انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

مصرف زیاد رم هنگام پخش موسیقی و فایرفاکس

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

مصرف زیاد رم هنگام پخش موسیقی و فایرفاکس

پستتوسط sallar » 25 اوت 2010, 18:22

سلام دوستان

چند بار سرچ کردم ولی به چیزی نرسیدم
سوال ۱: مشکل این هست که وقتی من میخوام توی مک‌بوک‌م آهنگ گوش بدم (معمولن با iTunes) مصرف رم و سی پی یو (مخصوصن سی پی یو) میره بالا و بقیه برنامه ها گاهی دچار مشکل میشن. iTunes در حالت عادی 10% رم مصرف میکنه که برای من غیر قابل قبول هست. یه برنامه کوچیک به اسم Vox هم نصب کردم که بازهم مصرف چیزی در حدود 8% بود.
یه جا خوندم که مک وقتی فایل‌های ام پی ۳ رو پخش میکنه هنگام پخش یه تبدیلی چیزی روشون انجام میده که باعث میشه سرعت اینطوری بشه.

میخواستم ببینم آیا راه حلی هست یا اصولن برنامه‌ی دیگه‌ای هست که بتونم ازش استفاده کنم که انقدر سی پی یو مصرف نکنه؟

سوال ۲: من طراح وب هستم، و تنها نرم افزاری که جوابگوی نیازهامه فایرفاکسه، سافاری و کروم به دلم نمیشینن و هرکاری میکنم نمیتونم ازشون استفاده کنم. احساس میکنم فایرفاکس Stable تره. شاید چون چندین ساله ازش استفاده میکنم اینطوریه.
مشکل اینه که فایرفاکس در حالت عادی که فقط جی میل رو باز کردم و حدود ۱۰ تا پلاگین روش فعاله (چیزهای روزانه) ، مصرف رمش حدود ۱۵۰مگابایت هست، در حالی که کروم و سافاری از ۴۰ مگابایت به ندرت بالاتر میرن.
میخواستم بدونم راه حلی هست برای این مساله؟

مشخصات سیستمم: مک بوک پرو late 2009 ، 2.53Ghz, 4GB Ram

پیشاپیش ممنون
Macbook Pro 15.4" 2.53Ghz Core2Duo 8GBDDRIII
iPhone 4 16GB
iPod Touch 3g 32GB
Mac OS X Lion 10.7
sallar

پست‌ها : 16

Re: مصرف زیاد رم هنگام پخش موسیقی و فایرفاکس

پستتوسط Ilia » 25 اوت 2010, 19:13

4 گیگ برای اینکه شما چند تا برنامه را با هم باز کنید و استفاده کنید بایستی کافی باشد، مگر آنکه فایل‌های بسیار عظیم یا به تعداد بسیار زیادی را با هم بخواهید باز کنید که راستش در حیطهٔ کار وب دیزاین نیست.

راستش توصیهٔ من به شما این است که اینقدر وارد ریزه‌کاری‌های اینکه مثلا آیتونز چقدر رم مصرف میکند نباشید. اگر کارتان را بدون مشکل میتوانید انجام بدهید، فکرش را هم نکنید. اما از این موضوع گذشته آیتونز برنامهٔ عظیمی است اما هیچ موزیک پلیری که به خوبی آن باشد برای مک وجود ندارد. مشکل مهمتری که در استفادهٔ از آن یا هر موزیک پلیر دیگری هست استفادهٔ از رم نیست بلکه استفادهٔ از هارد است. یعنی مدام بایستی هد هاردتان کارهای دیگرش را ول کند و برود سراغ خواندن آهنگ بعدی و بعد برکردد مثلا در خدمت فوتوشاپ.

راستش من خودم یک آیپاد گرفته‌ام و با اینکه پشت کامپیوترم هستم از آیپادم برای این منظور استفاده میکنم.

