انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

کمبود وقت یا هجوم اطلاعات

بخش موضوعات متفرقه

کمبود وقت یا هجوم اطلاعات

پستتوسط AliGhz » 05 مارس 2011, 03:39

Ilia نوشته است:[نمایش]
...در آن زمان‌ها از این قبیل بازی‌ها زیاد در می‌آوردند. یعنی مثلا متنی را بنویسند که فلان حرف را نداشته باشد و غیره. وقتی تلویزیون نباشد و شطرنج و غیره هم حرام باشد، نقاشی هم نتوانی بکشی، مجسمه هم نتوانی درست کنی، آهنگ هم نتوانی بزنی، باید یکجوری سرت را گرم کنی. بیخود نیست که ما اینهمه شاعر و خطاط داشته‌ایم. ؛-)

بله واقعا! دوست عکاس مشهوری همین امروز در فیس‌بوکش نوشته بود اگر فقط بتوانم سه روز از اینجا دل بکنم، ادیت این ویدیو تمام می‌شود! آن روزهای اولی هم که فیس‌بوک در ایران داشت پا می‌گرفت، یکی نوشته بود اگر زمان داوینچی فیس‌بوک بود، او هرگز وقت نمی‌کرد شاهکارهایش را خلق کند!

واقعا اگر پی‌گیری خبرهای بی‌بی‌سی فارسی و برنامه‌ها و مستندهایش و فارسی وان و بفرمائید شام و قهوه تلخ و فیس‌بوک و توئیتر و این لینک و آن لینک و یک عالمه مجله‌ و کلی کتاب خریده‌شدۀ خوانده‌نشده و... بگذارند، شاید بشود به تولید محتوایی حداقل در حد یک پست کوچولوی وبلاگی رسید!

یک بدی دنیای امروز این است که تا وقتی در متن این رسانه‌ها هستی، احساس می‌کنی اگر لحظه‌ای بی‌خبر بمانی کلی چیز از دست می‌دهی. اما وقتی آدم برای چند روزی مخصوصا دور از اینترنت باشد و کار واجب و خاصی هم با آن نداشته باشد و به زندگی واقعی مشغول باشد، می‌فهمد خبر خاصی هم نیست. در یک مقاله از یک متفکر خارجی که ترجمه‌اش در یکی از شماره‌های مجله "مهرنامه" چاپ شده بود، این وضعیت (اشباع خبری-اشباع اطلاعات) در مقابل وضعیت قدیمی (که تعداد مجله‌ها و کتاب‌ها و رسانه‌های دیگر و نوع دسترسی به آنها خیلی محدود بود)، به "ازدواج" در برابر "عاشق و معشوقی" تشبیه شده بود. عاشق و معشوقی که دور از هم هستند و دیدار دیر به دیر میسر است و کوتاه و محدود، حظی بسیار بیشتر می‌برند از همان دو در حالتی که دیگر با هم ازدواج کرده‌اند. اما ازدواج اگر ازدواج درست و خوبی بوده باشد، آن رابطه عاشقانه به‌شکل تکامل‌یافته‌تری ظاهر می‌شود و اگرچه همیشه و در هر لحظه نمی‌تواند مثل آن دیدارهای کوتاه باشد، اما وقتی به آن نیاز داری هست. رابطۀ ما با دنیای اطلاعات امروز هم تقریبا به همین نوع است؛ شاید گاهی آن‌قدر از اطلاعات سرریز شویم که مغزمان منفجر شود و همه اطلاعات هم به درد خور نیستند؛ اما وقتی که به آن نیاز داری، معمولا فقط چند کلیک آن‌ورتر است. (مقاله یادشده نقل به مضمون بود و براساس آن‌چه در ذهنم مانده بود.)
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

Re: کمبود وقت یا هجوم اطلاعات

پستتوسط Ilia » 05 مارس 2011, 04:30

این بعلاوهٔ اعتیاد به اینترنت که بیشتر ماها دچارش هستیم، مشکل بزرگیست.
اگر بخواهید با تکنولوژی به جنگ تکنولوژی بروید، این چند تا از برنامه‌هاییست که برای کمک به تمرکز روی کار درست شده‌اند:

