انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

BLU-RAY

جدیدترین اخبار را در اینجا بخوانید و بنویسید

پستتوسط iSam » 23 دسامبر 2006, 23:38

SoHail نوشته است:[نمایش]
البته که DVD برای مصارف ساده امروزی شاید حجم مناسبی داشته باشه ولی واقعاْ جا برای ورود یه مدیا پر ظرفیت الان بازه، شما اینجوری تصور کنید که یه فیلم ساده با فرمت NTSC DV یعنی 720 در 480 پیکسل بصورت Uncompressedحدود 20GB حجم داره و این چیزیه که هر روز هممون داریم ازش استفاده می‌کنیمَ،‌ یا حتی ساده تر از اون شما اگه آهنگهاتون رو با بهترین کیفیت روی DVDذخیره کنید بیشترین حجم برابر ۷ تا Audio CD در یک DVD 5 هستش که اصلا قابل قبول نیست، (البته درباره MP3صحبت نمیکنم) ‌شما اگه یه سفر عکاسی کوجیک تشریف ببرید به راحتی 30GB عکس می‌گیرید، این همیشه برای خود من اتفاق می‌افته،و همیشه با فایلهایی که هر کدوم یه جایی از هارددیسک یا روی یک DVD دیگه ذخیره شده مواجه میشم که برای دیدن همه پروژه باید دو سه بار دیسک رو عوض کنم. برعکس شما من فکر می‌کنم ‌DVD استانداردی بود که از همون اول معلوم بود عمر زیادی نداره هم به خاطر نوآوری عجله وارش و هم به خاطر Reliability کم و همینطور استانداردهای مختلف! ولی الان که سرعت زیاد شدن حجم اطلاعات بیشتر از سرعت افزایش ظرفیت مدیا ها شده از همین الان هم میشه گفت یه مدیا ۲۰ گیگابایتی چندان همیشگی نخواهد بود. داشتن یه دوربین ۱۰مگاپیکسلی خیلی عمومیه و همینطور HDV اندازه تصویری برابر 1280 در 1080 داره و از اون طرف اینها همه محصولات Consumer هستند و نه خیلی Professional. یکی از موارد دیگه و مهم هم سرعت تبادل اطلاعاتیه که توی DVD واقعا قابل قبول نیست و برای مصارف معمولی هم دردسر سازه.

قسمت بد ماجرا اینجاست که اینها همه مدیاهایی با طول عمر محدود هستند و فکر اینکه به سادگی با از دست دادن یه دیسک 50GB از اطلاعات و پروژه هایی رو که می‌خواستید آخر ماه Backup بگیرید از دست دادید یعنی فاجعه!!!

سهیل جان , برادر من , همونطور که میدونی من تو شرکتی کار میکنم که وظیفه امنیت رو برای دنیای شبکه و کامپیوتر داره و نگاه من و همکارام و کسانیکه بنظر من حرف آخر باهاشونه , نگاهیست اول امنیتی . فکر کنم بجای اینا چیزی بیاد مثل یه حافظه چندین گیگایی USB یا هر طور دیگه ( نمیدونم یا نمیگم , فرقی نداره ) , تا لازم نباشه مردم دائما دستگاهاشونو عوض کنن ( یعنی هر شش ماه یکبار ) . دوست خوبم بیشتر وقات اوضاع غیرقابل پیشبینی است ولی مطمئنم هر طوری بشه نه سیخ میسوزه نه کباب و باید فعلا با DVD هامون حال کنیم .
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پست‌ها : 1998

پستتوسط SoHail » 24 دسامبر 2006, 13:21

البته راستشو بگم من نفهمیدم ارتباط امنیت با ظرفیت یه مدیا توی چیه،‌ امنیت بالاتر ظرفیت کمتر؟ قاعدتا هر استانداردی و هرچقدر جدیدتر اگر تثبیت بشه یقینا امنیت بالاتری خواهد داشت بدون توجه به اینکه چه ظرفیتی داره، موضوع اینجاست که ظرفیت DVDدر مدلهای معمولی 4.7GB و دولایه 9.2GB و دو لبه‌ی دولایه 17GB به اندازه‌ای که Reliable هستش قابل اسنتفاده نیست حتی برای مصارف امروز و نه فردا.