در مورد فایر فاکس. این مسئلهٔ بسیار شناخته شده‌ای در بارهٔ فایر فاکس است که بسیار رم مصرف میکند. مخصوصا هر چه باز بماند مقدارش بیشتر میشود. اما باز هم بر میگردیم به همان حرف اول، شما که ۴ گیگ رم دارید، نباید برایتان مسئله‌ای باشد. اما اگر برنامه‌هایی را که لازم ندارید باز نگذارید، کمک میکند.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط sallar » 25 اوت 2010, 20:46

سلام و ممنون که پاسخ دادید

من علاوه بر طراح وب عکاس هم هستم و یکی از کارهای روزانه م استفاده از برنامه Aperture و یا Lightroom هست، شما اگر یک بار Aperture رو بازکنید مصرف رم میچسبه به سقف. جدا از اون ، Netbeans ، Photoshop ، Yahoo Messenger ، Espresso ، JonDo ، Mail ، Firefox ، Sequel Pro ، و iTunes همیشه باز هستند. گاهی واقعن performance میاد پایین متاسفانه. ( به فکر ارتقاء رم هستم حتی).
در مورد آیپاد حق با شماست، من هم آیپاد دارم، و زمانی که کسی اطرافم نباشه که اکثرن اینطوریه آیپاد بهترین گزینه س. چون خودتون میدونید کیفیتش در چه حده. مصرف باطری ش هم خیلی خوبه.

من زیاد آدمه حساسی نیستم ولی وقتی یه هو برنامه ها گیر میکنن واقعن ناراحت میشم. مثلن وقتی دارم تایپ میکنم گیر میکنه، چون iTunes داره سی پی یو رو میخوره.
البته برنامه netbeans هم مصرف رمش خیلی بیخوده، حتی وقتی تایپ میکنی رم رو میبره بالا و سی پی یو رو وحشتناک اشتغال میکنه...

ممنونم
iPhone 4 16GB
iPod Touch 3g 32GB
Mac OS X Lion 10.7
sallar

پستتوسط goldingname » 25 اوت 2010, 21:32

تجربه شخصیم میگه رم هم مثل هارد میمونه!

اگر هارد ۴۰ گیگ داشته باشی آخرش پر میشه و نمیدونی چیکار کنی. اگر ۴۰ ترابایت هم باشه دوباره پر میشه و دوباره دقیقا همون شکلی نمیدونی چیکار کنی!
رم هم اگر ۵۱۲ مگ باشه، کارت را میکنی بعضی موقعها کم میاره و اعصابت خورد میشه.
اگر ۲ گیگ باشه کارت را میکنی بعضی موقعها کم میاره و اعصابت خورد میشه.
اگر ۴ گیگ باشه کارت را میکنی بعضی موقعها کم میاره و اعصابت خورد میشه.
شخصا یاد گرفتم سطح انتظارم را یک خورده بیارم پایین و الا تا آخرش همینطوری ادامه پیدا میکنه.
FireFox را که مدت مدیدیه گذاشتم کنار و از Chrome هم خیلی راضی هستم.
تصویر
تصویر
تصویر
نماد کاربر
goldingname

پست‌ها : 122

پستتوسط sallar » 25 اوت 2010, 21:51

من الان تست کردم سافاری بدون هیچ افزونه ای فقط وقتی جیمیل رو باز کردم شد ۱۴۵مگابایت ولی کروم ۹۰ مگابایت
iPhone 4 16GB
iPod Touch 3g 32GB
Mac OS X Lion 10.7
sallar

پستتوسط Ilia » 26 اوت 2010, 00:29

راستش بايد خودت را عادت بدهى به اينكه برنامه‌هايى را كه لازم ندارى را ببندى. اولين مكى كه من داشتم با چهار مگ رم آمد و كارمان را هم راه مى‌انداخت.

وقتى اينهمه برنامه را هم باز ميكنى كامپيوترت شروع ميكند از هاردش بجاى رم استفاده ميكند و همه چيز كند ميشود.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Pooria Azimi » 26 اوت 2010, 08:46

تجربۀ شخصی من اینه که فایرفاکس، آی تیونز و برنامه هایی که با جاوا نوشته شده ن ( مثل NetBeans و JonDo ) همه شون 5 برابر اونی که لازمه رم مصرف می کنند. برای همین، از اونجایی که JonDo رو نمی شه جایگزینی براش پیدا کرد!، بهتره (به نظر من) از فایرفاکس دست بکشید و به سافاری یا کروم برید، NetBeans هم نمی دونم برای چه زبانی ازش استفاده می کنید (گفتید طراح وب هستید، پس احتمالاً PHP یا Ruby)، ولی اگر بتونید به یک برنامه ای مشابه که تحت جاوا نوشته نشده باشه برید، خیلی خیلی کارتون سریعتر پیش میره (من خودم بخاطر پروژۀ دانشگاه، الآن دو ماهیه که از Eclipse استفاده می کنم و واقعاً انقدر عتیقه ست این برنامه که بعد از تموم شدن این پروژه، دیگه هرگز سراغش نخواهم آمد!).
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط sallar » 26 اوت 2010, 13:45