Vitamin-R
http://www.publicspace.net/Vitamin-R/index.html

SelfControl
http://visitsteve.com/made/selfcontrol/

Concentrate
http://getconcentrating.com/

و OmmWriter Dāna
http://www.ommwriter.com/en/

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط cyra » 05 مارس 2011, 11:54

اتفاقا دیروز با برادرم و چندتا از دوستان راجع به جهان‌های مجازی مثل second life و playstation home صحبت می‌کردیم. زندگی، لذت، دوست و سرگرمی مجازی و اینکه بعضی از املاک و دارایی‌ها در آن فضای مجازی واقعا خرید و فروش می‌شن. نمی‌خوام منتقد تکنولوژی باشم. ولی یه لحظه به اون زمانی فکر کردم که بعد از ظهرها بچه‌ها توی کوچه گل‌کوچیک بازی می‌کردن، زن‌ها و مردها هم دور هم جمع می‌شدن و روابط اجتماعی هنوز دیجیتال نشده بود. دلم تنگ شد که برم لب جوی آب و یکم به گذر عمر رو ببینم :-(
Mac Pro (mid 2009), 12 GB RAM, OS X 10.8.5, Avid Media Composer 8.3.1
iPhone 5s 32GB, iOS 9.1
iPad 2 64GB 3G, iOS 9.1
نماد کاربر
cyra

پست‌ها : 313

پستتوسط sadeghi » 05 مارس 2011, 15:04

cyra نوشته است:[نمایش]
. دلم تنگ شد که برم لب جوی آب و یکم به گذر عمر رو ببینم :-(

غصه نخور بزودی یک app هم برای این کار میاد. با امکان انتخاب نوع جوی و شدت صدای آب و سرعت گذر عمر. در نسخه‌ی دومش می تونی دوستانت رو از ‌ facebook هم به لب جوی invite کنی! :-) :-)
sadeghi

پست‌ها : 344

پستتوسط AliGhz » 05 مارس 2011, 18:27

آنچه اينترنت بر سر مغزهاي ما مي‌آورد

نويسنده: نيكلا‌س‌كار؛ ترجمه: سيدمصطفي ناطق‌الا‌سلا‌م‌

اشاره:
خواندن اين مقاله را يك فيزيك‌پيشه كه در مؤسسه فيزيك نظري Perimeter سرگرم پژوهش است، در وبلاگش توصيه كرده ‌بود. او مي‌نويسد: «اگر مي‌خواهيد تنها يك مقاله بخوانيد، اين مقاله را بخوانيد.»

http://www.shabakeh-mag.com/Article.aspx?id=1003665

آقای کار، این کتاب را هم نوشته است:
The Shallows: What the Internet Is Doing to Our Brains

http://www.amazon.com/Shallows-What-Int ... 351&sr=1-1
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط Ilia » 05 مارس 2011, 19:23

sadeghi نوشته است:[نمایش]
غصه نخور بزودی یک app هم برای این کار میاد. با امکان انتخاب نوع جوی و شدت صدای آب و سرعت گذر عمر. در نسخه‌ی دومش می تونی دوستانت رو از ‌ facebook هم به لب جوی invite کنی! :-) :-)

خیلی خیلی جالب بود! :-)
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط AliGhz » 06 مارس 2011, 03:17

sadeghi نوشته است:[نمایش]

اینجا که مثل فیس‌بوک لایک نداره :joy: واقعا لذت بردم؛ واقعا ذهن خلاق و طنازی دارین!
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط AliGhz » 06 مارس 2011, 03:20