نظرتو درباره یه نوع حافظه قابل ضبط و خوندن که مثلا با یه رابط استاندارد مثل USB کنه دوست دارم ولی دارم فکر می‌کنم چیزی که دربارش صحبت می‌کنی باید خیلی متفاوت باشه با مدیا هایی که الان داریم که در اون صورت من باید توی کتابخونم مثلا ۴۵ تا حافظه USB داشته باشم که فایلهای پروژه‌هام رو توشون نگه دارم؟ از طرف دیگه که تخصص شماست حتما امنیت یه حافظه قابل نوشتن از یه حافظه readOnly کمتره بدون شک.

یادمه پارسال یه شرکتی وابسته به Sony یه نوع حافظه به اسم QubeCell یا چیزی شبیه اون ساخته بود که Cube هایی از جنس Titanium/Selenium رو به اندازه یک در یک اینچ به عنوان حافظه ROM استفاده می‌کردید که هر کدوم حجمی برابر 2TB که بصورت 3D و با کدگزاری‌ای بصورت Public Key/Private Key ضبط می‌شدند در اختیارتون می‌ذاشت. مزایاش این بود که چون Data داخل این مکعب بود به هیچ وجه از بین نمی‌رفت و به خاطر Material استفاده شده امکان نداشت در حالت معمولی بشکنه یا از بین بره و نوع کد گزاری دقیقا مربوط به همون Data و همون تولیدکننده بود و خلاصه از اینجور چیزای فضایی، شاید به قول شما باید صبر کنیم که یه مدیا جدیدتر بیاد که معایب موجود توی Blu-Ray و HD-DVD رو هم نداشته باشه تا جایگزین مناسبی برای DVDها باشه. خوشبختانه Macها الان DVD-Writer رو دارن :-D
SoHail

پست‌ها : 40

پستتوسط iSam » 24 دسامبر 2006, 18:36

SoHail نوشته است:[نمایش]
یادمه پارسال یه شرکتی وابسته به Sony یه نوع حافظه به اسم QubeCell یا چیزی شبیه اون ساخته بود که Cube هایی از جنس Titanium/Selenium رو به اندازه یک در یک اینچ به عنوان حافظه ROM استفاده می‌کردید که هر کدوم حجمی برابر 2TB که بصورت 3D و با کدگزاری‌ای بصورت Public Key/Private Key ضبط می‌شدند در اختیارتون می‌ذاشت. :-D

سلام سهیل جان , راستش درست زدی به هدف و یه جورایی زیر زبان منو کشیدی . درسته بدلیل امنیت متخصصان قصد دارن یک حافظه حداقل 1TB به بالا بسازند که قابل خواندن و نوشتن و قابل حمل باشه با یه نوع پورت شبیه USB , و برای اینکه مردم دائما سیستم کامپیوترشونو مجبور به تعویض بخاطر درایو و پورت نباشن , پورت جدید احتمالا تو خود حافظه طراحی میشه و خروجی که از حافظه بیرون میاد USB هست ( احتمالا ) . تو رو خدا بیشتر نپرس چون بعضی چیزا رو نمیدونم و بعضی را نمیتونم بگم , خواستی pm بزن , بقیه دوستان هم همینطور .
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پستتوسط Parham » 24 دسامبر 2006, 19:14

نماد کاربر
Parham

پست‌ها : 841

پستتوسط iSam » 24 دسامبر 2006, 23:37

ممنون پرهام از لینکت . قبلا با علی یه صحبتی در موردش کرده بودم و میدونستم اپل طرف BD هست ولی بحث سر اینه که یه سخت افزار قابل حمل امن خوبتره از یک درایو که مردم مدام ناچار به تعویض سیستماشون بشن , طبق بالا . در کل آره باید منتظر شیم تا ببینیم اپل چه گلی به سرمون میزنه .
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پستتوسط anappleaday » 05 ژانویه 2007, 19:00

