انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

Switching to Mac

مقایسه و انتقال تجربیات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری کاربران در مکینتاش و سیستم‌های دیگر

Switching to Mac

پستتوسط R_Behnood » 09 دسامبر 2007, 17:49

گرچه ۸-۹ ماهی هست که به مک هجرت کردم ولی در مقایسه با تجربه ده ساله کار با پی سی خیلی خیلی کم میدونم!
دنبال این میگشتم که آیا میشه دکمه قرمز پنجره ها رو طوری تنظیم کرد که واقعا برنامه رو خاتمه بده، این رو البته پیدا نکردم و راستش بنظرم اینطور که الان عمل میکنه از معادل ویندوز خیلی بهتره!
ولی لینکی پیدا کردم که خوندنش رو به کسانی که از پی سی به مک اومدن پیشنهاد میکنم.
بعنوان نمونه من خودم همیشه کامپیوترم رو خاموش میکردم! در حالی که لزومی نداره.

http://www.switchingtomac.com/wp/the-ma ... s-to-know/
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط R_Behnood در 09 دسامبر 2007, 20:21.
R_Behnood

پست‌ها : 334

پاسخ: Switching to Mac

پستتوسط Behnam » 09 دسامبر 2007, 19:30

باور نمی‌کنی من با کلیک کردن روی دکمهٔ X در پنجرهٔ ویندوز و بسته شدن تمام برنامه چه مکافاتی داشته‌ام!
این تفاوت داشتن finder در مک و نداشتن آن در ویندوز است. منوی بالای مک متعلق به برنامهٔ بازی است که پیش رو داری. در آن است که برنامه را خاموش می‌کنی (Q+) حال هر برنامه‌ای که می‌خواهد باشد. دکمهٔ قرمز پنجره متعلق به خود آن پنجره است و نه برنامه. البته برخی برنامه‌های کوچک که منحصر به یک پنجرهٔ interface هستند، با همان دکمه خاموش می‌شوند و در منوی بالای مک ظاهر نمی‌شوند. مثل keyboard viewer.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Behnam » 10 دسامبر 2007, 02:08

البته یک دلیل هم که مثلاً keyboard viewer در منو ظاهر نمی‌شود این است که به آن معنای اخص کلمه «برنامه» نیست. «ابزار» است که در خدمت برنامه‌های مختلف قرار می‌گیرد. اگر در آن واحد سفاری را برای نوشتن مطلب در ایرماگ باز داشته باشی و یک واژه پرداز را برای کار دیگری و مِیل را برای ایمیل فرستادن، بسته به اینکه کدام برنامه را پیش رو داشته باشی، با کلیک کردن روی کلیدهای keyboard viewer حروف در آن برنامه ثبت می‌شوند.
این یک نمونه از ظرائفی است که تا چه اندازه در امر UI مک پویش شده است.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط R_Behnood » 10 دسامبر 2007, 02:15

بهنام جان، تصادفا به چه ابزار خوبی اشاره کردی. این برنامه در خود مک که نیست؟ یا من ندیدم.
من الان از برنامه popchar استفاده میکنم که متاسفانه رایگان نیست. این برنامه که گفتی چطور است؟
MacBook Black (MA701LL/A) 2.0GHz, 3GB
OS X 10.6
R_Behnood

پستتوسط Behnam » 10 دسامبر 2007, 02:43

ای بابا پس تا به حال این مطالب فارسی را چطور و با چه صفحه کلیدی تایپ می‌کردی؟!
البته با کلیک کردن روی حروف که نمی‌توان درست و حسابی مطلب نوشت. ولی کل پنجره راهنمای خوبی برای آشنا شدن با یک صفحه‌کلید است. عکس ضمیمه سایز کوچک آن را نشان می‌دهد.
جای آن هم همانجایی است که صفحه‌کلیدها هست. آن را انتخاب کن تا در منوی خود همیشه داشته باشی.
system preferences > international > input menu
پیوست‌ها
Picture 6.jpg
Picture 6.jpg (32.84 KiB) - بازدید 6722 بار
Picture 8.jpg
Picture 8.jpg (103.42 KiB) - بازدید 6722 بار
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط R_Behnood » 10 دسامبر 2007, 03:46

بهنام جان قربون دستت. عجب بابا! نجات پیدا کردم! همیشه سر علایم و حروف گیر میکردم!
تا بحال که خوب با انتخاب کیبرد فارسی فارسی تایپ میگردم و نه اینکه روی حروف کلیک کنم. ولی حروف خاص و علائم (مثل همین همزه که الان برای اولین بار رو مک زدم!) رو نمیدونستم کجاست.
البته برنامه popchar بنظر امکانات بیشتری داره و میشه با انتخاب فونت علائم ویژه رو هم زد (مثل ﷺ) ولی این keyboard viewer در عین سادگی خیلی کار راه انداز است. در ویندوز هم این برنامه هست من خیلی کم دقتم که تا بحال پیداش نکرده بودم!(-:
این ایرماگ عجب جای بدرد بخوری است.
یک تصویر از popchar میگذارم نگاهی بندازید.

پ.ن.
بهنام جان تو به چند زبان مینویسی! :shock:
پیوست‌ها
Picture 1.png
Picture 1.png (145.62 KiB) - بازدید 6711 بار
R_Behnood

پستتوسط R_Behnood » 10 دسامبر 2007, 03:52

راهی که نشونم دادی باعث شد show character palette رو هم پیدا کنم! پس اساسا احتیاجی به این برنامه popchar نیست!(-:
MacBook Black (MA701LL/A) 2.0GHz, 3GB
OS X 10.6
R_Behnood

پستتوسط Behnam » 10 دسامبر 2007, 04:00

داشتم همین را می‌نوشتم که خودت به آن اشاره کردی! به هر حال برای دوستان عکسی از آن را اضافه می‌کنم.
پیوست‌ها
Screenshot_1.png
Screenshot_1.png (61.83 KiB) - بازدید 6706 بار
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Behnam » 10 دسامبر 2007, 04:16

البته در مورد لیگاتورهای بالا مسئله ای نیست چون در یونیکد به رسمیت شناخته شده‌اند و وارد کردن مستقیم آنها در متن چندان مسئله‌ای ایجاد نمی‌کند مگر اینکه ممکن است قلم مورد استفاده آن را نداشته باشد. ولی در جای دیگری این بحث شده بود که کلاً بهتر است خارج از چیزهایی که یک صفحه‌کلید در اختیارت می‌گذارد چیز دیگری را وارد متن نکنی. بخصوص اگر در مورد یونیکد و کُدهایش اطلاعات کافی نداشته باشی. این چیزها مثلاً با XB Zar (نه در ایرماگ ولی مثلاً در TextEdit) در انتخابات تایپوگرافی در اختیارت قرار دارد.
مثلاً با تایپ کردن (ع) و رفتن به بخش تایپوگرافی، می‌توانی آن را بهؑ تبدیل کنی.
نماد کاربر
Behnam

بازگشت به تبادل تجربیات کاربری در مک و سیستم‌های دیگر

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 3 مهمان