با این همه «اطلاعات» چه کنیم؟

«ایوان کلیما»، نویسندۀ اهل جمهوری چک، در کتاب «روح پراگ» (ترجمۀ خشایار دیهیمی، نشر نی، چاپ دوم: ۱۳۸۸) مقالۀ جالبی دارد با عنوان «تاملی کوتاه دربارۀ زباله». او می‌نویسد: «من به زباله از این جهت علاقه دارم که یکی از معضلات زمانۀ ماست. اما زباله هم معضل زمانۀ ماست و هم استعارۀ آن.» کلیما معتقد است که ما در دوران تولیدِ زیاده از حد زندگی می‌کنیم: «درست از آن لحظه‌ای که چیزی تولید می‌شود، تبدیل به زباله‌ای بالقوه می‌شود.» به‌گفتۀ کلیما: «ما مُسرف هستیم و تسلیم تقریبا نوعی پرستش مذهبیِ چیزهای نو شده‌ایم. ما خیلی زود، خیلی پیش‌تر از آن‌که چیزها فرسوده و کهنه شوند از آنها دلزده می‌شویم، و چیزها هم خیلی زودتر از سابق کهنه و فرسوده می‌شوند. حتی وقتی که از آنها خسته و دلزده نشده‌ایم، متوجه می‌شویم که در عرض چند ماه پس از آن‌که آنها را خریده‌ایم از مُد افتاده‌اند.» کلیما این زباله‌های مادی را به‌زیبایی به نوع دیگری از زباله‌ها -که شاید خطرناک‌تر باشند- پیوند می‌زند: «آن‌چه در مورد چیزها صادق است و آشکارا به چشم می‌آید در مورد روح و عقل بشری هم صادق است. تولید زیاده از حد اطلاعات و ایده‌ها تفاوت اندکی با تولید زیاده از حد چیزها دارد. در هر دو مورد، کمیت جایگزین کیفیت شده است.» او می‌نویسد: «نیاکان ما در کنار کتاب مقدس فقط معدود کتاب‌هایی داشتند که نه‌فقط آنها را می‌خواندند بلکه آنها را به‌ خاطر هم می‌سپردند. تلویزیونی در کار نبود. روزنامه‌هایی که آنها می‌خواندند چند صفحه بیشتر نبود. به مردم اطلاعات کمی داده می‌شد، اما آنها فرصت بیشتری داشتند که به همان‌ها فکر کنند و مردمان و طبیعت را برای خود از نظر بگذرانند و بسیاری از آدم‌ها بدین‌ ترتیب و با مرتب کردن این فکرها به نگاهی از زندگی می‌رسیدند و اعتقادی برای خودشان پیدا می‌کردند. اما امروز چه؟»

کلیما معتقد است ما همه در میان سیل اطلاعات و ایده‌هایی زندگی می‌کنیم که اکثرشان از همان لحظۀ تولید بدل به آشغال می‌شوند. تازه او مقاله‌اش را زمانی نوشته بود که «اینترنت» هنوز به این شکل و ابعاد در نیامده بود! امروزه ما در معرض هجوم افسارگسیختۀ «اطلاعات» قرار داریم. علاوه بر انبوهِ روزنامه‌ها و هفته‌نامه‌ها و ماه‌نامه‌ها و فصل‌نامه‌ها و کتاب‌ها و شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی و...، بی‌شمار سایت‌های اینترنتی هم وجود دارند که همگی بی‌وقفه در حال تولید اطلاعاتند؛ طوری که بسیاری از «خواننده»های حرفه‌ای هم حتی فرصت این را ندارند که همۀ مطالب مورد علاقۀ خود را در میان این اقیانوس عظیم اطلاعات دنبال کنند. چه بسیار کتاب‌ها که خریده می‌شوند اما هرگز خوانده نمی‌شوند، چه بسیار نشریات که از دکه‌ها به خانه‌ها برده می‌شوند اما هرگز کسی لای آنها را باز نمی‌کند، چه بسیار شبکه‌ها که تنها در مرور سریع کانال‌های تلویزیون لحظه‌ای در برابر دید مخاطبان قرار می‌گیرند و چه بسیار مطالب در سایت‌های اینترنتی که شاید هرگز کسی آنها را نبیند.

امروزه هر مخاطبی خود بالقوه تولیدکنندۀ اطلاعات هم هست و این همه تولید اطلاعات و در مقابلْ فرصت ناکافی برای دنبال کردن همۀ آنها، یک استرس بزرگ را ایجاد می‌کند: «آیا مطالب، عکس‌ها، فیلم‌ها، برنامه‌های... خوبی بوده که من دوست داشته باشم بخوانم یا ببینم یا گوش بدهم... اما در میان این سیل عظیم از دید من پنهان مانده باشد؟» این استرسی است که شهروند دنیای مدرن امروزی هر لحظه با آن روبه‌روست. واقعا این همه تولید اطلاعات -اکثرا بیهوده- تا کی قرار است به این شکل ادامه داشته باشد؟ آیا این امکان وجود خواهد داشت که بشر روشی کارآمد برای غربال اطلاعات بیابد؟ آیا این همه هجوم اطلاعات، مغز بشر را منفجر نخواهد کرد؟... اینها سوالات مهمی است که برخی متفکران کوشیده‌اند پاسخ‌هایی برای آنها بیابند...

