انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

نقص‌هایی که در Linux هست و در مک نیست

بخش موضوعات متفرقه

Re: نقص‌هایی که در Linux هست و در مک نیست

پستتوسط Ilia » 18 سپتامبر 2010, 01:02

وقتى سؤالى پرسيده ميشود ديگر پاسخ آن متعلق به تنها شخص پرسش كننده نيست. تمام كسانى كه آن بحث را دنبال ميكنند مخاطب هستند. مثلا براى منهم جالب است كه مزيتهاى مكينتاش را از نظر شما بشنوم كه چيست.

فكر ميكنم كه شما ميتوانيد مثلا ubuntu را مورد قياس قرار بدهيد.

ايليا

نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط abdol » 18 سپتامبر 2010, 01:42

یکی‌ از اون‌ها واسطه گرافیکی هست. لینوکس واسطه گرفیکی بسیار ضعیفی نسبت به مکینتاش داره و خیلی‌‌ها به همین دلیل بیخیالش میشن. البته در دیستریبوتین‌های جدید خیلی‌ خوب شده ولی‌ باز هم کافی‌ نیست
سوال خیلی‌ سختی به خصوص من که به هیچ کدوم تسلط ندارم.
آخرین ویرایش توسط Ali.Rastegar on 05 سپتامبر 2011, 01:57, ویرایش شده در 2.
دلیل: ‎برگرداندن متن اصلی عبدل پیش از آنکه با متن‌های بی‌ربط جایگزینش کند.
abdol
Banned

پست‌ها : 686

پستتوسط Ilia » 18 سپتامبر 2010, 03:50

محدثه نوشته است:[نمایش]
۱۰ تا مشکل یا نقص یا کمبود توی لینوکس بگین که مک به هیچ عنوان این مشکلو نداره..؟؟ :?:

بنظر من این سؤال خوب طرح نشده است. یعنی بهتر بود مثلا سؤال اینطور مطرح میشد که چند تا از مزیت‌هایی که OSX نسبت به انواع متداول لینوکس دارد را نام ببرید. جواب من به این سؤال این است؛

من خودم را در حد یک کاربر نسبتا وارد به سیستم مک میدانم اما نه در حد بسیار پیشرفته. پس جواب من در حد تجربیات خودم است. من با نسخه‌های متعدد لینوکس کار کرده‌ام. تقریبا همهٔ آنها این مشکلات اصلی را دارند:

- نصب و راه‌اندازی این سیستم‌ها عموما مشکل است و بدون استثناء کار شخص مبتدی نیست.

- استفادهٔ سیستم‌های لینوکس هم پیچیده است و هم تغییر تنظیمات آنها مشکل و مبهم است.

- درایورهای سخت‌افزارهای جانبی ممکن است وجود نداشته باشد یا در خیلی موارد باید نسخهٔ من در آوردی آنها را با کلی نصب و آزمایش بزور نصب کرد.

- کارهایی که به سادگی یک drag and drop در مک انجام میشود را در خیلی این سیستم‌ها باید با کلی مصیبت و دست به دامان شدن به ترمینال انجام داد. مثلا نصب سادهٔ یک فانت.

- از جایی که برنامه‌ها و کل سیستم از هزار جا تغییر میکند یا تولید میشود و هیچکس نیست که حرف آخر را بزند، این خاصیت بوجود آمده که امکان اعمال هر سلیقه‌ای را فراهم کرده‌اند و این به یک نوع سردرگمی منجر شده است.

- بر خلاف نظر بعضی‌ها که این را حسن میدانند، فقدان شرکتهایی که برنامه‌های برای فروش تولید میکنند در محیط لینوکس باعث شده است که برنامه‌های خوب در آن کم باشد. بطور مثال برای کار خود من که گرافیک است، هیچ برنامه‌ای را من نتوانستم پیدا کنم که بتواند کار فتوشاپ یا ایلاستراتور یا کورک را برای من انجام بدهد. بله گیمپ را امتحان کرده‌ام، کار حرفه‌ای به هیچ عنوان با آن نمیشود کرد. این تجربه با برنامه‌های دیگر هم مشابه بود. همه تا اندازه‌ای کارهای اولیه را انجام میدهند، اما در عمل شدیدا کم می‌آورند.

