انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

میخوام مک بخرم تا…

مقایسه و انتقال تجربیات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری کاربران در مکینتاش و سیستم‌های دیگر

Re: میخوام مک بخرم تا…

پستتوسط ehs.ehsan » 18 اوت 2011, 02:16

من ابدا قصد ورود به دنیای مک را نداشتم گرچه نسبت به آن بسیار کنجکاو بودم ولی همیشه می‌دیدم که لپتاپ‌های بسیار قویتر با نصف قیمت یک مکبوک پرو ۱۵ اینچ core i7 در بازار فراوانند و خرید مکبوک را غیر قابل توجیه میدانستم. تا اینکه در زمستان سال گذشته تصمیم به خرید لپتاپ جدید گرفتم، چون کند بودن توشیبای بیچاره را فقط به گردن سخت‌افزارش انداخته بودم. به دلیل اینکه کارهای معماری و طراحی صنعتی و البته آهنگسازی می‌کنم همه چیز برایم مهم بود. سی پی یو، کارت گرافیک، رم، هارد، وزن لپتاپ و از همه مهمتر نمایشگر. وسواس یک تحصیل کرده طراحی صنعتی را هم به آن اضافه کنید.
همه‌ی گزینه‌ها هر کدام یک عیب بزرگ داشتند. یکی قوی بود مونیتورش فاجعه بود، یکی را از پلاستیک کیسه زباله ساخته بودند، یکی همه مشخصاتش عالی بود داغ میکرد! حتی سونی z هم علاوه بر گران بودن دو هسته‌ای بود. زمانی که از قید وزن گذشتم و asus n53sv را به خاطر قدرت فوق‌العاده سی پی یو جدید سندی بریج و مونیتور Full HD انتخاب کردم خبر مشکل چیپ‌ست‌های سندی بریج و برگشت خوردن مادربوردها که شامل این لپتاپ هم میشد رسید. به جایی رسیده بودم که احساس می‌کردم تکنولوژی جوابگوی نیاز من نیست!!
تا اینکه خبر مکبوک‌های جدید آن هم با سی پی یوهای سندی بریج رسید! با خودم گفتم حتما مشکل را با اینتل حل کرده‌اند که در چنین موقعیتی این سری را بیرون داده‌اند و برای اولین بار بود که احساس می‌کردم اپل دست و دل بازی کرده است.و اینطور شد که مشکل چیپ‌های اینتل مرا صاحب یک 723lla کرد. اگر بگویم آنچه خوبان همه دارند این یکجا دارد اشتباه کرده‌ام چون بسیاری از این خوبیها را هیچ محصول دیگری ندارد. اما در مورد مک باید بگویم که هرگز به pc باز نخواهم گشت دلیلش را هم همه می‌دانیم، به خصوص که من برخلاف دوستان طراحم هیچگاه با 3d max کار نکرده و نخواهم کرد!
نیما نوشته است:[نمایش]
یه توصیه به اون دوست از سیستمی استفاده کن که کارت گرافیک quadro داشته باشه .کارت گرافیک های گیم به درد کار های رندر و طراحی نمی‌خورن.

در مورد کارت‌های Nvidia Quadro همیشه لزوما اینطور نیست بخصوص که کارتهای quadro لپتاپ از نوع mobile هستند و قابل مقایسه با نمونه‌های Quadro یا Firepro از AMD در سیستم‌های دسکتاپ نیستند. بعضی از این کارت‌ها در برنامه‌های 3d عملکردی ضعیفتر از مدل‌های ‌قوی radeon و gforce لپتاپ‌های دیگر دارند. به طور مثال quadro nvs 4200m در عمل بسیار ضعیفتر از radeon 6750 مک‌بوک من ظاهر می‌شود.
http://www.notebookcheck.net/NVIDIA-NVS ... 343.0.html
این موضوع را قبل از خرید حتما باید چک کرد چون این لپتاپ‌ها معمولا قیمت خیلی بالایی دارند.
احسان
نماد کاربر
ehs.ehsan

