انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

Apple Keynote

جدیدترین اخبار را در اینجا بخوانید و بنویسید

پستتوسط Ali.Rastegar » 12 ژوئن 2007, 18:23

یک کشف دیگر! Safari 3 Beta در مک مانند Webkitهای جدید برای نمایش متن با قلمهای OpenType از ICU استفاده میکنه و در نتیجه اگر Tahoma, Arial و... نصب باشه شما صفحه‌های فارسی و عربی رو با حروف به هم چسبیده می‌بینید اما حروف فارسی یعنی ک، ی، پ، چ، گ و ژ از بقیه‌ی حروف جدا میشن. و جالب اینکه اینبار واقعا تقصیر اپل نیست!
اگر گفتگوی من و بهنام در انجمنها را دنبال کرده باشید می‌دانید که پشتیبانی از حروف فارسی(و موارد دیگر مانند تقویم شمسی) در ICU توسط پروژه‌ی ملی لینوکس/نرم‌افزارهای آزاد و متن‌باز اضافه شده و برای ICU ارسال شده و اولین نسخه‌ی رسمی ICU با این ویژگی احتمالا در ماه سپتامبر امسال عرضه خواهد شد و اگر شانس بیاریم همراه Leopard و نسخه‌ی نهایی Safari خواهد بود و مشکل جدا شدن حروف فارسی و عربی برای همیشه در Safari حل خواهد شد. اما اینکه Safari/Webkit روی ویندوز از چه شیوه‌ای استفاده میکنن هنوز برای من معما است.
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط Ali.Rastegar » 12 ژوئن 2007, 18:43

کشف بعدی!(فکر کنم از دست Safari این امتحانو رد میشم :-) )
همراه نسخه‌ی ویندوز Safari نه فقط dllهای ICU هست، بلکه CoreGraphics و CoreFoundation(با charsetهاش!!) هم هستن. همچنین قلم Lucida Grande. اینکه مشکل جدا شدن حروف بالاخره از کجا نشات میگیره رو من هنوز نفهمیدم، ولی هرچی بیشتر Safari نسخه‌ی ویندوز رو بررسی میکنم بیشتر برام جالب میشه، انگار یه برنامه‌ی مک رو با frameworkهاش ببری روی ویندوز، به جای اینکه از APIهای خود ویندوز استفاده کنی! حتی Customize Toolbar افکت داره و مثل مک sheet باز میشه!
----
یک نکته‌ که بیشتر به نسخه‌ی مک برمیگرده: اگر دقت کرده باشید قابلیت انتخاب(select) متن در Safari 3 beta عوض شده و خیلی سریعتر شده، حالا اگر بیشتر دقت کنید امکان انتخاب کردن متن فارسی هم به همین راحتی هست، یعنی دیگه سر انتخاب کردن متن اذیت نمیشیم.(قبلا انتخاب کاراکتر پایانی کلمه شک برانگیز بود و اگر متن فارسی رو انتخاب میکردی بعضا کاراکترهای پایانی انتخاب نمیشدن!)
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط Ali.Rastegar » 12 ژوئن 2007, 18:53

اینو دلم نمیاد تو پست قبلی بذارم! از اونجایی که نصب Safari 3 beta در سطح سیستم Webkit رو بروز میکنه، تغییرات مثبت اخیر در Mail هم اعمال شده. مثلا اگر اشتباه نکنم دیگه مشکل خورده شدن حروف موقع تایپ ایمیل فارسی نیست :-)
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط Ali.Rastegar » 12 ژوئن 2007, 22:29

یافتم یافتم!(البته در حقیقت یافته‌ی دیگران را ربودم!)
اکثر crashهای Safari در ویندوز ربطی به beta/alpha بودن نداره! باید برید به اینجا:
C:\Program files\Safari
بعد به Safari.resources برید و en.lproj رو کپی کنید و اسم کپی رو به fa.lproj تغییر بدید. همچنین در PubSub.resources(یا یه همچین چیزی). ایندو مهمها هستن اما در سایر پوشه‌ها هم هرجا en.lproj و English.lproj دیدید به ترتیت fa.lproj و Farsi.lproj بسازید. برای من تاثیر خیلی زیادی داشت، از crashها بگیر، تا کار افتادن Bookmarkها ، Help و... .
اگر زبان اولویت داده شده‌ی ویندوز شما چیز دیگه است به جای fa و Farsi اون رو بنویسید.
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پستتوسط iSam » 12 ژوئن 2007, 23:12

