انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

WWDC 2019

جدیدترین اخبار را در اینجا بخوانید و بنویسید

WWDC 2019

پستتوسط AliGhz » 04 ژوئن 2019, 02:43

امروز اپل ترکوند!

iOS 13
iPad OS
Mac OS Catalina
مک پرو جدید!!! (و خوشبختانه از کانسپت سطل آشغال دست برداشتن)
و البته مثل همیشه یک دموی مسخره از یک بازی واقعیت مجازی :)

یک چیزهایی در اپل تغییر نکرده. مثلا بعد از ۹ سال بالاخره پورت یواس‌بی در آیپد تعبیه میشه و ملت باید از خوشحالی غش و ضعف کنن برای سلطانْ اپل: واسه همه نوآوری‌هات مرسی!

نمایشگر مک‌ پرو هم پایهٔ ظاهرا کارآمد اما از لحاظ بصری مسخره‌ای داشت. هی فکر می‌کردم اگر استیو جابز بود، با چند تا فاک و فوک از خجالت طراح درمی‌آمد؛ حتی اگر جانی ایوِ نور چشمی می‌بود.

در کل، مثل همیشه با مقادیر معتنابهی کف و جیغ و هورا برای محصولات cool اپل، که مدیران اپل super excited بودن برای معرفی اونها، که همه‌شون best هستن و رودست اونها کسی نزده، مراسم به پایان رسید.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پاسخ: WWDC 2019

پستتوسط AliGhz » 04 ژوئن 2019, 02:58

واکنش به استند ۹۹۹ دلاری!!! (این رسم هم در اپل عوض نشده؛ فروختن یک وسیله جانبی ظاهرا مسخره به بهای گزاف، مثل آن کاورهای گران‌قیمت آیپدها؛ مجیک کاور بود اسمش؟)

14527163-B089-43CE-84E1-9CE8E99DEDAC.jpeg

ملت از خجالت مک پرو جدید هم دراومدن:

9EB5F7FF-A52A-408E-AD44-79BA5A1C3D56.jpeg
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط iSam » 04 ژوئن 2019, 13:49

اون موقع که مک پرو استوانه ای آمد و من اینجا نقد کردم و گفتم اپل یوزر حرفه ای را از دست خواهد داد و ... همه اینجا من را کوبیدند که اپل بهتر میداند چه کار کند و دنیا تغییر کرده و ... خدا رو شکر نمردیم و دیدیم که چه شد!
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پست‌ها : 1998

پستتوسط amirazizi » 04 ژوئن 2019, 15:32

چیزی که برای عجیبه اینه که چرا اپل این سیستم رو به عنوان یک کامپیوتر عادی میفروشه؟ این یک سوپر کامپیوتره ، کدوم کاربر عادی به ۱.۵ ترابایت رم یا ۵۱۲ گیگا بایت کارت گرافیکی نیاز داره؟

اگر این رو با یک کامپیوتر عادی مقایسه کنیم قیمت اش مضحکه، اگه با یک سوپر کامپیوتر مقایسه بشه قیمت اش خیلی هم ارزونه.

ولی هر چی که هست کامپیوتر عادی نیست.
amirazizi

پست‌ها : 482

پستتوسط Amir_S » 04 ژوئن 2019, 16:12

این با اختلاف بهترین کنفرانس اپل در سال‌های اخیر بود…
البته چند مورد از نوآوری‌های بی‌بدیلشان را خودشان هم قبلا داشتند! و مثل همیشه با کمال پررویی آن را کاملا جدید جلوه دادند. از جمله طراحی ظاهری مک‌پرو، نحوه تعامل با تصاویر در فوتوز و…
و البته خیلی‌ها را هم کشتند: مثلا وکام و خیلی از اپ‌های گرانقیمتی که آی‌پد را تبدیل به نمایشگر دوم مک می‌کردند؛ فایلمنیجر‌های آی‌پد، سرویس ردیابی تایل که سال بعد کارش تمام است و…
اما جذابیت‌های کنفرانس برای من:
سلامت صوتی، بهبود شدید در AR Kit و ابزارهای مربوط، سیستم عامل آی‌پد به طور کلی، ورود با اپل‌آی‌دی، پاهای مستقل برای ساعت (که امیدوارم فقط برای نسل چهار نباشد)، کاتالیست، طراحی رابط کاربری با سوییفت، و در نهایت مک‌پروی جدید که خودش به تنهایی می‌تواند یک رندرفارم باشد و با این حال به صورت قابل نصب در رَک هم فروخته می‌شود.
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط rezag5 » 05 ژوئن 2019, 10:21

