انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

خارج از ریل: مستندی جالب در مورد Final Cut Pro X

جدیدترین اخبار را در اینجا بخوانید و بنویسید

خارج از ریل: مستندی جالب در مورد Final Cut Pro X

پستتوسط amirazizi » 26 ژوئیه 2019, 16:03

این مستند بیشتر در مورد مقاوت ادمها در برابر تغییر و علاقه اونها به محافظه کاری تا لزوما یک نرم افزار تدوین. عدم علاقه به یاد گیری و اصرار به انجام کارهای قبل هم یکی دیگه از تم های این مستند هست.

https://www.youtube.com/watch?v=bfII0EcbCsg
amirazizi

پست‌ها : 482

پاسخ: خارج از ریل: مستندی جالب در مورد Final Cut Pro X

پستتوسط Arzhang » 29 ژوئیه 2019, 18:57

ممنونم امیر جان
به نظر من البته فیلم میان این چیزی که شما از آن تعبیر کرده‌ای و فیلمی درباره‌ی ویژگی‌های فنی یک نرم‌افزار مانده بود. با یک نگاهی نسبتاً متأثر از فاینال کات، سعی کرده بود یک جورهایی بگوید که آن‌هایی که در مقابل تغییر مقاوم‌اند چنین و چنان‌اند. به نظرم البته موضوعی که مطرح می‌کند بسیار قابل تعمق است. اساساً یکی از مهم‌ترین مشکلات پیش‌رفت بشر، همین مقاومت‌هایی‌ست که سنت در برابر تغییرات می‌کند. اما مشکل من کماکان با نرم‌افزار فاینال کات، منطقی‌ست که این نرم‌افزار بر مبنای آن ساخته شده است؛ چیزی که در این فیلم یک طرفه به آن پرداخته شده است. در جایی توضیح داده می‌شود که اگر در پریمیر شما چیزی را جابه‌جا کنید، چند گپ ناخواسته خواهید داشت ولی در فاینال کات این‌ها را نخواهید داشت. اما نمی‌گوید اگر در فاینال کات نخواهیم این همه چیزی که به هم وصل شده‌اند را با هم جا به جا کنیم چه مصیبتی را باید تحمل کنیم. چند روز پیش داشتم فیلمی را در فاینال کات تدوین می‌کردم و می‌خواستم ویدئویی را از میان آن جا به جا کنم، دقیقاً همین کاری که در فیلم تبلیغش را می‌کند، تقریباً سی چهل ثانیه داشتم محاسبه می‌کردم که ببینم اگر این را جا به جا کنم چه چیزهایی باهاش جا‌به‌جا می‌شود و من چه کار باید بکنم که کلیپ‌های متصل به آن باهاش جابه‌جا نشوند و با برداشتن‌اش سینک آن‌ها به هم نخورد. البته که راه حل دارد، اما گاهی این راه حل آن‌قدر حماقت‌بار است که با خودت می‌گویی آخر چه کاری‌ست؟ ما که توی پریمیر این کار را با یک کلیک انجام می‌دادیم. این‌جاست که یک‌طرفه بودن تبلیغات برای فاینال کات (و به زعم من این فیلم هم) روشن می‌شود. فاینال کات هم دقیقاً مشکلاتی مشابه پریمیر دارد اما در جاهایی دیگر. درست همان جاهایی که می‌بینی فاینال کات بی‌دست و پا و ناشی‌ست، پریمیر فرز و راحت است و بالعکس.

اما چیزی که در این ویدئو برایم خیلی جذاب بود،‌ نقش AVID بود که واقعیتش نمی‌دانستم تا این حد در نظام استودیویی نفوذ دارد. با دیدن این ویدئو تازه برایم روشن شد که مبارزه‌ی فاینال کات با چه هدفی بوده است و جایگاهش در سینمای حرفه‌ای کجاست و اصولاً نگرش بازاری‌اش کجاست. ایده‌ای که پشت فاینال کات بوده است (نرم‌افزاری که از ویدئوهای خانگی تا فیلم‌های سینمایی حرفه‌ای را تدوین می‌کند) واقعاً درخشان است. تصورش را بکنید که شما از زمانی که یک آماتور صد در صد هستید تا وقتی که یک فیلم‌ساز کاملاً حرفه‌ای می‌شوید، با یک نرم‌افزار کار کنید،‌ قضیه خیلی ساده می‌شود. اما این به نظرم ارزش حرفه‌ای ندارد، ارزش بازاریابی دارد چرا که با قدری زمان گذاشتن، می‌شود همیشه نرم‌افزار جدید را یاد گرفت. این ایده، بیش‌ترش ارزش بازاریابی داشته است که برای منِ مصرف‌کننده مهم نیست.

این ویدئو هم‌چنین جواب این سؤال را یک بار دیگر به صورت روشنی به من داد که چرا فاینال کات را استفاده می‌کنم؟ پایداری، کیفیت،‌ سرعت و قیمت بسیار مناسب، پاسخ کاملی‌ست. خصوصاً در مقابل سیاست انحصارطلبانه‌ی شرکت Adobe من هر چه بتوانم از این محصولات استفاده نمی‌کنم گرچه کار ساده‌ای نیست. این شرکت با اجاره دادن نرم‌افزارهایش از این که رقیبی ندارد دارد سوءاستفاده می‌کند. حتی به نحوی که ورژن‌های مختلف نرم‌افزار همدیگر را باز نمی‌کنند (مثلاً فقط یک پله ورژن قدیمی‌تر پریمیر، فایلِ فقط یک ورژن جدیدتر را باز نمی‌کند در حالی که توانایی‌اش را دارد. با دستکاری کردن بسیار ساده‌ی فایل پروژه می‌توان این مشکل را حل کرد و نشان می‌دهد این تمهید یک تمهید بازاریابی بوده است برای اجبار شما به اجاره‌کردن مداوم نرم‌افزارها).