من الان خودم یک دسکتاپ و یک نتبوک Ubuntu در خانه دارم. اینطور نیست که از آنها استفاده نکرده باشم. نتبوک مخصوصا هر روز استفاده میشود. منکر خوبی‌های لینوکس مثل ایمنی و یا برنامه‌های مجانی آن نیستم. اما برای من استفاده از آن لذت بخش نیست. مثل رانندگی با یک کامیون میماند که خودتان مونتاژش کرده باشید. همیشه میتوانید لاف بزنید که کامیونم چقدر قویست و همینقدر که درست راه برود به شما احساس غرور دست میدهد. کلی هم سر مونتاژش چیزی یاد گرفته‌اید که دخترخاله‌تان بلد نیست. اما رانندگی با آن پدر در می‌آورد، دنده‌هایش را فقط خودتان بلدید که چطور باید عوض کنید، بعد از یک رانندگی چند ساعته پوست چند جای آدم کنده میشود از بس فنرهایش سخت است. در یک سری خیابان‌ها که خیلی هم آنجاها کار دارید هم اصلا نمیشود با آن وارد شد.

من رانندگی با بنز را ترجیح میدهم! :-)
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط powerx24 » 03 دسامبر 2010, 23:15

i can tel you a problem in mac, Linux doesn't
in mac power pc or intel you can not copy 6 folders in to each other
in linux its fine
you can tested
try to copy windows folder from external hdd in to mac.
powerx24

پست‌ها : 7

پستتوسط Pooria Azimi » 03 دسامبر 2010, 23:23

اگر اشتباه نکنم، در لینوکس این کار رو با Terminal انجام می‌دهید. در مک هم دقیقاً همون کار رو می‌تونید انجام بدید، چون مک هم ترمینال یونیکسی داره...

مثلاً من خیلی اوقات با cat و grep و wc و این‌جور کارها، یک کار طولانی رو با ترمینال مک سریع انجام می‌دم...
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط powerx24 » 04 دسامبر 2010, 08:49

thanks pooriaazimi
but i am not doing with terminal
any way you can try with terminal it not working in mac
trust me my job is backup data and i tried all the operation system in the market
any way i just wanted to share my experiance
thanks a lot
powerx24

پستتوسط abdol » 04 دسامبر 2010, 09:00

powerx24 نوشته است:[نمایش]
thanks pooriaazimi
but i am not doing with terminal
any way you can try with terminal it not working in mac
trust me my job is backup data and i tried all the operation system in the market
any way i just wanted to share my experiance
thanks a lot

لطفا فارسی بنویسید....

اگر فارسی هم ندارید از
http://behnevis.com/
استفاده کنید!
لقمان حكيم را گفتند : ادب از كه آموختي ؟ گفت : از بي ادبان !
MBP 5.5
abdol
Banned

پست‌ها : 686

پستتوسط Ilia » 04 دسامبر 2010, 10:11

i can tel you a problem in mac, Linux doesn't
in mac power pc or intel you can not copy 6 folders in to each other
in linux its fine
you can tested
try to copy windows folder from external hdd in to mac.

من متاسفانه صورت مسئله را نفهمیدم. منظورتان این است که شش فولدر را داخل هم نمیشود داشت؟

اگر این است که تا خیلی بیشترش را هم که میتوان داشت. و کپی نشدن کل ویندوز به مک هم به دلیل نداشتن پرمیشن بعضی از فایل و فولدرها فکر کنم باشد که آن هم با ترمینال شدنیست.

البته شاید من همانطور که اول گفتم منظور شما را درست نفهمیده باشم. اگر امکانش را دارید لطفا فارسی بنویسید. راه اکتیو کردن فارسی را هم در کتاب ۳۰ نکته که در بالای سایت است توضیح داده شده است.

با تشکر
ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط powerx24 » 04 دسامبر 2010, 23:16

با سلام به همگی‌

این بهترین وب‌سایتی است که دیدم. خیلی‌ خوشم اومد، یک سوال، مثل این هست که بتونه انگلیسی رو تبدیل به فارسی کنه؟

شغل من بک اپ گرفتن از هارد دیسک درایو است با حجم بالا، در مک چه اینتل چه پاور پیسی نمی‌شه این کار رو کرد.