من هم همان موقع گفتم این مک پرو استوانه ای کاربردی نیست و کاربر حرفه ای را به دردسر می اندازه. کلی هم دلیل آوردم.
خودشان فهمیدند و در این نسل تغییرش دادند. (چون تیم کوک فقط منتظر نظرات من بود) ((:
اما این مک پروی جدید هم به نظر من خیلی دیزاین زشتی داشت. شما چه فکر میکنید؟
ولی احتمالا کامپیوتر بسیار سریع و سرحالیست. قدرتمند و از نظر سخت افزاری با انعطاف پذیری بالا.
امیر عزیزی ناقلا در چه حالی؟
این مک پرو یک سوپر کامپیوتر نیست. الان فقط یک کامپیوتر خوب محسوب میشود.
همین الان سی پی یو های معمولی اینتل و AMD به 32 هسته یا 64 هسته رسیدند.
در ده روز آینده AMD نسل جدید سی پی یو های سرور را وارد بازار میکند که 64 هسته ای و 128 رشته ای هستند.
و لزوما داشتن رم زیاد از کامپیوتر سوپر کامپیوتر نمیسازد. همین الان من میتوانم بروم به بازار یک ترابایت مموری بخرم و روی کامپیوترم نصب کنم. الان تقریبا بیشتر مادربوردهای موجود این میزان مموری را ساپورت میکنند.
Amir_S گفته مک پروها میتوانند رندر فارم باشند.
البته پرفورمنس بسیار خوبی دارند ولی برای این کارها خیلی گران هستند. هیچ کس اپل را برای رندر نمیخرد. یعنی من با همین بودجه میتوانم یه کامپیوتر برای رندرینگ اسمبل کنم که 2 تا سی پی یو 64 هسته ای داشته باشد. حالا چه اینتل چه AMD فرقی ندارد. من با همین پول پرفورمنس خیلی خیلی خیلی بهتری به شما پیشنهاد میکنم.

نمیدانم چرا اینقدر به واقعیت مجازی علاقه دارند.
همیشه یه دمو در هر کنفرانس از این موضوع داریم.

فروش پایه برای مانیتور فاجعه بود. یک استراتژی خیلی مسخره بود.

حقیقتش ورود پورت یو اس بی به اپل به اجبار اتفاق افتاده. اگر به اپل بود هیچ موقع این کار را نمیکرد. اما مایکروسافت سرفیس چنان همه گیر شدند و کاربردی هم هستند که اپل فهمید باید محصول کاربردی تولید کند نه فقط خوشگل. امکان شخصی سازی و فایل منیجمنت هم که به آیپد اضافه شده دقیقا به همین دلیل هست. محصولات اپل همیشه یک جایش میلنگد. حالا یا سخت افزاری یا نرم افزاری. الان به دلیل رقابت و از دست ندادن مشتری مجبور به انجام اصلاحات شده.

من کل بخش ساعت را زدم رفت و نگاه نکردم. هیچ علاقه ای ندارم به این ساعت های مچی دیجیتال.
نماد کاربر
rezag5

پست‌ها : 300

پستتوسط amirazizi » 06 ژوئن 2019, 02:07

rezag5 نوشته است:[نمایش]
البته پرفورمنس بسیار خوبی دارند ولی برای این کارها خیلی گران هستند. هیچ کس اپل را برای رندر نمیخرد. یعنی من با همین بودجه میتوانم یه کامپیوتر برای رندرینگ اسمبل کنم که 2 تا سی پی یو 64 هسته ای داشته باشد. حالا چه اینتل چه AMD فرقی ندارد. من با همین پول پرفورمنس خیلی خیلی خیلی بهتری به شما پیشنهاد میکنم.

فروش پایه برای مانیتور فاجعه بود. یک استراتژی خیلی مسخره بود.

رضا جان حرف ات درسته و من حرف ام رو اصلاح میکنم، سوپرکامپیوتر نیست، شاید بهتر بود میگفتم کامپیوتر تخصصی برای کارهای خاص. مرسی که اصلاح کردی حرف من رو.

