انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

تجربه جدید یک مبتدی

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

تجربه جدید یک مبتدی

پستتوسط saeid.g » 30 آوریل 2006, 15:03

با سلام و خسته نباشید به همه دوستان
قرار شد که تجربیات خود را در اختیار همگان قرار دهیم از این روی به شما بگم که من هم پنتر را اینستال کردم با موفقیت و هم بعد از چند روز بعد تایگر را بر روی پنتر اپ دیت کردم با موفقیت البته با اطلاعاتی از این سایت کسب کردم موفق شدم که از مسولین این سایت تشکر دارم به خاطر کمکهای بی دریغشان در اخر دوباره مشخصات پاور بوک خودم را مینویسم تا همه بدانند که روی چه دستگاهی اینستال شده
Powerbook G3 (Firewire)
500 MHz 256 Mb
20Gig Hard DVD
saeid.g

پست‌ها : 21

اگر بخواهم تایگر را پاک کنم

پستتوسط saeid.g » 30 آوریل 2006, 15:12

یک مورد دیگر که فراموشم شد اینکه اگر بخواهم تایگر را پاک کنم باید
چه بکنم چون فرق زیادی با پنتر ندارد و از طرفی حدود 30 درصد سرعت
دستگاه را کند کرده که این کم شدن سرعت کمی تو اعصابم رفته البته زیاد
به چشم نمی اید ولی اگر راهنمایی کنید برای یادگیری ممنون میشم با پنتر
واقعا سرعت عالی بود باور نکردنی انگار بالای 1000 مگاهرتز سرعت دارم
در اخر بگم که من هم 3 سی دی پنتر رادارم وهم
تایگر را DVD
بی نهایت سپاسگزارم از همه دوستان
saeid.g

پستتوسط Ali.Rastegar » 30 آوریل 2006, 16:39

بسیار عالی، شما اگر میخواهید اطلاعاتتون حفظ بشه باید Archive and Install رو موقع نصب Panther انتخاب کنید منتها مطمئن نیستم نسخه قدیمی به این طریق بر روی جدید نصب می‌شود یا خیر. اگر هم اطلاعاتتان را لازم ندارید با Disk Utility فرمت کنید و از اول پارتیشن بندی کنید.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط مهمان » 30 آوریل 2006, 17:42

یک نکتهٔ دیگر:
تایگر (OS 10.4) در نسخهٔ original هم کندتر از پانتر (OS 10.3) است و هم باگی دارد که مثلاً برای استفاده از فانت X Zar و XW Zar (که همان زر است ولی برای استفاده در وب و مشاهدهٔ ایرماگ ساخته شده است) درست کار نمی‌کند. وقتی بروزرسانی اتوماتیک راپس از نصب فعال می‌کنید آخرین نسخهٔ تایگر که OS 10.4.6 است دانلود و نصب می‌شود که هم سریعتر است و هم آن باگ را رفع کرده است.
البته شاید پانتر برای کامپیوتر شما کماکان مناسب‌تر باشد. اگر وقت برای آزمایش دارید، تایگر را با پانتر در آخرین نسخه های بروز رسیده‌شان مقایسه کنید.
اگر اتصال به اینترنت قبلاً برقرار شده است، روی لوگوی اپل در بالای سمت چپ کلیک کنید و به Software Update بروید.
مهمان

