انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

Hibernate در مکینتاش

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

Hibernate در مکینتاش

پستتوسط Arzhang » 13 سپتامبر 2010, 18:46

به جز برنامه‌ی رایگان SmartSleep.2.6 برای هایبرنت کردن مک، چیز دیگری را من در بخش‌های تالار گفت‌وگو نیافتم. اما یک دستورالعملی پیدا کرده‌ام که مدعی‌ست با نوشتن فرمان‌هایی در ترمینال، می‌شود Safe sleep و Hibernate را در مکینتاش فعال کرد. من خودم MacBook Pro با لئوپارد 10.6.3 دارم و راستش چون زیاد آدم واردی نیستم، ترسیدم این دستور العمل را اجرا کنم. از اساتید فن ممنون می‌شوم اگر نگاهی به این دستورالعمل بیندازند و بگویند آیا درست است یا نه؟
http://brockwoolf.com/blog/safe-sleep-g ... r-mac-os-x
دو سؤال هم داشتم:
۱ـ آیا Safe sleep همان Hibernate است؟ و اگر نه چه فرقی با هم دارند؟
۲ـ آیا صحت دارد که در سیستم عامل من Safe sleep وجود دارد؟ اگر بله چه طور می‌توانم فعالش کنم؟
پایدار باشید
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

Re: Hibernate در مکینتاش

پستتوسط AliGhz » 13 سپتامبر 2010, 19:18

arzhang نوشته است:[نمایش]
۲ـ آیا صحت دارد که در سیستم عامل من Safe sleep وجود دارد؟ اگر بله چه طور می‌توانم فعالش کنم؟

viewtopic.php?f=2&t=1740#p20442
وقتی باتری به وضعیت «خالی» می‌رسد، لپ‌تاپ وادار به ورود به حالت sleep می‌شود. اما در واقع باتری ذخیره‌ای را فراتر از وضعیت «خالی» نگه‌ می‌دارد تا از اطلاعات لپ‌تاپ برای مدتی در حالت sleep محافظت کند. وقتی که باتری واقعا خالی شود، لپ‌تاپ وادار به shut down می‌شود. در این وضعیت، با عملکرد «خواب ایمن» (safe sleep) که با مدل PowerBook G4 (15-inch Double-Layer SD) معرفی شد، محتوای حافظۀ لپ‌تاپ روی هارد ذخیره می‌شود. وقتی برق وصل و لپ‌تاپ روشن شود، دستگاه به کمک تصویر حافظه که روی هارد ذخیره شده بود، به وضعیت پیش از sleep بازمی‌گردد.

بنابراین، این حالت به‌طور خودکار وجود دارد و نیازی به فعال‌سازیِِ چیزی نیست.

در مورد hibernate کردن هم به‌نظر من که لزومی ندارد و احتمالا به‌نظر اپل هم لزومی نداشته! چون در حالت sleep میزان مصرف باتری آن‌قدر کم است که دلیلی ندارد محتوای حافظه روی هارد ذخیره و دوباره بازخوانی شود (که شاید این کار، باتریِِ بیشتری مصرف کند؛ زمان بالا آمدن دستگاه هم که قاعدتا خیلی بیشتر می‌شود نسبت به حالت بیداری از sleep که تقریبا آنی است). من به‌تجربه دریافته‌ام که میزان مصرف باتری لپ‌تاپم در حالت sleep، بین ۰.۵ تا ۰.۶ درصد به‌ازای هر ساعت است؛ البته به شرط این‌که هیچ وسیله جانبی (مثلا هارد اکسترنال) به دستگاه متصل نباشد. در حالت دوم، میزان مصرف باتری تا ۲ درصد در هر ساعت بالا می‌رود.

و حالا من اینجا یک سوال از دوستان بپرسم: آیا می‌شود کاری کرد که با متصل بودن هارد اکسترنال به لپ‌تاپ هم میزان مصرف باتری در حالت sleep مثل زمانی باشد که هارد وصل نیست؟ به‌عبارت دیگر، می‌شود کاری کرد که دستگاه‌های جانبی در حالت sleep غیرفعال شوند و برقی مصرف نکنند؟
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط AliGhz در 13 سپتامبر 2010, 19:27.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط Arzhang » 13 سپتامبر 2010, 19:25

AliGhz نوشته است:[نمایش]

بنابراین، این حالت به‌طور خودکار وجود دارد و نیازی به فعال‌سازیِِ چیزی نیست.

عجیب است... همین امروز گذاشتم تا باتری مک بوک پروی من تا آخر خالی شود چون خوانده بودم برای کالیبره کردنش باید هر چند وقتی یک بار این کار را کرد. همان‌جا خوانده بودم که لپ تاپ به حالت safe sleep خواهد رفت. اما نرفت و کلا شات داون شد و هر چه بود از دست رفت و انگار که آن را تازه روشن کرده باشم، از اول شروع به کار کرد.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 13 سپتامبر 2010, 19:34

در مورد hibernate کردن هم به‌نظر من که لزومی ندارد...

