انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

برنامهٔ تبدیل ویدئو _ Video Converter Program

در اینجا می‌توانید نرم‌افزارهای اصلی خود را عرضه کنید

برنامهٔ تبدیل ویدئو _ Video Converter Program

پستتوسط ibahram » 28 آوریل 2010, 13:45

اگه میتونین یه برنامه کانورتر video معرفی کنید ممنون ibahram
ibahram

پست‌ها : 4

Re: نرم افزارهای مکینتاش

پستتوسط sadeghi » 28 آوریل 2010, 18:58

سلام
video converter:

Handbrake
or
iSquint
sadeghi

پست‌ها : 344

Re: نرم افزارهای مکینتاش

پستتوسط Arzhang » 08 سپتامبر 2010, 18:13

Xilisoft Video Converter 3.2.10 ویدئو کانورتور خیلی خوبی‌ست که تقریباً هر فرمتی را که بخواهید به فرمت دیگری تبدیل می‌کند. اگر بگردید تورنتش را می‌یابید اما اگر موفق نشدید یک پیام خصوصی بدهید برایتان بفرستم
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1447

پاسخ: برنامهٔ تبدیل ویدئو _ Video Converter Program

پستتوسط amirazizi » 21 اکتبر 2019, 21:26

ibahram نوشته است:[نمایش]
اگه میتونین یه برنامه کانورتر video معرفی کنید ممنون ibahram

بستگی داره به اینکه چه قدر با کدک ها اشنا باشید. Handbrake مجانیه و کیفیت و سرعت اش بسیار خوبه ولی تا حدی به دانش کدک نیاز داره.

Apple Compressor عالیه و من به شدت توصیه میکنم. کیفیت اش بی نظیره مخصوصا اگر از تنظیمات درستی استفاده کنید بالاترین کیفیت ممکن رو بهتون خروجی میده.

Adaptor هم کیفیت و هم سرعت قابل قبولی داره و مجانی هم هست و عناوینی که توی نرم افزار وجود داره ساده است و برعکس Handbrake برای کاربری که کدک ها رو نشناسه هم کاملا قابل درکه.

بقیه هم چون شبیه یکی از این سه هستند ولی یا پولی اند یا کیفیت Apple Compressor رو ندارند من توصیه نمیکنم.

بهترین انکودر دنیا Sorenson Squeeze بود که ورشکسته شد و جمع شد.
amirazizi

پست‌ها : 482

پستتوسط saeidk » 21 اکتبر 2019, 23:08

به نظر شما اینهایی که حجم فیلمها رو کم می کنند و می گذارند روی اینترنت از چه برنامه هایی استفاده می کنند؟
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط amirazizi » 22 اکتبر 2019, 03:43

saeidk نوشته است:[نمایش]
به نظر شما اینهایی که حجم فیلمها رو کم می کنند و می گذارند روی اینترنت از چه برنامه هایی استفاده می کنند؟

موضوعی که شما گفتید خیلی کلیه و راستش باید دقیق تر بگید که منظور شما کدوم کمپانی هستش.اگه منظور شما Youtube or Vimeo باشه بهتره که با بالاترین کیفیت ممکن ویدیو رو اپلود کنید چون خود این سایت ها بدون درنظر گرفتن کدک شما یک بار دیگه با الگوریتم خودشون encode اش میکنند.

به طور مثال خیلی از کمپانی های جلوه های ویژه یا تولید فیلم خروجی رو با کدک Prores 422 HQ میگیرن و وقتی اپلود میشه و تبدیل میشه کیفیت خیلی خوبی داره.

من به شخصه کیفیت خروجی apple compressor رو به همه ترجیح میدم. مخصوصا اگه قرار باشه تصویر رو بزرگتر بکنم به طور مثال اگه تصویر 1280x720 رو باید به 1920x1080 تبدیل بکنم. در ضمن preset های خیلی خوبی داره که دردسر تنظیمات کدک رو کم میکنه.