اپل برای کار ۳ بعدی به صرفه نیست، نه که خوب نیست به صرفه نیست. تو کار ۳ بعدی داشتن سی پی یو بیشتر خیل مهم تره تا stability. مهم نیست شما چه سیستم عامل و سخت افزاری دارید بلاخره MAYA Houdini 3D Max فریز میشن و crash می کنند. به خاطر همین همکارای ۳ بعدی ساز من کاملا به crash های فراوان عادت دارند و پدیده نرمالی به حساب میاد. از طرفی موقع تدوین هم کارگردان و تهیه کننده کنار دست شون نمیشینن که اگر سیستم کرش کرد حسابی ابرو ریزی بشه. به همین دلیل stablility لزوما براشون ارزش به حساب نمیاد.

از زمانی که این محصولات اعلام شده کامنت های کاربران ۳ بعدی ساز ( مخصوصا اونایی که خیلی فنی ترن مثلا کاربران هودینی ) مثل سونامی مواد مذاب فقط در باب مسخره کردن اپل و بی ارزش بودن این محصولات بوده.

اما... و اما...دوستان من که توی کار Post Production هستند، مخصوصا اون کسانی که تو هالیود هستند و خیلی حرفه ای تر کار میکنند خیلی خیل خیلی خوشحال اند!

اجاره تجهیزات کار سینمایی یا تبلیغاتی به همراه یک تیم فیلمبرداری روزی ۶۵۰ هزار دلاره! بله ۶۵۰ هزار دلار!‌ ۳ تا تریلر میاد سر صحنه که از ژنراتور برق تا کابل کیلومتری تا پک کامل لنز و وسایل نور و وسایل حرکتی و techno crane و ...همراه اش هست و شما هیچی کم ندارید.... ۶۵۰ هزار دلار هزینه یک روز!

تو این شرایط سالم بودن دیتا خیلی خیلی مهمه و تمام اون هزینه میشه ۲ تا دونه فلش مموری که بلافاصله کپی میشه روی ۳ تا هارد مختلف. اگر این دیتا مشکلی داشته باشه میزان صدمه ای که پروژه شما دیده خیلی بیشتر از تفاوت یک پی سی با یک Mac. دلیلی هم که شما مدل چرخ دار میبینید همینه. شما سر صحنه بارها میبینید که کسانی که مسئول دیتا هستند و data wrangler هستند دارن Mac Pro جا به جا میکنند و این چرخ به خاطر اوناست.

بزرگ ترین اشتباه اپل نشون دادن این قیمت ها بدون نشون دادن یک رفرنس بود. به طور مثال الان مونیتورهای Flander scientific قیمت شون ناقابل 35000 دلاره و این مونیتورهای 4K کیفیت پایین تری دارند تا مونیتور جدید اپل.

اگه شما ببینید که یک محصول ۳۵ هزار دلاری که پایه اش هم جداست و ۱۲۰۰ دلاره! و ۵۰۰ دلار هم هزینه پست اش میشه، خیلی پست تر و ضعیف تر از یک محصول ۵۰۰۰ دلاری با یک پایه ۱۰۰۰ دلاریه فشار زیادی بهتون نمیاد. ولی اگه با یک مونیتور ۳۰۰ دلاری که برای همه استاندارده مقایسه کنید چرا، خیلی گرونه!

جالبه که من ندیدیم حتی یک دونه از این کسانی که دارند خودشون رو جر میدن که قیمت اپل خیلی بالاست به قیمت Flanders اعتراض کنند! این اقایون کجا بودن سینه چاک کنند زمانی که Flanders گفت مونیتور ما ۴۵ هزار دلاره مونیتور که باید ۳۰۰ دلار باشه!‌؟

در ضمن شما تو امریکا هزینه خرید تجهیزات رو از مالیات کم میکنید و اصلاحا expense میکنید به خاطر همین برای یک شرکت بزرگ که در امد چند صد هزار دلاری داره و باید حدود ۴۴٪ شو مالیات بده این عدد ها مهم و جدی نیست در واقع اگه خرید نکنه باید به عنوان مالیات بده به دولت.

