انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

باز هم مشکل با سطل آشغال!!

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

پستتوسط Behnam » 08 آوریل 2009, 01:58

صبا جان Terminal را می‌توانی در بخش Utilities در Applications پیدا کنی. در آن است که فرمان‌ها را تایپ می‌کنی. ولی از من می‌شنوی این کار را نکن. این برای کسانی است که دست‌کم اندکی با برنامه نویسی آشنا باشند. من که هیچوقت از ترمینال استفاده نمی‌کنم مگر برای قلمسازی، آن هم برای فرمان‌هایی که درستی آنها را از قبل بررسی کرده و مطمئن شده‌ام. چون اگر اشتباه باشند، سواد آن را ندارم که در همان ترمینال رفع خطا کنم.

پ ن
دوستان وارد که خط فرمان می‌دهند بد نیست آن را به صورتی بدهند که بتوان کپی و پیست کرد تا خطای تایپی پیش نیاید. البته مسئول نهایی کسی است که از این راه حل‌ها در کامپیوترش استفاده می‌کند ولی بهتر است که تا آنجا که می‌شود در توضیحات امکان خطا را به حداقل رساند.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط saba » 08 آوریل 2009, 05:07

بهنام جان سلام .سپاسگزار از هشدارت .من فکر نمیکردم که منظور قلی از صفحه سیاه همان ترمینال باشه.دستیابی به ترمینال همانطور که اشاره کردی چندان برام مشکل نبود.داستان ما و ترمینال و صفحه سیاه ،منو یاد مثنوی مولانا انداخت و داستان چند تن که پول سیاهی را میخواستند خرج خرید انگور و اوزوم و عنب بکنند و در کشاکش این ماجرا هیچکدام نمیدانستند که همه شان بدنبال یک چیز واحد هستند ،با نامهای گوناگون اما.
بهر حال ،فکر کنم حق با تست و ور رفتن با ترمینال زهره شیر میخواد که من ندارم ،البته دارم ولی از نوع پاکتی ش.بگمانم بهتره با همان دود کباب ضیافت رو برگزار کنیم.
MACBOOK AIR 2.13 GHZ CORE 2 DUO
Memory 4GB 1067 DDR3
saba

پست‌ها : 133

پستتوسط Behnam » 08 آوریل 2009, 05:18

نه صبا جان منظور قلی ترمینال نبود به گمانم. ولی به هر حال کُد نوشتن بود. حالا اگر اشتباه تایپ کنی، در ۹۰٪ موارد هیچ اتفاقی نمی‌افته. ولی اگر اشتباه تو یک فرمان قابل فهم دیگری برای سیستم باشه، حالا بیا و درستش کن!
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط GK » 08 آوریل 2009, 11:15

صبح همگی و صبا به خیر
نه صبا جان single user با ترمینال یکی نیست. با کدهای نطفه ای - لینوکسی اگر زیاد آشنایی نداری بهتر اینکه.... ولی خب، گاهی دود کباب از خود کباب دست کمی ندارد !
اشاره به مولای روم کردی و آن داستان انگور و اوزوم و grape اش... ناسازگاری زباله دونی ما نیز تقریبا یکی ست. فقط یک دلیل و برهان می تواند داشته باشد : اگر خالی نمی شود به این معنی ست که یا فایلی (فایل هایی) در آن قفل شده، یا کاربر اجازه کافی برای این عمل ندارد، و یا اینکه سیستم، فایل اصلی مورد نظر را روی دیسک نمی یابد (id فایل موجود در زیاله دونی متفاوت است با id فایل اصلی روی دیسک، یعنی همان مشکل املای یونی کدی)
حال به دلیلی که هنوز مشخص نیست، این مشکل اکثز اوقات با مک های دستی پیش می یاد. سال هاست که من با آیمک، و نیز جدیدا با یک مک مینی کار می کنم و این مشکل برام پیش نیامده. درحالیکه با مک بوک و مک بوک پرو ها این این اتفاق زیاد می افتاد
به هر حال،
- کنترل کن که فایل پاک نشو در آشغال دونی قفل نیست
- در disk utility دیسک و یا دیسک های خود را repairing & authorizing بکن
- همان فایل پاک نشور را یک بار دیگر بگذار داخل آشغال دونی ببین واکنش چیست
- معمولا سیستم مک گزارش و رد پای تمام فهالیت های خود را می آورد داخل console. نگاهی بینداز ببین دلیل حذف فایل های آشغال دونی را چگونه توجیح می کند
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

پستتوسط saba » 09 آوریل 2009, 04:24

قلی جان سلام و بام تا شام تو هم بخیر

بقول گفته زیبای خودت ،بابت این همه زحمت و محبت و اهمیتی که به مشکلات من و ما میدی ،،، هزار مرسی.

