انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

خاطرات دوران DOS و ویندوز!

بخش موضوعات متفرقه

خاطرات دوران DOS و ویندوز!

پستتوسط Pooria Azimi » 05 نوامبر 2011, 01:30

Winamp برای مک هم اومد! feature اصلی‌ش گویا سینک کردن موزیک با کلاینتِ وینمپ روی اندرویده.

http://www.winamp.com/mac

من خبر نداشتم که این برنامه هنوز وجود داره... فکر می‌کردم همون حول و حوشِ ویندوز ۲۰۰۰ و xp دیگه تولید و کار روی اون هم متوقف شده! اما انگار اشتباه می‌کردم. چند وقت پیش بود که فهمیدم انگار JetAudio هم همچنان روی ویندوز وجود داره و هنوز هم آپدیت می‌شه و ملت ازش استفاده می‌کنن!!!
چقدر خوشحالم که دیگه از ویندوز استفاده نمی‌کنم... چقدر روزهای ویندوز ۹۸ و ۲۰۰۰ الآن سخت به نظر می‌رسن.
فکر کنید برنامه‌هایی که روزانه ازشون استفاده می‌کردیم و خیلی هم خوشحال بودیم، دایناسورهایی مثل Winamp و JetAudio و Cyberlink PowerDVD و ACDSee و Real Player و QuickTime Player (همون‌جور که خبر دارید، کوئیک‌تایم ویندوز برنامهٔ وحشتناک مزخرفیه) و Nero و ... بودن! من که علاوه بر این‌ها، عاشق Microsoft FrontPage هم بودم :-) که خوشبختانه ۷-۸ سالی می‌شه دیگه تولیدش متوقف شده.
آخرین ویرایش توسط Pooria Azimi on 07 نوامبر 2011, 21:13, ویرایش شده در 2.
دلیل: ۱. «شکافتن!» مبحث- ۲. تغییر عنوان
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

Re: بروز رسانی برنامه‌ها

پستتوسط Amir_S » 05 نوامبر 2011, 22:04

چ.ن به ویندوز ۲۰۰۰ و ۹۸ اشاره کردی این سوال برام پیش اومد که کی با این دو تا پلیر قطع رابطه کردی؟
منم خیلی وقته با winamp خداحافظی کردم! ولی این بر میگرده به زمانی که cowon پلیر jetaudio رو خرید. اون زمان winamp دیگه اون ظاهر مسخره رو نداشت و علاوه برا افزونه ها و امکانات داخلی خوبی که برای زمان خودش داشت... این ویژگی عالی رو هم داشت که عملا اینترفیسی براش تعریف نکرده بودن و میشد با کد نویسی XML هر نوع اینترفیسی براش ساخت (فقط preferncesش ثابت بود)
بعد هم که cowon اون پلیر زرد هفت طبقه مسخره رو خرید و کاملا متحولش کرد، رفتم سراغ اون. الان روی PC به نظرم بعد از KM بهترین‌ه... همه چیز رو پخش می کنه و چند سال پیش مدیا لایبرری رو هم بهش اضافه کردن.
الان که فکر میکنم میبینم اون سال‌ها چقدر از quick time بدم میومد...
nero با اینترفیس expressش خیلی خوب بود... ولی الان انقدر آت و آشغال بهش اضافه کردن که هر وقتی کسی از م میخواد براش nero نصب کنم یه جوری از زیرش در میرم... آخه disk burner رو چه به نشون دادن عکس یا سرچ هارد یا حتی فرستاد فایل روی ابر!؟
...
دیگه سرتون رو درد نیارم... با پست پوریا داغم تازه شد... و این قصه سر دراز داره :-)
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط AliGhz » 05 نوامبر 2011, 22:57