Screen Shot 2019-10-22 at 2.30.55 AM.png
Screen Shot 2019-10-22 at 2.30.55 AM.png (36.21 KiB) - بازدید 13876 بار

به طور مثال کیفیت خروجی Compressor برای Youtube و ابعاد 1920x1080 بیتریت ۱۴.۵ هست ولی همین عدد به طور پیشفرض توی Handbrake روی ۹ مگابیت تنظیم شده که کمه و باعث میشه خروجی شما موزاییک و پیکسلیت بشه.
Screen Shot 2019-10-22 at 2.35.46 AM.png

Screen Shot 2019-10-22 at 2.36.37 AM.png

این نوشته های پایین هم میزان keyfram, between frame و چند عنوان دیگه است. در ضمن هر سایتی استاندارد خودش رو داره که پروفایل و level خود MP4 به نسبت اون تغییر میکنه که شما با تغییر preset های خود handbrake می تونید ببینید.

در نهایت به نظر من راحت ترین راه برای رهایی از همه سردردهای کدک ها خروجی با Apple Compressor چون با یک تنظیم ساده همه این کارها رو خودش درست انجام میده.
amirazizi

پستتوسط AmirT » 22 اکتبر 2019, 12:50

ممنون از توضیحاتت امیر جان.
اگر فرصتش رو داری، امکان داره راجع به جزئیات این تنظیمات یکم توضیح بدی که چی هستن و به چه دردی میخورن؟ حداقل برای کدک‌های رایج. یا اگر منبع مناسبی براش سراغ داری معرفی کنی لطفا.
سوال سعید هم اگر درست متوجه شده باشم همیشه سوال من هم بوده و موقع دانلود فیلم‌های تورنتی برام مطرح شده. که مثلا یک فیلم یک ساعت و نیمه با رزولوشن 720p و کیفیت مناسب، چطور تو ۷۰۰ مگابایت جا شده.
But what is happiness except the simple harmony between a man and the life he leads? — Albert Camus
نماد کاربر
AmirT

پست‌ها : 340

پستتوسط saeidk » 22 اکتبر 2019, 18:35

سوال سعید هم اگر درست متوجه شده باشم همیشه سوال من هم بوده و موقع دانلود فیلم‌های تورنتی برام مطرح شده. که مثلا یک فیلم یک ساعت و نیمه با رزولوشن 720p و کیفیت مناسب، چطور تو ۷۰۰ مگابایت جا شده.

دقیقاً. اگر با هندبریک یک فیلم رو کانورت کنیم مثلاً با بیتریت ۲ مگ. صفحه شطرنجی می‌شه حتی با انتخاب کندترین حالت. این انکودرها با چه برنامه‌ای این کار رو انجام می‌دن که کیفیت خوبه می‌«ونه؟ البته این موضوع قبلاً هم در همین سایت بحث شد.
ممنون
نماد کاربر
saeidk

پستتوسط amirazizi » 22 اکتبر 2019, 23:05

AmirT نوشته است:[نمایش]
اگر فرصتش رو داری، امکان داره راجع به جزئیات این تنظیمات یکم توضیح بدی که چی هستن و به چه دردی میخورن؟

خواهش میکنم، کلا مشکل کدک به سه عامل مهم بستگی داره، محدودیت زمان انکود کردن برای ارسال و دریافت، محدودیت حجم دیتا و محدودیت دستگاه هایی که قراره که این الگوریتم های پیچیده رو به صورت realtime باز کنند و decode کنند.

اینکه شما از بیت ریت پایین تر کیفیت بالاتری خروجی بگیرید به چندین عامل بستگی داره.

۱. تفاوت multi-pass and single pass شما هرچی بخواید سریع تر خروجی بگیرید کیفیت خروجی پایین تر خواهد بود. اگه زمان برای خروجی دارید حتما و بدون تردید از multi pass استفاده کنید. زمان تون ۲ برابر میشه ولی خیلی از مشکلات رفع میشه.

۲. محدودیت بیت ریت، شما طبیعتا هر چی کیفیت بالاتری بخواید بیت ریت بیشتری نیاز دارید ولی از یک جایی به بعد دیگه کیفیت اونقدری بالا نمیره و مهمترین مساله بالانس کردن این عدده.

