انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

سالگرد ایرماگ، یک تجربه شخصی

از آخرین اطلاعیه‌ها با خبر شوید و نظرات خود را با ما اینجا در میان بگذارید

سالگرد ایرماگ، یک تجربه شخصی

پستتوسط Ali.Samadi » 14 ژانویه 2005, 14:15

سالی که گذشت.
جمع بندی کارکرد "ایرماگ" در اولین سالگرد موجودیتش.
دوستان عزیز، یکسال از آغاز کار صفحه‌مان میگذرد. و من دلم میخواهد با شما مروری بر این یکسال کنیم و ببینیم از کجا آغاز کرده‌ایم و به کجا میرویم.

روز اول ایرماگ:

اولین باری که ایرماگ اعلام مجودیت کرد با نامه‌ای بود که به لیست میل دانشگاه شریف نوشتم و بعد از لحضه‌ای پاسخی از شخصی به نام بهنام دریافت کردم که اکنون وی بعنوان یکی مهمترین حلال مشکلات ما کاربران فارسی زبان روی سیستم مک شناخته شده. خلاصه داستان از اینجا شروع شد:
من یک مدت تو جنگلهای آفریقا کار میکردم و زمان آزادم را صرف ترجمه سفری میکردم. وقتی از اونجا برگشتم ترجمه برنامه تمام شده بود و من فکر اینو کردم که بجای نگه داشتن آن برای خودم بتره اونو بگذارم در اختیار عموم بدین ترتب برنامه رو روی سرویسدهنده‌ام گذاشتم و بعد این نامه رو نوشتم>

On 13-Jan-04, at 5:44 PM, Ali Samadi Ahadi wrote:

> Hi all,
>
> I'm translating safari and other apps for os X to Farsi maybe you
> would like to to have a look on it!
>
> greetings Ali Samadi
بهنام هم فوری جواب داد:

That's absolutely fantastic! How did you come up with this idea? Where
are the potential users of Safari with Farsi interface?

I don't have a particular use for that but it might help to resolve a
lot of technical problems regarding Safari support of Persian language.
I don't have time right now but I will certainly test it in the future.
Does it install in addition to standard Safari or does it replace it?

In the meantime, could you tell me which font you used for your demo?
Can you change the default (Geeza Pro) font of Safari to any other
PersoArabic font for rendering Farsi web pages? This question is for
both Standard Safari and your Safari.

Keep up the good work,
Behnam

این شروع این انجمن بود. در طول روزهای بعد احمد هم به این انجمن پیوست و من هم یک تالار مجانی گیر آوردم که خیلی ساده بود و در آن نه امکان نوشتن فارسی بود و نه امکان اضافه کردن لینک و عکس و ما هفته‌ها تنها سه نفری بودیم که به اون تالار سرمیزدیم. احمد هم از اینکه تالارمان خیلی جهان سومی بود رنج میبرد، بعد از مدتی علی رستگار تو فروم یک پیغامی نوشت که شما چرا از پوست نیوک استفاده نمیکنید و من هم که از خدام بود که کسی همچنین حرفی رو بزنه یک Host جدید گرفتم و آدرس ایرماگ رو هم رزرو کردم و کل کار رو انداختم به گردن علی. و اینکه صفحه ما الان به این شکل در اومده در اصل حاصل زحمات او و سمنجی بهنام در اعلام باگهای صفحه است. (یک بار، همان اوایل این صفحه جدید، بعد از اینکه بهنام و علی حدود بیست بار با هم باگ ریپورت رد و بدل کرده بودند، علی برگشت به من گفت <علی اما خودمونیم بهنام دست به باگ ریپورتش خیلی خوبه اونو باید مسئول تماس با اپل بکنیمش> و خندید.)
با زحماتی که این عزیزان کشیدند، بهنام با تلاش و پشتکار خود برای حل مشکلات اساسی ما در نوشتن متون فارسی روی سیستم ۱۰، علی رستگار با اطلاعات و زحمات فراوانش برای تازه نگه داشتن این صفحه و آمادگی فراوان خود برای قبول پیشنهادات دیگران، احمد با ظرافت و دقت خود در هر کاری که برای این تالار انجام داده صفحه ما در خاورمیانه در بین صفحات مخصوص مکینتاش به یک صفحه نمونه و بسیار پرکارتبدیل گشته (میدونم الان میگین آخه مگه چند تا صفحه مخصوص مک تو خاورمیانه هست که ما حالا بهترینش شده باشیم!) درسته ولی دقیقا مشکل ما از اینجا شروع میشه که ما خاورمیانه‌ای ها جلوی اپل لابی قوی نداریم. و به همین دلیل یک انجمن پر کار بسیار مهم و ضروری هست.
به همین دلیل این انجمن نه تنها یک تالار گفتگوست بلکه ما تلاشمندیم که قدم به قدم بخش اخبار و مقالات این صفحه را نیز به سطح مطلوبی برسانیم. در ضمن سالی که گذشت برنامه‌ها و ابزارهای متفاوتی از طرف اعضای این انجمن تولید شد: قلمهای Xfonts و صفحه كلید QWERTY، ترجمه برنامه ملل و سفری و وردلوک آپ و اضافه کردن بانک اطلاعات فارسی به این برنامه و تولید برنامه تقویم جلالی برای مک قدم مهمی در مطرح کردن این انجمن در نزد مراکز و افراد مختلف بود. بدین ترتیب ارتباط گیری با شرکتهای متفاوت چه بزرگ و چه کوچک برای مطرح کردن مشکلات ما در استفاده از زبان فارسی بر روی این سیستم و پیشنهادات برای حل مشکلات به مراتب آسان تر شده. بصورتی که ما توانستیم در سالی که گذشت با شرکتهای متفاوتی همچون اپل، وین سافت، Stone Disign، Lindesay Electric تماس گرفته و با آنان در مورد نیازهای کاربران فارسی زبان مک صحبت کرده و آنان را به همکاری دعوت کنیم. همه این شرکتها نیز این دعوت را قبول کردند. خلاصه کلامی که میخواستم بگم اینه: من از وجود این صفحه که همه ما را کنار هم جمع کرده خیلی خوشحالم و امیدوارم که در آینده با همکاری و کمک شما عزیزان این صفحه بهتر و بهتر بشود. با آرزوی موفقیت و سلامتی برای همه شما