این مونیتور فقط برای کسانی مفیده که کار اصلاح رنگ و یا تدوین کارهای حرفه ای رو انجام میدن. طبیعتا برای کاربر نیمه حرفه ای که ویدیو یوتیوب درست میکنه یا عروسی تدوین میکنه نیست. مسلما این ادم ها اگه ازشون بپرسی تفاوت peak 1600 nits با 1000 nits constant چه تفاوتی میکنه یا rec709 با rec2020 چه فرقی داره یا حتی تصویر 8bit با 10 bit چه فرقی داره هیچ جوابی ندارند و طبیعتا این سیستم و مونیتور براشون هیچ کارایی نداره و هیچ تفاوتی هم تو کارشون ایجاد نخواهد کرد و من مطمئنم شما حتی اگه ازشون بخواهید که رنگ ها رو روی مونیتور تفکیک کنند نمی تونند چون اصطلاحا چشم تمرین کرده میخواد که این افراد ندارند.

الان دوستان من که تو زمینه Post Production کار میکنند که می دونند جریان چیه و به سیستم چه دردی می خوره خیلی راضی اند، کسانی که نمی دونند و قرار هم نیست بخرند ناراضی اند!‌ افرادی که هیچوقت اپل نخریدن و هیچوقت با مک کار نکردن، احتمال زیاد هیچوقت نخواهند خرید و کار هم نخواهند کرد ولی هیچ مشکلی ندارن که در مورد موضوعی حرف بزنند و قضاوت کنند که هیچ تخصص و درکی ازش ندارند!

بحث این سیستم های جدید بحث طولانیه و شاید نیاز به یک ویدیو چند دقیقه ای داشته باشه که دونه به دونه موارد دقیق گفته بشه و تا همین جا هم این پست خیلی طولانی شده.

حرف اخر، این فاجعه زمان ماست که اینترنت به افراد بی سواد و بی تخصص یک بلندگوی بزرگ داده تا پشت اش جیغ بزنند! و متاسفانه در کنار بیسواد های دیگه یک قبیله بی سوادی تشکیل بدن و احساس کنند که چون یک تعداد قابل توجهی هستند و همدل و همزبان هستند پس حتما هم درست میگن!

The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts, while the stupid ones are full of confidence.
Bertrand Russell -
amirazizi

پستتوسط amirazizi » 06 ژوئن 2019, 02:13

من یک thread دیدم از Stu Maschowitz که تخصص فوق العاده ای در Post داره و حرفاش بسیار جالب بود و حیف ام اومد شیر نکنم، ببخشید اگر طولانیه ولی بسیار خوبه.
It’s fascinating watching the Apple community come to terms with the fact that Apple, by finally meeting nearly every one of their demands for a Mac Pro, has made a computer that is 100% not for them.

I think a lot of the perceived demand for a “pro Mac” is really a desire for a “hobbyist Mac,” a Mac for people who like tinkering with computers.

You used to be able to conflate ”pro” and “hobbyist,” back when the most powerful computers were barely good enough for any real work.

But a few years ago, something amazing quietly happened: Standard configurations of off-the-shelf computers became more than adequate for 99.9% of computer work, even for heavy users.

What frustrated computer hobbyists about these machines wasn’t (if they were honest) performance. It was the fact that they were sealed, un-tinkerable boxes.

The new Mac Pro and its crazy display have an audience. But no one from it was present at the unveiling yesterday.

Yes, even the $6000 display with its $1000 stand. It’s true that a 31" Flanders Scientific 4K HDR reference monitor costs $35,000, without a stand. Plus $450 shipping. Arrives in 6–8 weeks.

If you didn’t know that, or never budgeted that out for yourself, then you’re not the target market for the new Apple display.

There are way more people who could conceivably justify the Mac Pro expense than should be considering that display. Most editors and VFX artists would be better off with 2x LG 5K displays at $1300/ea.

Uncomfortable Truth: If you didn’t buy an iMac pro on day one out of need, then it’s very likely that the only reason to buy a Mac Pro this year is an irrational want.
amirazizi

پستتوسط Ilia » 06 ژوئن 2019, 06:14

من از سال ۲۰۱۳ تا به حال دارم هر روز با یکی از همین مک‌پروهای معروف به سطل آشغال کار میکنم و همیشه هم عالی کار کرده. مخصوصا با توجه به این نکته که عمر یک کامپیوتر این چنینی بایستی حدود سه الی چهار سال بیشتر نباشه.