علی جان منم امتحان کردم , کلا قاطی کرد و همچی رو سیاه کرد و خلاصه کل سفری خراب شد . مثل اینکه باگهای سفری از مک میاد رو پیسی :lol: .
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پست‌ها : 1998

پستتوسط Behnam » 14 ژوئن 2007, 03:39

بلاخره شایعات در مورد فایل سیستم ZFS پایان یافت. اپل رسماً اعلام کرد که این فایل سیستم در لئوپارد بصورت read only از طریق command line در دسترس خواهد بود ولی +HFS همچنان فایل سیستم دیفالت مک خواهد بود.
http://www.pcpro.co.uk/macuser/news/115 ... ystem.html
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Behnam » 14 ژوئن 2007, 03:49

Shaw Wu که در گذشته احتمال اضافه شدن virtual machine را در لئوپارد داده بود از سخنرانی جابز مأیوس شده است ولی معتقد است که تغییرات UI در فایندر هماهنگی بیشتری را میان برنامه‌های مختلف ایجاد کرده است و این امر تسهیل شده است که کاربری که با طرز کار با یک نرم‌افزار روی مک آشنائی پیدا کند، طرز کار با نرم‌افزارهای دیگر را به سهولت بیشتری بیاموزد.
http://www.macnn.com/articles/07/06/13/ ... cs3.lease/
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Behnam » 14 ژوئن 2007, 03:54

اپل به خریداران iPhone اطلاع داده است که برای فعال کردن iPhone باید یک حساب با iTunes Store داشته باشند. به خریدارانی که حسابی با آیتونز ندارند توصیه شده است که از همینک حسابی باز کنند تا وقتی برای راه اندازی iPhone-شان تلف نشود.
http://www.pcpro.co.uk/macuser/news/115 ... count.html
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Behnam » 14 ژوئن 2007, 04:02

این گزارش در مورد سفری روی ویندوز است. بخشی از آن مربوط به اختلاف «فلسفه» نمایش قلم میان اپل و مایکروسافت است که باعث تار شدن نمایش خطوط در سفری می‌شود. این نکته برایم خیلی جالب است و مایلم بدانم دوستان این تاری خطوط را تجربه کرده‌اند یا نه و اگر کرده‌اند با clear type بوده است یا بدون آن.
http://www.macnn.com/articles/07/06/13/ ... ri.3.beta/
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ilia » 14 ژوئن 2007, 21:03

والاه این تار شدن حروف از چندین سال پیش شروع شد. الان سالهاست که نوشته ها در مک smooth میشه. اولش که این کار رو شروع کردن فغان و داد کسایی مثل من که مجبوریم ساعتها در روز رو با نوشته های ریز رو مانیتور کار کنیم در اومد. تمام اعتراضات فقط به اضافه کردن چند انتخاب در Apearance Control Panel در قسمت Font Smoothing منتهی شد. ما هم راستش رو بخواهید به تار دیدن کم کم عادت کردیم... البته یک چیز دیگه هم خیلی کمک کرد و اون زیاد شدن resolution مانیتورها بود که باعث میشه که این تاری کمتر دیده بشه.

مسئله اینه که smooth یا aliasing باعث میشه که حروف مخصوصا در اندازه های خیلی کوچک، شکل اصلیشون رو بهتر حفظ کنند و زیباتر بنظر بیایند. این موضوع برای اپل بسیار مهمه اما خداییش برای چشم ماها در مانیتورهای درشت بسیار خسته کننده است.

حالا از قرار اپل سیستم خودش رو در سفاری ویندوز اعمال کرده، و برای همین نوشته ها در اون هم تار دیده میشوند. مخاطب ها جدید هستند، وگرنه موضوع جدید نیست.