ممنون دوست من بابت پاسخ

خب من اگر از فایرفاکس دست بکشم چطوری توی کروم یا سافاری از جوندو استفاده کنم؟
توی تنظیمات پروکسی خود ِ مک که ست میکنم کار نمیکنه
یعنی هیچ جایگزینی برای Jondo نیست؟ من Toonel.net رو هم دارم ولی واقعن کنده. به دردم نمیخوره اصلن.

netbeans رو برای php و ruby استفاده میکنم. البته جدیدا برای php به ٍEspresso اکتفا کردم که خیلی خیلی خیلی سریعتره. خیلی پیشرفته نیست ولی نیاز منو برطرف میکنه.
من که کلن از Eclipse بدم میاد. البته قبل از اولین نسخه ای که Zend Studio با Eclipse داد بیرون من ازش استفاده نکرده بودم، ولی اون نسخه رو که دیدم حالم بد شد!

یه مشکل دیگه هم که هست اینه که چون اینترنت ISP ـه من با vpn ـه یعنی اکانتینگش طوریه که باید با vpn وصل شی تا اینترنت داشته باشی به مشکل خوردم
الان یه روتر دارم که وایرلس وصل میشه به آی اس پی و خودش هم وی پی ان رو کانکت میکنه.
ولی روی مک وقتی برای رفع ف-یل-تر از وی پی ان استفاده میکنم، تنها سایتی رو که باز میکنه گوگل هست ، سرچ هم میکنه ولی هیچ سایته دیگه ایو باز نمیکنه.
به نظر شما دلیلش چی هست؟
Send all traffic رو هم میزنم همیشه

ببخشید سوال زیاد میپرسم
iPhone 4 16GB
iPod Touch 3g 32GB
Mac OS X Lion 10.7
sallar

پستتوسط Pooria Azimi » 26 اوت 2010, 14:04

من با VPN یا فیلترشکن در مک مشکلی ندارم. برای JonDo، وقتی آدرس رو localhost و پورت رو 4001 میزنید، منطقاً باید پکت قبل از فرستاده شدن به روتر، به JonDo بره و JonDO اون رو بفرسته. FoxyProxy هم همین کار رو در فایرفاکس می کنه. پس فکر نکنم به نوع اتصال به ISP ربطی داشته باشه.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط sallar » 26 اوت 2010, 14:10

من هم توی شرکت مشکلی ندارم که اینترنتش ADSL ِ . فقط تو خونه این مشکل با vpn به وجود میاد
میدونم جوندو اینطوریه. فاکسی پروکسی رو هم دارم و از اون استفاده میکنم.

ولی وقتی تو تنظبمات Proxy Server مک اینکارو میکنم کار نمیکنه
iPhone 4 16GB
iPod Touch 3g 32GB
Mac OS X Lion 10.7
sallar

پستتوسط sallar » 26 اوت 2010, 17:11

مشکل JonDo رو حل کردم که برای کروم و سافاری کار نمیکرد
قبلن میرفتم تو لوکیشن Automatic پروکسی رو با ip ست میکردم
این دفعه رفتم تو Location ـه Home پروکسی های http و https رو با localhost و 4001 ست کردم مشکل حل شد.
ولی خوب هم سرعتش پایین هست هم رم خیلی مصرف میکنه
باید premium membership ش رو بگیرم شاید سرعت بهتره شه
iPhone 4 16GB
iPod Touch 3g 32GB
Mac OS X Lion 10.7
sallar

پستتوسط eysun » 26 اوت 2010, 18:50

به جای JonDo از YourFreedom استفاده کنید.
بسیار روان تر و کم دردسرتر هست ، مدتها میشه که JonDo رو کنار گذاشتم و از این نرم افزار آلمانی استفاده میکنم
نماد کاربر
eysun

پست‌ها : 359

پستتوسط sallar » 26 اوت 2010, 20:35

ممنونم. الان سرچ میکنم ببینم چی میشه
iPhone 4 16GB
iPod Touch 3g 32GB
Mac OS X Lion 10.7
sallar