اپل هیچ عذری برای بروز نکردن مک‌پرو نداشت. خجالت‌آوره که شرکتی مثل اپل که هر سال مثل ساعت دو تا مدل جدید آیفون و آیپد میده بیرون، چهار سال و شش سال بین آپدیت دسکتاپ‌هایش فاصله بیفته. اگر مثل آدم آپدیتش میکردند، مشکلاتش هم هر سال حل میشد و همه هم راضی میبودند.

اما الان هم از این طرف افتاده‌اند. این دستگاهی که بیرون داده‌اند اینقدر گران است که کلا از قدرت خرید افراد معمولی خارج است. بماند که چقدر آنها واقعا کاربر پرو باشند یا نه. اگر قیمت پایهٔ این ماشین (با قابلیت کمتر ولی حفظ امکان ارتقاء) نصف این میبود، کسانی مثل من حتما آنرا میخریدند. اما قیمت شروع ۶ هزار دلار را کمتر کسی حتی فکرش را هم میتواند بکند.

برای داشتن یک دسکتاپ بدون مانیتور، کلا این ماشین از معادله بخاطر قیمتش خارج شده. میماند مک‌مینی که آنهم ویدئوکارتش ضعیف است. یعنی وقتی مدل قوی‌اش را انتخاب کنیم رویش بایستی حدود هزار و خورده‌ای خرج یک eGPU درست و حسابی اضافه کنیم که آن موقع قیمتش به حدود چهار هزار دلار نزدیک میشود. یعنی باز میشود حوالی قیمت یک آیمک قوی ۲۷ اینچی. در نتیجه اگر من بخواهم اینقدر پول بدهم، باز بهترین انتخابم میشود آیمک.

بعبارت دیگر برای من این مک‌پرو چه وجود داشت یا نداشت فرقی نمیکرد. فقط مزهٔ تلخ اینکه این دستگاه هست که من نمی‌توانم بخرمش مانده.

جالب این است که در اداره موقع تعویض مک‌پروی کذایی رسیده و من هی کشش میدادم تا ببینم اپل چه بیرون میدهد. خرید این برای ویدئوکارهای ادارهٔ ما شاید یک جوری معقول باشد، اما برای کار گرافیک، مدل پایه‌اش را با این قیمت خریدن و هیچوقت ارتقاءاش ندادن معقول نیست. من احتمالا درخواست تعویض آن با یک آیمک یا آیمک‌پرو را خواهم کرد.

مانیتورش هم دقیقا همین مسئله است. البته ۶۰۰۰ دلار دادن (چه با و چه بدون پایه‌اش) برای مانیتوری که مشابه‌اش ۱۵۰۰۰ دلار است، خیلی هم عالی. اما ما یک مانیتور فوقش ۲۰۰۰ دلاری بکارمان می‌آید که قبلا هم از دِل دو تایش را خریده‌ایم. حالا چرا اپل زورش می‌آید یکی برای نود و پنج درصد کاربرهای حرفه‌ای‌اش درست کند و چسبیده به آن پنج در صد بالا، من مانده‌ام.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Amir_S » 06 ژوئن 2019, 10:22

من تمام این مدت منتظر بودم ایلیا بیاید بگوید که امیدوار است اداره‌اش یکی از اینها برایش بخرد ;)
اینطوری که پیش می‌رود، فکر کنم اپل به زودی ورشکست بشود :smirk:
پ.ن: بدیهی است که جمله آخر را به نقل از ترول‌ها نوشته‌ام.
ویرایش: اصلاح می‌کنم: احتمالا «بدیهی نیست»، چون اگر مطمئن بودم که هست، نمی‌نوشتمش. :innocent:
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط rezag5 » 06 ژوئن 2019, 11:30

ایلیان جان من همیشه در مورد مک پرو استوانه ای غر زده ام. اما این که میگویی کامپیوتر خوبی هست و سال ها کار میکند کاملا با تو موافقم.
بیشتر نقد من به عدم انعطاف پذیری سخت افزاری این سیستم بوده.