ارادتمند علی صمدی
Ali.Samadi
 
پست‌ها : 725
تاریخ عضویت: 26 مه 2004, 16:22

سالگرد ایرماگ، یک تجربه شخصی

پستتوسط osxuser » 14 ژانویه 2005, 17:28

سلام
آقای صمدی خسته نباشد، از اینکه میبینم سایت موفقی دارید و با همکاری دوستان توانسته اید هم مشکلات خود و هم مشکلات دیگر کاربران فارسی زبان اپل را در حد توانایی مرتفع سازید بسیار خوشحال هستم و از بابت اینکه سعادت هم کاری با ایرماگ را نداشته ام بسیار متاسف....
ولی با تمام درگیری های شغلی هر زمان فرصت کوتاهی بدست آورده ام به ایرماگ سر زده ام و از مطالب زیبای آن استفاده کردم بسیار دوست داشتم از تجربیات شخصی خودم در رابطه بخش هسته OSX برای دوستان مطلب می نوشتم تا بیش از پیش از اینکه مکینتاش را برای کار انتخاب کرده اند لذت ببرند ولی متاسفانه تا این زمان چنین فرصتی دست نداده تا در خدمت دوستنان باشم

موفق باشید
حسین ابراهیمی
osxuser
 
پست‌ها : 19
تاریخ عضویت: 07 ژانویه 2005, 14:45
محل سکونت: تهران

سالگرد ایرماگ، یک تجربه شخصی

پستتوسط Ali.Rastegar » 14 ژانویه 2005, 19:09

علی جان ممنون برای این متن قشنگی که نوشتی!
و اما:
[نمایش]
علی برگشت به من گفت <علی اما خودمونیم بهنام دست به باگ ریپورتش خیلی خوبه اونو باید مسئول تماس با اپل بکنیمش> و خندید.

من بدون حضور وکیلم یه کلمه دیگه صحبت نمی کنم :-D
--------------
کاربران عزیز برنامه های ویژه ای که برای سالگرد ایرماگ داریم به زودی در سایت قرار داده می شود! لطفا کمی صبر کنید.
موفق باشید.
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin
 
پست‌ها : 2861
تاریخ عضویت: 26 مه 2004, 12:45

سالگرد ایرماگ، یک تجربه شخصی

پستتوسط مهمان » 14 ژانویه 2005, 19:49

علي جان مبارک است...
قالب سايت هم خيلي زيبا شده...
مهمان
 

پستتوسط Ali.Samadi » 14 ژانویه 2005, 22:36

جناب آقای ابرهیمی، همین که شما هر از گاهی به صفحه ما سر میزنید و ما میدونیم که شما هوای کاربران مک را دارید، این برای ما یک نعمت هست. با امید اینکه در کارهایتان موفق باشید.