چطور میتونم به پنتر برگردم

پستتوسط saeid,g » 01 مه 2006, 00:56

با سلام من فراموش کردم که بگم اول روی دستگاه ورزیون 9.2 بود که هنوز هم هست ومن چون نمیخواستم فرمت کنم ان را نگه داشتم چون کللی برنامه مفید در ان است که به دردم میخورد از جمله فتوشاپ 7 و پریمیر و افیس و چند برنامه دیگه حالا وقتی که پنتر را نصب کردم نمیدانم چرا اپ دیت نداد و شروع به اینستال شدن کرد که مهم هم نبود البته
احتمال دارد که چون ورزیونها خیلی با هم فاصله زمانی داشتند نشد یعنی از 9.2 به 10.3 ولی بعد از ست اپ کامل دستگاه حتی از 9.2 هم سریعتر کار میکرد و به برنامه های 9.2 هم دسترسی داشتم.بعد از چند روز خواستم تایگر را امتحان کنم بعد از ریست شدن گزینه اپ دیت را داد من هم گفتم بهتره روی همین پنتر اپدیت را اجرا کنم و با موفقیت انجام شد ولی بعداز چند لحظه کار کردن متوجه کند شدن دستگاه شدم و خواستم پاک کنم و برگردم دوباره روی پنتر که موفق نشدم سی دی پنتر را گزاشتم و پیام داد که سیستم فعلی جدیدتر از پنتر است و کاری نتوانستم بکنم.
حالا اگر راهنمایی کنید که چطور میتونم به پنتر برگردم بدون اینکه 9.2 را از دست بدم یا اینکه ایا بعد از اپ دیت کردن واقعا سرعت بهتر میشه یا نه چون خودم چون تازه کارم اگر پنتر پر سرعت را داشته باشم به کارم بیشتر میخوره تا تایگر کم سرعت در پایان این تجربه از اپل را من مدیون این سایت هستم و دوستانی که با حوصله به پرسشهای من جواب دادند تا من هم کم کم قدم به این راه بگزارم هرچند اهسته
شب و روزتان در هر جا که هستید خوش
سعید ـ برلین
saeid,g

پستتوسط Behnam » 01 مه 2006, 01:55

وقتی CD شمارهٔ ۱ پانتر را در درایو می‌گذاری و restart می‌کنی اگر پارتیشن نداشته باشی، به تو پیام می‌دهد که سیستمی که قبلاً نصب کرده‌ای (تایگر) جدید تر است و نمی‌تواند روی آن نصب کند. اگر پارتیشن داشته باشی، این پیام را برای پارتیشنی می‌دهد که در آن تایگر نصب است. حالا اگر option را کلیک کنی، به تو امکان انتخاب Archive and install را می‌دهد. اگر آن را انتخاب کنی خواهی دید که برای نصب کردن به تو چراغ سبز می‌دهد.
من تا اینجای کار را خودم امتحان کردم ولی دیگر کلیک نکردم که پانتر را روی تایگرم نصب کنم. قاعدتاً باید بدون دردسر پیش برود. این انتخاب، تایگر تو را در پوشه‌ای به نام previous system وارد می‌کند و اطلاعات کاربری تو را از آن وارد سیستم پانتر نصب شده می‌کند. این روش به محتویات دیگر هارد دیسک تو کاری ندارد و سیستم ۹ و برنامه‌هایش دست نخورده خواهند ماند. فقط مواظب باش گزینش reformat and install را انتخاب نکنی که هرچه در کامپیوترت داری از دست خواهد رفت.
پس از نصب پانتر، اگر بطور خودکار تو را به بروز رسانی نبرد، خودت بصورتی که قبلاً گفتم سیستمت را بروز برسان.
بعدها وقتی که مطمئن شدی همه چیز خوب کار می‌کند، می‌توانی پوشهٔ سیستم قبلی را پاک کنی.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط مهمان » 01 مه 2006, 03:18

متاسفانه هاردم پارتیشن نشده و یک دست است و تقریبا 5 گیگ جای خالی دارد از 20 گیگ
که نمیدانم چه بکنم البته کمی فایل عکس و تعداد زیادی موزیک داشت که به صورت دستی
پاک کردم و میخواهم کمی خلوتش کنم که نمیدونم چه فایلهایی را و از کجا باید پاک کنم تا جایی
که میشناختم از نظر فرمت دیتا ها پاک کردم ولی باز هم باید خالی بشه که نمیدانم چطور
در ظمن پنتر هم جواب نداد چون پارتیشن یکیست
ولی نمیدانم چرا امروز پس از چندبار خاموش و روشن کردن دستگاه سرعتش کمی بهتر شد
دیروز که خیلی ناله بود هیچ چیزی هم اینستال نکردم خودش بهتر شد
مرسی از همگی دوستان
مهمان

پستتوسط Behnam » 01 مه 2006, 07:17

installer به بود و نبود پارتیشن کاری ندارد. اگر پارتیشن داشته باشی، به تو اجازه می‌دهد که در پارتیشنی که تایگر را نصب نکرده‌ای پانتر را نصب کنی. اگر نداشته باشی، همانطور که گفتم با archive and install باید کارت راه بیفتد.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ali.Rastegar » 01 مه 2006, 18:48