دو تا عامل توی بیشتر شدن بیتریت خیلی مهم اند. اولی اندازه فریم به طور مثلا 1920 باشه یا کمتر. مورد دوم فریم ریت شما بنا به میزان فریم ریت باید بالا ببرید چون عدد بیتریت در هر ثانیه است. به طور مثال اگه حدود ۱۴.۵ برای اچ دی مناسب باشه این عدد مال ۳۰ فریم، برای ۲۵ شما می تونید با حدود ۱۲ هم همون نتیجه رو بگیرید و اگه مثلا ۶۰ فریم باشه باید حدود ۲۴ باشه. preset هاش توی Compressor هست.

۳. مشکل سی پی یو، وسیله که قراره این ویدیو روش دیده بشه. به طور مثال موبایل ها و ایپد های قدیمی تر سی پی یو کند تری دارند و از یک بیت ریت به بالا رو نمی تونند به راحتی پخش کنند. وسیله که قراره روش دیده بشه رو حتما در نظر بگیرید و بر اساس اون خروجی بگیرید. که preset هاش توی Compressor هست و همچنین hand brake

اما چند تا نکته مهم دیگه

۱. موضوع dithering یا اضافه کردن noise. بزرگترین کار که هر انکودری انجام میده یکی کردن تیکه های بزرگ و تکراری تصویره که با یکی کردن اون قسمت ها حجم تصویر رو کم میکنه. اما این مشکل شطرنجی شدن رو به وجود میاره چون جاهایی که شبیه اند طبیعتا شطرنجی میشن.

چطور میشه این مشکل رو حل کرد؟ وقتی یک نویز کوچک به تصویر اضافه میشه اون تیکه های بزرگ تصویر رو میشکونه و مخصوصا اگه از Multi pass استفاده کنید. بار دوم که داره تصویر رو انکود میکنه دنبال اون شطرنجی ها میگرده و اونا رو میشکونه و اطلاعات بیشتری اونجا قرار میده، به طور مثال variable bitrate به همین درد میخوره که بیاد و جایی که نیازه حجم رو بالا ببره.

۲. پروفایل Basic, Main, High این سه تا کارکردهای متفاوتی دارند.

Basic برای زمانی که شما تصویرتون باید با سرعت زیاد انکود بشه و بره و خطا توش خیلی مهم نیست. مثلا video chat,facetime یا هرچیزی که سرعت توی انتقال خیلی مهمه و بخشی زیادی از تصویر تکراریه، مثلا دیوار پشت سر فرده.

Main بعدا برای تلویزیون درست شد و کیفیت خیلی بهتری داره و زمان بیشتری برای انکود و دکود میخواد.

High برای Bluray درست شد و کیفیت خیلی بهتری داره و زمان بیشتری برای دکود و انکود میخواد و سی پی یو قوی تری برای پخش نیاز داره.

۳. Keyframes اگه شما ۲۵ فریم در ثانیه داشته باشید کدک سعی میکنه تا جایی که می تونه حرکت های تکراری فریم های تکراری رو یکی کنه. اما اگه سرعت حرکت توی تصویر شما زیاد باشه چی؟‌ اینجاست که وجود Keyframe خیلی مهم میشه. این کلید های حرکت های اصلی تصویر هستند، هر چی کیفریم بیشتر باشه و نزدیک تر به هم باشند شما تصویرتون کمتر شطرنجی میشه ولی حجم بالاتری نیاز داره.

