انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

Banner برای XBZar

از آخرین اطلاعیه‌ها با خبر شوید و نظرات خود را با ما اینجا در میان بگذارید

کدام تبلیغ بهتره؟

XB Zar 2
6
75%
XB Zar
2
25%

کل آرا : 8

پستتوسط Behnam » 11 مارس 2007, 18:24

خب خوشبختانه همهٔ ما امکان انتخاب داریم و سلیقهٔ هرکس به جای خود محترم. ولی من برای خط فارسی ترجیح می‌دهم که بیشتر منحنی داشته باشد و نیز سرکش کاف کشیده‌تر باشد. این خیلی مشکلات فنی اضافه در مقایسه با جیزه و یاقوت در ساختن قلم پدید می‌آورد ولی حالا که نگاه می‌کنم می‌بینم که به زحمتش می‌ارزید.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط saeidk » 11 مارس 2007, 21:52

اتفاقاً من می‌خواستم همین موضوع چسبیدن حروف مثل ترکیب «آگ» رو به شما بگم. چون در نسخه‌های قبلی زر «کرنینگ» یا «همپوشانی» نداشت و این نسخه دارد و این مشکل رفع شده است. و فکر کنم همه مرورگرها هم از آن پشتیبانی کنند. واقعاً چه حوصله‌ای داشته‌ای که برای این همه حرف کرنینگ درست کرده‌ای. :o
تا آنجا که من می‌دانم در ایران کسی نخواسته یانتوانسته مثل شما قلمی به این کاملی درست کند و همه یک قلم قدیمی را برداشته‌اند و فقط گلیفهای آن را عوض کرده‌اند. در نتیجه همه آنها ی فارسی را به صورت ی وسط می‌نویسند.
درباره ناخوانا بودن قلم زر در اندازه کوچک، نمی دانم آیا موضوع hinting در طراحی قلم، می‌تواند به آن کمک کند یانه.
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط Behnam » 11 مارس 2007, 22:21

اتفاقاً نسخه‌های قبلی هم کرنینگ داشت ولی به این خوبی نبودند و نیز چون بزرگنمائی مبدأ حروف به درشتی کنونی نبود، اشکالات بیشتری بوجود می‌آورد.
راستش من هم خیلی مایلم بدانم تنظیمات hinting چگونه می‌تواند این مشکل حروف ریز را بهبود بخشد. اگر چیزی سر درآوردی ما را هم خبر کن.
اتفاقاً در جائی دیدم که نسخهٔ اولیهٔ زر، یعنی آنی که بعدها همه از آن کپی کرده‌اند، از معدود قلم‌های عربی بوده است که کرنینگ داشته است.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ali.Samadi » 12 مارس 2007, 02:14

حالا بنده چند تا پیشنهاد دارم:
ما در ایران چند تا شرکت داریم که فارسی‌سازی برای ویندوز تولید میکنند و چند تا پروژهٔ لینوکس مانند Farsiweb, Shabdix و Farsilinux داریم میتونیم با آنها صحبت کرده وپیشنهاد کنیم که این قلم رو به سیستمهاشون اضافه کنند.

آیا کسی با این شرکتها در ارتباط هست؟
Ali.Samadi

پست‌ها : 725

پستتوسط Ali.Samadi » 12 مارس 2007, 02:17

راستی یک بنر جدید هم درست کردم:
http://www.irmug.com/Alisfolder/XBZAR3.png
MacBookPro 15inch/ 2.66/ 4GB Ram
PearC/ i7 4x3,06/ 6GB Ram/ 6TB HD :-)
Ali.Samadi

پستتوسط Ali.Rastegar » 12 مارس 2007, 02:28

به نظر من:
۱. فعلا از هر اقدامی برای تبلیغ زر تا آمدن Mac OS X 10.4.9 خودداری کنیم.
۲. هرچه بنر کم حجمتر باشد بهتر است.
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Behnam » 12 مارس 2007, 02:44

میگم علی-ص آیا می‌تونی با یکی از همون عملیات چریکی این بنر را در سایت های دیگر فارسی نصب کنی؟!... البته بعد از ۱۰.۴.۹
در مورد نصب زر در سیستم‌های داخل کشور، راستش اگر منظورت باندل با نرم‌افزار باشد که هیچ ولی اگر منظورت استفاده برای سیستم (منوها و غیره) باشد، گوش پرهام کر باید بگویم که چیزی مثل جیزه لازم است.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Parham » 12 مارس 2007, 03:01