امیر عزیزی گفته نرم افزارهای سه بعدی زیاد کرش میکنن
راست میگی امیر جان
من فکر میکنم دلیلش پیچیدگی زیاد از حد نرم افزارها باشد
الان اگر مایا را مثال بزنم فقط در مورد زبان برنامه نویسی که تویش میشود کار کرد یکی از عجیب ترین نرم افزارهای دنیاست.
کدام نرم افزاری هست که بشود هم با C++ هم با پایتون هم با MEL برایش دولپمتن کرد. البته احتمالا چند تایی نرم افزار از این قبیل هستند ولی میخواهم بگم پیچیدگی این نرم افزارهای سه بعدی خیلی فراتر از فوتوشاپ یا افترافکر و پریمیر هست.
با آن همه پیچیدگی در زمینه ی داینامیک و شبیه سازی پارتیکل و کش های سنگین عجیب غریب دیگر. جدیدا هم مایا دارد بسیاری از موضوعات سنگین مثل کش های جئومتری را مستقیم میفرستد روی کارت گرافیک و دیگر از سی پی یو استفاده نمیکند. همین همه چیز را پیچیده تر میکند.

و اما مک پرو
فکر کنم این را قبلا گفته باشم
در حال حاظر اپل بیشتر درآمدش از آیفون و فروش اپ و موسیقی هست. آنقدری که این ها فروش دارند مک پرو یا حتی آیمک فروش ندارند.
پس احتمالا اپل اهمیت چندانی به این محصولات نمیدهد.
برای مثال تصور کنید فروش مک پرو 15 درصد نصبت به سال قبل کمتر شود. درآمد اپل فرق محسوسی نمیکند. هیچ اتفاق خاصی رخ نداده. چون میزان فروش این محصول ذاتا بسیار کم هست.
و فروش بیشتر مک یا کمتر شدنش دنیای کمپانی اپل را کنفیکون نمیکند. حالا اگر فروش آیفون پایین بیاید سهام اپل دستخوش نوسان میشود. سهامداران و هیات مدیره صدایشان بالا میرود.
اینطور که من فهمیدم حدود 80% درامد کمپانی اپل از دیوایس های مبایل تامین میشود که شامل آیفون ساعت مچی اپل و آی پد است.
تمام مک ها از جمله همه ی مدل های آیمک و همه ی مدل های مک مینی و همه ی مدل های مک پرو و هوم پاد کلا 20% فروش اپل را تشکیل میدهند.
تقریبا با اطمینان بالا میشود گفت مک پرو بخش خیلی کوچکی از این 20% را به خود اختصاص داده.

واقعیت این است که اپل به مک پرو نگاه لاگژری دارد. یعنی قرار هم نیست همه بخرند. من فکر میکنم از زمانی که آیفون پای به میدان گذاشت نگاه اپل به سمت آیفون برگشت. پول توی آیفون و محصولات موبایل است. مک در حال حاظر تبدیل به یک محصول جانبی برای کمپانی اپل شده.
یک زمانی مک پرو برای گرافیست ها بود. برای عکاس ها بود. در خانه ی همه ی آنها یک مک پرو یا پاور پی سی اپل پیدا میکردید.
من خودم پاور پی سی 7300 داشتم
https://www.flickr.com/photos/bildredaktion/8429627099
الان اپل تمام این وظیفه را به دوش آیمک گذاشته. مک پرو را یک پله بالاتر برده و گران تر هم کرده. هیچ شکی نیست که این مک پرو ی جدید پرفورمنس بسیار راضی کننده ای دارد. اما آیمک هم خیلی عالیست. من فکر میکنم تفاوت راندمان آیمک پرو و مک پرو برای یک عکاس یا گرافیست خیلی نیست یعنی هردوی این محصولات کارشان را به خوبی راه میاندازند اما مک پرو به ناگهان خیلی گران تر است و توجیه اقتصادی ندارد. من اگر جای اپل بودم مک پرو را موجود قوی تری میساختم که حداقل با آی مک پرو و پی سی های معمولی امروزی تفاوت جدی داشته باشد. شاید با 2 سی پی یو که حداقل با آیمک پرو تفاوتی چشم گیر ایجاد کند.
در این صورت گران بودنش تا حدی توجیه میشود. و حتی ممکن بود بیشتر هم فروش کند.
نماد کاربر
rezag5

پستتوسط amirazizi » 06 ژوئن 2019, 15:40

امیر عزیزی گفته نرم افزارهای سه بعدی زیاد کرش میکنن
راست میگی امیر جان
من فکر میکنم دلیلش پیچیدگی زیاد از حد نرم افزارها باشد
الان اگر مایا را مثال بزنم فقط در مورد زبان برنامه نویسی که تویش میشود کار کرد یکی از عجیب ترین نرم افزارهای دنیاست.