علی
Ali.Samadi
 
پست‌ها : 725
تاریخ عضویت: 26 مه 2004, 16:22

پستتوسط Behnam » 15 ژانویه 2005, 04:06

علی عزیز،
خاطرات جالبی را دوباره در ذهنم روشن کردی. من اگر می‌دانستم که اولین پاسخ من به پیام تو در فارسی وِب مرا به مقام »مدیریت« در یک سایت می‌کشاند خیلی خیلی محتاطانه تر عمل می‌کردم! من اصلاً نمی‌دانم چگونه یک وِب پِیج درست کنم چه برسد به اینکه عضو »مدیریت« یک وِب سایت باشم!
اما این راتا به حال کسی نمی‌دانست و همین کافیست. حالا، پس از یک سال، ما در موقعیتی هستیم که من می‌توانم به صراحت این را اعلام کنم و می‌دانم که افراد زیادی به اعتبار ثمرهٔ تلاش های تو و علی رستگار اعتقاد پیدا کرده اند و آماده اند که به میدان بیایند و کمبودها را رفع کنند.
حال که در این سالگرد بنا بر یادآوری خاطرات است، من هم خاطره ای از تولد فانت های سری ایکس بگویم.
آنقدر زمانی نیست که من کامپیوتر دار شده ام. اولین مکینتاش من با سیستم ۹ کار می‌کرد که چندان هم از آن برای متن فارسی استفاده نمی‌کردم. من همیشه آدم بد خطی بوده ام ولی همیشه قلم و کاغذ را به ماشین تایپ و کامپیوتر ترجیح می‌دادم. تا زمانی که خودم قادر بودم خطم را بخوانم، هرگز به فکر استفاده از کامپیوتر نیفتادم. اما با گذشت سن و سال، هم خطم بدتر شد و هم بینائی ام ضعیف تر! دیگر زمان آن فرا رسیده بود که حوله را بر زمین اندازم و به استفاده از کامپیوتر تن دهم!
این مقارن شد با اواخر دوران سیستم ۹ که تازه داشتم فوت و فن نوشتن فارسی با مکینتاش را یاد می‌گرفتم. اما پیش از آن که به ورزیدگی برسم، سیستم ۱۰ به میدان آمد و همهٔ آموخته های این نو آموخته را نقش بر آب کرد! تا آمدن »جاگوار« که از پشتیبانی واقعی از فارسی خبری نبود و من در سیستم »کلاسیک« باقی ماندم. اما چون به ورزیدگی نرسیده بودم، اشتیاق داشتم که ببینم سیستم ایکس در پشتیبانی فارسی به جائی برسد و هرچه آموختنی است در این سیستم بیاموزم که دوباره‌‌کاری نشود. این است که با به میدان آمدن واژه پرداز »مِلِل« برای سیستم ایکس، من به سرعت سیستم ۹ را بوسیدم و کنار گذاشتم.
اولین تجربهٔ دهشتبار من با ملل این بود که من »همزه« ام را پیدا نمی‌کردم! در جائی که قبلاً در صفحه کلید سیستم ۹ همزه بود، »وصله« عربی پدیدار میشد (یا »سکون« یا چیز دیگری که الاًن دیگر درست یادم نیست) و هرجا که در صفحه کلید گشتم، همزه ام را پیدا نکردم. سر این قضیه با برنامه نویسان ملل تماس گرفتم و از آنها توضیح خواستم. آنها سعی می‌کردند که مرا راهنمائی کنند ولی خودشان هم چیز زیادی از زبان فارسی و پشتیبانی آن در مکینتاش نمی‌دانستند.
آنقدر من سماجت کردم که کلافه شده بودند. (علی رستگار جان تو هنوز یک درصد از زجری که آنها از من کشیده اند نکشیده ای!) اما آقا من همزه ام را می‌خواستم!... بالاخره مرا به احمد عزیز حواله دادند که فانت های برنا را برای سیستم مکینتاش فشرده کرده بود. احمد هم با شیوهٔ مؤدبانهٔ همیشکی‌اش سعی می‌کرد به من توضیح دهد که آقا قضیه به این سادگی ها نیست!
این نقطهٔ آغاز تولد فانت های سری ایکس بود! احمد راست می‌گفت. قضیه به این سادگی ها نبود.... اما آقا من همزه ام را می‌خواستم!