مزیت Hibernate این است که شما سیستم را با همان وضعیتی که هست خاموش می‌کنید و می‌توانید بروید و چند روز دیگر به سراغش بیایید و دقیقاً با همان وضعیت چند روز پیش سیستم را دوباره روشن کنید. بدون آن که نگران تمام شدن باتری یا روشن بودن سیستم باشید. برای همین است که من خیلی دوست دارم روشش را بیابم.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط Ilia » 13 سپتامبر 2010, 19:56

مگر وقتی شما درب مکبوکت را میبندی و چند روز دیگر باز میکنی وضعیت چیزی فرق میکند؟
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط AliGhz » 13 سپتامبر 2010, 20:04

مزیت Hibernate این است که شما سیستم را با همان وضعیتی که هست خاموش می‌کنید و می‌توانید بروید و چند روز دیگر به سراغش بیایید و دقیقاً با همان وضعیت چند روز پیش سیستم را دوباره روشن کنید. بدون آن که نگران تمام شدن باتری یا روشن بودن سیستم باشید. برای همین است که من خیلی دوست دارم روشش را بیابم.

بله از این نظر (که دیگر باتری‌ای در زمان ‌sleep مصرف نمی‌شود) امکان ارزشمندی برای خواب‌های طولانی است. :-D
در این صفحه: http://www.geekguides.co.uk/104/how-to- ... -on-a-mac/
چند روش برای این کار ذکر شده که نیازی هم به نوشتن فرمان در ترمینال ندارند. اگر شما استفاده کردید ممنون می‌شوم تجربیات خود را اینجا هم ذکر کنید. البته در همان‌جا نوشته شده که:
”but as far as I can determine, none are officially sanctioned.“
که یعنی هیچ‌کدام از آنها را اپل رسما تایید نمی‌کند.

ضمنا در صفحه بالا، جمله‌ای هم نوشته که به‌نظر درست نمی‌آید:
As it turns out, more recent MacBooks do actually enter a hybrid sleep mode when you close the lid.
مک‌بوک پرو-ی من حتی بعد از خواب ۵۰ ساعته :shock: با درِِ بسته هم در همان حالت sleep معمولی بوده و فقط زمانی اتوماتیک وارد safe sleep می‌شود که باتری‌اش کامل تخلیه شود.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط javadkh65 » 13 سپتامبر 2010, 20:17

تمامی مکبوک و پاوربوک هایی که من تاحالا دیدم اگر باتریشون کاملا خالی می شد آخرین حالت موجود رو save می کردند و بار بعد که من روشن می کردمشون از نقطه ی قبلی شروع به کار می کرد با این تفاوت که یک bar پر می شد و سیستم بر می گشت به آخرین وضعیت که در اون باتری تمام شده بود

نمیدونم که چرا شما همچین مشکلی پیدا کردید؟! شاید سیستم عامل در اون لحظه نتونسته حالت رو ذخیره کنه؟
Mac mini - iBook G4 - iPhone 4S
Mac OS X 10.9.4 & 10.5.8 - iOS 6.1.3
javadkh65

پست‌ها : 671

پستتوسط Ilia » 13 سپتامبر 2010, 20:29

این بحث و لینکهایی که یکی از آنها در سایت اپل داده است را ببین:

http://hintsforums.macworld.com/showthread.php?t=84291
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Arzhang » 15 سپتامبر 2010, 12:47

Ilia نوشته است:[نمایش]
مگر وقتی شما درب مکبوکت را میبندی و چند روز دیگر باز میکنی وضعیت چیزی فرق میکند؟

خیر تغییری نکرده...
راستش با خواندن یادداشت‌های بالا متوجه شدم من همان مشکلی را دارم که معمولاً کوچندگان ویندوز به مک دارند، یعنی دوست دارند عین همان عملی را که با ویندوزشان انجام می‌داده‌اند دوست دارند در مک هم تکرار کنند. این طور که من متوجه شدم عملاً هایبرنت توی مک همون sleep است که با بسته شدن Lid محقق می‌شه. فقط فرق کوچکی دارد و آن هم مصرف اندک باتری‌ست. اما یک سؤال و اون این که با بستن در مک بوک، عملاً سیستم به نوعی خاموش می‌شه؟ یعنی هارد فعالیت نمی‌کنه به اصطلاح عامیانه سیستم کار نمی‌کنه و مستهلک نمی‌شه؟ و افزون بر این، آیا در این حالت بدون نگرانی می‌شه مک بوک رو جا به جا کرد و توی کیف گذاشت؟
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط sadeghi » 15 سپتامبر 2010, 14:17

بله سیستم خاموش می شه و فقط رم روشن می مونه که محتویات حافظه از بین نره. جابجایی سیستم در این حالت هیچ مشکلی نداره.
sadeghi

پست‌ها : 344

پستتوسط AliGhz » 15 سپتامبر 2010, 14:38

[نمایش]
جابجایی سیستم در این حالت هیچ مشکلی نداره.