رندی مولانا و حافظ و شاملو اینه که با اشاره و ایهام سخن گفتن هنر اولشونه و سرودن و بقالب درآوردن این هنر اول ،هنر دومشون ،یعنی شاعری.

البته من اصلا جسارت این رو ندارم که در حضور تو از این مقوله سخنی بگم...میشه جلو قاضی و معلق بازی یا بعبارت بسیار رندانه تر و زیبا تر : ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه تست - عرض خود میبری و زحمت ما میداری

اشاره من به حکایت انگور و استافیل ، فقط مددی بود از مولانا در راستای ترسیم یگانگی نظر و خواست مشترک ، و دیگر هیچ .

در رابطه با زباله دونی اما، هنوز شگرد پیشنهادی بالا رو آزمایش نکرده ام ،ولی این مشکل رو من با تمام پرونده هائی که توی سطل میذارم دارم نه با بعضی از انها که بقول تو ممکنه که قفل باشن . من همیشه باید سطل آشغال رو با یه برنامه کمکی خالی کنم و هیچ توفیری هم نداره که چی داخلشه.بنا بر این من گمانم بر اینه که کرم از خود درخته.
Memory 4GB 1067 DDR3
saba

Re: سطل آشغال

پستتوسط farrokh » 09 آوریل 2009, 14:34

kamyar1979 نوشته است:[نمایش]
اگه کاربر یونیکس بوده باشید بیشتر مشکلات رو دلیلش رو حدس می زنید و حل می کنید خوبی مک اینه که توی هسته اون یونیکس هست. در مورد سطل آشغال من خودم مدتهاست این مشکل رو حل کردم اگه از طریق ترمینال فایلهای فولدر خدتون رو ببینید متوجه می شید که نام سطل آشغال خراب شده به این صورت که ۲ تا علامت سوال اضافه توش هست. برای حل مشکل سطل آشغال کافیه هر موقع به این مساله برخوردید ترمینال رو باز کنید و دستور خط زیر رو اجرا کنید:
mv ?.?Trash .Trash

ایول به سوادت مهندس، کار کرد اونم چه کار کردنی! اصلا انظار نداشتم بایه فرمان کوچولو بتونم حلش کنم همش فکر می کردم سری جدید مشکل سخت افزاری دارند!!!! من چیکار کنم یا بهتره بگم چه نکاتی رو رعایت کنم که کمتر این مشکل روی بده.
در ضمن من همش فکر می کردم واسه کاربر مک شدن فقط کایه گرافیست باشی :lol:
راستی صبا مطمئنی فرمان رو درست تایپ کردی؟
farrokh

پست‌ها : 13

پاسخ: Re: سطل آشغال

پستتوسط saba » 09 آوریل 2009, 15:35

فرخ سلام

کاملا حق با شما بود ،یکبار دیگه با دقت بیشتر اما،دوباره فرمان را تایپ کردم و اینبار کار کرد.زباله ها خالی شد.

از کامیار هم واقعا سپاسگزارم بابت این نسخه کوتاه و کاری.صبا
Memory 4GB 1067 DDR3
saba

پاسخ: Re: سطل آشغال

پستتوسط Ilia » 09 آوریل 2009, 15:52

آقا کامیار، میتوانی حدس بزنی که علت این تغییر نام چی میتونه باشه؟

دستت درد نکنه برای این راهنماییت.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط GK » 09 آوریل 2009, 16:17

saba نوشته است:[نمایش]
ولی این مشکل رو من با تمام پرونده هائی که توی سطل میذارم دارم نه با بعضی از انها که بقول تو ممکنه که قفل باشن . من همیشه باید سطل آشغال رو با یه برنامه کمکی خالی کنم و هیچ توفیری هم نداره که چی داخلشه.بنا بر این من گمانم بر اینه که کرم از خود درخته.