زمانی دغدغه بشر تسلط بر زمین و مهار پدیده‌های طبیعی بود که البته تاحدی در این زمینه پیش رفته هرچند هنوز راه درازی در پیش دارد. اما عصر ما را «عصر اطلاعات» نام نهاده‌اند و ما -به هر حال- ناگزیریم راهی برای سامان بخشیدن به این همه اطلاعات و مهار این پدیده بیابیم!
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط AliGhz » 06 مارس 2011, 04:29

Ilia نوشته است:[نمایش]
این بعلاوهٔ اعتیاد به اینترنت که بیشتر ماها دچارش هستیم، مشکل بزرگیست.
اگر بخواهید با تکنولوژی به جنگ تکنولوژی بروید، این چند تا از برنامه‌هاییست که برای کمک به تمرکز روی کار درست شده‌اند...

ایلیا جان عجب ابزارهایی را معرفی کردی؛ توضیحات همه‌شان را خواندم و خیلی جالب به نظر می‌رسند. OmmWriter را هم دانلود کردم و امتحانی کردم. خیلی خیلی خیلی خوب بود. Notification-های گراول را قطع کرد و رفت به حالت تمام‌صفحه و با موسیقی آرامش‌بخش و تصویر زمینه الهام‌بخش، واقعا احساس لذت نوشتن با مک را -که با کی‌برد مک‌بوک پرو واقعا حس خیلی خوبی دارد- دوچندان کرد.

تازه نسخه پولی‌اش صدای ماشین تحریر را هم ایجاد می‌کند و باید خیلی جالب‌تر باشد. هیچ‌وقت یادم نمی‌رود سوم دبستان که بودم و خاله‌ام یک ماشین تحریر داشت، فرصت‌های کوتاهی که کار با آن دستگاه جادویی دست می‌داد چقدر لذت‌بخش بود. یک عدد اسم و فامیلم را که با آن تایپ کرده بودم، روی یکی از دفترهایم چسبانده بودم...

سپاس فراوان :-)
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط Ilia » 06 مارس 2011, 20:01

OmmWriter Dāna در App Store هم آمده به قیمت ۴٬۹۹. راستش اول که نصبش نکرده‌ای فکر میکنی برنامهٔ لوسی است. اما وقتی از آن استفاده میکنی، بعد از یک دقیقه میگویی دمشان گرم که چه چیز باحالی درست کرده‌اند. منهم خیلی از آن خوشم آمد. بدرد نویسنده جماعت مخصوصا خیلی میخورد.

Procrastinate در انگلیسی به معنای پشت گوش انداختن و انجام کاری را به تاخیر انداختن است. یک برنامه هم هست بنام iProcrastinate که نسخهٔ دسکتاپ آن که در AppStore هم هست، مجانیست و نسخهٔ آیفون آن ۹۹ سنت است که با هم سینک میشوند. آن هم شاید برایت جالب باشد.

دسترسی به اطلاعات بنظر من چیز خوبیست. برای ما که الان در اول این داستان هستیم هنوز جا نیفتاده که چطور خودمان را با آن وفق بدهیم. الان خیلی از ما حالت گشنگان ندید بدیدی را داریم که ناگهان همهٔ جور غذا و به هر مقدار در دسترسشان گذاشته‌اند و اختیارمان در دستمان نیست. اما وقتی یک مدتی یک شکم سیر خوردیم، کم‌کم چشم و دلمان سیر میشود و شروع میکنیم به انتخاب کردن.

مثلا خود من از مشتریان پر و پا قرص RSS هستم. موضوعات و سایت‌هایی که برایم جالب هستند را مشترک میشوم و تیتر آنها را مرور میکنم و میروم سراغ آنهایی که بنظرم جالب می‌آیند. راستش نمیشود که براوزرم باز بشود و Google Reader را باز نداشته باشم.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط AliGhz » 07 دسامبر 2011, 00:07

آیا ای‌میل بازده محیط‌های کاری را کم می‌کند؟ بحث جالبی است؛ کتاب آقای William Powers هم جالب به نظر میرسد (sample-اش را از آیبوکز گرفتم و مقدمه‌اش که خیلی بامزه بود!)

http://nyti.ms/vEZ8hM
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط AliGhz » 07 دسامبر 2011, 00:52

