انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

راهنمایی برای یک مبتدی

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

راهنمایی برای یک مبتدی

پستتوسط saeid.g » 19 آوریل 2006, 04:14

سلام بر همه دوستان
من یک مک از یکی از دوستان المانی خودم هدیه گرفتم
بدون هیچ نرم افزاری سیستم فعلی دستگاه 9.2 است
ومیخواهم کلا سیستم جدید بریزم لطفا راهنمایی کنید اگر
کسی از دوستان در المان هست که بهتر اگر نه باید از ایران
اقدام کنم برای تهییه برنامه ها و این که چه ورزیونی از
اپل را باید تهیه کنم ممنون از همگی و تشکر از مدیرانو
دستاندرکاران این سایت واقعا کار مفید وارزنده ای میکنید
خیلی خوشحال شدم وقتی این سایت را پیدا کردم لطفا من را
راهنمایی کنید تا از دست این ویندوز ابکش راحت شوم
هرجا میرم چه محل کار چه منزل دوستان همه این سیستم
ناقص را ناقصتر کرده و کمک میخواهند
در پایان مشخصات دستگاه را مینویسم تا دوستان کمک کنند.
با تشکر[b]

Powe Book G3
533 Mhz 1MB Cache
256Mb Ram
20Gig Hard
8Mb Video / DVD[/b]
saeid.g

پست‌ها : 21

پستتوسط Behnam » 19 آوریل 2006, 05:23

این خلاصهٔ اطلاعاتی است که من پیدا کردم.
برای Panther:
Requirements for Mac OS X 10.3
PowerBook G4 (all models)
PowerBook G3 (Bronze Keyboard models only)
برای Tiger:
Mac OS X Version 10.4 requires a Macintosh with:
PowerBook G4 (400,500,550,667)
PowerBook G3 (FireWire)
اگر PowerBook شما با هیچکدام مطابقت ندارد، تنها سیستم ۱۰ برای شما Jaguar OS 10.2 است.

ضمناً این تاپیک را هم بخوانید:
http://irmug.com/portal/index.php?name= ... opic&t=257
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

Tashakor va porseshe digar

پستتوسط مهمان » 19 آوریل 2006, 16:59

[b]ba tashakor az shuma be khatereh tavajohetan be porseshe man .rastesh fekr nemikardam ke be in zoudey javab begiram
dar har hal mamnon.
porseshe digare man in ast ke aya ba taheyeh kardane in CD YA DVD ha kolle hard format mishavad va manande windows systeme jadid jaygozin mishavad chun ba rahnamee haye shuma fahmidam ke ehtemalan tiger va ya Jagoar be dastgahe man sazegar bashad.
linki ra ke ferestadid ra moshahede kardam ettela ate jalebi dastgiram shud.
rasti aya ketabi ham dar bazare iran baraye ashenayee ba in systemha mojod hast .
dar payan binahayat az pasokhe shuma sepasgozaram.mer30
Saeid-Berlin
مهمان

پستتوسط Behnam » 20 آوریل 2006, 01:31

سرعت عمل من به خاطر این است که همانطور که اشاره کردم در چند روز پیش ما با تاپیکی مشابه سر و کار داشتیم و من آن اطلاعات را قبلاً در صفحات سایت اپل بوکمارک کرده بودم!
شما احتمالاً در حال حاضر CD برای سیستم ۹.۲ را دارید. با همان CD هم می‌توانید کامپیوترتان را reformat بکنید و حتی اگر خواستید هارد درایو آن را به چند پارتیشن تقسیم کنید. برای این کار باید کامپیوتر را با CD بوت کنید (restart کنید و کلید C را در طول بوت شدن فشار دهید. سپس بجای نصب OS, از Disc Utility آن برای فورمت کردن استفاده کنید). البته سپس باید OS را نصب کنید که ضرری ندارد. من گمان نمی‌کنم که تایگر برای شما مناسب باشد. اگر صفحه‌کلیدتان برونز نیست، پانتر هم بدردتان نمی‌خورد و باید همان جاگوار را نصب کنید. از آنجا که سیستم ۹ حافظهٔ چندانی لازم ندارد، می‌توانید هر دو را در کنار هم داشته باشید.
برای پرسشهای دیگرتان، توصیه می‌کنم که eBook های علی رستگار را که در سمت چپ صفحهٔ خانهٔ ایرماگ خواهید یافت دانلود کرده و مطالعه کنید. این بهترین نقطهٔ شروع است و به بسیاری از پرسشهای تکراری هم پاسخ داده است. کتاب دیگری به فارسی در این باره وجود ندارد. بهتر است که قبل از ور رفتن با کامپیوترتان آن کتابها را مطالعه کنید!
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط saeid.g » 20 آوریل 2006, 15:50