ویندوز منو یاد آخرای دهۀ ۷۰ و اوایل دهۀ ۸۰ شمسی می‌اندازه، یاد خریدن کامپیوتر بر اساس این‌که اسپیکر و مانیتور و... اش چی باشه، این‌که یه سی‌دی رام و یه سی‌دی رایتر داشته باشه، یاد همین وینمپ و ریل پلیر، یاد پایان‌نامۀ دانشگاه، یاد پاورپوینت و ورد، یاد بلاگ‌سپات و پرشین‌بلاگ و روزهای نوزادی وبلاگستان فارسی، یاد کارت اینترنت و اینترنت دایل‌آپ و صدای قیژقیژ وصل شدن مودم، یاد mp3های کپی‌شده و برنامه‌های کرک، از خود ویندوز تا هر چیز دیگه، یاد هنگ و بازنصب ویندوز و... و یاد این‌که کوئیک‌تایم چقدر برنامۀ مزخرفی بود و چقدر زشت بود. و البته یاد بازی‌هایی که شب‌ها را صبح می‌کردم و صبح‌ها را شب، تنهایی یا با دایی‌هام، یاد هیتمن و Desperados و Silent Hill. یاد سربازی و پادگان و این‌که دیدن چند تا کلیپ روی VCD وقتی می‌آمدی خانه چقدر می‌چسبید. یاد کامنت‌های وبلاگم (که دیگر نیست). یاد صدای ابی. یاد فرانت‌پیج که چقدر وقت گذاشتم و وبلاگم را با آن درست کردم. یاد روزهایی که اینترنت هنوز فیلتر نبود. یاد ای‌میل کردن مقاله‌ها برای شرق. یاد این‌که می‌شد دربارۀ چهرۀ جدید سایت بی‌بی‌سی فارسی توی شرق نوشت. یاد روزهایی که داشتیم دنیا را کشف می‌کردیم. یاد خاطره‌های خوب و بد. یاد حسرت‌ها و امیدها. یاد روزهایی که به این نتیجه رسیده بودم کامپیوتر یعنی ویندوز، و فکر می‌کردم کار کردن با مک چقدر باید مسخره باشد.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط cyra » 06 نوامبر 2011, 01:34

ده سال پيش چقدر دوره... به اندازه ى يه چشم بهم زدن... ياد صفحه ى سياه و وحشت آور نصب ويندوز كه بايد توش :C رو فرمت مى كرديم افتادم... و من به جاش :E رو فرمت كردم. و همه ى عكس ها و خاطرات ضبط شده ى پدربزرگ... و اون يكى پدربزرگ... چقدر دلم براشون تنگ شده ;-( براى سالهايى كه به شوق زودتر رسيدن به خونه و پاى كامپيوتر نشستن، زنگ آخرا رو مى پيچونديم. سالهايى كه با يه كامپيوتر دلمون خوش مى شد... سالهايى كه دل خيلى ها هنوز خوش بود. خيلى ها هنوز با ما بودن...

... استيو هم بود...
Mac Pro (mid 2009), 12 GB RAM, OS X 10.8.5, Avid Media Composer 8.3.1
iPhone 5s 32GB, iOS 9.1
iPad 2 64GB 3G, iOS 9.1
نماد کاربر
cyra