این مقاله هم که لینکش در مطلب پست قبلی آمده بود، جالب است. مخصوصا اینکه به نوعی رویۀ دیگری از دنیای پر زرق و برق آگهی‌های تبلیغاتی دربارۀ تکنولوژی‌های جدید برای ارتباط رو-در-رو را نشان می‌دهد.

http://nyti.ms/vq2zMZ
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط AmiN.D » 07 دسامبر 2011, 14:37

نمیدونم شاید برای ما اینرانی های ها اینترنت و شبکه های اجتماعی شده محل سرگرمی ها و گپ زدن هایی که نمیشه بیرون و در دنیای واقعی انجام داد.و از طرف دیگه چون همه به اون دسترسی دارن در جمع های دوستانه هم همه حرف ها از اینترنت هست و اخباری که داره ردوبدل میشه و فرد برای جا نموندن از گروه دوستی گاهی به جد مجبوره که درگیر بشه و چون همیشه تفریط و ما سر لوحه قرار میدیم وضع به این شکل در میاد.دل خوش یهای ما شده فاالو و لایک و اینکه فلان خبر و من زودتر فهمدیم .خبری که در حوزه ی زندگی و شاید علاقه ی ما هم نباشه اما چون"زود فهمدین"امتیاز محسوب میشه پس به دنیال هر خبری هستیم.
این مثال ها برای خود من هم برقرار است و افت تحصیلی هایی که در دانشگاه و مدارس هم میبینم..سر کلاس ها استادی که مثل یک قرص خواب آور عمل میکنه انگیزه خوبی هست برای کامنت بازی در فیس و توییت کردن عمه ی استاد !
حداقل از این خوشحالم که هر هفته جمعه و 5شنبه یم کوه مفصل میرم و دوستانی دارم که ببتونم 2کلمه خارج از اینجا حرف بزنم .وگرنع واقعن اینجاا پشت این دنیا ممکن بود گم بشم
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

پستتوسط masoudhzb » 07 دسامبر 2011, 17:13

سلام،

آن دو پست اول آقای قزوینی فوق‌العاده اند. به اضافه آن مقاله‌ی ترجمه که گذاشته اند.

خیلی هم بد نیست این هجوم اطلاعات. یکی از اساتیدمان در دانشگاه تعریف می کرد سال های دهه ۵۰ وقتی سر کلاس یک درس نمی رفتند دیگر جایی نبود آن مبحث را یاد بگیرند. این را من مقایسه می کنم با الان که همه نوع کتاب در کتابخانه ام دارم و دلم برای آنها می سوزد.
اصلا خیلی دور نرویم، ده سال پیش در همین دانشگاه بهشتی برای نوشتن چند پاراگراف مقاله باید التماس می کردی تا ژورنالی که چند ماه پیش یک نسخه به دانشگاه ارسال شده است را از کسی بگیری. الان من پشت کامپیوتر به همه چیز دسترسی دارم.

فکر می کنم دانش ما سطحی نشده است. ما واقعا زیاد می دانیم. چون زیاد می دانیم فکر می کنیم قشری هستیم. شاید هم این فقط یک توهم است.

تنها مشکلی که هست پیدا کردن منبع معتمد است. چند سال طول کشید خیلی هایمان فهمیدیم ویکی پدیا مثلا منبع معتبر نیست. مدتی طول می کشد پیدا کردن این منابع و بستن خیلی از راه های تجاوز به ذهن. کنار گذاشتن تلویزیون و فیس بوک اولین کار مهم می تواند باشد.

خوبی وبگردی برای من این بوده است که سریع انتخاب می کنم چه چیز می خواهم. سریع آن چیزی را که می خواهم از متن در می آورم. تمرکزم فرقی نکرده است.
گزینه هایمان بیشتر شده است. تنها چیزی که باید به نظرم داشته باشیم، دیسیپلین است. کسی که کار جدی می کند این هجوم اطلاعات موهبت است. این فرد بلد است چگونه این اطلاعات را طبقه بندی کند.

ممنون
masoudhzb

پست‌ها : 32

پستتوسط Ilia » 13 مه 2012, 02:52

آیا باید ایمیل خودتان را چک کنید یا نه؟
پیوست‌ها
email.jpg
نماد کاربر
Ilia
Site Admin