دقیقا، نرم افزار های سه بعدی به شکل عجیب غریبی پیچیده هستند و با فوتوشاپ و پریمیر قابل مقایسه نیستند. manual نرم افزار Maya حدود ۲۴۰۰۰ صفحه است. این به غیر از برنامه نویسی براشه که میزان پیچیدگی شو رو نشون میده.

البته رضا جان من یک نکته ای رو بگم، تو نرم افزارهای سه بعدی، Cinema 4D خیلی خوب کار میکنه. کمتر کرش میکنه. من برای کار رندر ۳دی از دو تا پی سی به عنوان renderslave استفاده میکنم که از مک ام قوی تر هستند. بعضا باهاشون کار هم می کنم و همون صحنه Cinema 4d که تو مک راحت کار میکرد و هیچ کرشی هم در کار نبود رو میاری تو PC شروع میکنه به کرش کردن، این تجربه چند بار تکرار شده و خیلی عجیبه که تعداد کرش ها تو PC دقیقا با همون scene file یکدفعه چندین برابر میشه.

من بعدها با Maya و Adobe Premiere هم همین تست روانجام دادم. تعداد کرش ها Maya تو مک کمتره، نمی دونم چرا ولی کمتره، تعداد کرش های Premiere و After effects که خیلی خیلی کمتره. به حدی که احساس میکنی این چیزی که در مورد پریمیر میگن که استاد هنگه و خدای کرشه تا حد زیادی بی انصافی و احتمال زیاد مشکل از ویندوزه.

اگر دوست داشتی تست مشابهی انجام بده. مخصوصا در مورد Premiere and After effect کاملا سورپریز میشی.

البته من حدس میزنم که ۹۰٪ مشکلات پریمیر توی PC به خاطر کدک باشه. کدک Prores تو مک فوق العاده است ولی کدک های PC فاجعه امیز اند و افتضاح.

به طور مثال کدک Avid DNxHD هنوز که هنوزه ۳۲ بیتی هستش یا کدک Cineform اینقدر مشکلات جدی داشت که خود شرکت Go Pro اونرو Open source کرد که بقیه بیان مشکل شو حل کنند که نشد و تازه این دو تا کدک تو PC از بهترین ها هستند. کسی که تو PC می خواد Post Production انجام بده واقعا مشکل کدک پیدا میکنه چون یک دونه کدک درست حسابی وجود نداره و عجیب نیست اگه مشکلات پریمیر از همین کدک های درب داغون باشه.

اما این مشکل خانمان سوز به هیچ وجه برای 3d کارها مطرح نیست و اصلا براشون بی معنی چون اصلا کار ویدیو انجام نمیدن frame seq خروجی میگیرند به خاطر همین اصلا با مشکل به این بزرگی درگیر نیستند و طبیعتا Mac که این مشکل رو حل میکنه هم براشون معنی نداره.

به همین دلیله من می گم الان انجمن هودینی کارها تو اینترنت که دارن خودشون جر میدن و کفن پاره کردن که این MacPro خیلی اشغاله، هیچ درکی از اتفاق ندارند و اصلا نمی دونند جریان چیه، چون هیچوقت با مشکلات کار Post Production برخورد نکردن و حرف هایی که میزنن بی ربط و ابلحانه است ولی چون از نظر فنی ادم های قوی هستند یا برنامه نویسی بلد هستند یا... فکر میکنند دیگه خدای جهان کامپیوتر هستند و هیچ کسی هیچی نمی فهمه به غیر از اینا.

عین ادم ناشنوایی هستند که داره موسیقی نقد میکنه بدون اینکه حتی توانایی شنیدن داشته باشند.

تعریف و توصیف واقعی غرور و تعصب هستند.

و همونطوری که گفتی الان iMac جواب کار ۹۹٪ کاربران رو میده. هیچ دلیلی وجود نداره که MacPro بخرند و حتی اگر کسی پولش رو هم داشته باشه، اگر نیاز بهش نداشته باشه من به هیچ وجه توصیه نمی کنم. این فقط برای کارهای خاصه.