New Time Warner DVDs could end format war

براى خوندن متن كامل به لينك زير بريد.
http://money.cnn.com/2007/01/04/technol ... ney_latest
an apple a day
ADSL
iPod Touch 4th gen. 64GB
iPad 16GB
نماد کاربر
anappleaday

پست‌ها : 104

پستتوسط iSam » 05 ژانویه 2007, 19:33

این یعنی HD DVD برنده خواهد شد . حالا تکلیف اپل چیست ؟
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پستتوسط Parham » 05 ژانویه 2007, 20:16

اتفاقآ این معنی رو نمیده. توی مقاله میگن فرمت جدید هم روی دستگاههای بلوری قابل خواندنه هم روی اچ دی دی وی دی.
نماد کاربر
Parham

پستتوسط iSam » 06 ژانویه 2007, 00:19

میدونم ولی این نظریه بعضی از کمپانی ها رو که گفته بودن HD DVD حذف میشه رد میکنه و من از اون لحاظ گفتم یعنی HD DVD برنده شده . بحث سر اینه که اپل آخر چه میکنه و ما چه کنیم و در کل آیا این فرمت روی DVD های معمولی که هممون الآن داریم حتما اجرا میشه تا ما دچار مشکل تعویض سیستم نشیم ؟
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پستتوسط Parham » 06 ژانویه 2007, 06:11

نه روی اونا که اجرا نمیشه ولی من فکر میکنم بلوری دست پیش بگیره.
نماد کاربر
Parham

پستتوسط iSam » 06 ژانویه 2007, 18:29

پس انتخاب اپل حتما بلوری میشه و ما مجبور به تهیه یک درایو اکسترنال و یا تعویض کامیپیوتر هستیم .
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پستتوسط iSam » 13 ژانویه 2007, 19:23

آخرین اخبارها حکایت از این دارد که LG دستگاه جدیدی بیرون داده که هم بلوری و هم HD DVD را میتواند هم بخواند و هم بنویسد اونم دابل لیر . LG گفته که امتیاز را از دو شرکت سونی و توشیبا خریده و در صورت توافق تا اواسط 2008 این درایو را به غیر از مصارف خانگی , برای انواع کامپیوترها هم بیرون میده و در اینصورت مجوز ساخت و استفاده این تکنولوژی را به بقیه کمپانی ها هم خواهد داد .
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پستتوسط iSam » 17 ژانویه 2008, 16:03