بازم ممنون از معرفی کردن این فیلم.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پاسخ: خارج از ریل: مستندی جالب در مورد Final Cut Pro X

پستتوسط AmirT » 29 ژوئیه 2019, 21:32

سلام،
فیلم برای من هم بسیار جالب بود.
چیزی که دیدنش آزارم میده برخورد قلدر مابانه اپله که این روزها بیشتر هم شده. مثلا همینکه به طور ناگهانی پشتیبانی از نسخه جاری fcp رو قطع میکنن -نرم افزاری که به قول فیلم، شرکت‌هایی بر اساس کار با اون ساخته شدن- و به جاش یه نرم افزار نیم پخته رو بیرون میده که به تدریج و با چند بروزرسانی قابلیت استفاده به عنوان یک NLE کامل رو پیدا میکنه واقعا قلدریه.
بنابراین با طرز برخورد با مشتری و معرفی زوری تکنولوژی و نرم افزارهاشون موافق نیستم، ولی انصافا فاینال کات از لحاظ فلسفه کاربری یک سر و گردن از بقیه بالاتره و میشه گفت یه نرم افزار اپلی تمام عیاره. یه جورایی واقعا ادیت رو از نو اختراع کرده و روش‌ها و عادت‌های اضافی‌ای که از دوران فیلم به جا مونده رو حذف و ساده‌سازی کرده.
به هر حال هرکسی با محیطی که باهاش شروع کرده و در اون تجربه زیادی داره راحت‌تره، و برای یادگیری محیط جدید خیلی رغبت نداره. اما اگر کسی بخواد شروع به یادگیری یکی از این نرم‌افزارها کنه فکر میکنم قطعا فاینال کات براش شیب یادگیری کمتری داره و باهاش بازدهی بیشتری خواهد داشت.
هرموقع به امکان مهاجرت به ویندوز در آینده فکر میکنم، فاینال کات تنها چیزیه که از دست دادنش خیلی برام سخت خواهد بود.

Arzhang نوشته است:[نمایش]
اما مشکل من کماکان با نرم‌افزار فاینال کات، منطقی‌ست که این نرم‌افزار بر مبنای آن ساخته شده است؛ چیزی که در این فیلم یک طرفه به آن پرداخته شده است. در جایی توضیح داده می‌شود که اگر در پریمیر شما چیزی را جابه‌جا کنید، چند گپ ناخواسته خواهید داشت ولی در فاینال کات این‌ها را نخواهید داشت. اما نمی‌گوید اگر در فاینال کات نخواهیم این همه چیزی که به هم وصل شده‌اند را با هم جا به جا کنیم چه مصیبتی را باید تحمل کنیم. چند روز پیش داشتم فیلمی را در فاینال کات تدوین می‌کردم و می‌خواستم ویدئویی را از میان آن جا به جا کنم، دقیقاً همین کاری که در فیلم تبلیغش را می‌کند، تقریباً سی چهل ثانیه داشتم محاسبه می‌کردم که ببینم اگر این را جا به جا کنم چه چیزهایی باهاش جا‌به‌جا می‌شود و من چه کار باید بکنم که کلیپ‌های متصل به آن باهاش جابه‌جا نشوند و با برداشتن‌اش سینک آن‌ها به هم نخورد. البته که راه حل دارد، اما گاهی این راه حل آن‌قدر حماقت‌بار است که با خودت می‌گویی آخر چه کاری‌ست؟ ما که توی پریمیر این کار را با یک کلیک انجام می‌دادیم. این‌جاست که یک‌طرفه بودن تبلیغات برای فاینال کات (و به زعم من این فیلم هم) روشن می‌شود. فاینال کات هم دقیقاً مشکلاتی مشابه پریمیر دارد اما در جاهایی دیگر. درست همان جاهایی که می‌بینی فاینال کات بی‌دست و پا و ناشی‌ست، پریمیر فرز و راحت است و بالعکس.

ارژنگ به نظرم شما هنوز گاردی در برابر فاینال‌کات داری که اجازه نمیده اونجوری که باید قابلیت‌هاشو بشناسی و ازش لذت ببری.
در این مورد خاص که اشاره کردی به نظرم فلسفه کاری اپل بسیار شهودی‌تره و تغییر منطقی که در فاینال‌کات پیاده شده چند مشکل رو حل میکنه اما چون شماعادت کردی با منطق پریمیر جور دیگه‌ای اون کارها رو انجام بدی متوجه راحتیش نمیشی. از اون طرف فقط یه مشکل اضافه کرده که این مورد خاصیه که شما اشاره کردی. که البته راه حلش اینه که کلیپ اصلی رو انتخاب کنی و cmd+option+up رو بزنی تا فاینال کات یه گپ به جای کلیپ درست کنه و همه اتصالات رو به اون وصل کنه. اینجوری کلیپ اصلی آزاد میشه و شما میتونی هرکاری میخوای باهاش انجام بدی. در واقع فاینال‌کات چند قابلیت رو با این منطقش به وجود آورده، و اون منطق پریمیر رو هم با این دستور (که از منود ادیت و lift clip from storyline هم قابل دسترسیه)، در خودش گنجونده و فرآیند جامع تری ارائه کرده.
But what is happiness except the simple harmony between a man and the life he leads? — Albert Camus
نماد کاربر
AmirT

پست‌ها : 342

بازگشت به اخبار و تازه‌ها

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 13 مهمان