انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

فارسی‌نویسی با حروف لاتین؟

بخش موضوعات متفرقه

آیا برای فارسی نویسی در ایرماگ استفاده از حروف لاتین منع شود؟

بله
25
78%
نه
7
22%

کل آرا : 32

فارسی‌نویسی با حروف لاتین؟

پستتوسط Behnam » 20 سپتامبر 2007, 18:12

دوستان بد نیست که در این مورد نظرخواهی شود. من در خواندن فارسی با حروف لاتین خیلی مشکل دارم. می‌دانم که در این مورد تنها نیستم. نیز نسبت به نوشتن فارسی با حروف لاتین نیز حساسیت دارم. فارسی را باید فارسی نوشت. حروف لاتین برای زبان‌های لاتین است. حال اگر کسی مشکل فنی داشت و مثلاً نمی‌توانست حروف فارسی را بطور خوانا و به هم چسبیده تایپ کند یا ببیند، یا موانعی از این قبیل کاملاً قابل درک است. ولی در شرایط متعارف، تا زمانی که آتاتورکی پیدا نشده است که خط فارسی را رسماً به لاتین تبدیل کند، فارسی را باید با این حروف فارسی نوشت.
می‌خواستم به این نظرخواهی منع استفاده از ي و ك عربی را هم اضافه کنم دیدم زیاده‌روی است. حال این گوی و این میدان. شما اعضای ایرماگ رأی بدهید که آیا فارسی نویسی با حروف لاتین را در ایرماگ منع کنیم یا نه.
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط Behnam در 23 سپتامبر 2007, 23:47.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پاسخ: فارسی نویسی در ایرماگ

پستتوسط Ali.Rastegar » 22 سپتامبر 2007, 00:49

من نگرانیت را درک می‌کنم بهنام جان اما به نظرم در حد تذکر و راهنمایی برای فعال کردن زبان فارسی اکثر افراد رو به تایپ فارسی جلب میکنه و نیازی به قانون گذاشتن در این مورد نباشه :-)
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Behnam » 22 سپتامبر 2007, 02:22

خب من چهل روز برای این نظرخواهی گذاشته‌ام که به نوعی همان نتیجه را داشته باشد. می‌توان مهلت آن را نامحدود کرد که همیشه این تاپیک جایی برای طرح نظرات در مورد این مشکل باشد. اینجا کسی معلم کسی نیست که مدام به یکدیگر امر و نهی کنیم و تذکر بدهیم. اینکه فارسی با چه حروفی نوشته می‌شود بحث و جدل ندارد. ایرماگ هم یک سایت فارسی زبان است. ما که نمی‌خواهیم در مورد یک امر بدیهی جدال کنیم. چیزی که می‌ماند این است که اگر کسی برای تایپ فارسی به راهنمایی نیاز داشت خب همیشه اعضای ایرماگ در حد توانشان کمک کرده‌اند و خواهند کرد. اگر چیزی هست که ناگفته مانده است، خب این تاپیک جای طرح آن است!
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط GK » 22 سپتامبر 2007, 14:16

با سلام
جواب من به این رای گیری بله است، بله، بله، بله، بله. ۱۰۰ بار و هزار بار بله !!! چرا ؟ چونکه معتقدم :
- هر شخص درمقابل جامعه، فرهنگ و تاریخ و گذشته‌‌اش موظف است.
- که این وظیفه نه فقط در سربازخانه، بلکه همین جا و در قلب و تک تک اعمال و رفتار و کردار روزانه‌ی اوست.
- که استفاده از این زبان «بی پدر مادر» فنگلیش، خیانت فرد است به جامعه‌اش، به فرهنگ و تاریخ و گذشته‌اش.
- هرچند که این عمل سهوا و از روی ناآگاهی صورت می‌گیرد، نتایج آن دیر یا زود اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.
- که کسی که امروز زبانش را از یاد می‌برد، فردا «هویت» اش را به یاد نخواهد داشت.

