انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

آیامک بوک پرو ۱۳ اینچ خروجی تلویزیون دارد؟

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

آیامک بوک پرو ۱۳ اینچ خروجی تلویزیون دارد؟

پستتوسط hanoo » 13 مارس 2011, 04:12

سلام .من مک بوک پرو ۱۳ اینچ مدل MC375LL/A دارم میخواهم بپرسم ایا این مدل خروجی تلویزیون دارد اگر دارد چه مدل کابلی باید واسش بگیرم. در ضمن کنار درگاهی که شارژر میخورد ورودی اولی مربوط کابل اینترنت است اما اون دوتای دیگه که شکل عجیبی هم دارند چی هستند اگر مکان دارد در موردشان یک توضیحی بدهید.واقعا ممنون از زحماتتون منتظر جواب هستم
hanoo

پست‌ها : 77

Re: آیامک بوک پرو ۱۳ اینچ خروجی تلویزیون دارد؟

پستتوسط Pooria Azimi » 13 مارس 2011, 06:52

اولی پورت فایروایره (Firewire 800)، که برای خروجی داده و برق استفاده می‌شه، و سرعت انتقال داده‌ش تا ۸۰۰ مگابیت هم می‌رسه (تقریباً ۲ برابر USB 2.0).
http://en.wikipedia.org/wiki/IEEE_1394_interface

دومی Mini DisplayPort ـه که برای خروجی تصویر (و انواع دیگهٔ داده) با نرخ‌بیت بسیار بالا استفاده می‌شه (اپل جدیداً این پورت رو در لپتاپ‌های جدیدش با Thunderbolt عوض کرد، که نرخ انتقال داده‌ش ۱۰ گیگابیت بر ثانیه‌ست - تقریباً ۲۰ برابر USB 2.0!!).
http://en.wikipedia.org/wiki/Mini_DisplayPort

برای خروجی به تلویزیون می‌تونید از این پورت استفاده کنید.
برای این‌کار، باید مبدل این پورت به VGA یا DVI یا HDMI رو تهیه کنید (بسته به تلویزیون/مانیتور خارجی که می‌خواهید استفاده کنید). من مبدل انواع VGA و HDMI ساخت خود اپل رو در تهران (مجتمع پایتخت) هر کدوم ۴۰٫۰۰۰ تومان خریدم و از کیفیتشون راضی هستم.

http://store.apple.com/us/product/MB570 ... TY3ODQ5OTY
http://store.apple.com/us/product/MB572 ... TY3ODQ5OTY
http://store.apple.com/us/product/H3983 ... TY3ODQ5OTY
(انگار مبدل Mini DisplayPort به HDMI ساخت خود اپل دیگه در سایتش قابل موجود نیست!!)

بعد از تهیهٔ هر کدوم از این مبدل‌ها، باید یک کابل مربوطه رو هم تهیه کنید (بهشون «نر/ماده» می‌گن)، که معمولاً باید حداقل ۱٫۵ متر باشن که وصل‌کردن و کار کردن باهاشون راحت باشه.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط sadeghi » 13 مارس 2011, 15:24

خوب توضیحات کافی رو که طبق معمول پوریا جان دادند. فقط من این رو اضافه کنم که کابل رابط بین مبدل و تلویزیون باید دوسرنَر باشد و نه نر/ماده.
sadeghi

پست‌ها : 344

پستتوسط Arzhang » 13 مارس 2011, 17:22

این خروجی همونیه که به Apple TV وصل می‌شه و می‌شه ازش خروجی آنالوگ گرفت؟
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط sadeghi » 13 مارس 2011, 21:39

خیر خروجی آنالوگ ندارد و به apple tv هم وصل نمی شود. (البته از به صورت وایرلس می توان فیلم وعکس را با ‌apple tv به اشتراک گذاشت که آن بحث دیگری است. )
اگر بخواهید خروجی آنالوگ بگیرید باید به نوعی از یک مبدل دیجیتال به آنالوگ ( مثلا RGB به RCA) هم استفاده کنید. در این حالت کیفیت تصویر افت می کند.
sadeghi

پستتوسط Arzhang » 14 مارس 2011, 10:51

مثل این که سؤالم رو بد مطرح کردم. منظورم این بود که اگه بخواهیم خروجی آنالوگ از مک بگیریم، آیا باید همون مبدلی که شما می‌گید رو به همین خروجی تصویری متصل کنیم؟ من شنیده بودم که Apple TV کار همان مبدل را انجام می‌دهد.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط sadeghi » 14 مارس 2011, 13:06

ببینید مثلا یک راهش این است. مبدل mini display port به RGB (یا همان VGA ) را به مک وصل می کنید و بعد یک مبدل RGB به RCA هم به دنبال این یکی می زنید حالا تصویر به آنالوگ تبدیل شده و می توان به ورودی RCA تلویزیون وصلش کرد (همان فیش زردرنگ ویدیو)
قبلا اپل برای پورت mini DVI مبدل دیجیتال به آنالوگ مستقیم داشت اما برای mini display port تولید نمی کند. حالا شاید متفرقه اش در بازار باشد اما بعید می دانم چون اکثر تلویزیون ها و ویدیو پروژکتورهای جدید ورودی دیجیتال هم دارند.
در مورد apple TVمطمئن نیستم اما بعید می دانم تبدیل دیجیتال به آنالوگ را انجام دهد چون اصولا برای ارتباط بیسیم با کامپیوتر است. در این مورد می توانید مشخصات آن را در سایت اپل ببینید. یا آقا پوریا و سایر دوستان توضیح دقیق تری بدهند.
sadeghi

پستتوسط april4 » 14 مارس 2011, 14:05

good post
april4

پست‌ها : 1

پستتوسط hanoo » 15 مارس 2011, 03:48

اقایان پوریااعظیمی وصادقی واقعا ممنون اگر شما وکسانی مانندشما دراین سایت نبودن و بااین دلسوزی جواب نمیدادند کسانی مثل من هنوز داشتنددنبال دکمه ای میگشتندکه مک شون راروشن کنندچه برسه به استفاده کردن.واقعا لطف کردید
hanoo

پستتوسط sadeghi » 15 مارس 2011, 05:46

خواهش می کنم.
sadeghi

پستتوسط hanoo » 17 آوریل 2011, 04:17

ببخشيداياشماخريداينترنتي اين كابلها را تاييد ميكنيد اخه من كرمان هستم و هرچه گشتم كابلش راپيدانكردم ؟وايا شما سايتي را توصيه ميكنيد؟
hanoo

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 7 مهمان