پست‌ها : 313

پستتوسط mak86 » 06 نوامبر 2011, 20:51

AliGhz نوشته است:[نمایش]
ویندوز منو یاد آخرای دهۀ ۷۰ و اوایل دهۀ ۸۰ شمسی می‌اندازه، یاد خریدن کامپیوتر بر اساس این‌که اسپیکر و مانیتور و... اش چی باشه، این‌که یه سی‌دی رام و یه سی‌دی رایتر داشته باشه، یاد همین وینمپ و ریل پلیر، یاد پایان‌نامۀ دانشگاه، یاد پاورپوینت و ورد، یاد بلاگ‌سپات و پرشین‌بلاگ و روزهای نوزادی وبلاگستان فارسی، یاد کارت اینترنت و اینترنت دایل‌آپ و صدای قیژقیژ وصل شدن مودم، یاد mp3های کپی‌شده و برنامه‌های کرک، از خود ویندوز تا هر چیز دیگه، یاد هنگ و بازنصب ویندوز و... و یاد این‌که کوئیک‌تایم چقدر برنامۀ مزخرفی بود و چقدر زشت بود. و البته یاد بازی‌هایی که شب‌ها را صبح می‌کردم و صبح‌ها را شب، تنهایی یا با دایی‌هام، یاد هیتمن و Desperados و Silent Hill. یاد سربازی و پادگان و این‌که دیدن چند تا کلیپ روی VCD وقتی می‌آمدی خانه چقدر می‌چسبید. یاد کامنت‌های وبلاگم (که دیگر نیست). یاد صدای ابی. یاد فرانت‌پیج که چقدر وقت گذاشتم و وبلاگم را با آن درست کردم. یاد روزهایی که اینترنت هنوز فیلتر نبود. یاد ای‌میل کردن مقاله‌ها برای شرق. یاد این‌که می‌شد دربارۀ چهرۀ جدید سایت بی‌بی‌سی فارسی توی شرق نوشت. یاد روزهایی که داشتیم دنیا را کشف می‌کردیم. یاد خاطره‌های خوب و بد. یاد حسرت‌ها و امیدها. یاد روزهایی که به این نتیجه رسیده بودم کامپیوتر یعنی ویندوز، و فکر می‌کردم کار کردن با مک چقدر باید مسخره باشد.

روزی که رفت از یاد
روزی که ماند در یاد...
هان مشو نومید چون واقف نه‌ای از سر غیب ...باشد اندر پرده بازی‌های پنهان غم مخور
mak86

پست‌ها : 130

پستتوسط Amir_S » 06 نوامبر 2011, 21:20

فکر کنم این چند پست اخیر (از پست صفحه قبل من به بعد) شدیدا off topic هستن... ولی موضوع جالبی هم دارن.
برای همین خواستم پیشنهاد بدم که براشون یه تاپیک جدا باز کنیم... مثلا با عنوان "خاطرات دوران جاهلیت" :-) :-) :-)
MacBook Pro 990:
OSX 10.15.3
•••
iOS 9.5.3
•••
iOS 14.2
•••
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

Re: خاطرات دوران جاهلیت!

پستتوسط AmiN.D » 07 نوامبر 2011, 01:50

یادمه پنجم ابتدایی بودم که یه چیزی اومدن کذاشتن وسط اتاق گفتن کامپیوتر هست واسه خواهرته!اون روزها اوج سیستم سی پی یو ۸۰۰بود و رم ۱۲۸ و هارد ۸۰!گرافیک آنبورد.هرچند درست ه۶ماه بعدش ترکید تکنولوژی و همه یهو صاحب شدن!اما خب برای من از ویندوز۹۸شروع شد و داس(در سازمان فنی حرفه ای!)یادمه درس های استاد و گوش میدادم به شوق بازی علی بابا!!و بعدم حرف واهر به شوق بازی ماشین توو لندن..هرچند بعد از اون هرگز این بازی ها برام شوق ایجاد نکردن و افتادم انگولکش .هنوز برنامه های داغون و فسیل و روو سی دی دارم.بعدم ایکس پی..که هنوزم برای من اگر مکی در کار نباشه گزینه اول هست sp2اون.خلاصه از قیافه ی ترسناک ۹۸ تا زیبای برفی برام کلی خاطره هست.از اینکه میزدم پشت کیس تا مودم اتصال کنه و کانکت شه!تا کشیدن جارو برقی توو کیس و پریدن اطلاعات!نوستالوژی بازی ایرانی :دی
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

پستتوسط rezag4 » 07 نوامبر 2011, 03:56

زندگی من توی این دوره ی 10 ساله اینقدر تلخ بوده که اصلا نمیخوام فکرشو بکنم
از دنیای مک هم که فاصله گرفتم اساسی و رو پی سی کار میکنم . به قول معروف : اصن یه وضی
اما
وین امپ قابلیت سینک با آی پاد رو داره که خیلی مهم هست به نظر من .
البته من اینو شنیدم .
teh
pc
نماد کاربر
rezag4

