انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

بهترین مونیتور از نظر کیفیت!

مقایسه و انتقال تجربیات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری کاربران در مکینتاش و سیستم‌های دیگر

بهترین مونیتور از نظر کیفیت!

پستتوسط aamir » 05 دسامبر 2010, 22:18

مشکل burn شدن مانیتور من دیگه داره خیلی اذیتم میکنه ( http://irmug.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=1671 )
کسی هم که این سیستم رو نمیخره و گیرم هم اگر کسی میخرید تا الان حداقل دو نسل آیمک جدید تولید شده

01.jpg
نمای کلی قضیه
02.jpg
نمای نزدیک قضیه!

تصمیم دارم که یک مونیتور ۲۴ اینچ دیگه بگیرم و به عنوان مونیتور دوم ازش استفاده کنم / کیفیت رنگش برام بسیار حائز اهمیته / و اینکه اگه بدون کانورتر و بند و بساط باشه و براحتی با یک فیش به آیمک وصل شه هم خیلی خوبه!
کسی تجربه ای نداره از برندهای مختلف : samsung / viewsonic
امیر
نماد کاربر
aamir

پست‌ها : 514

Re: بهترین مونیتور از نظر کیفیت!

پستتوسط Behnam » 05 دسامبر 2010, 22:30

این خیلی غیر عادیه. فکر کنم اگر اون رو خارج از ایران خریده بودی اپل برایت عوض می‌کرد. در جای خیلی مرطوب بوده؟
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط aamir » 05 دسامبر 2010, 22:46

نه بهنام جان / من تهران هستم / اینجا هم که آب و هواش معلومه / اتاق کارم هم هواش معمولیه
من دوستان زیادی دارم که آیمک دارن از نسل LCD تا همین اواخری ها که LED شدن! / همه اون آدمها تجربه چنین مشکلی رو با مونیتور داشتند / البته برای اونها حالت دودگرفتگی در یه بخش هایی از مونیتور هست / دودگرفتگی یه مشکل بسیار رایجه که اگه خیلی حساس باشی خیلی اذیتت میکنه که سیستم من هم در کناره های تصویر این مشکل رو کم و بیش داره /
این لکه عظیم رو هم که میبینید اولها شبیه همون بود ولی کم کم ماندگاری تصویر قبلی هم بهش اضافه شد / من به شخصه معتقدم که این مشکل از مهار نشدن گرمای زیاد سیستم که دقیقا در همون نقطه ایجاد میشه و باعث خراب شدن پیکسلها و در نهایت این مشکل میشه!
امیر
نماد کاربر
aamir

پستتوسط Behnam » 06 دسامبر 2010, 00:20

پس این اساساً یک design flaw هست. فکر نکنم اپل مسئولیت قبول کنه چون براش خیلی گرون تموم می‌شه.
حالا من یک quad به جان مکم انداخته‌ام که فعلاً که کاری نمی‌کنه ولی موقعی که ازش کار بکشم تنور میشه. بیخودی نیست که اپل این پروسسور رو تو آیمک با clock پایین تر نصب می‌کنه. همین پروسسور توی Mac Pro با clock ماکزیمم کار می‌کنه. فکر کنم این قضیه با مشکلی که تو می‌گی بی ارتباط نباشه.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Amir_S » 06 دسامبر 2010, 00:27

میگن اگه یه مدت خیلی طولانی کل صفحه سفید باشه ممکنه این مشکل حل بشه... و البته ممکنه مانیتور آسیب اساسی ببینه!
اگه خواستی بیخیال این مانیتور بشی، این روش رو هم یه امتحان بکن :-)
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط aamir » 06 دسامبر 2010, 00:34

دقیقا همینطوره! اما با اینکه این کار رو هم میکنه اما هنوز سیستم های جدید هم مشکل دارند . . کافیه یه سرچ کوچولوتوی گوگل بزنی تا ببینی افرادی که مثل منن کم نیستند
اپل زیر بار مسئولیت این قضیه نمیره، و نهایت کاری که میشه با این سیستم کرد اینه که پنل رو کلا عوض کنی که قیمتش ۱۰۰۰ دلار هست . . تازه اگه الان پیدا بشه.
مگر اینکه یک مونیتور خارجی وصل کنی و از خود سیستم استفاده لازم رو ببری و مونیتور اصلی رو پنجره فرعی کنی و ابزارهای نرم افزارهای مختلف رو توش جمع کنی!