پست‌ها : 240

پستتوسط pdan » 18 اوت 2011, 14:04

از وقتی کامپیوتر دیدم ویندوز ۹۸ روش داشت تا ۵ سال پیش که فهمیدم لینوکس هم برای کاربری شخصی کاربرد داره. خلاصه چند سالی با لینوکس و ویندوز سر و کله زدم تا امسال که کاربری لینوکسم به حد زیاد خودش رسید، از طرفی هم چون کارم طراحی بصری وب هست فوتوشاپ و ایلاستریتور رو نمیتونستم بزارم کنار ، پس یه ویندوز هم باید همیشه رو سیستمم یدک میکشیدم. سویچ کردن بین سیستم ها کلافه کنندست. مک هم اکثر خصوصیات لینوکس رو داره چون از نسل یونیکس هست و هم نرم افزار های گرافیکی رو خوب پشتیبانی میکنه. از طرفی امکاناتی هم که رو سخت افزارش داره همیشه یه روزه و تو بازار رو دست نداره. واسه همین مک بوک پرو خریدم.
ولی بازم لینوکس بهتره اگه محصولات ادوبی بیاد رو لینوکس .... هممممممم.
pdan

پست‌ها : 7

پستتوسط m_16 » 18 اوت 2011, 22:06

من هم تازه امروز یه مک بوک ایر جدید خریدم اولا بگم که خیلی عالیه! ولی این که چی شد گه مک خریدم راستش من از خیلی وقت پیش تو سایت اپل درباره ی آیغون و آیپد مطلب می خوندم ولی همیشه فکر می کردم که مکینتاش یه سیستم عامل تخصصی مثل لینوکسه تا این که از یکی از رفیقام شنیدم که مک داره و فهمیدم که تصورم غلطه و وارد بخش مک سایت اپل شدم و از اونجایی که اینگیلیسی هم خوب بلدم کل اوم بخشو خوندم و به مک علاقه مند شدم و شروع به تحقیقات گسترده کردم و تصمیم گرفتم به عنوان اولین لپ تاپم مک بوک ایر بخرم. الان هم تازه ۶-۷ ساعته که مک دارم و واقعا راضیم . مک حرف نداره!
m_16

پست‌ها : 40

پستتوسط ehs.ehsan » 18 اوت 2011, 22:40

مبارکه. فقط آلوده به ویندوزش نکنین که مک‌بوک ایر از این بابت خیلی کم‌طاقته و ممکنه حسابی داغ کنه!
احسان
نماد کاربر
ehs.ehsan

پستتوسط rostami.mohsen » 19 اوت 2011, 01:07

m_16 نوشته است:[نمایش]
من هم تازه امروز یه مک بوک ایر جدید خریدم اولا بگم که خیلی عالیه! ولی این که چی شد گه مک خریدم راستش من از خیلی وقت پیش تو سایت اپل درباره ی آیغون و آیپد مطلب می خوندم ولی همیشه فکر می کردم که مکینتاش یه سیستم عامل تخصصی مثل لینوکسه تا این که از یکی از رفیقام شنیدم که مک داره و فهمیدم که تصورم غلطه و وارد بخش مک سایت اپل شدم و از اونجایی که اینگیلیسی هم خوب بلدم کل اوم بخشو خوندم و به مک علاقه مند شدم و شروع به تحقیقات گسترده کردم و تصمیم گرفتم به عنوان اولین لپ تاپم مک بوک ایر بخرم. الان هم تازه ۶-۷ ساعته که مک دارم و واقعا راضیم . مک حرف نداره!