۴. GOP or group of pictures یا چیدمان فریم ها... اینا فریم های تصویر اصلی هستند که حکم قاب های اصلی رو دارند که تصویرهای مرجع هستند که تمام تصویرهای دیگه رو با در نظر گرفتن اینا باز سازی میکنه. این موضوع بسیار مهم یه و شاه کلید خیلی از کدکهاست که چند زیرشاخه مهم داره

i frame تصویر واقعی که اطلاعات واقعی توش هست

P frame فریمی که کدک حرکت ها رو در نظر میگیره و فقط Motion compensation و در واقع حرکت پیکسل ها رو ثبت کرده نه خودشون رو

B frame یا bi directional که به فریم قبل و بعد نگاه میکنه و میگه حالا باید فریم واقعی نگاه کنه،‌ جعل کنه یا حرکت رو ثبت کنه و به نسبت اون اطلاعات اضافه میکنه

شما اگه این سه مورد رو بدونید به راحتی میتونید بگید که مثلا اگه یک کدک با IBBPBBPBBPBBI کار میکنه یعنی چی. این کدک در هر ۱۵ فریم فقط ۲ فریم واقعی داره بقیه جعلی هستند که اصلاحا بهش Long GOP گفته میشه که احتمال از دست رفتن اطلاعات و شطرنجی شدن خیلی زیاده.

و نکته اخر اینکه من شخصا از فرمت Long GOP خیلی بدم میاد که متاسفانه شرکت SONY علاقه عجیبی بهش داره و خیلی از دوربین هاش با این ساختار تصویر برداری میکنند. یکی از دلایلی که من بارها از دوربین های سونی گله کردم همینه.

گه بخوایم یک جمع بندی کلی بکنیم و درگیر این هم مسائل تکنیکی نشیم.

۱. همیشه از multipass استفاده کنید.
۲. میزان bitrate رو با میزان فریم ریت مقایسه کنید و در صورت نیاز بالا ببرید.
۳. از پروفایل High استفاده کنید. ( اگه برای دستگاه جدید و سریع خروجی میگیرید)
۴. اگه نیاز بود از dithering استفاده کنید.
۵. از apple compressor استفاده کنید که کلی اینا رو خودش اتوماتیک انجام میده و دردسرهای شما رو کم میکنه :)

ببخشید توضیحات خیلی طولانی شد

https://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Video_Coding
amirazizi

پستتوسط AmirT » 23 اکتبر 2019, 09:18

خیلی خیلی ممنون از وقتی که گذاشتی امیر جان.
برای من مبحث بسیار جالبیه، و با چندتا مفهوم کلیدی آشنا شدم.
باید برم سراغ لینکی که دادی چند بار زیر و روش کنم :thumbs_up: ;)
But what is happiness except the simple harmony between a man and the life he leads? — Albert Camus
نماد کاربر
AmirT

پست‌ها : 340

پستتوسط amirazizi » 24 اکتبر 2019, 01:30

AmirT نوشته است:[نمایش]
خیلی خیلی ممنون از وقتی که گذاشتی امیر جان.
برای من مبحث بسیار جالبیه، و با چندتا مفهوم کلیدی آشنا شدم.
باید برم سراغ لینکی که دادی چند بار زیر و روش کنم :thumbs_up: ;)

خواهش میکنم، خیلی nerdy geeky امیدوارم یک کمکی کرده باشه. ;)
amirazizi

پستتوسط 60vahidsalehi » 24 اکتبر 2019, 10:25

ممنون از دوستان .من در ios برنامه ای دیدم با نام کمپرسور که رایگان هم هست و جالب اینه که قبل از خروجی گرفتن یک پیش نمایش بهتون میده که ببینید کیفیت خروجی چطوره
برای کارهای دم دستی عالیه
60vahidsalehi

پست‌ها : 11

پستتوسط Arzhang » 30 اکتبر 2019, 21:21

amirazizi نوشته است:[نمایش]

امیر جان خیلی خیلی ممنون از اطلاعاتت که بی‌دریغ مثل همیشه در اختیار دیگران می‌ذاری.
اما یک سؤال مطرح شد که قبلاً هم در جایی دیگه من مطرح کرده بودم و اون این ‌که چه طور یک فیلم سینمایی می‌شه ۷۰۰ مگ اما ویدئوی ۱۵ دقیقه‌ای من هم می‌شه ۷۰۰ مگ در حالی که وقتی با یک ویدئو آنالایزر هر دوشون رو باز می‌کنم به ظاهر تنظیمات هر دو (از نظر بیت ریت و فریم ریت و این‌ها) یکی‌ست؟
این چیزهایی که شما توضیح دادی برای درک مفهوم خیلی خوب بود اما برای استفاده از مثلاً هندبریک و رسیدن به یک فیلم دو ساعته‌ی ۷۰۰ مگی و باکیفیتی مشابه آن چیزهایی که در تورنت و این‌هاهست، چرا من به نتیجه نمی‌رسم؟
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1447