سالگرد ایرماگ بر همهٔ اعضاء مبارک!
نماد کاربر
Behnam
 
پست‌ها : 3531
تاریخ عضویت: 27 مه 2004, 04:44
محل سکونت: کانادا

پستتوسط Ali.Rastegar » 15 ژانویه 2005, 15:36

با تشکر از علی،احمد و بهنام عزیز که همگی به من لطف داشته و در راستای گسترش مکینتاش بسیار مفیدتر از من عمل کرده اند :-)
همه مدیران سایت خاطره گفته اند غیر از من! شاید چندان هم مناسب نباشد که خاطره ای تعریف کنم چون من در حقیقت کاربر واقعی مکینتاش نیستم و شاید هرگز نشوم! از شبیه سازی سیستم 7 شروع کردم تا به Mac OS X رسیدم! اما هیچ وقت کاربر واقعی نبودم.برای اولین بار نام اپل را از پدرم شنیدم.وقتی 7 سالم بود کامپیوتر 386 معمولی داشتیم و من هیچ چیز از کامپیوتر نمی دانستم! از داس خوشم نمی آمد و رابط ویندوز 3.1 هم به نظرم زشت بود! در این زمان گاهی به مغازه ها می رفتیم و دیسکت حاوی برنامه یا بازی برای داس می خریدیم و به خانه بر می گشتیم و من حتی نمی دانستم که بهتر است یکبار آن دیسکتها را با ضد ویروس چک کنم! یکبار از جلوی مکانی گذشتیم (که به گمانم محل سابق سیبستان بود) و پدرم به من گفت راستی ما چرا کامپیوتر اپل نخریدیم؟ من هم از همه جا بی خبر به اینکه نام شرکتی سیب است خندیدم :o :-D گویا پدر من که در صنعت مخابرات فعالیت می کرد در گذشته برای خرید کامپیوتر با نمایندگی اپل در ایران یعنی سیبستان آشنا شده بود.رییس این نمایندگی مثل اینکه فردی فرانسوی بود که به گفته پدرم بسیار شیرین فارسی صحبت می کرد و همین شیرین صحبت کردنش باعث بازشدن روی بعضی جاها و خواسته های نامعقولشان و نا امیدی او و منتفی شدن سیبستان شد! ;-( البته اینها را سالها بعد وقتی که تازه واقعا اپل را شناخته بودم ازش پرسیدم!علاقه من به سیستم عامل مکینتاش روز به روز بیشتر می شد اما آرزوی واقعی من امکان کار کردن با Mac OS X بود.هر راهی را مطالعه و تحقیق کردم اما هیچ راه درستی وجود نداشت! امکان خرید مکینتاش هم نداشتم... تا اینکه اینقدر درباره Mac OS X مطالعه کردم که دوست مکینتاش کارم یکبار سوالی در مورد غیب شدن Dock از من پرسید و آن موقع که بهش گفتم من 1 ثانیه هم با این سیستم عامل کار نکردم تازه فهمید من فقط مطالعه کرده بودم! بسیار خوشحال شدم که از اوایل سال 2004 با ارائه برنامه PearPC امکان نصب و راه اندازی Mac OS X برایم میسر شد. بسیاری از پیش زمینه های ذهنیم درست از آب درآمد و تعدادی هم بهتر از آن چیزی که تصورش را می کردم.کاربرهای مکینتاش شاید چون سختی پارتیشن بتدی BSD و Dependency Hell که گریبانگیر هر سیستم یونیکس است را تجربه نکرده اند آنطور که باید قدر اپل را نمی دانند! اما من به خوبی به هنر اپل ایمان آوردم.از آن روز تمام سعیم را برای گرفتن بهترین نتیجه از PearPC انجام دادم و پس از مدتی توانستم امکانات اینترنت را هم فعال کنم و مقداری بهبود در سرعت برنامه بدهم و روزی چند ساعت با Mac OS X کار کنم تا زمانی که PearPC کم بیاورد و crash کند!! سرعت پایین PearPC بر روی Athlon XP 1700 من شاید برای هیچکس قابل تصور نباشد اما من از همین کندی هم نهایت لذت را می برم تا زمانی که مکینتاش واقعی بخرم.تا آن روز هر روز چندین بار CVS برنامه PearPC را زیر و رو می کنم و افراد زیادی را به استفاده از PearPC و آشنایی با دنیای اپل جلب می کنم.
اما آشنایی من با ایرماگ توسط گوگل انجام شد! در پیامی نوشتم که خوب چرا شما از برنامه های بازمتن و رایگان مثل phpBB و PostNuke استفاده نمی کنید و انتظار هرچیزی را داشتم جز نامه ای با متحوای "علی جان این username و password ایرماگ را برایت فرستادم،من برای 1-2 هفته به سفر می روم!" نمی توانم بگویم که تعجب کردم ، خوشخال شدم یا وحشت کردم! بسیاری از کارهایی که برای ایرماگ انجام دادم برای اولین بار در تمام عمرم بود و اشکالات بسیار آن هم به همین خاطر بود و باگ ریپورت های بهنام در رفع این اشکالات بسیار کمک می کرد،علی صمدی هر کاری که از دستش بر می آمد انجام می داد و پشتکار او من را هم به حرکت می انداخت و هروقت کمی دلسرد می شدم پیامهای محبت آمیز و امیدوار کننده احمد انرژی تازه ای به من می داد! تجربه ایرماگ هم بسیار مفید بود هم به علاقه ام یعنی گسترش اپل کمک می کرد.در هر صورت من را به خاطر بی تجربگی و کمکاری هایم و به خاطر اینکه کاربر واقعی مکینتاش نیستم اما خودم را قاطی این جمع کرده ام ببخشید.
موفق باشید.
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin
 