البته توجه داشته باشید که Tiger به Ram بیشتری نسبت به Panther احتیاج داره اما وقتی مقدار کافی داشته باشید در بسیاری موارد به خصوص سرعت بوت شدن سریعتر از Panther هست. اما این افزایش سرعت به خصوص در Updrade از Panther خود را نشان نمی‌دهد چون برخی اجزای قدیمی Panther را در کنار ابزارهای جدید Tiger قرار می‌دهد و در نهایت سرعت کاهش پیدا می‌کند.
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

راهی هست که هارد را کمی خلوت کرد

پستتوسط saeid.g » 01 مه 2006, 19:19

ایا راهی هست که هارد را کمی خلوت کرد اگر هست لطفا بگید چطور
یعنی یکسری از برنامه های هجیم را که زیاد مورد استفاده ندارد را چطور
واز کجا میتوان پاک کرد مثلا من فعلا به اینترنت احتیاجی ندارم تا وقتی که
یک سیستم اورگینال بریزم
20GIG Hard
7Gig free
دوم اینکه ایا میتوانم دی وی دی تایگر را در دستگاه بگزارم و آرشیو واینستال را
انجام بدم و به محض اینکه ارشیو کرد دستگاه را خاموش کنم و سی دی پنتر را
بگزارم و ادامه بدم به نظر شما ایا جواب میده یا نه
مرسی از بهنام خان و رستگار عزیز
saeid.g

پستتوسط Ali.Rastegar » 01 مه 2006, 21:28

خوب اگر به resize کردن پارتیشن احتیاج دارید برنامه‌هایی مثل iPartition و VolumeWorks میتونن اینکار رو بدون از بین رفتن اطلاعات انجام بدن. برای حذف برنامه‌ها من در Mac OS X تجربه دارم فقط، به دردتون میخوره؟
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

راهی هست که من از طریق 9.2 تایگر را

پستتوسط saeid.g » 02 مه 2006, 00:24

راهی هست که من از طریق 9.2 تایگر راپاک کنم یعنی چون در دستگاه سیستم 9.2 و تایگر را دارم
ابتدا با 9.2 استارت کنم و از طریق این سیستم سیستم بعدی یعنی تایگر را پاک کنم یا اگر پوشه ای دارد
از انجا پاک کنم و دوباره پنتر را نصب کنم ایا این طرح در اپل عملی است یا راه دیگری پیدا کنم
چون ارشیو کردن کل محتویات هارد رو ارشیو میکنه و بعد فکر نکنم که دیگه به برنامه های سیستم
ارشیوشده دسترسی داشته باشم یا اون برنامه ها کار کننددر حالی که ارشیو شده اند
مرسی
saeid.g

Re: راهی هست که من از طریق 9.2 تایگر

پستتوسط Behnam » 02 مه 2006, 01:23

saeid.g نوشته است:[نمایش]
راهی هست که من از طریق 9.2 تایگر راپاک کنم یعنی چون در دستگاه سیستم 9.2 و تایگر را دارم
ابتدا با 9.2 استارت کنم و از طریق این سیستم سیستم بعدی یعنی تایگر را پاک کنم یا اگر پوشه ای دارد
از انجا پاک کنم و دوباره پنتر را نصب کنم ایا این طرح در اپل عملی است یا راه دیگری پیدا کنم
چون ارشیو کردن کل محتویات هارد رو ارشیو میکنه و بعد فکر نکنم که دیگه به برنامه های سیستم
ارشیوشده دسترسی داشته باشم یا اون برنامه ها کار کننددر حالی که ارشیو شده اند
مرسی