پست‌ها : 115

پستتوسط fovi » 07 نوامبر 2011, 12:40

اولین پی سی من مال ۱۵ سال پیشه!وقتی سوم راهنمایی بودم.یه ۳۸۶ با ۲۷۰ تا هارد و ۴ مگ رم که اون موقع در نوع خودش عالی بود.تو مدرسه بهمون برنامه نویسی gw basicیاد میدادن و من عاشق این بودم که یه برنامه ی مثلا ۳ خطی بنویسم و مثلا ازم یه رمز بخواد و اگر درست بود یه نقاشی بکشه بعدا شدیدا رفتم دنبال اینکه دستورات داس رو کامل یاد بگیرم و کلی خود آموز خریدم.هدفم هم این بود که یه سری فایل ممنوعه رو تو کامپیوترم به شکل امنی مخفی کنم و این کار رو با diskedit و گذاشتن یک نقطه اول اسم دایرکتوری می کردم.با animator pro سعی کردم یه انیمیشن بسازم اما نتونستم و کارم محدود شد به انیمیشن های پیش فرض خودش.
کلی با NC یا همون norton commander ور می رفتم تا بهش مسلط شم
NU یا همون norton utility رو خیلی خوب یاد گرفتم تا از دوستام عقب نمونم
با ویندوز ۳.۱ خیلی ور می رفتم و یه بار تصمیم گرفتم کارهام رو فقط با اون بکنم اما بعدش به نظرم کار مسخره ای اومد که از تو داس یه سیستم عامل دیگه رو اجرا کنم و بقیه کار هام رو با اون بکنم!.
تو دبیرستان پنج شنبه ها تعطیل بودیم و من چهارشنبه عصر رو روز کامپیوتر گذاشته بودم و تو دبیرستان خود آموز سی خریدم و خیلیاش رو خوندم و اون موقع یاد گرفتم.براای اینکه برای یکی از دوستام برنامه ی حسابداری بنویسم فاکس پرو یاد گرفتم و بعد عاشق نوشتن برنامه های مقیم حافظه شدم .می خواستم یه برنامه بنویسم که مقیم حافظه شه و و قتی مسوول اتاق کامپیوترمون رمز سوپروایزر رو می زنه رمز رو تو یه فایل سیو کنه اما نتونستم.۲ تا جلد خود آموز اسمبلی مجتمع فنی رو خریدم تا اسمبلی یاد بگیرم فکر کردم با این کار میتونم راحت تر برنامه هایی بنویسم که سیستم کامپیوتر رو دستکاری میکنن اما هنوز کتابهای نوش تو خونمونهکه فقط قسمتهایی از جلد اولش رو خوندم!

خلاصه فقط نمی دونم چرا کنکور زدم دندانپزشکی!!!
نماد کاربر
fovi

پست‌ها : 84

پستتوسط AmiN.D » 07 نوامبر 2011, 13:22

fovi جان حالا بحث اینکه آیا این همه علاقه ها باعث زدن رشته ی نرم افزار میشه یا نع جدا..اما برای من..وضع بد رشته ی کامپیوتر به طور آکادمیک و داغون بودن و از شاخه ای به شاخه ای پریدن همچنین دید بد دیگران علت نزدن کامپیتور بود.اما باید اینم بگم که انگار تمام رشته ها توو ایران همیجوری شاخه ای به شاخه ای هستن ..شاید پوریا ی عزیز که میخونه اونم توو یکی از بهترین دانشگاه های ایران بتونه بیشتر بگه.
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

پستتوسط rezag4 » 07 نوامبر 2011, 16:55

من می خواستم یک ویروس بنویسم که فن سی پی یو رو خاموش کنه
ولی کلا به صورت یک تئوری برای همیشه موند
و روش کار نکردم .
دنیای گرافیک و انیمیشن مگه اجازه میداد !
teh
pc
نماد کاربر
rezag4