پستتوسط saeidk » 30 اکتبر 2019, 22:26

دقیقا. اصل سوال رو به خوبی توضیح دادی
نماد کاربر
saeidk

پستتوسط amirazizi » 31 اکتبر 2019, 06:07

Arzhang نوشته است:[نمایش]
amirazizi نوشته است:[نمایش]

امیر جان خیلی خیلی ممنون از اطلاعاتت که بی‌دریغ مثل همیشه در اختیار دیگران می‌ذاری.
اما یک سؤال مطرح شد که قبلاً هم در جایی دیگه من مطرح کرده بودم و اون این ‌که چه طور یک فیلم سینمایی می‌شه ۷۰۰ مگ اما ویدئوی ۱۵ دقیقه‌ای من هم می‌شه ۷۰۰ مگ در حالی که وقتی با یک ویدئو آنالایزر هر دوشون رو باز می‌کنم به ظاهر تنظیمات هر دو (از نظر بیت ریت و فریم ریت و این‌ها) یکی‌ست؟
این چیزهایی که شما توضیح دادی برای درک مفهوم خیلی خوب بود اما برای استفاده از مثلاً هندبریک و رسیدن به یک فیلم دو ساعته‌ی ۷۰۰ مگی و باکیفیتی مشابه آن چیزهایی که در تورنت و این‌هاهست، چرا من به نتیجه نمی‌رسم؟

خواهش میکنم ارژنگ جان. احتمالا این سایت ها یک بار با تنظیمات متفاوت ۵ دقیقه یک فیلم رو انکود کردن و به یک sweet spot رسیدن و بعد اون تنظیمات رو برای بقیه هی تکرار میکنند.

من حدس میزنم بزرگترین تفاوت توی فیلم های بلند و دو ساعته که ۷۰۰ مگ میشه تفاوت انکدینگ معمولی با Long GOP باشه.
شما هر چه قدر فریم های اصلی کمتری داشته باشید و P and B frame بیشتری داشته باشید با بیتریت کمتر کیفیت بالاتری میگیرید. همچنین اگه از multi pass or 2 Pass استفاده کنید باز هم با Bitrate کم کیفیت خیلی بهتری خواهید داشت.

در عین حال توی Handbrake یک تنظیم وجود داره به نام Preset که هرچی شما Slow تر تنظیم کنید میزان خطاهای تصویر رو بررسی میکنه و کم میکنه و با بیت ریت کمتر کیفیت بالاتری خروجی میده ولی زمان طولانی تر میشه،‌ همچنین حتما اون tune رو هم بنا به محتوی مورد نظرتون تغییر بدید. این هم باز بر اساس ویدیو تصویر رو اپتیمایز میکنه و تر تمیزش میکنه.

در عین حال همه این موارد فقط زمان خروجی رو طولانی تر میکنند و کیفیت رو بالاتر میبرند ولی بیت ریت یکیه و شما با همون حجم کیفیت خیلی بهتری خواهید داشت.

به نظر من یک بار شما ۳ دقیقه از ویدیو مورد نظر خودتون رو با یک Bitrate پایین ولی با کیفیت encoding بالا خروجی بگیرید و اگه کیفیت مورد قبول بود Bitrate رو کمتر و کمتر کنید ببینید از کجا به بعد دیگه خراب میشه. اونجا میشه sweet spot ویدیو شما.

Screen Shot 2019-10-31 at 4.59.28 AM.png
آخرین ویرایش توسط amirazizi on 01 نوامبر 2019, 18:01, ویرایش شده در 2.
amirazizi

بعدی

بازگشت به عرضهٔ نرم‌افزار

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 0 مهمان