Behnam نوشته است:[نمایش]
سرعت عمل من به خاطر این است که همانطور که اشاره کردم در چند روز پیش ما با تاپیکی مشابه سر و کار داشتیم و من آن اطلاعات را قبلاً در صفحات سایت اپل بوکمارک کرده بودم!
شما احتمالاً در حال حاضر CD برای سیستم ۹.۲ را دارید. با همان CD هم می‌توانید کامپیوترتان را reformat بکنید و حتی اگر خواستید هارد درایو آن را به چند پارتیشن تقسیم کنید. برای این کار باید کامپیوتر را با CD بوت کنید (restart کنید و کلید C را در طول بوت شدن فشار دهید. سپس بجای نصب OS, از Disc Utility آن برای فورمت کردن استفاده کنید). البته سپس باید OS را نصب کنید که ضرری ندارد. من گمان نمی‌کنم که تایگر برای شما مناسب باشد. اگر صفحه‌کلیدتان برونز نیست، پانتر هم بدردتان نمی‌خورد و باید همان جاگوار را نصب کنید. از آنجا که سیستم ۹ حافظهٔ چندانی لازم ندارد، می‌توانید هر دو را در کنار هم داشته باشید.
برای پرسشهای دیگرتان، توصیه می‌کنم که eBook های علی رستگار را که در سمت چپ صفحهٔ خانهٔ ایرماگ خواهید یافت دانلود کرده و مطالعه کنید. این بهترین نقطهٔ شروع است و به بسیاری از پرسشهای تکراری هم پاسخ داده است. کتاب دیگری به فارسی در این باره وجود ندارد. بهتر است که قبل از ور رفتن با کامپیوترتان آن کتابها را مطالعه کنید!
دوست عزیز ممنون من تاپیکهای قبل را مطالعه کردم از انجا که پاوربوک جی3مدلهای
مختلفی دارد گفتم سوال کنم در ضمن دستگاهرا از یک مرد مسن گرفتم که برای دختر
مرحوم شده اش بود و هیچ سی دی نداد من هم خجالت کشیدم بگم سی دی ها کجاست.
در هرصورت من گفتم برادرم از مغازه هایی که در تاپیکهای قبلی اسم بردید تهیه کند چون چهار
روز دیگه یکی از اشنایان میاد برلین فقط اگر توصیه ای یا مطلب خواستی ویا نرمافزار
جانبیی چیزی هست که فراموش شده لطفا بگید که تکمیل شود و ناقص نرسد برلین
با تشکر از راهنمایی ها
saeid.g

پستتوسط Behnam » 21 آوریل 2006, 00:36

saeid.g نوشته است:[نمایش]
دوست عزیز ممنون من تاپیکهای قبل را مطالعه کردم از انجا که پاوربوک جی3مدلهای مختلفی دارد گفتم سوال کنم

خب بسته به این دارد که چه کاری می‌خواهید با آن بکنید. نصب OS X (که در آن X علامت «ده» لاتین است) به شما مرورگر Safari را می‌دهد که با آن می‌توانید به ایرماگ بروید و بخوانید و بنویسید. Mail را می‌دهد که با آن می‌توانید ایمیل بنویسید و دریافت کنید. TextEdit را می‌دهد که از موتور متن خود سیستم عامل استفاده می‌کند (گمان می‌کنم مثل NotePad در ویندوز) و در آن می‌توانید فارسی بنویسید. برای نگارش فارسی در صفحه پردازی های پیچیده تر، باید نرم افزار های دیگری استفاده کنید که اپل نساخته است و دیگران برای مک تولید می‌کنند. اطلاعات در مورد نوع پولی و غیر پولی این نرم افزار ها هم در صفحات ایرماگ فراوان است و کلاً گمان نمی‌کنم که اگر بجز CD سیستم عامل چیز دیگری فعلاً به دستتان نرسد، چیز زیادی را از دست داده باشید. البته مطمئن شوید که جدید ترین نسخهٔ سیستم ۱۰ که در کامپیوتر شما قابل نصب است به دستتان برسد. برای کمک به تشخیص نوع پاوربوک G3 شما هم شاید این صفحه به دردتان بخورد:
http://docs.info.apple.com/article.html?artnum=24604
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط saeid.g » 21 آوریل 2006, 01:07

با سلام بهنام عزیز مرسی از راهنمایی من لینک را دیدم و تازه فهمیدم
که چه مدلی از مک را دارم این مشخصات دستگاه من است
G3
PowerBook (FireWire)
2000-02
M7572
533MHz 256 Mb Ram 20Gig Hard+DvD 8MBVideo
حالا به نظر شما چه سیستم عاملی را بریزم جواب میده منظورم
X.4 X.3 X.2
و اگر قیمت الان این سی دی یا دی وی دی ها را در تهران را بدانم ممنون میشوم
بینهایت از جواب شما ممنونم و ارزوی موفقیت برای همه شما عزیزان دارم
سعید.برلین
saeid.g

پستتوسط Behnam » 21 آوریل 2006, 05:07

دوست عزیز ظاهراً شما می‌توانید آخرین مدل یعنی تایگر را نصب کنید. قیمت آن را در تهران نمی‌دانم ولی در فروشگاه online اپل ۱۳۰ دلار برای یک لیسانس و ۲۰۰ دلار برای ۵ لیسانس (خانوادگی) است. قیمت online اپل در آلمان هم باید در همین حدود باشد.
البته شما RAM حداقل ضروری برای تایگر را دارید و شاید بهتر باشد که سیستم ۹ را در کنارش نصب نکنید. به هر حال بهتر است که برای اطمینان از همسازی تایگر با پاوربوک خودتان این صفحه را هم بررسی کنید.
http://www.apple.com/macosx/upgrade/requirements.html
یک صفحهٔ آلمانی هم پیدا کردم که نمیدانم چه نوشته است!
http://docs.info.apple.com/article.html ... =106163-de
از عجایب روزگار این است که ظاهراً پاوربوک شما با تایگر همسازی دارد ولی با نسخهٔ قدیمی‌تر یعنی پانتر نه! این نکته است که مرا کمی شکاک نگه داشته است.
http://docs.info.apple.com/article.html?artnum=106163
نماد کاربر
Behnam

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 14 مهمان