ميشه بدونم كدام مدل و چند خريدين ؟
rostami.mohsen

پست‌ها : 43

پستتوسط m_16 » 19 اوت 2011, 09:38

rostami.mohsen نوشته است:[نمایش]
m_16 نوشته است:[نمایش]

ميشه بدونم كدام مدل و چند خريدين ؟

من یه مک بوک ایر ۲۰۱۱ با مشخصات 128g ssd, 1.6 core i5, 4g ram از آلمان خریدم که قیمتش بعد از گرفتن مالیتش از فرودگاه تقریبا 1600-1700 در اومد.
m_16

پست‌ها : 40

پستتوسط amir.pro » 24 اوت 2011, 17:32

من تا آخره ماه مک می خوام بخرم و مهمترین دلیلها هم اینه که یکی خسته شدم از بس ویندوز خراب شد و پاک کردمو نصب کردم.
از ویروس های ویندوز روانی شدم!
از پیغام های بیخودی که ویندوز هر ثانیه نشون میده خسته شدم!
مثلا وقتی یه فلش میزنی بهش 20 تا پیغام نشون میده و 100 تا ویروس و...!
Apple Mac Book Pro MC 700
Apple Ipad 16GB
نماد کاربر
amir.pro

پست‌ها : 28

پستتوسط amir.pro » 25 اوت 2011, 01:34

hsharghi نوشته است:[نمایش]
حدود ۶ ماه پیش لپ تاپ Dell من رو دزد برد، اونم جلوی در خونمون! منم برای اینکه حال آقا دزده رو بگیرم رفتم یک مک بوک ۱۷ اینچ خریدم! D:
ولی اصل قضیه این بود که من بعد از خریدن آی‌فون و بعد از اون آی‌پد کلا شیفته‌ی سیستم های اپل شدم. تصمیم گرفتم برای اونها برنامه بنویسم و از اونجایی که فقط میشه با داشتن مک اینکار رو کرد، دزدیده شدن لپ تاپم رو به فال نیک گرفتم و از ویندوز به مک مهاجرت کردم و فعلا در XCode مشغول برنامه نوشتن هستم. الان کلیه کارهای روزمره ام رو به راحتی با مک انجام میدم. بجز مشکل عدم پشتیبانی درست و حسابی برنامه‌های Office یا iWork از زبان فارسی، یک مشکل اساسی دارم که عدم وجود برنامه های محاسباتی عمرانی مثل SAP2000, ETABS, SAFE بر روی مک است. از اونجا که رشته من عمران است و مرتب با این برنامه ها سرکار دارم، این مشکل من رو مجبور به نصب ویندوز و استفاده از Bootcamp کرده. ولی کلا از خریدم راضی هستم. البته اینکه میگفتن سیستم MacOS خیلی خیلی پایدار است و هیچ وقت قفل نمیکنه و سرعتش خیلی بالاتره، اونقدرها هم از این خبرها نیست. من بارها شده که سیستمم قفل کرده و مجبور به ریست کردن با دکمه پاور شدم. بارها شده که چندین ثانیه چشم به اون آیکون چرخ و فلک رنگی رنگی دوختم تا بین دو برنامه سوئیچ کنم، ولی خداییش مقدار آن ۰.۰۰۱ لپ تاپ Dell و ویندوز بوده تا الان!

بدبخت دزده! خدا میدونه از windows داره چه زجری میکشه!
Apple Mac Book Pro MC 700
Apple Ipad 16GB
نماد کاربر
amir.pro

پست‌ها : 28

پستتوسط .SorousH. » 25 اوت 2011, 04:29

فکر کنم من داستانم رو یکبار گفتم اما بازم میگم.

