انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

یک سوال در مورد بوت کمپ و پارتیشن

درمورد نرم‌افزارهای کاربردی مکینتاش

یک سوال در مورد بوت کمپ و پارتیشن

پستتوسط Moha » 24 ژانویه 2010, 18:20

با سلام به همه دوستان. اول از این که یک سوال ابتدایی که بارها و بارها مطرح شده می‌پرسم معذرت می‌خوام.

مک بوک من سیستم پارتیشن بندیش MBR نیست که بتونم با بوت کمپ روش ویندوز نصب کنم. برای همین هم باید که کلاً سیستم را از نو پارتیشن بندی کنم تا سیستم پارتیشن بشه MBR .
حالا سوالی که دارم اینه که نخست اینکه چه جوری من از کل سیستمم یک نسخه پشتیبان تهیه کنم. نسخه ای که شامل همه پوشه ها از جمله
usr/
opt/
یعنی شاخه های سیستم و مک پورت و غیره.
آیا ماشین زمان از همه این ها یک نسخه می‌گیرد؟

بعد این قضیه خود بوت کمپ چیه که من باید دانلودش کنم؟ من که یک بوت‌کمپ دارم توی شاخه utilities این همونه یا باید اون فایل ۳۰۰ و اندی مگابایتی را دانلود کنم؟
کلاً پس از نصب ویندوز چه کار باید بکنم؟
ممنون میشم کسی جواب بده.
Isfahan/Tehran
MacBook pro 2.4 Intel Core 2 Duo(early 2008)
Mac OSX 10.6.6
Moha

پست‌ها : 87

پاسخ: یک سوال در مورد بوت کمپ و پا

پستتوسط Ilia » 24 ژانویه 2010, 23:31

اگر همانطور که نوشته‌اید کامپیوتر شما MacBook Pro باشد و هکینتاش نباشد و خودت کار خاصی با آن نکرده باشی، لازم نیست که به پارتیشن‌بندی آن فکر کنید. فقط کافیست که همان یوتیلیتی کذایی را که گفتی باز کنی و به حرفش گوش کنی، خودش همه چیز را برایت درست میکند. یعنی کامپیوتر را پارتیشن میکند و درایورهای ویندوز را از دیسک کامپیوترت برایت اینستال میکند.

برای بک‌آپ کردن، بله، تایم ماشین همه چیز پارتیشن مکتان را بک‌آپ میکند. اما یک یوتیلیتی مجانی دیگر هم Super Duper است به این آدرس:
http://superduper.en.softonic.com/mac

البته Shareware است اما کاری که تو میخواهی را مجانی برایت انجام میدهد، یعنی بک‌آپ کردن کامل کامپیوترت بصورت dmg. اگر پولی که میخواهد را بدهی، در بک‌آپ بعدیش فقط تغییرات را به ایمیج قبلی اضافه میکند. واگر ندهی مثل من مجبور خواهی بود هر بار، کل هارد را کپی کنی.

این برنامه بنظر من یکی از بهترین یوتولیتی‌هاست. اگر از این استفاده کرده، مطمئن بشو که permission ها را که خودش پیشنهاد میکند درست کند، اجازه بدهی که بکند.

یوتیلیتی دیگر مشابه آن Carbon Copy Cloner است به این آدرس:
http://www.bombich.com

که تعریفش را هم زیاد میکنند اما راستش من خودم تا به حال استفاده‌اش نکرده‌ام.

من یکبار چند سال پیش بوت‌کمپ را نصبش کردم، اما چون هیچ مصرف و ارادتی به ویندوز ندارم، شاید چند بار هم بیشتر بازش نکردم.
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط Ilia در 29 ژانویه 2010, 17:33.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط eysun » 24 ژانویه 2010, 23:53

چرا از همون Time Machine استفاده نمیکنی ila ؟
نماد کاربر
eysun

پست‌ها : 359

پاسخ: یک سوال در مورد بوت کمپ و پا

پستتوسط Moha » 24 ژانویه 2010, 23:59

اول با تشکر از پاسختون. والا مک من مک بوک پرو است و خودم هم هیچ دستکاریش نکردم تا حالا ولی متاسفانه از اولی که این مک بوک پرو را خریدم سیستم پارتیشنش GUID Partition Table و با بوت کمپ هم نمیشه ویندوز روش نصب کرد. اینو از اول نیمی دونستم که چرا نصب نمی‌شه تا اینکه بردمش پیش نمایندگی اپل اون به من گفت که باید سیستم پارتیشنم را عوض کنم.