محدودیت استفاده از امکانات جدید بلو-ری
صاحبان دستگاه های پخش دی وی دی "بلو- ری" Blue-ray شاید دیگر نتوانند از پیشرفت هایی که این تکنولوژی در آینده خواهد داشت بهره ببرند، چرا که بسیاری از دستگاه های پخش بلو-ری قادر نیستند برای استفاده از این امکانات جدید به روز شوند.
به تازگی امکانات جدیدی برای دی وی دی های بلو-ری مثل امکان پخش تصویر در تصویر عرضه شده، اما اکثر دستگاه های پخش دی وی دی های بلو-ری که به بازار عرضه شده اند نرم افزار یا سخت افزار لازم برای استفاده از این امکانات جدید را ندارند. بر روی بعضی از دی وی دی های بلو-ری که به تازگی به بازار عرضه شده برچسبی وجود دارد که به خریداران گوشزد می کند باید نرم افزار پخش دی وی دی خود را به روز کنند. روی این برچسب ها نوشته شده "برای نمایش بهتر، دستگاه پخش بلو-ری شما ممکن است نیاز به آخرین نسخه از نرم افزار یا سخت افزار داشته باشد". اما این به روز شدن ها به پخش بهتر فیلم ها مربوط می شوند و هیچکدام امکان استفاده از امکانات جدید بلو-ری را فراهم نمی کند. این در حالی است که بلو-ری در تلاش است تا با عرضه امکانات جدید در دی وی دی های خود با فرمت "اچ دی-دی وی دی" HD-DVD، رقابت کند. فرمت اچ دی-دی وی دی همانند بلو-ری، استاندارد پخش فیلم با وضوح بالا است که برای تصاحب بازار با فرمت بلو-ری در رقابت است. اما معلوم شده هنگامیکه اولین دستگاه های پخش بلو-ری به بازار عرضه شد، امکانات سخت افزاری مورد نیاز برای روز آمد کردن احتمالی در آینده پیش بینی نشده بوده است.
با این ترتیب دستگاه های پخش بلو-ری به چند دسته یا "نسخه" مختلف تقسیم شده اند. دستگاه هایی که تا ماه نوامبر سال 2007 تولید شده اند نسخه 1.0 هستند و آنها که از ماه نوامبر به بعد تولید شده اند نسخه 1.1. هیچکدام از نسخه های قدیمی تر را نمی توان به نسخه های جدید روزآمد کرد. البته همه دستگاه ها قادر به پخش فیلم های بلو-ری هستند، اما دستگاه های قدیمی در استفاده از امکانات جدید دی وی دی ها محدودیت هایی دارند. قرار است امسال نسخه 2.0 بلو-ری هم به بازار عرضه شود که آنرا "بی دی لایو" BD Live نامیده اند. دستگاه هایی که به نسخه 2.0 بلو-ری مجهز است این امکان را دارد که به اینترنت وصل شده و مواردی اضافی مربوط به فیلم ضبط شده بر روی دی وی دی را دانلود کند. مواردی از قبیل زنگ های موبایل، پیش پرده فیلم ها و عکس های فیلم را می توان از این طریق دانلود و تماشا کرد. اما از آنجا که امکان اتصال به اینترنت در دستگاه های فعلی پیش بینی نشده، هیچکدام از این دستگاه ها نخواهند توانست از این امکان تازه استفاده کنند. تنها دستگاه پخش بلو-ری که می توان آن را برای استفاده از تازه ترین نسخه عرضه شده به روز کرد، نسل سوم "پلی استیشن" Play Station است. سخت افزاری که در نسل سوم پلی استیشن به کار رفته قابل به روز شدن است و به علاوه امکان دسترسی به اینترنت هم در این دستگاه وجود دارد.
سردرگمی مصرف کنندگان
فرانک سایمونز از شرکت فیلیپس و مدیر بخش اروپایی انجمن دیسک های بلو-ری می گوید که تقسیم دستگاه های پخش بلو-ری به سه نسخه یا بیشتر وضعیتی ایده آل نیست، اما با این حال او معتقد است که این کار باعث سردرگمی مصرف کنندگان نمی شود. او می گوید برای مصرف کنندگان، تماشای فیلم های بلو-ری با وضوح بالای تصویر مهم است و آنها صرف نظر از اینکه چه نسخه ای از دستگاه پخش را داشته باشند می توانند فیلم های بلو-ری را با وضوح بالا ببینند. شرکت فیلیپس به تازگی دستگاه پخش بلو-ری خود را به بازار عرضه کرده که براساس نسخه 1.1 ساخته شده است و آقای سایمونز تایید می کند که دستگاه های قدیمی تر را نمی توان به این نسخه به روز کرد. آقای سایمونز می گوید محدودیت های زمانی باعث شد تا تولید کنندگان، دستگاه هایی را به بازار عرضه کنند که امکان به روز آوری آنها وجود ندارد. به گفته او بحث های مربوط به امکانات اضافه در بلو-ری هنگامی مطرح شد که همه تولید کنندگان طرح های خود را برای نسل اول دستگاه ها نهایی کرده بودند. در آن زمان، برای تثبیت این فرمت در بازار لازم بود تا تولید کنندگان فوراً دستگاه های پخش بلو-ری را به بازار عرضه کنند و اگر می خواستند برای قرار دادن امکانات اضافی صبر کنند، بلو-ری هرگز به موقعیت کنونی خود دست نمی یافت. به نظر الیستر آپهام، سردبیر مجله "نقد دی وی دی" بعید است که این مسئله باعث شود تا خریداران راحت تر بتوانند دستگاه پخش دی وی دی خود را انتخاب کنند. او همچنین می گوید هنگامیکه بلو-ری برای اولین بار عرضه شد، طرحی نهایی و کامل نبود و همین به فرمت رقیب یعنی اچ دی – دی وی دی فرصت داد تا از رقابت عقب نماند. تیجه دیگر این اتفاق هم که الان معلوم شده این است که کسانی که نسل اول دستگاه های پخش بلو-ری را با قیمت های گزاف خریده اند، نمی توانند از امکانات تازه دی وی دی های جدید استفاده کنند.
بلو-ری یک قدم به جلو
دیسک های تازه بلو-ری در حالی با امکانات جدید به بازار عرضه می شوند که کسانی که دستگاه های قدیمی پخش بلو-ری را داشته باشند نمی توانند از امکانات جدید این فرمت استفاده کنند. این در حالی است که هفته گذشته به هنگام برگزاری "نمایشگاه لوازم الکترونیکی مصرفی" در لاس وگاس، استودیوی فیلم سازی "وارنر" اعلام کرد که دیگر از فرمت اچ دی- دی وی دی استفاده نخواهد کرد و به جای آن فیلم های خود را از این پس با فرمت بلو-ری عرضه خواهد کرد. با این حال آقای آپهام می گوید که هنوز تلاش زیادی لازم است تا اطمینان مصرف کنندگان بلو-ری جلب شود و آنها مطمئن شوند که با معرفی نسل های تازه دی وی دی ضرری متوجه آنها نخواهد شد. او همچنین معتقد است که بلو-ری تنها در صورتی می تواند به بازار بزرگتری دست پیدا کند که با مشتریان خود شفاف تر برخورد کند. در عین حال الیستر آپهام تقریباً مطمئن است که اتفاقات اخیر ضرر زیادی به اعتبار بلو-ری وارد نخواهد کرد چرا که آنهایی که اولین دستگاه های پخش بلو-ری را خریدند همانهایی هستند که اولین دستگاه های پخش دیسک های لیزری را خریدند و حتماً از ریسکی که می کردند باخبر بودند.
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پستتوسط Behnam » 16 فوریه 2008, 22:24