Amir_S نوشته است:[نمایش]
میگن اگه یه مدت خیلی طولانی کل صفحه سفید باشه ممکنه این مشکل حل بشه... و البته ممکنه مانیتور آسیب اساسی ببینه!
اگه خواستی بیخیال این مانیتور بشی، این روش رو هم یه امتحان بکن :-)

مدت زیادی اینکار رو کردم! این قضیه رو حل نمیکنه ولی بهبود میده که تو خیلی متوجه اش نشی و این فقط زمانی اتفاق میافته که توی دسکتاپ باشی . . اما کافیه فتوشاپ رو باز کنی که بک گراندش خاکستریه!
من مدت خیلی زیادی بک گراندم یه عکس سفید بود و حتی اسکرین سیورم هم همون عکس بود که بدون fade in - fade out میومد که حتی لحظه ای صفحه سیاه نشه ( این روش پیشنهاد خود اپله )
امیر
نماد کاربر
aamir

پستتوسط AliGhz » 06 دسامبر 2010, 16:10

اگر نیاز اساسی شما عکاسی است، اینجا پیشنهادهایی برای انتخاب مانیتور مناسب دارد:
http://mansurovs.com/best-monitor-for-photography

اینجا هم یک انجمن فارسی‌زبان است که باز اگر نیاز شما عکاسی باشد، راهنمایی‌های خوبی می‌توانید بگیرید:
http://www.akkasee.com/forum/showthread.php?t=2075
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط aamir » 21 دسامبر 2010, 15:46

مرسی علی جان / review تو اینترنت زیاد هست / بیشتر نظر کاربر برام ارجحیت داشت / که کسی نظری نداشت ظاهرا!
امیر
نماد کاربر
aamir

پستتوسط Amir_S » 21 دسامبر 2010, 19:37

به نظرم لینک دومی که علی گذاشته خیلی مفیده... من مدت‌هاست که از نظر کاربرای انجمن سایت عکاسی استفاده می کنم...
MacBook Pro 990:
OSX 10.15.3
•••
iOS 9.5.3
•••
iOS 14.2
•••
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پستتوسط Ilia » 21 دسامبر 2010, 20:25

امیر جان،

من دو سه سالیست که سر کار از مانیتور ۳۰ اینچی اپل که همین دو سه ماه پیش تولیدش متوقف شد استفاده میکنم. بنظر من بهترین مانیتوریست که تا به حال دیده‌ام.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط aamir » 21 دسامبر 2010, 20:37

Amir_S نوشته است:[نمایش]
به نظرم لینک دومی که علی گذاشته خیلی مفیده... من مدت‌هاست که از نظر کاربرای انجمن سایت عکاسی استفاده می کنم...

خیلی دوست ندارم غر غر کنم ولی من قبول کردم که در ایران زندگی میکنم / کسانی که مثل من با چاپ سروکار دارند مونیتورشون حرف اول رو میزنه / اما در ایران با این که نسل فعلی مونیتورهای LED هستند / هنوز کسانی هستند که فکر میکنند مونیتور CRT خیلی خفن و باحاله / نمونش دقیقا تو همون پست اول لینک دومی که علی جان داده!
شاید دلیل اینکه تو ایرماگ سراغش رو گرفتم اینه که میدونم بچه های اینجا از level فکری بالاتری برخوردارند
Ilia نوشته است:[نمایش]
امیر جان،

من دو سه سالیست که سر کار از مانیتور ۳۰ اینچی اپل که همین دو سه ماه پیش تولیدش متوقف شد استفاده میکنم. بنظر من بهترین مانیتوریست که تا به حال دیده‌ام.