پستتوسط Amir_S » 07 نوامبر 2011, 20:43

حالا که همه دارن از افکار پلید :-) شون میگن، منم یکی بگم:
زمان داس و تهایتا ویندوز ۹۸ بود (خودم فکر کنم هنوز ویندوز ۳.۱ بودم) یه برنامه با توربو پاسکال نوشته بودم که میرفت تو درایو C یه فایل exe خالی درست میکرد و بعد تو autoexct.bat (اسمش همین بود!؟) یه خط کد برای اجرای اون فایل اضافه می‌کرد...
نتیجه این بود که چون اون فایل خالی بود، همه چی گیر میکرد و (بدون هیچ پیام خطایی) سیستم عامل دیگه بالا نمی‌اومد :-)
البته یه برنامه دیگه هم نوشته بودم که bootable بود و تغییرات بالا رو برمیگردوند.
فکر کنم سوم راهنمایی بودم، یکی از دوستام ازم خواست که یه بازی بهش بدم که عید سرگرم باشه، منم چند تا بازی رو که داشتم براش روی ۱۰ تا فلاپی کپی کردم؛ منتها توی یکیشون اون فایل اول و توی یکی هم درمان‌ش رو به صورت hidden اضافه کرده بودم...
دیسک ها رو که بهش دادم گفتم یه فایل شخصی هم توی یکی از دیسک ها بوده که پاکش نکردم و ازش خواستم که بازش نکنه :-)
دیگه بقیه ماجرا رو خودتون بخونید :-)
...
چند روز از عید گذشته بود و من خونه عمو‌م (شهرستان) بودم که زنگ زد... اول شماره مادر بزرگم رو پیدا کرده بود و زنگ زده بود اونجا، اوان گفته بودم خونه‌دایی‌م هستم و اونا هم گفته بودن که رفتم به پسر عموم سر بزنم...
خلاصه بعد از کلی این در اون در زدن پیدام کرده بود :-) منم اول طاقچه بالا گذاشتم و گفتم چرا به فایلی که گفته بودم شخصی‌ه دست زدی و حق‌ت بوده که سیستم‌ت خراب شده و باید تا بعد ۱۳ بدون کامپیوتر بمونی :-) ولی در نهایت بهش گفتم دیسکی رو که یه علامت خاص داره بار تو کامپیوتر و یه بار reset کن تا درست بشه :-)

پ.ن: ایده اولیه این بود که یه برنامه بنویسم که برای سیستم عامل قفل بذاره و بعد از اینکه رمز درست رو وارد کردیم روند ادامه پیدا کنه؛ ولی در کنار اون، این ایده شیطانی هم توسعه پیدا کرد.
پ.پ.ن: هنوز هر دو تا دیسک رو دارم
MacBook Pro 990:
OSX 10.15.3
•••
iOS 9.5.3
•••
iOS 14.2
•••
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

Re: خاطرات دوران DOS و ویندوز!