ارباب کامپیوترها
----------------
1.5 سال پیش تصمیم گرفتم سیستمم که PC بود رو ارتقا بدم . تو اینترنت گشت می زدم و در مورد سخت افزارهای مختلف تحقیق میکردم ( البته این نکته رو هم بگم که من تقریبا 5 سال پیش اولین سیب گاز زدم رو خریدم که iPod Classic 30 Gb بود و هست! ) تا اینکه اتفاقی به سایتی رفتم که کمی در مورد Mac OS ( مکینتاش ) توضیح داده بود و چند تا عکس هم از محیط مک گذاشته شده بود . از سادگیش خیلی خوشم اومد و تصمیم گرفتم که نصبش کنم . یه خورده جستجو کردم دیدم بله ! این سیستم عامل روی کام÷یوتر های معمولی نصب نمیشه و فقط روی سیستم های خود اپل نصب میشه . تقریبا بیخیال مکینتاش شدم . چند روزی گذشت و من برای خرید فیلم به یکی از پاساژهای شیراز رفتم . کنار فروشگاه فیلم فروشی یک فروشگاه ندم افزاری بود که با کنجکاوی رفتم پشت ویترین فروشگاه و چشمم به این پک افتاد ( Mac OSX Leopard ) از فروشنده پرسیدم که اینو میشه روی کامپیوتر خودم نصب کنم ؟ گفت اینو نه ولی یه نسخشو دارم که میشه ( همون هکینتاش خودمونو می گفت :-D ) کلی خوشحال شدم و با قیمت 15 هزار تومان خریدم که یه کاغذ هم همراش بود که نحوه نصب رو اموزش داده بود.
خلاصه با هر بدبختی که شده بور نصبش کردم طوری که مجبود شدم قید فایلهام رو بزنم و هارد رو فرمت کنم . بعد از نصب دیدم خیلی مشکلات داره مثلا صدا نبود و اینترنت هم نمیشد رفت و ...
با خودم گفتم سیستم عامل خیلی خوبیه اما اینجوری نمیشه باید یه چاره باشه ؟!
رفتم به سایت اپل و مک ها رو دیدم اما خب دقیق نمیدونستم چه جورین . باز مجذوب مک ها شدم اما قیمت ها رو که به دلار دیدم گفتم بیخیال . خیلی گرونه اما یه چیزی میگفت برو بخر :twisted: اون هم عمو استیو بود که نقش شیطان وسوسه انگیز رو برام داشت.
رفتم به همون فروشگاه و پرسیدم ایا تو شیراز میشه مک گیر آوورد؟ جواب مثبت بود. ادرس رو گرفتم و راهی شدم. فروشگاه رو پیدا کردم و از دیدن مک بوک پروها و آیمک ها < مک پرو ها و .... حیرت زده شده بودم . خیلی جزاب و هات بودن :-D
شروع به گرفتن قیمت کردم . به به چشمم روشن . هرقیمتی که تو سایت اپل بود اینجا 700-800 هزار تومان بیشتر بود . باز دلسرد شدم اما استیو منو وسوسه میکرد . من هم ساده گولشو خوردم.
خلاصه با کلی دردسر و فکر کردن بعد از 1 هفته رفتم و تصمیم بر سفارش imac 27 دادم ائن هم با قیمت تخیلیه 2930000 تومان !
.
.
.
2-3 ماهی از خریدمون گذشت و به لطف ایرماگ و دوستان کلی از مشکلات نا اشنایی با مک برام حل شد و تقریبا یا بهتره بگم کاملا بهش مسلط شدم . بعد از یک مدت دیدم اینجور فایده نداره نزدیک 3 میلیون دادم اما کاری جز وبگردی و تماشای فیلم و ... نمی کنم و این بلانسبت دوستان خریت محضه.
از اونجایی که من به موسیقی ارادت خاصی دارم و توی این مدت هم پی برده بودم که در مک برنامه پر قدرت و کاملی برای ساخت و پرداخت موزیک بنام Logic Studio هست تصمیم به کار اهنگسازی گرفتم که هم بهره ی مفیدی از مکم برده باشم هم حرفه ی ساخت موسیقی الکترونیک رو یاد بگیرم و ....
و در حال حاضر هم همین کار رو دارم میکنم اما این سربازی لعنتی وقفه میندازه . بگذریم . الان هم هیچ وقت حاضر نمیشم که به PC برگردم و تازگیها تصمیم گرفتم یه مک پروی قدرتمند تهیه کنم .
و این بود داستان مکی شدن من :-D

به مک رفتم و به ویندوز بازنگشتم - نوشته ی سروش م.پ
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط .SorousH. در 26 اوت 2011, 01:00.
نماد کاربر
.SorousH.