دو توضیح و پی‌نوشت :
- به نظر من انجمن فارسی‌زبان ایرماگ، نباید در خود را به روی زبان‌های دیگر ببندد. اگر کسی می‌خواهد بیاید به انگلیسی، اسپانیایی، روسی... نوشته و برحسب شانس، شخص موردنظر و جواب سئوال‌های خود را بیاید، چه بهتر.
ولی همین ایرماگ نباید در این «خیانت زبان‌کشی دسته‌جمعی» که مد بازار شده است شرکت کند.
- فارسی، نه زبان مادری من است نه زبان پدری من. اما درمقابل عشق و زیبایی که این زبان به من داده است، بنده خود را موظف می‌دانم از آن هر آن و هر لحظه با چنگ و دندان حمایت کنم.
دعا کنیم که تخم هر چه آتاتورک برای زبان فارسی، در نطفه خفه خواهد شد ! آمن !
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

پستتوسط hejazi » 22 سپتامبر 2007, 16:00

بله ...
اگر کشورهای دیگه دارن سعی میکنن مارو نادیده بگیرن و چشماشونو ببندن ، ما خودمون دیگه نباید به اونا کمک کنیم.
Hossein Hejazi
نماد کاربر
hejazi

پست‌ها : 6

پستتوسط R_Behnood » 22 سپتامبر 2007, 18:59

بنظر من هم نوشتن فارسی با حروف لاتین در ایرماگ تنها در صورتی میتوانست قابل قبول باشد که امکان فارسی نوشتن وجود نمیداشت.
حالا که این امکان با زحمات بنیانگذاران ایرماگ فرهم شده بنظر من دلیلی برای اینکار وجود ندارد. در حال حاظر هم مشکلات فارسی نویسی بخوبی حل شده و هر کسی میتواند بر روی سیستم خود این امکان را بسادگی فراهم کند.
با این نظر GK هم کاملا موافقم که اگر کسی به هر زبان دیگری با حروف آن زبان خواست مطلب بنویسد آزاد باشد.
ارادتمندم

پ.ن.
یک دلیل عمده اینستکه پینگلیش استاندارد نیست و بقول دوستان هر کسی به یک نوع آن عادت دارد و خواندنش همیشه راحت نیست. از طرف دیگر بنده ندیدم که زبانهای دیگر را اینطور بنویسند! بعنوان مثال چینی را در نظر بگیرید.
MacBook Black (MA701LL/A) 2.0GHz, 3GB
OS X 10.6
R_Behnood

پست‌ها : 334

پستتوسط iSam » 22 سپتامبر 2007, 19:22

تازه اگر هم کسی مشکل داره , بره به لینک زیر و از کی بورد فارسی استفاده کنه . راستی قلی جون , آتاتورک خدمات بزرگی به ترکها کرد و اگر هم ما شاهیر ادب مثل مولانا و حافظ و ... نداشتیم , رضا شاه هم همین کارو با زبانمان کرده بود که در اونصورت صحیح هم بود .
www.parseek.com/Keyboard
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پست‌ها : 1998

پستتوسط Behnam » 22 سپتامبر 2007, 19:58

بله در ایرماگ می‌توان به زبان‌های خارجی (و با حروف خودشان) مطلب نوشت یا در میان متن فارسی از آن استفاده کرد. من کلی وقت گذاشته‌ام تا قلم‌هایی تهیه کنم که با آنها بتوان در میان یک متن فارسی یک اصطلاح کُردی نوشت یا یک شعر آذری نقل کرد و نیز واژه‌های لاتین بکار برد. همین چندی پیش یک خارجی ساکن ایران در میماگ از محل خرید نرم‌افزار و سخت‌افزار اپل در ایران پرسیده بود که من برای او تاپیکی در ایرماگ باز کردم تا سوالش را به انگلیسی مطرح کند. البته او از آن تاپیک استفاده نکرد چون مشکلش را به شیوهٔ دیگری حل کرد. ولی منظورم این است که در این مورد محدودیتی در ایرماگ نبوده و نخواهد بود. منظور من صرفاً common sense است.
شاید هم مشکل ما از این ریشه بگیرد که برای common sense واژهٔ فارسی نداریم!
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط سورنا » 26 سپتامبر 2007, 01:16

common sense می شود «عقل سلیم».
Mac Pro - Using OS X (10.5.5) - Processor 2 x 2.66 GHz Dual-Core Intel Xenon
Memory 2 GB 667 MHz

http://sourena.net/fa/
نماد کاربر
سورنا

پست‌ها : 118

پستتوسط سورنا » 26 سپتامبر 2007, 02:16

من شخصا دوست دارم که مطالب را در اینجا به خط فارسی بخوانم، صرفا به این دلیل که برایم راحت تر است. ولی مخالف برقرار کردن مقررات در این زمینه هستم. بزارین هر کسی هر جور راحته بنویسه. چرا ما باید زندگی روزانه ی بوروکراتیک مونو در ایران همه جا بازتولید بکنیم؟
بزارین هر کی هر جور خواست بنویسه، از این کار چه آزاری به بقیه می رسه؟
Memory 2 GB 667 MHz