پستتوسط ehs.ehsan » 08 نوامبر 2011, 04:01

چقدر خوب شد که اسم تایپیک عوض شد، فکر کنم برای کاربرای ویندوز برخورنده بود اما در مورد من همون دوران جاهلیت کاملا صدق میکنه.
سالهای ۶۹ یا ۷۰ توی مدرسه‌ی دهاتمون (دوره راهنمایی) برای ما یه کلاس کامپیوتر گذاشتن! روز اول معلم پرسید که کیا تا حالا با کامپیوتر کار کردن؟ و یک بچه تهرونی (فکر کنم باباش به اونجا تبعید شده بود!) گفت من کار کردم و وقتی معلم پرسید با چی کار کردی گفت کومودور۶۴. اینجا بود که یکی از هم‌ولایتی‌ها گفت که من هم با کامپیوتر کار کردم و معلم با تعجب پرسید شما با چی کار کردین؟! گفت کومودور۶۳ و معلم کلی اوقاتش تلخ شد و ما هم نمی‌دونستیم چرا؟
خلاصه دو ماه بعد وقتی از ما امتحان برنامه‌نویسی گرفت همه به جز بچه‌تهرونی صفر گرفتیم. یه دونه نیم یا ۲۵/. محض دلگرمی معلم بیچاره توی نمره‌های ما نبود. اصلا نمی‌دونستیم هدفش چیه. فکر می‌کردیم هر چی هست تو همون مونیتور هست (مونیتور یه تلویزیون سونی ۱۴ اینچ رنگی بود!)
ده سال بعد وقتی دانشگاه تهران قبول شدم مجبور شدم برای درسهای طراحی صنعتیم یه کامپیوتر بگیرم. با ۷۰۰ هزار تومن چیزی که جمع شد در میان دوستان سرامد بود. cpu 2 celeron با 512mb ram و هارد ۸۰ که ۳ سال طول کشید پرش کنم با vga 64mb ati بود فکر کنم. و ویندوز ۹۸ و xp، یادش بخیر چقدر بازار wallpaper و تم اون موقع گرم بود وهنوزم هست البته!
احسان
نماد کاربر
ehs.ehsan

پست‌ها : 240

پستتوسط kurosh_1349 » 08 نوامبر 2011, 15:06

با درود
هروقت به انبار ( کماد به نصبت بزرگ ) مربوط به وسایل کامپیوترهای عکاسخانه سر میزنم نا خود آگاه چند دقیقه ای به ور رفتن با سی دی های قدیمی مربوط به ویندوز مشغول میشوم و به یاد عمر سپری شده لبخندی میزنم وجالب این است با وجودی که بسیار قدیمی هستند هنوز نمیتوانم ازشان دل بکنم وجالبتر اینکه هنوز کار دوستان را راه میاندازند
گاهی هم از ان ته و تو ها فلاپی های ۵۱۲ و ۱ مگی نرم افزارهای آمیگا ۵۰۰ دوره اول دبیرستان در میاد که منو با خودش به دوران شیرین زبان آمیگا بیسیک و فورترن و نهایتا خوشحالی نوشتن برنامه ای که نهایت کارش چرخاندن خطی صاف در صفحه مانیتور ۱۲ اینچی بود...
انگار این تاپیک هم دسته کمی از کماد ووپی ما در عکاسخانه نداشت؟؟؟؟!!!!!
اما سالهاست که هر وقت یو اس پی ای را به کامپیوتری در عکاسخانه وصل میکنم خبری از دلهره آلودگی ویروس برای شبکه و ماشین چاپ نیست به لطف نداشتن ویندوز انشا... که چنین هم بماند.
کورش خورشیدفر
www.cheshmack.ir
photocheshmack.persianblog.ir
https://instagram.com/kourosh khorshidfar/
نماد کاربر
kurosh_1349

پست‌ها : 145

پستتوسط rezag4 » 08 نوامبر 2011, 17:15

در سال های آینده که مثلا "سی ری" روی کامپیوترهای دسکتاپ بیاد یا مثلا گیم ها خیلی واقعی تر بشن یا
دسکتاپ ها 3 بعدی بشن و سرعت ها بالا بره و اینترنت متحول بشه و غییر قابل بستن بشه
هاردهای "اس اس دی" فراگیر بشن و هزار تا چیز دیگه
امکانات امروز رو میگیم دنیای قدیم و دوران جاهلیت و هزار تا چیز دیگه ;-)
مثلا میگیم یادته هاردهای کامپیوترها خِر خِر صدا میداد ;-)
و این داستان زودتر از چیزی که فکر کنیم میگذره
ولی خوبیش اینه که ما نصلی بودیم که از اولش بودیم
با اولین کامپوترهای شخصی
و تکاملش رو دیدیم و لمس کردیم
teh
pc
نماد کاربر
rezag4

بعدی

بازگشت به متفرقه

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 5 مهمان