من این کار رو در ۱۰.۳، ۱۰.۴، ۱۰.۵، ۱۰.۶ امتحان کردم، ولی‌ هنگام کپی‌ پیغام "این فایل اینجاست می‌خواهید اور رایت کنید" رو نمایش میده.

البته با ویندوز هم مشکله، ولی‌ من می‌شه گفت همهٔ سیستمهای لینوکس را امتحان کردم و فقط چندتا از اونها توانستند این کار را خوب انجام بدهند، که الان من از "پاپی لینوکس" استفاده می‌کنم.

البته باید بگم که وب سایت خوبی‌ دارید، امیدوارم که بهتر بشه. ممنون و بدرود
powerx24

پستتوسط Ilia » 05 دسامبر 2010, 00:20

با تشكر از لطف شما و از اينكه فارسى نوشتيد.

راستش اگر كار شما بك آپ گرفتن از هارد است، مسلما اين را بايد حتما بدانيد كه اين كار را كلا در سطح سيستم عامل نميشود و نبايد انجام داد و حتما بايستى از برنامه‌هاى مخصوص اين كار استفاده كرد. بخصوص وقتى كه پاى سيستم هاى متفاوت در ميان باشد.

من چند وقت پيش دنبال انجام اين كار بودم كه به يك برنامه open source رسيدم بنام clonezilaa كه كارم را راه انداخت:
 http://irmug.com/forum/viewtopic.php?f=3&t=1579&p=15028&hilit=Clonezilla#p15028

اين برنامه كل يك پارتيشن را بيت به بيت و سكتور به سكتور كپى ميكند. حتما برنامه‌هاى پولى‌اى هم هستند كه اين كار را بهتر و سريعتر انجام بدهند.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط powerx24 » 05 دسامبر 2010, 22:20

سلام ایلیا
ممنون از لطف شما، ولی‌ من با فایلها کار می‌کنم نه پارتیشن و clonezilaa فقط روی پارتیشن کار می‌کنه.

هیچ برنامه‌ای نیست که این کار رو انجام بده این کار باید با یوزر انجام بشه نه اتوماتیک.

ممنون از کمک و امیدوارم که همیشه موفق باشید.

بدرود
powerx24

پستتوسط Ali.Rastegar » 06 دسامبر 2010, 15:51

با سلام به همگی‌
این بهترین وب‌سایتی است که دیدم. خیلی‌ خوشم اومد، یک سوال، مثل این هست که بتونه انگلیسی رو تبدیل به فارسی کنه؟
شغل من بک اپ گرفتن از هارد دیسک درایو است با حجم بالا، در مک چه اینتل چه پاور پیسی نمی‌شه این کار رو کرد.
من این کار رو در ۱۰.۳، ۱۰.۴، ۱۰.۵، ۱۰.۶ امتحان کردم، ولی‌ هنگام کپی‌ پیغام "این فایل اینجاست می‌خواهید اور رایت کنید" رو نمایش میده.
البته با ویندوز هم مشکله، ولی‌ من می‌شه گفت همهٔ سیستمهای لینوکس را امتحان کردم و فقط چندتا از اونها توانستند این کار را خوب انجام بدهند، که الان من از "پاپی لینوکس" استفاده می‌کنم.
البته باید بگم که وب سایت خوبی‌ دارید، امیدوارم که بهتر بشه. ممنون و بدرود

ممنون از نظر لطف شما نسبت به سایت :-)
اگر منظور شما رو درست فهمیده باشم دنبال چیزی مثل rsync هستید:
http://en.wikipedia.org/wiki/Rsync#Mac_OS_X
فکر کنم rsync از اول همراه Mac OS X هست و اگر رابط گرافیکی براش خواستید هم در لینک بالا مواردی رو اشاره کرده.
MoveAddict هم برنامهٔ تجاری هست که امکان merge کردن folderها رو هم داره:
http://kapeli.com/
minicopier و ultracopier هم روی مک،‌ویندوز، لینوکس و... قابل اجرا هستن و کنترل بیشتری برای کپی کردن و سایر این کارها می‌دن:
http://www.adriancourreges.com/projects/minicopier/
http://ultracopier.first-world.info/
من هنوز فرصت نکردم موارد بالا رو امتحان کنم، امیدوارم به کارتون بیاد.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

قبلی

بازگشت به متفرقه

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 22 مهمان