نماد کاربر
سورنا

پستتوسط Behnam » 26 سپتامبر 2007, 02:26

البته ترجمهٔ خیلی خوبی است ولی از نظر کاربردی common sense نمی‌شود. هم از نظر موارد استفاده در سطح جامعه و هم از این نظر که چندان فعالیت «عقلایی» نمی‌طلبد. یک حس مشترک اجتماعی است که در میان اعضای یک جامعه بطور خودبخودی رشد می‌کند. به عنوان «مترجم» می‌توان آن را «عقل سلیم» ترجمه کرد و خیلی هم عالی است. از «خرد متعارف» که به فکر من رسیده بود خیلی بهتر است! ولی به عنوان یک اصطلاح جاافتاده همزاد فارسی ندارد. اگر داشت، نیازی به این نبود که دنبالش بگردیم!
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط R_Behnood » 26 سپتامبر 2007, 09:57

دوستانی که تصور میکنند داشتن همچین قانونی در ایرماگ "باز تولید زندگی روزانه ی بوروکراتیک" است برای آزمایش هم که شده در یک فروم غیر ایرانی که دیگه دچار مشکل بازتولید بوروکرتیک نیست لطف کنند یک مطلب پست کنند با مثلا زبان چینی رو به حروف انگلیسی بنویسند ببینند مدیر انجمنها چطور برخورد میکنند.
من که فکر میکنم مشکلات در ایران ناشی از نبودن قوانین مناسب و رعایت نشدن قوانین هست. ضمنا بنظر من خیلی کار ها هست که انجام دادنش آزاری به بقیه نمیرسونه ولی قوانین اجازه انجامش رو نمیده.

پ.ن.
common sense رو ترجمه میکنند "خرد جمعی" حالا درست یا غلتش من نمیدونم که چقدر نزدیک به معنی اصلی هست
OS X 10.6
R_Behnood

پستتوسط سورنا » 26 سپتامبر 2007, 20:30

بهنود جان،
اگه منظورت از «دوستان» منم باید بگم به نظر من اون مدیر انجمن ها هم اشتباه می کنن. در مورد کارها یی که انجام دادنش آزاری به بقیه نمیرسونه ولی قوانین اجازه انجامش رو نمیده باید بگم چنین قوانینی حتما باید از بین بره وگرنه نتیجه اش چیزی نیست جز کشور گل و بلبل خودمون.

"خرد جمعی" بیشتر Collective Knowledge را به ذهن من میاره. بهنام، به نظر من «خرد متعارف» از همه ی این ها به معنی common sense نزدیک تره.
Memory 2 GB 667 MHz

نماد کاربر
سورنا

پستتوسط R_Behnood » 26 سپتامبر 2007, 21:18

سورنا جان منظور من شما نبودید، منظورم کلا کسانی بود که نظرشون مثل شما هست. در انجمنهایی که تعداد بازدید ها و پست ها زیاد باشه خیلی از این قوانین که شاید بنظر بعضی دست و پاگیر باشه وجود داره. من معتقدم که اگر این قوانین باشه بهتر هست. یک مثالی که اون موقع به ذهنم نرسید والان رسید! در یک انجمن انگلیسی با حروف فارسی بنویسید!(-:
OS X 10.6
R_Behnood

پستتوسط سورنا » 27 سپتامبر 2007, 09:53

آره، ولی تفاوت نوشتن انگلیسی با حروف فارسی در انجمن انگلیسی با نوشتن فارسی با حروف انگلیسی در انجمن فارسی اینه که در انجمن فارسی همه می تونن خط انگلیسی رو بخونن ولی در انجمن انگلیسی کسی نمی تونه خط فارسی رو بخونه. در انجمن انگلیسی اگه کسی به فارسی بنویسه مدیر انجمن مشکلش این خواهد بود که چرا مطلب را نمی شود خواند و چرا نمی شود فهمید و مطلب درج شده «سپم» است یا نه، نه این که بخواهد زبان شکسپیر و لرد بایرن را در یک انجمن گفتگو در مورد کامپیوترهای اپل نجات بدهد.

به هر حال هر کسی نظری داره، ما هم نظرمونو گفتیم.
نماد کاربر
سورنا

بعدی

بازگشت به متفرقه

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 13 مهمان