ببین سعید، اینستالر هیچ برنام‌ای بجز سیستم عامل را آرشیو نمی‌کند ولی اگر می‌ترسی که برنامه های سیستم ۹ خودت را از دست بدهی، اگرچه می‌دانم این نگرانی بیجاست، ولی نمی‌توانم به تو تضمینی بدهم و البته تو روی سیستم ۹ می‌توانی تایگر را پاک کنی. شاید نه همهٔ آن را، ولی به اندازهٔ کافی که برای اینستالر به عنوان یک سیستم عامل نصب شده قابل شناسائی نباشد.
این کار را من قبلاً کرده‌ام و عملی است ولی روش اصولی نیست و خدا می‌داند چقدر فایل نامرئی را در هارد درایوت باقی می‌گذارد ولی شدنی بودنش شدنی است و CD پنتر هم بدون پرس و جو آن را نصب خواهد کرد.
با ۹.۲ بوت کن، پوشهٔ system مربوط به X را که گمان می کنم روی سیستم ۹ هم یک علامت X روی آن داشته باشد به زباله دانی بکش و پس از اطمینان که فایل به سیستم ۹ مربوط نمی‌شود، زباله دانی را خالی کن. قبل از وارد کردن CD پانتر، احتیاطاً روی همان سیستم ۹ یکبار restart کن تا اثری از آثار تایگر باقی نماند!
این روش اصولی نیست ولی من بارها این کار را در گذشته کرده‌ام و شدنی است. سیستم ۱۰ تا حد زیادی خودش فایل های نامرئی زائد را پاک می‌کند و امور را رتق و فتق می‌کند و خلاصه من که مشکلی با این روش نداشته ام.
نماد کاربر
Behnam

اینستالر چگونه مشکل من را حل میکن

پستتوسط saeid.g » 03 مه 2006, 01:20

با سلام
میشه یکی از دوستان شرح بدن که اینستالر چگونه مشکل من را حل میکنه
یعنی طبق گفته دوستان باید پارتیشن کنم بعد تایگر را نصب کنم که موقع نصب
ارشیو اینستال رو انتخاب کنم ایا این ارشیو شدن فشرده است یا معمولی و ایا
اگر ارشیو کردم میتونم برنامه هایی مثل فتوشاپ را باز کنم مثلا من 9.2 را از
اول داشتم کنارش پنتر را اینستال کردم بدون پارتیشن بعد تایگر را روی پنتر
اپ دیت کردم برنامه های اصلی در سیستم 9.2 هستند حالا در یک هارد بدون
پارتیشن دو سیستم وجود دارد که اگر به گفته دوستان یک پارتیشن درست کنم
وبعد پنتر را ارشیو و اینستال کنم کار تمام است اینم بگم که الان 7 گیگ بیشتر
جا ندارم ایا همین کار را انجام بدم یا راه دیگری دارد
مرسی
saeid.g

پستتوسط Behnam » 03 مه 2006, 01:56

چه کسی گفته است که اول باید پارتیشن کنی؟ اگر می‌خواهی که محتویات هارددیسکت سالم بمانند، پارتیشن را فراموش کن. اگرچه تکرار مکررات است ولی برای حسن ختام یکبار دیگر تکرار می‌کنم:
CD شمارهٔ ۱ پانتر را در کامپیوترت بگذار. به تو خواهد گفت که سیستم عامل جدیدتری نصب است و نمی‌تواند روی آن نصب کند.
در پائین پنجرهٔ اینستالر،روی Options کلیک کن و Archive and Install را انتخاب کن. یک زیر گزیده هم دارد که معولاً بطور دیفالت انتخاب شده است و آن این است که اطلاعات کاربری تو را از سیستم موجود (تایگر) به سیستم جدید (پانتر) منتقل می‌کند. اگر نمی‌خواهی در گزیده‌های کاربری خودت تغییری بدهی، آن را بصورت دیفالت و انتخاب شده نگه دار.
حالا OK (یا هرچیزی که به همین معناست) کلیک کن، به صفحهٔ قبلی اینستالر باز خواهی گشت که اینبار بجای اینکه به تو چراغ قرمز بدهد، چراغ سبز می دهد و ضمناً توضیحی در پائین ان آمده است که تو Archive and Install را انتخاب کرده ای و سیستم قبلی (تایگر) آرشیو خواهد شد و در پوشه‌ای بنام previours system قرار داده خواهد شد.
این کار هیچ خدشه ای به سیستم ۹ و برنامه هایت وارد نخواهد آورد و پس از اتمام کار اینستالر با سومین CD, تو در کامپیوترت سیستم ۹ و پانتر را خواهی داشت و فتوشاپ و دیگر برنامه‌های سیستم ۹ ات سر جایشان خواهند بود.
نماد کاربر
Behnam

بعدی

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 15 مهمان