البته دقیق‌ترش این است که بعد از تبدیل شدن چراغ جلوی* لپ‌تاپ به حالت ‌pulsing یا چشمک‌زن (خیلی نرم روشن و خاموش می‌شود). از بستن در تا این وضعیت، حدود یکی دو ثانیه است. قبل از آن، آن‌طور که در دفترچه راهنمای خود لپ‌تاپ نوشته شده، هارد در حال کار است و ممکن است جابه‌جایی، به اطلاعات روی هارد آسیب برساند. اما اگر هارد از نوع SSD باشد فکر کنم دیگر کلا مشکلی نیست!

* چه ترکیبی شد این "چراغ جلو"، انگار که ماشینه!
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط abdol » 14 اکتبر 2010, 18:21

[نمایش]
جابجایی سیستم در این حالت هیچ مشکلی نداره.

البته دقیق‌ترش این است که بعد از تبدیل شدن چراغ جلوی* لپ‌تاپ به حالت ‌pulsing یا چشمک‌زن (خیلی نرم روشن و خاموش می‌شود). از بستن در تا این وضعیت، حدود یکی دو ثانیه است. قبل از آن، آن‌طور که در دفترچه راهنمای خود لپ‌تاپ نوشته شده، هارد در حال کار است و ممکن است جابه‌جایی، به اطلاعات روی هارد آسیب برساند. اما اگر هارد از نوع SSD باشد فکر کنم دیگر کلا مشکلی نیست!

* چه ترکیبی شد این "چراغ جلو"، انگار که ماشینه!

با توجه به اینکه مکبوک سنسور ارتعاش داره مشکلی‌ در جابجایی پیش نمیاد. مشکل از اونجا پیش میاد که نباید سوراخ پشت کامپیوتر بسته شه تا فان سی‌ پی‌ یو خاموش بشه.
آخرین ویرایش توسط Ali.Rastegar on 05 سپتامبر 2011, 02:03, ویرایش شده در 2.
دلیل: ‎برگرداندن متن اصلی عبدل پیش از آنکه با متن‌های بی‌ربط جایگزینش کند.
abdol
Banned

پست‌ها : 686

پستتوسط AliGhz » 09 نوامبر 2010, 17:52

viewtopic.php?f=2&t=1740#p20442
وقتی باتری به وضعیت «خالی» می‌رسد، لپ‌تاپ وادار به ورود به حالت sleep می‌شود. اما در واقع باتری ذخیره‌ای را فراتر از وضعیت «خالی» نگه‌ می‌دارد تا از اطلاعات لپ‌تاپ برای مدتی در حالت sleep محافظت کند. وقتی که باتری واقعا خالی شود، لپ‌تاپ وادار به shut down می‌شود. در این وضعیت، با عملکرد «خواب ایمن» (safe sleep) که با مدل PowerBook G4 (15-inch Double-Layer SD) معرفی شد، محتوای حافظۀ لپ‌تاپ روی هارد ذخیره می‌شود. وقتی برق وصل و لپ‌تاپ روشن شود، دستگاه به کمک تصویر حافظه که روی هارد ذخیره شده بود، به وضعیت پیش از sleep بازمی‌گردد.

دیشب و از طریق Help خود مک، متوجه شدم که Sleep مک در واقع همان Safe Sleep است. به این معنا که وقتی دستگاه شما می‌خوابد، اطلاعات را روی هارد می‌ریزد و وقتی هم بیدار می‌شود، اطلاعات را از روی هارد می‌خواند. برای همین است که گاهی اوقات وقتی دستگاه می‌خواهد بیدار شود، کمی (یک کوچولو!) بیشتر طول می‌کشد و یک "دایرۀ میله‌دارِِ چرخنده" (چه اصطلاحی شد!) ظاهر می‌شود تا خواندن اطلاعات از روی هارد کامل شود. من گاه‌گاهی این تاخیر کوچک و آن دایرۀ... را می‌دیدم و برایم علتش سوال بود؛ که این‌گونه فهمیدم.

نکتۀ اخلاقی:
Help مک را جدی‌تر بگیرید. پُراطلاعات‌تر از آن است که تصور می‌کنید! (چیزی که ویندوز در زمینۀ آن هنوز یک مبتدیِِ ناشی است!)
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 11 نوامبر 2010, 12:39

من داشتم روی یک فایل فوتوشاپم کار می‌کردم و حواسم نبود که باتری به حالت sleep رفته. باتری تمام و مک من خاموش شد. پس از روشن کردن مجدد آن دیدم که فایل فوتوشاپم و کارهایی که کرده بودم نابود شده اما فایر فاکس که هم‌زمان باز بود به حالت قبلی برگشت. علت در چه بوده؟ آیا علت در این بوده که من فایل فوتوشاپ را save نکرده بودم؟ اگر این‌طور است پس باید نتیجه گرفت مکینتاش نمی‌تواند در این حالت خاصی که برای من پیش آمده وضعیت کامپیوتر را در همان حالت موجود نگه دارد و خاموش شود؟
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط Amir_S » 11 نوامبر 2010, 13:28

تا حالا همچین چیزی برای من پیش نیومده بود... داشتید روی فایل سنگینی کار می کردید؟ اگه اینطوره شاید قبل از اینکه سیستم بتون همه اطلاعات لازم رو روی هارد کپی کنه باتری کاملا خالی شده و در نتیجه اطلاعات شما از بین رفته!!!؟
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2