صبا جان
این خبر نامساعد درواقع خبر خوشی‌ست... و این به آن معنی که هیچ برنامه و نرم افزاری در سیستم تو فایلی را قفل نمی‌کند. کرم از / در آشغالدونی ست. با ترمینال کار کردن، هم می تواند خطرامیز باشد و هم مشکل ما را فقط دوای مسکن موقتی می دهد. این دو کار را انجام بده :
- کنترل، تعمیر و و کسب اجازه برای دیسک و یا دیسک هایت در disk utility (درواقع این عمل هر از گاهی بد نیست، مفید هم نباشد ضرری نخواهد داشت)
- یک کاربر جدید بساز و ببین او هم این مشکل را دارد یا نه؟ اگر نداشت فبها : یعنی اینکه صبای گل ما جواز و مجوز permission های لازمه دیسک مک خود را ندارد..... !! :lol: :lol:
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

پستتوسط sib881 » 21 ژوئن 2009, 16:44

با این برنامه کم حجم ( 36 k ) میتونی مشکلتو رفع کنی. من که همیشه با اون سطل آشغالمو پاک میکنم. امیدوارم برای شما هم جواب بده :shock:
فایلو از ضمیمه دانلود کنید.
پیوست‌ها
ForceEmptyTrash.dmg.gz
(36.04 KiB) دانلود 357 بار
اندکی صبر سحر نزدیک است ...اللهم عجل لولیک الفرج...

Macbook Pro \ 2.4 Ghz Core2Duo(Penryn) \ 2GB DDR3 Memory \ 250GB HDD
Mac OS X »Lion Ver 10.7.1
نماد کاربر
sib881

پست‌ها : 30

پستتوسط faramarz7 » 21 ژوئن 2009, 23:26

من از برنامه mac tune up استفاده می کنم.
iPhone 5
Macbook Pro
حیف از این همه سال که با داس و ویندوز گذشت!
نماد کاربر
faramarz7

پست‌ها : 30

پستتوسط afshin » 26 ژوئن 2009, 01:43

sib881 نوشته است:[نمایش]
با این برنامه کم حجم ( 36 k ) میتونی مشکلتو رفع کنی. من که همیشه با اون سطل آشغالمو پاک میکنم. امیدوارم برای شما هم جواب بده :shock:
فایلو از ضمیمه دانلود کنید.

ممنون واقعا عالی بود . برای من براحتی کار کرد . :-D
نماد کاربر
afshin

پست‌ها : 33

پستتوسط benyaminmohammadi » 01 سپتامبر 2009, 03:20

کمک!!!! سطل آشغال من هم پاک نمیشه ه ه ه ه ه ): لطفا کمک کنید |: مرسی از دوستان

درست شد ! مرسی (: :blush:
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط benyaminmohammadi در 01 سپتامبر 2009, 03:41.
benyaminmohammadi

پست‌ها : 2

پستتوسط benyaminmohammadi » 01 سپتامبر 2009, 03:40

farrokh نوشته است:[نمایش]
اگه کاربر یونیکس بوده باشید بیشتر مشکلات رو دلیلش رو حدس می زنید و حل می کنید خوبی مک اینه که توی هسته اون یونیکس هست. در مورد سطل آشغال من خودم مدتهاست این مشکل رو حل کردم اگه از طریق ترمینال فایلهای فولدر خدتون رو ببینید متوجه می شید که نام سطل آشغال خراب شده به این صورت که ۲ تا علامت سوال اضافه توش هست. برای حل مشکل سطل آشغال کافیه هر موقع به این مساله برخوردید ترمینال رو باز کنید و دستور خط زیر رو اجرا کنید:
mv ?.?Trash .Trash

ایول به سوادت مهندس، کار کرد اونم چه کار کردنی! اصلا انظار نداشتم بایه فرمان کوچولو بتونم حلش کنم همش فکر می کردم سری جدید مشکل سخت افزاری دارند!!!! من چیکار کنم یا بهتره بگم چه نکاتی رو رعایت کنم که کمتر این مشکل روی بده.
در ضمن من همش فکر می کردم واسه کاربر مک شدن فقط کایه گرافیست باشی :lol:
راستی صبا مطمئنی فرمان رو درست تایپ کردی؟
benyaminmohammadi

پست‌ها : 2

پستتوسط ali_MacBook_Apple » 08 سپتامبر 2009, 02:47

mv ?.?Trash .Trash

مرسی...عالی بود...مشکل بزرگمو حل کردی...
ali_MacBook_Apple

پست‌ها : 1

قبلیبعدی

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 15 مهمان