پست‌ها : 2861
تاریخ عضویت: 26 مه 2004, 12:45

پستتوسط sadegh » 16 ژانویه 2005, 16:13

با سلام و خسته نباشید به همه دوستان
سالگرد ایرماگ مبارک
با خوندن این صفحه که از خاطرات شیرین موسسین اون پر شده خیلی به وجد اومدم واقعا جالب بود من هم از تلاش و زحمات این جمع صمیمی متشکرم واز این که تا به حال نتونستم کمکی کنم متاسفم امیدوارم که این تلاشها و زحماتتون پایدار باشه
در ضمن طراحی جدیدتون هم بسیار زیباست دستتون درد نکنه
با بهترین آرزوها
صادق شفيعي
نماد کاربر
sadegh
 
پست‌ها : 46
تاریخ عضویت: 11 سپتامبر 2004, 00:42
محل سکونت: تهران

پستتوسط blix » 16 ژانویه 2005, 19:58

تبریک
امیدوارم همگی به خواسته‌های خوبتون برسید.
blix
 
پست‌ها : 5
تاریخ عضویت: 05 ژانویه 2005, 13:50

پستتوسط Ali.Rastegar » 17 ژانویه 2005, 14:19

سلام،
خیلی ممنون از لطف همه شما :-)
راستی کاربرانی که جلوه جدید سایت را ندیده اند می توانند با مراجعه به تغییرجلوه و انتخاب IranMac به آن دسترسی یابند.البته جلوه قبلی هم همچنان باقی مانده تا اگر کاربری قبلی را ترجیح می داد از همان استفاده کند.
تقویم شمسی هم آماده است اما چون سر علی صمدی خیلی شلوغه هنوز فرصت نکرده است در سایت قرار بدهد.
موفق باشید.
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin
 
پست‌ها : 2861
تاریخ عضویت: 26 مه 2004, 12:45

پستتوسط مهمان » 30 ژانویه 2005, 21:47

Doostan Khaste nabashid!

Man Dirooz seite shoma ra peyda kardam. Dametoon garm wa Dastetoon dard nakoneh!

Mowafagh bashid

Behnam (Germany)
مهمان
 

پستتوسط مهمان » 30 ژانویه 2005, 23:09

همنام عزیز به انجمن خوش آمدی!
علی جداً زحمات زیادی برای این سایت کشیده و می کشد و بجاست که گهگاه از آن قدردانی شود.
ضمناً این سایت یک بخش انگلیسی هم دارد اگر با نوشتن به فارسی میانه ای نداری.
مهمان
 

پستتوسط مهمان » 05 مه 2005, 15:29

دوستان محترمی که مدام برای قیمت رایانه‌های اپل یک تومان و چهار ریال می‌کنند بهتر است نگاه دقیق‌تری به این صفحه بیدازند. و اگر توانستند با ده میلیون تومان هم چنین همدلی و کلاسی در میان کاربران پی‌سی برپا کنند به ما هم خبر دهند.
امیدوارم که ایرماگ آرام ولی محکم راهش را ادامه دهد.
مهمان
 

پستتوسط Ali.Rastegar » 06 مه 2005, 19:14

خیلی ممنون از لطف شما، من هم امیدوارم :-)
موفق باشید
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin
 
پست‌ها : 2861
تاریخ عضویت: 26 مه 2004, 12:45بازگشت به دربارهٔ ایرماگ


کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 1 مهمان