی» وجود ندارد چون همهٔ این گفتگوها منجر به معرفی بیش از پیش شما می‌شود. چیزی که ما در ایرماگ در جستجوی آن هستیم از یکسو حفظ خصلت بی‌طرفانه و غیر انتفاعی ایرماگ است و از سوی دیگر پاسخگوئی به نیاز علاقه‌مندان اپل در داخل کشور نسبت به چونی و چگونگی تهیهٔ محصولات اپل در ایران.
در این امر تاکنون آنگونه که باید و شاید موفق نبوده‌ایم. اگر پیشنهادی که من داده‌ام عملی باشد، ما در این راه قدم مؤثری برداشته‌ایم و امور مربوط به تجارت اپل در ایران را به خانهٔ مجزائی منتقل خواهیم کرد که کمتر مزاحم کاربرانی باشد که به ایرماگ تنها برای کسب اطلاعات و اخبار مراجعه می‌کنند و نه برای داد و ستد.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ali.Samadi » 10 ژوئیه 2006, 13:27

جناب آقای محسنیان،
من شما را شخصا نمیشناسم و هیچ موقع به خودم این اجازه رو نمیدم که به شما توهین کنم. و حداقل بنده در نوشتارم از شما صحبت نکرده‌ام. اگر اینچنین احساسی داشتید، متاسفم.
برعکس خیلی خوشحالم که شما از این صفحه دیدار کرده و به دنبال صحبت با مشتریانتان بوده و از بحث و گفتگو با آنها گریزا نیستید. همانطوری که بالا گفتم این مسئله جزو نیازهای کاربران مک است. شما صد در صد با حضور خود در این گفتگوها و در این انجمن جمع ما را غنی میسازید و حتما میتوانید به ما در درک مشکلات و دید فروشندگان اپل کمک کنید.
با آرزوی موفقیت به شما صمدی
Ali.Samadi

بعدی

بازگشت به متفرقه

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 10 مهمان