من مک و سیستم عامل اون رو بسیار دوست دارم. اما باید اذعان کرد که در بعضی مواقع اپل کاربرد رو فدای زیبایی میکنه. مثال دیگه برای این موضوع، ماوس های اپل هستند. نمیدونم اون ماوس گرد رو یادتون هست؟ حتی ماوسهای فعلی اپل، از لحاظ ارگونامیکی ایراد دارند، اما خوب عوضش خوشگلترند! برای همین خیلی از حرفه ای ها ماوسهای اپل رو استفاده نمیکنند.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Behnam » 15 ژوئن 2007, 02:14

این دیگر گمان نمی‌کنم موضوع اختلاف سلیقه باشد و بیشتر به اختلاف فیزیولوژی شباهت دارد. ولی به من درست همان خستگی چشم از مشاهدهٔ حروف روی ویندوز دست می‌دهد!
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Reza.Y » 15 ژوئن 2007, 06:22

یک بابایی نوشته بود که اول عادت نداشته. یک روز با سافاری کار کرده و وقتی برگشته روی فایرفاکس فونت‌ها به نظرش خیلی زمخت می‌آمده. من شخصا شیوه‌ی اپل رو ترجیح می‌دم. (عمده‌ی کار من برنامه‌نویسی و زیر و رو کردن کد با فونت عرض ثابت ۱۲ه) من که چشمام خسته نمی‌شه.
Reza.Y

پست‌ها : 435

پستتوسط rezag4 » 18 ژوئن 2007, 04:48

salam . man ehsas mikonam keynote indafe
ye kami bordesh kam bood . shoma ham
hamin ehsas ro darid ? ya man eshtebah mikonam ?
khodamam nemidoonam .
albate man filmesho dorosto hesabi nadidam
va taze bayad begam ke indafe bishtar az
hamishe binande dashtam 5000 nafar kam nist .
haminja too site khodemoon ro age deghat konid
faghat 26 ta post dar morede ye hamchin jalasei
ersal shode .
:!:
نماد کاربر
rezag4

پست‌ها : 115

پستتوسط Ali.Rastegar » 19 ژوئن 2007, 00:28

به نظر من WWDC امسال انتظارهارو برآورده نکرد و دلیل اصلیش وعده‌ی جابز در سال گذشته درمورد ویژگیهای مخفی Leopard بود. حالا که قرار بود ویژگیهای مخفی افشا بشه چیز چندان دندون گیر و جدیدی دیده نشد. از یه طرف نسخه‌ای از Leopard که به Developerها در این کنفرانس داده شد قابلیتهایی داره که اپل نه در کنفرانس و نه در سایتش ازشون صحبتی نکرده، مثل برخی از تغییرات بنیادین و تغییرات شدید رابط کاربری در Preview. شاید هنوز تا اکتبر بشه انتظار خبرهای خوشتری رو داشت.
از طرف دیگه اپل برخی از قولهاشو پس گرفته،‌مثلا در WWDC پارسال به صراحت عنوان شد که Carbon هم ۶۴بیت شده ولی حالا میگن فقط Cocoa، یا در صفحه‌ی مخصوص Boot Camp مربوط به Leopard، قابلیت جابجایی سریع بین مک و ویندوز مطرح شده بود که حالا حذف شده.
باید صبر کردید و دید :-)
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

I'm not alone

پستتوسط rezag4 » 19 ژوئن 2007, 02:28

khoshbakhtane ali aziz ham ba manham aghidast vali ye chizi
ke be nazaram mohem oomad ine ke apple ba vojoode
inke dar chand zamineye jadid dare karesh ro shoroo mikone
mese iphon ya safari ya az in joor masael be nazaram
apple bayad yekami bishtar be jazbe niroo bepardaze .
shayadam in karo karde man nemidoonam . vali haminke
iphon baes shod leopard dir tar biad biroon neshoon mideke
apple dar dashtane manabeye ensani ye joorai mahdoode
man injoori fekr mikonam
shayadam ghalat bash
:-D
نماد کاربر
rezag4

پست‌ها : 115

قبلیبعدی

بازگشت به اخبار و تازه‌ها

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 15 مهمان