در واقع از اول این سیستم GUID روی مال من بوده. نمیدونم چرا.
Isfahan/Tehran
Mac OSX 10.6.6
Moha

پستتوسط Ilia » 25 ژانویه 2010, 00:02

من برای کامپیوتر اصلیم از تایم ماشین استفاده میکنم. اما تایم ماشین برای کامپیوترهای قدیمی وجود ندارد. همینطور داشتن image ثانویه از هاردها مزیتست.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Ilia » 25 ژانویه 2010, 02:28

Moha جان، اگر اشتباه نکنم پارتیشن شما میتواند GUID باشد.

شما میتوانی با استفاده از Disk Utility، هاردت را پارتیشن کنی و مثلا ۲۰ گیگش را جداکنن برای بوت‌کمپ. پارتیشن دوم را میتوانی مثلا Fat32 بکنی. موقع اینستال پیسی بایستی دوباره این پارتیشن را فرمت کنی. اگر NTFS کنیش، آن پارتیشن وقتی در سیستم مک هستی قفل خواهد شد (یعنی فقط میتوانی بخوانیش) اما اگر Fat32 نگهش داری قابل دسترسی خواهد بود. اگر پارتیشنت ۳۲ گیگ بزرگتر بود مجبور خواهی بود NTFS استفاده کنی.

البته ممکن است اطلاعات من در این زمینه کمی سوخته باشد و دوستان دیگر از من در این زمینه واردتر باشند.

به این لینک یک نگاهی بینداز:
http://www.mlvision.com.au/mediawiki/in ... Windows_XP

این هم راهنمای خود اپل:
http://support.apple.com/kb/HT3777

قبل از پارتیشن کردن هاردت با دیسک یوتیلیتی، حتما بک‌آپت را بگیر. راهنمای اپل را هم چاپ کن که داشته باشی.

اما از من یک پیشنهاد به شما. اگر قصد کارهای سنگین با پیسی نداری (مثل بازی یا کارهایی که حداکثر قدرت را از سخت‌افزار میطلبند)، بجای بوتکمپ از VMWare یا  Parallels  استفاده کن.

نه مجبور خواهی شد هی ریستارت کنی، هم میتوانی راحت بک‌آپشان کنی هم ده تا سیستم را با هم داشته باشی.
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط Ilia در 29 ژانویه 2010, 17:35.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Moha » 27 ژانویه 2010, 18:09

الیا جان خیلی ممنون از پاسخ‌ِت.
اصلاً همان طور که الیا گفته بود لازم به پارتیشن بندی مجدد نداشتم ولی نمی‌دونم که چرا قبلاً هنگامی که من ۱۰.۵ داشتم ولی هروقت که با بوت کمپ پارتیشنم را درست می‌کردم و میخواستم که ویندوز نصب کنم می‌گفت که نمی‌تونه نصب کنه.
بعد اون موقع رفته بودم توی یکی از این نمایندگی های مجاز مک و یک نفر به من گفته بود که باید MBR کنم. حالا این بار من تونستم با همون GUID نصب کنم. اصلاً بوت کمپ فقط با GUID کار می‌کنه. به هر حال کاری که این بار انجام دادم این بود که ۳بار پارتیشن بندی کردم و با ماشین زمان سیستم را بازیابی کردم که شد ۶ ساعت.
نکته این بود که وقتی که سی‌دی ویندوز را می‌گذاشتم باید که دگمه option هم فشار می‌دادم که از روی سی‌دی بوت بشه. همین.

از الیا باز هم تشکر می‌کنم.
Isfahan/Tehran
Mac OSX 10.6.6
Moha

پستتوسط Ilia » 29 ژانویه 2010, 17:38

خوشحالم که کارت راه افتاد. این وسط همهٔ ما از تجربهٔ شما استفاده کردیم.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط saeidk » 12 فوریه 2010, 02:36

ایلیای گرامی یک سوال درباره این برنامه super duper دارم
ظاهراً‌این برنامه و Carbon Copy Cloner روششان به این صورت است که از کل درایو روی یک هارد اکسترنال پشتیبان می‌گیرند و بعد اون هارد را bootable می‌کنند تا بشه از اونها سیستم را در موقع لزوم به حالت اول برگرداند. حالا آیا حالتی هست که بشه روی خارد اکسترنال فقط یه تک فایل درست کرد (کل درایو آن را فرمت نکرد) و بعد با یک cd سیستم را بوت کرد و سیستم را به حالت اول برگرداند
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط Ilia » 12 فوریه 2010, 03:09

سعید جان،

با سوپر دوپر میشود کل هارد را بصورت یک دیسک ایمیج (dmg) یعنی همانطور که شما گفتی یک فایل ضبط کرد. مطابق عکس اول که من الحاق کرده‌ام. بعدا میشود این فایل dmg را باز کرد و فایلی که احتیاج دارید را از آن بکشید بیرون. اگر هم اتفاقی افتاد و مجبور شدید، میتوانید کل هارد داخلی مکتان را از روی آن کپی کنید. به این صورت که:

کامپیوتر را با DVD راه می‌اندازید، بدون اینستال سیستم، میروید روی Disk Utility و از هارد خارجی اول این dmg بک‌آپتان را باز میکنید. بعد میروید به قسمت Restore و مطابق عکس دیگر، هارد داخلی را بعنوان Destination و فایل بک‌آپتان را بعنوان Source انتخاب میکنید و آنرا Restore میکنید. وقتی دیسک یوتیلیتی کارش تمام شد، کامپیوتر را restart میکنید و Option را فشار میدهید و هارد داخلی را انتخاب میکنید. کامپیوتر از هاردی که الان restore کردید شروع به کار خواهد کرد.