ایلیا

ایلیا جان من مدتها تو محل کارم با 23 اینچش کار کردم و خیلی هم خوب بود / ولی یکم برای من گرونه / تعریف viewsonic رو بسیار شنیدم اما متاسفانه نه کسی رو دارم که باهاش کار کرده باشه و نه خودم این تجربه رو دارم / تو لیست review های مونیتورهای برتر هم معمولا میتونی اسمشو پیدا کنی
امیر
نماد کاربر
aamir

پستتوسط Amir_S » 21 دسامبر 2010, 22:34

یکی از دلایلی که حرفه ای های عکاسی، CRT رو ترجیح میدن اینه که LCDها و بویژه اونایی که نورشون رو LED تامین می کنه، تصویر رو روشن تر از اون چیزی که هست نشون میده، در نتیجه خروجی چاپ تاریک میشه...
البته می دونم که لابراتوار های بزرگ مثل MPIX از LED-LCD برای اصلاح رنگ و نور استفاده می کنن، ولی فعلا معروف ترین لابراتوار های تهران همچنان مشکلی رو که گفتم دارن!!!
MacBook Pro 990:
OSX 10.15.3
•••
iOS 9.5.3
•••
iOS 14.2
•••
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پستتوسط Ilia » 21 دسامبر 2010, 22:37

امیر جان، بار اول هم که من جواب ندادم به این علت بود که نمیدانم که چه در بازار ایران گیر می‌آید یا قیمتش چقدر است و غیره. اما تجربهٔ من که از قرار هم‌پیشه‌ات هم هستم این است؛

مانیتور گران به دلیل تفاوت تکنولوژی ساخت آن گران‌تر است. مانیتورهای اپل هم در مقایسه با مانیتورهای همترازش اصلا گران نیستند. اگر مانیتور مشابه از لحاظ کیفیت با اپل پیدا کنی فوقش قیمتش شاید مثلا ده در صد از اپل ارزانتر باشد که در بیشتر مواقع گرانتر هم هست. آن مانیتورهایی که میبینی مثلا نصف قیمت هستند و غیره نخریده خیالت را راحت کنم که بعد از نصب تفاوتش را خواهی دید. این اشتباهی بود که من چند سال پیش با خرید مانیتورهای نسبتا گرانتر سمسانگ کردم. با وجود اینکه مانیتورهایی که من خریدم، مثلا مدل‌هایی بودند که برای کار گرافیک ساخته شده بودند و حدود دو برابر مدل‌های بیزینس و خانگی قیمتشان بود، اما هنوز بسیار از مانیتورهای سینما دیسپلی اپل ارزانتر بودند. منهم پیش خودم گفتم که من که قصد ندارم که در خانه کار حرفه‌ای کنم پس همین باید کفایت کند. راستش را بخواهی کیفیتش از مانیتورهای معمولی بهتر بود اما وقتی که چشمت آموزش دیده باشد، دیگر شیفت رنگ در اطراف مانیتور نسبت به وسط آن را در جا متوجه میشوی یعنی بیشترین چیزیست که میبینی. بماند کم آوردن آن در پوشش معقولی از طیف رنگها که در کار حرفه‌ای ضروریست.

باز من از خریدم پشیمان نیستم چون برای کاری که در خانه با آن انجام میدهم یا بهتر بگویم کاری که انجام نمیدهم، دو تا سمسانگ ۲۴ و ۲۶ اینچی از سرم هم زیاد است. اما تفاوت کیفیتش را کاملا به وضوح میبینم.

من متوجه هستم که پولش اینجا برای شما مسئله است. اما فقط این همه روده درازی را کردم که همین را بگویم که تجربهٔ من این بود که هر چه پول بدهی همانقدر آش میخوری. اگر برای کار حرفه‌ای میخواهی این مشکلات خواهد بود. من جای شما باشم، برای کاری که شما میخواهی بکنی بهترینی که بتوانم ۳ ساله پولش را بدهم را میخرم. تا ۳، ۴ سال دیگر هم یواش یواش باید به فکر مانیتور بعدی باشی.