بهنام جان، عمه داری؟
نماد کاربر
Parham

پست‌ها : 841

پستتوسط Ali.Samadi » 12 مارس 2007, 03:11

باشه پس تا ۱۰.۴.۹ صبر کنیم. ولی در مورد درخواست اضافه کرد این قلم به باندلهای لینوکس و ویندوز نظرتون چی هست؟
آیا کسی با سازنده‌های این باندلها ارتباطی داره؟
در مورد بنرها هم دارم همون مثل بنر XBZar 2 چند تا درست میکن که تنوع داشته باشه، بعد باید از دارندگان صفحهات مختلف خواهش کنیم اینها رو به صفحهٔ خود اضافه کنند.
MacBookPro 15inch/ 2.66/ 4GB Ram
PearC/ i7 4x3,06/ 6GB Ram/ 6TB HD :-)
Ali.Samadi

پستتوسط Behnam » 12 مارس 2007, 03:22

Parham نوشته است:[نمایش]
بهنام جان، عمه داری؟

آخر من کِی بد پسرعمویم را گفته ام که حالا با عمه‌ام کار داری؟! من قبلاً شصت هفتاد قلم با هزار شکل و شمایل ساخته‌ام. اگر من آدم متعصبی بودم این کار را می‌کردم؟ تنها حساسیت من به نبود قدرت انتخاب است. حتی کاربران پی‌سی اگر اصرار داشته باشند ایرماگ را با تاهوما ببینند، کافی است که اریال خود را غیر فعال کنند. اگر کسی اینهمه راه برود که تاهوما داشته باشد نوش جانش.
قلم چیزی نیست که بتوان بر سر شکل و شمایلش آنقدرها جنگ و جدل کرد. اگر سلیقه‌ها متفاوت نبود اینهمه قلم‌های متفاوت (بویژه در لاتین) ساخته نشده بود.
جیزه هم به دلائل فنی و از یک دیدگاه عملی برای موردی که گفتم به نظرم مناسب‌تر است.
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Parham » 12 مارس 2007, 03:53

البته منظور من به «گوش پرهام کر» بود. میخواستم بگم... :-)
نماد کاربر
Parham

پست‌ها : 841

پستتوسط iSam » 12 مارس 2007, 23:30

Ali.Samadi نوشته است:[نمایش]

علی جون مرسی , ولی بجای اون جمله زیرش ( برای اینترنت ) اگر یه جمله بهتر و مشتری جلب کن تر باشه , دیگه حله واگر هم متخصص در نویسندگی لازم بود که دیگه قلی میاد و راحت سرگرم میشه تا از کم تحویلیم همرو دراره . ;-) .
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پست‌ها : 1998

پستتوسط iSam » 12 مارس 2007, 23:46

راستی علی جان همین الآن علی . ر عزیز گفت در مورد اینکه چرا محل انتخاب فونت زر دو تا هست , به علی . ص بگو تا یکیشو حذف کنه . علی جان تورو خدا بجم , ریشم گروشه :lol: .
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پستتوسط Ali.Samadi » 13 مارس 2007, 00:12

iSam نوشته است:[نمایش]
Ali.Samadi نوشته است:[نمایش]

علی جون مرسی , ولی بجای اون جمله زیرش ( برای اینترنت ) اگر یه جمله بهتر و مشتری جلب کن تر باشه , دیگه حله واگر هم متخصص در نویسندگی لازم بود که دیگه قلی میاد و راحت سرگرم میشه تا از کم تحویلیم همرو دراره . ;-) .

چشم سامان جان،
آیا ایده‌ای داری بعنوان متن زیر؟
راستی بنر دوم رو برداشتم. راحت شدی.
Ali.Samadi

پستتوسط iSam » 13 مارس 2007, 00:22

ممنون علی جان . فکر کنم همون ( قلم استاندارد برای وب ) قشنگه , ولی باید دید بقیه چی میگن . راستی بنر دوم که تازه ساختی معرکست ها . اصرارم برای تازه واردها بود که گنگ نشن . اگر بجای XB Zar 2 , نوشته بشه Zar یا XB Zar بهتره و راحت بگم نور علی نوره . خیلی چاکراتیم , از ما دلگیر نشیا ;-) .
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

قبلیبعدی

بازگشت به دربارهٔ ایرماگ