این کاریست که من خودم میکنم.
پیوست‌ها
SuperDuper_Restore.png
SuperDuper_Restore.png (242.18 KiB) - بازدید 16506 بار
SuperDuper_Copy.png
SuperDuper_Copy.png (80.34 KiB) - بازدید 16506 بار
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

RE

پستتوسط Microsoft24 » 12 فوریه 2010, 03:28

Ilia نوشته است:[نمایش]
سعید جان،

با سوپر دوپر میشود کل هارد را بصورت یک دیسک ایمیج (dmg) یعنی همانطور که شما گفتی یک فایل ضبط کرد. مطابق عکس اول که من الحاق کرده‌ام. بعدا میشود این فایل dmg را باز کرد و فایلی که احتیاج دارید را از آن بکشید بیرون. اگر هم اتفاقی افتاد و مجبور شدید، میتوانید کل هارد داخلی مکتان را از روی آن کپی کنید. به این صورت که:

کامپیوتر را با DVD راه می‌اندازید، بدون اینستال سیستم، میروید روی Disk Utility و از هارد خارجی اول این dmg بک‌آپتان را باز میکنید. بعد میروید به قسمت Restore و مطابق عکس دیگر، هارد داخلی را بعنوان Destination و فایل بک‌آپتان را بعنوان Source انتخاب میکنید و آنرا Restore میکنید. وقتی دیسک یوتیلیتی کارش تمام شد، کامپیوتر را restart میکنید و Option را فشار میدهید و هارد داخلی را انتخاب میکنید. کامپیوتر از هاردی که الان restore کردید شروع به کار خواهد کرد.

سلام ایلیا جان ،

به نظر شما این بهتره یا بکاپ با تایم ماشین !!!

تو تایم ماشین هم میتونی ، کل هارد رو ریستور کنی!

بکاپ با تایم ماشین با این SuperDuper چه فرقی داره؟؟؟!!

در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط Microsoft24 در 12 فوریه 2010, 03:34.
از کجا باید شروع کرد ، درد دل که گفتنی نیست ، قصه ی من خیلی وقته که دیگه شنیدنی نیست .
نماد کاربر
Microsoft24

پست‌ها : 349

Re: RE

پستتوسط Microsoft24 » 12 فوریه 2010, 03:29

سعید جان،

راستی ، با خود Disk Utility نمیشه ، این کار رو کرد؟؟؟؟ یعنی از Macintosh HD ایمیج گرفت ؟؟؟

پیشاپیش ممنون!
نماد کاربر
Microsoft24

پاسخ: Re: RE

پستتوسط Ilia » 12 فوریه 2010, 03:55

بله میشود اینکار را کرد. همینطور از فولدر، پارتیشنهای هاردها، دیسک و سی‌دی و غیره. میشود روی ایمیج‌ها پسورد هم گذاشت، فشرده‌شان کرد و غیره.

ایلیا
پیوست‌ها
DiskUtility_Snap.png
DiskUtility_Snap.png (83.88 KiB) - بازدید 16491 بار
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

Re: پاسخ: Re: RE

پستتوسط Microsoft24 » 12 فوریه 2010, 04:10

بله میشود اینکار را کرد. همینطور از فولدر، پارتیشنهای هاردها، دیسک و سی‌دی و غیره. میشود روی ایمیج‌ها پسورد هم گذاشت، فشرده‌شان کرد و غیره.

ایلیا

خب ، پس با این حساب ، چه فرقی با SuperDuper داره؟؟؟
از کجا باید شروع کرد ، درد دل که گفتنی نیست ، قصه ی من خیلی وقته که دیگه شنیدنی نیست .
نماد کاربر
Microsoft24

پاسخ: Re: پاسخ: Re: RE

پستتوسط Ilia » 12 فوریه 2010, 04:20

سوپر دوپر یکسری فایلهایی که مختص سیستم هستند را کپی نمیکنه، پرمیشن‌ها را قبل از کپی تعمیر میکنه و برای همین کار درست شده. و یکسری چیزهای دیگر هم داره که دیسک یوتیلیتی نداره.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

بعدی

بازگشت به برنامه‌های مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 21 مهمان