این سایتی است که در کانادا من وقتی قصد چنین خریدهایی را دارم چک میکنم:
http://vistek.ca/camerastore/DisplayLCDMonitors.aspx

توجه داشته باش که قیمت‌هایش به دلار کاناداست و ما اینجا ۱۳ در صد هم باید رویش مالیات بدهیم. میدانم که نود در صدش آنجا گیر نمی‌آید. فقط برای این آوردم که نشان بدهم که مانیتورهای با کیفیت بالا قیمت‌هایشان چطور است. وقتی درست دقت کنی میبینی که مانیتورهای اپل قیمتشان گران نیست. بهترین مانیتورها را حدس میزنم که NEC درست کند.

حالا اگر با انعکاس مانیتورهای جدید اپل میتوانی کنار بیایی احتمالا بهترین خریدت همان ۲۷ اینچی‌های جدید اپل است مخصوصا که هنوز چشمت مثل من دچار پیرچشمی نشده باشد! :-) اگر نه همان مانیتورهای قدیمی‌تر سینما دیسپلی مات که قبلا گفتم.

یک نکتهٔ آخر، مانیتورهای CRT از لحاظ عدم شیفت موضعی رنگ هنوز بهترین هستند مخصوصا در مقایسه با Flat Panel های ارزان قیمت. اما دیگر به مرور در مقایسه با مانیتورهای کیفیت بالای جدید زمانشان گذشته است.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط نیما » 21 دسامبر 2010, 23:14

خوب اول بگم که پانل های اکثر مانیتور های موجود تو بازار ۷ بیتی بوده و از تولید ۱۶.۷ م رنگ شرمنده ان.برای ۱۶.۷ باید پانل ۸ بیتی باشه.
بهترین نوع پانل ها IPS ها هستن.
و همون طور که ایلیا گفت NEC از بهترین برند های موجود هست.
توزیع کننده NEC را نمی‌دونم .(از جواد پرسیدم جواب داد می‌گم.)مدل های درست و درمونش قیمت های بالایی دارن.
نماد کاربر
نیما

پست‌ها : 462

پستتوسط Behnam » 22 دسامبر 2010, 03:59

من هم برای آب به دهانم افتادن به همان سایتی مراجعه می‌کنم که ایلیا معرفی کرد! و حق با نیماست. پنل‌های IPS مناسب‌ترین برای رنگ دقیق هستند. من مقالهٔ مختصر و مفیدی در این زمینه پیدا کردم که همین موضوع را تأیید می‌کند. البته برای بیشتر آب به دهانم افتادن به سایت Eizo رفتم و کمی تفتیش کردم. بعضی از مدل‌های آن ۱۶ بیتی هستند! البته در سطح سخت‌افزار که آن را به ۱۰ بیتی در سطح نمایش تقلیل می‌دهند. تازه هشدار می‌دهد که همهٔ نرم‌افزارهای گرافیکی قابلیت پشتیبانی از رنگ ۱۰ بیتی را ندارند... البته در مورد شیشه چیزی پیدا نکردم. امیدوارم که شیشه‌ای نباشند! مونیتورهای اپل IPS هستند.
چیزی که در آن مقاله بود و فکر می‌کنم بیشتر از هر چیزی به درد دوستان ساکن ایران بخورد سایتی بود که مُدل پنل را بهش می‌دی و برات نوع آن رو مشخص می‌کنه. چون همهٔ مارک‌ها از همه نوع تولید می‌کنند، این منشأ اطلاعات خوبی هست. اگر از نوع TN یا MVA یا PVA باشند برای دقت رنگ به خوبی IPS نیستند. اشکال IPS اما این است که ظاهراً کُند تر از بقیهٔ انواع عمل می‌کند (برای عکس مهم نیست ولی برای ویدئو می‌تواند مهم باشد) که در این زمینه هم تولیدات اخیر بهبود داشته‌اند.
این آدرس سایت است http://www.tftcentral.co.uk/panelsearch.htm و این مأخذ خبر http://mansurovs.com/best-monitor-for-photography
نماد کاربر
Behnam

بعدی

بازگشت به تبادل تجربیات کاربری در مک و سیستم‌های دیگر

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 8 مهمان