پست‌ها : 467

پستتوسط Mehdi.y » 25 اوت 2011, 06:44

مطمئن هستید ۱/۵ سال پیش رفتید به مغازه و پک mac osx lion را دیدید!!
Mehdi.y

پست‌ها : 557

پستتوسط .SorousH. » 26 اوت 2011, 01:01

ممنون بابت تذکر . سوتی بود . جو گیر شدم . :-D
اصلاح شد .
نماد کاربر
.SorousH.

پست‌ها : 467

پستتوسط hemra » 22 دسامبر 2011, 04:22

دیروز بلاخره خریدم :-) آی مک 813 . خواستم مدل 814 را بخرم که دیگه واقعا پولم نرسید . با دلار 1450 حساب کردن و 3150000 ناقابل گرفتن ولی با خودم گفتم ارزش داره گرفتم . خوشحالم که دیگه ویروس ندارم و با همه امکانات میتونم گرافیک کار کنم . خوشحالم از اینکه از زندان ویندوز آزاد شدم هرچند گران . ولی کمی نگرانم! که نکنه radeon hd 6770 512mb جواب گرافیک سنگین رو نده. نگرانیم بی مورده؟؟ کارت گرافیک در آی مک قابل ارتقاع هست؟
hemra

پست‌ها : 5

پستتوسط ehs.ehsan » 22 دسامبر 2011, 12:25

6770 برای کار شما کاملا کافیست. من با 6750 توی مکبوک پرو به راحتی پروژه‌های سنگین دوبعدی و سه‌بعدی را می‌بندم. ۵۱۲ مگابایت حافظه هم کاملا جوابگوی کارتان هست. فقط فکر ۸ یا ۱۶ گیگ رم باشید.
احسان
نماد کاربر
ehs.ehsan

پستتوسط hemra » 22 دسامبر 2011, 23:35

ممنون از جوابتون . خیالم راحت شد :-) انشالا کمی پول دستم بیاد حتما به 8 گیگ ارتقاع میدهم
hemra

پست‌ها : 5

پستتوسط 7i7GRiFFiN » 23 دسامبر 2011, 20:24

من هنوز یک دستگاه مک ندارم ولی روی PCام از نسخه‌ی اول اسنولئوپارد رو داشته‌م. برای منی که از هکینتاش استفاده نمیکنم روی پی‌سی تفاوت‌های خیلی زیادی داشته دو سیستم عامل! هردو سیستم عامل روی یک دستگاه‌ن و من می‌تونم کاملن ببینم کدوم یکی سنگین‌تره و بیشتر فشار میاره که مطمئنن میگم ویندوز! کوچیک‌ترین مثالی که میزنم اینه که دمای سی‌پی‌یو روی ویندوز به‌شدت بالا میره و فن سی‌پی‌یو دیگه صداش سر به فلک می‌کشه ولی الان که روی مکینتاش هستم اصلن صدای فن رو نمیشنوم!
از اون طرف کاربردیه برای من مک! مک رو همه میدونن که فقط ابزار کاره و بیشتر از کار نمیشه باهاش هیچ کاری کرد! ابزارایی مثله Coda، XCode، Xampp، Eclipse و ... که برای برنامه‌نویسی و طراحی وب و آیفون و جاوا و ... وجود دارن برروی مک مخصوصن برای منی که دات نت و زبان‌های مایکروسافتی کار نمی‌کنم خیلی عالین. همچینین ابزارای ادوبی مثه فوتوشاپ و ایلستریتر خیلی بهتر روی مک اجرا میشن. و این درسته که مک هم بی‌نقص نیست و گاهی نیاز به فورس کویت داره اما این نواقص چیزی نیستن که ویندوز ازون مستثنا باشه بلکه تازه مک هم توی این زمینه قوی‌تره! درکل به‌نظر من اگه از کامپیوتر می‌خواید کار بکشید سراغ مک بیاید اگرهم می‌خواید ابزار سرگرمی باشه بهتره از ویندوز استفاده کنید :-)
امیرسام، پرشین گریفین...!
نماد کاربر
7i7GRiFFiN

پست‌ها : 65

قبلیبعدی

بازگشت به تبادل تجربیات کاربری در مک و سیستم‌های دیگر

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 8 مهمان