گویا بالاخره جدال Blu-Ray و HD DVD با پیروزی Blu-Ray به پایان رسیده باشد.
http://www.appleinsider.com/articles/08 ... pport.html
http://www.nytimes.com/aponline/technol ... ref=slogin
البته هنوز کمپانی‌های پارامونت متعلق به ویاکام و یونیورسال متعلق به جنرال‌الکتریک از قالب HD DVD استفاده می‌کنند.
http://news.yahoo.com/s/ap/20080215/ap_ ... rt_blu_ray
برای آنهایی که از شرایط امریکای شمالی بی‌خبرند توضیح دهم که دست‌کشیدن فروشگاه‌های زنجیره‌ای Wall Mart از فروش HD DVD به معنای مرگ هرگونه امیدی به عمومی شدن این فورمات در بازار امریکای شمالی است.
http://www.computerworld.com/action/art ... rss_news50
http://www.computerworld.com/action/art ... rss_news50
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Behnam » 20 فوریه 2008, 02:14

این هم خبرهای رسمی کناره‌گیری HD DVD از رقابتی که به پیروزی قطعی BLU-RAY خاتمه یافته است.
http://news.bbc.co.uk/2/hi/business/7252172.stm
http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/co ... technology
http://www.nytimes.com/aponline/busines ... ref=slogin
حتی یونیورسال هم اعلام کرده است که از HD DVD دست کشیده و از BLU-RAY پشتیبانی خواهد کرد.
http://www.news.com/8301-10784_3-987432 ... 1040_3-0-5
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

قبلیبعدی

بازگشت به اخبار و تازه‌ها

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 16 مهمان