در نهایت اینو بگم که اپل با توجه به تعداد لایسنس های Final Cut Pro که فروخته که حدود ۲.۵ میلیونه و ۵ برابر لایسنس هایی که ادوبی پریمیر فروخته و از اطلاعاتی که از کاربرها به دست اورند حدس می زنند که این سیستم و مونیتورهای جدید حدود ۱۷۵ هزار تا فروش بره که عدد قابل توجه هستش.
amirazizi

پستتوسط rezag5 » 06 ژوئن 2019, 16:48

شاید دلیل استیبل بودن سینما 4 دی این باشد که وارد همه ی فصول سه بعدی نشده
در لایتینگ خوب است در موشن گرافیک هم عالیست ولی در ریگینگ و داینامیک و کلاث و انیمیشن و ارتباط با گیم انجین ها و دولپ منت و خیلی چیز های دیگر خوب نیست. عدم وجود این امکانات برنامه را ساده کرده. من خودم سالها با سینما 4 دی کار کردم. بسیار سریع میشود یاد گرفت. نرم افزار خوش اینترفیسی هم هست. یک مقداری شبیه محصولات اپل که از اینترفیس خوبی برخوردارند هست.
این داستانِ کرشِ کمتر روی اپل ممکن است به کیفیت مموری در اپل برگردد. عموما اپل از مموری های ECC استفاده میکند که کمی گران تر از مموری های معمولی هستند. مموری های ECC یک چیپ اضافی برای چک کردن دیتا و خطا روی مموری دارند که مموری های عادی ندارند.

امیر من فکر میکنم یک بخش بزرگی از لایسنس های فینال کات پرو که فروخته شده احتمالا به سیستم آموزشی برمیگرده نه استفاده کننده های شخصی.
شاید هم اشتباه میکنم ولی تصور من این است که آموزشگاه ها و آکادمی ها و دانشگاه ها مقدار قابل ملاحظه ای از این لایسنس ها را به خود اختصاص میدهند.
نماد کاربر
rezag5

پستتوسط amirazizi » 06 ژوئن 2019, 19:29

شاید دلیل استیبل بودن سینما 4 دی این باشد که وارد همه ی فصول سه بعدی نشده
در لایتینگ خوب است در موشن گرافیک هم عالیست ولی در ریگینگ و داینامیک و کلاث و انیمیشن و ارتباط با گیم انجین ها و دولپ منت و خیلی چیز های دیگر خوب نیست. عدم وجود این امکانات برنامه را ساده کرده. من خودم سالها با سینما 4 دی کار کردم. بسیار سریع میشود یاد گرفت. نرم افزار خوش اینترفیسی هم هست. یک مقداری شبیه محصولات اپل که از اینترفیس خوبی برخوردارند هست.

امیر من فکر میکنم یک بخش بزرگی از لایسنس های فینال کات پرو که فروخته شده احتمالا به سیستم آموزشی برمیگرده نه استفاده کننده های شخصی.
شاید هم اشتباه میکنم ولی تصور من این است که آموزشگاه ها و آکادمی ها و دانشگاه ها مقدار قابل ملاحظه ای از این لایسنس ها را به خود اختصاص میدهند.

من فکر می کنم سینما ۴ دی خیلی المانی و اصولی کار شده و شاید اینکه از پایه درست کار شده مهم ترین مشخصه اش باشه. انجین دینامیک اش بد نیست البته با هودینی قابل مقایسه نیست و ریگ اش هم همونطوری که گفتی به مایا نمیرسه ولی خوب و بی نقص کار میکنه. هر چند من سینما ۴ دی رو برای پروژه های بزرگ VFX or animation توصیه نمی کنم که قراره یک تیم بزرگ روش کار بکنند. Maya برای اون کار خیلی مناسب تره.

تعداد زیاد لایسنس های فاینال کات به شرکت های اروپایی فروخته شده و اتفاقا لایسنس educational زیاد نفروخته، شاید چون خیلی هم تخفیف نداره.

دانشگاه هایی که مدیا تدریس میکنند معمولا پک ادوبی کلاد رو خریداری می کنند که همه چیز داره. خرید یک نسخه فاینال کات خیلی منطقی نداره مخصوصا که فقط هم روی مک کار میکنه.
amirazizi

پستتوسط Ilia » 07 ژوئن 2019, 01:18

مشخصات مک‌پروی جدید:
https://www.apple.com/mac-pro/specs/
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

بعدی

بازگشت به اخبار و تازه‌ها