انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

جیزه پرو نا پدید شده

بخش موضوعات متفرقه

جیزه پرو نا پدید شده

پستتوسط saba » 13 مه 2008, 14:01

سلام بر همه عزیزان ایرماگ
چند روزیست که قلم مادرزاد (دیفالت) مک بوک من بدون اینکه دلیلش را بدانم ، نا پدید شده و جای خود را به قلم دیگری داده که خیلی برای کارکردن با زبان فارسی زیبا و مناسب نیست.البته این تغییر فقط هنگام فارسی نویسی دیده میشه و به نوشتن انگلیسی صدمه ای نخورده.
لازم به اشاره هست که کتاب ۳۰ نکته را خواندم و راه های پیشنهاد شده توسط آقای رستگار از قبیل برکندن تاهوما واریال را نیز آزمایش کردم که کمکی نکرد.منتظر راهنمایی شما عزیزان هستم.صبا
saba

پست‌ها : 133

پاسخ: جیزه پرو نا پدید شده

پستتوسط GK » 13 مه 2008, 14:56

سلام صبا
نگاهی بیاندازید به «کتاب فونت» ببینید قلم مذکور هنوز اونجاست یا نه؟؟؟؟ باید باشد.
اگر منظورتان این جا به جایی در سفری ست، می تونید در preferences آن باز بگذاریدش سر جاش.
شاید جدیدا قلمی را نصب کرده اید که از تیپ web می باشد، که رفته جای جیزه پرو را گرفته
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

پستتوسط Behnam » 13 مه 2008, 15:36

جیزه پرو قلم سیستم است و به این سادگی‌ها جایی نمی‌رود. اگر مثلاً در TextEdit آن قلم ناخواسته ظاهر می‌شود، همانطور که قلی گفت کتاب فانت را درجا باز کنید (T+) و ببینید کدام قلم highlight شده است. این قلم خاطی است. اول آن را پیدا کنید و بعد ببینیم چیست و چه می‌شود کرد.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط saba » 15 مه 2008, 02:18

قلی جان سلام
از راهنمایی شما و بهنام خیلی ممنونم.ایکاش که دکترهامونم مثل شماها می تونستن با یک توضیح کوچک بیمار پی به علت بیماری ببرن.همانطور که گفته بودین کتاب فونت را باز کردم و دیدم که arrial narrow در بین قلم ها شبرنگ شده،آنرا از کار انداختم و بجای آن دوباره جیزه پرو را گذاشتم سر کار. بقول ولک هامون ایوالله.همه چی مثل روز اول.باز هم ممنون.صبا
saba

پستتوسط Behnam » 15 مه 2008, 02:37

واژهٔ شبرنگ را باید بخاطر بسپارم. خیلی زیبا و مناسب است!
ولی اگر خاکستری نباشد و رنگ‌های دیگر مثل زرد و آبی وغیره باشد چه بگوییم؟ رنگینه؟
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط saba » 15 مه 2008, 13:37

بهنام سلام
این درد مشترک همه ما ایرانیان به این سو آمده است که وقت بسیاری اززندگی روزانه خود را در تنهایی با خود قسمت می کنیم .در اینگونه مواقع سرگرمی من این شده که به واژه یابی و واژه سازی که خوشبختانه زبان فارسی از پس هر دوی آنها بخوبی بر میآید، فکر کنم.از ترجمه کردن واژه های بیگانه بشدت پرهیز دارم تا زمانیکه به همه ما ثابت شود که معادل ان واژه را نداریم یا اینکه نمی توانیم بسازیم. بدبختانه بسیاری از ما هنگامی که با یک واژه یا عبارت فرنگی برخورد میکنیم نمیدانم با چه انگیزه ای آنا به فکر ترجمه آن به فارسی می افتیم و نه یافتن معادل فارسی آن . به هر حال منظورم روده درازی نبود فقط خواستم که بگم این کاریست که از همه ما برمیاد ،یکمی اگر تو پستوهای مغزمون لابلای کهنه واژه های گردوخاک گرفته را بگردیم و از تنبلی دست ورداریم،دستکم برای واژه های غیر تکنیکی و غیر علمی یک چیزی پیدا میکنیم که با کفایت بتونه از پس همتای فرنگی خودش بربیاد .دست آخر اینکه از تعریفت سپاسگزارم و باید بگم که اینگونه برخوردهای مثبته که باعث دلگرمی دیگران میشه. صبا
saba

پستتوسط GK » 15 مه 2008, 13:50

صبا
ممنون و هزار سپاس از حمایت و دفاع و دل‌سوزی‌تان از زبان در حال احتضار ما
شاد باشید و سبز
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته