انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

کتاب‌ها و نشريات الکترونیک (ديجيتال)

جدیدترین اخبار را در اینجا بخوانید و بنویسید

پاسخ: کتاب‌ها و نشريات الکترونیک (ديجيتال)

پستتوسط iShahin » 05 نوامبر 2014, 03:58

AliGhz نوشته است:[نمایش]
سایت cnet، وارد چاپ فصل نامه (مجله کاغذی) شده است!
http://www.nytimes.com/2014/11/03/busin ... rom-screen
-to-page.html

کار این‌ها برعکسه، همه نشریات چابی به سمتِ دیجتال شدن میروند این‌ها دارند برعکسِ مسیر آب شنا میکنند!

[url=https://mobile.twitter.com/S3micolon]follow me on twitter: @s3micolon[/url

نماد کاربر
iShahin

پست‌ها : 453

پستتوسط AliGhz » 15 نوامبر 2014, 16:04

اپ «فیدیبو» که مخصوصِ خواندن کتاب‌های پارسی است، تا الان نسخۀ آیفون نداشت. امروز ایمیل آمد که نسخۀ آیفون هم منتشر شده:
https://itunes.apple.com/app/id791462503

پ.ن.:

۱. من روی آیپد این اپ را دیده بودم و راستش اصلا از آن خوشم نیامده بود. نسخۀ جدید را نصب نکرده‌ام و نمی‌دانم چگونه است؛ اما از ایمیل‌هایی که از طرف فیدیبو می‌آید، برداشتم این است که تیمی حرفه‌ای و منسجم روی این موضوع (گسترش هر چه بیشتر کتاب‌های الکترونیک پارسی) دارند کار می‌کنند. این‌که ببینم روز به روز بهتر شود، واقعا مایۀ خوشحالی خواهد بود.

۲. نمی‌دانم نام «فیدیبو» بر چه مبنایی انتخاب شده؛ هیچ حسی از «کتاب الکترونیک پارسی» را در من ایجاد نمی‌کند و نام آشنا یا چیزی که راحت به خاطر بماند یا حتی خوش‌آوا هم نیست. بارها هم ایمیل‌هایش را با ایمیل‌های «فیدیلیو» (راهنمای رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌های تهران) اشتباه گرفته‌ام!
http://fidilio.com

۳. این متن را که در همان صفحۀ معرفی و فروش اپ در آیتونز، الان خواندم، دوباره به یادم آورد که چرا این اپ را دوست ندارم (تازه غلط‌های نگارشی و ویرایشی‌اش را هم ندید می‌گیرم):

[نمایش]
قابل توجه كاربرانى که شكايت كردند اپايكيشن آخرين صفحه اي. كه مشغول خواندنش بوده ايم را نگه نمي دارد؛ باید به اطلاع برسانیم اپلیکیشن در این مورد هیچ اشکالی ندارد و آخرین صفحه ای که مشغول مطالعه آن بودید را به درستی نگه می دارد برای این کار تنها کافیست زمانی که می خواهید از مطالعه کتاب دست بکشید به کتابخانه بروید یا به بیان دیگر کتاب را ببندید. در صورتی که به جای بستن کتاب اپلیکیشن را ناگهانی ببندید اپلیکیشن آخرین صفحه شما را آخرین باری که کتاب را بسته اید در نظر می گیرد
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط AliGhz » 15 نوامبر 2014, 17:24

«نوگام» سایتی است که کتاب‌های الکترونیک پارسی را به شیوۀ حمایت مالی از سوی خوانندگان منتشر می‌کند:
http://www.nogaam.com
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط Pooria Azimi » 15 نوامبر 2014, 23:47

سایت نِبیک (http://nebeek.ir) هم در زمینه‌ای تقریباً مشابه کار می‌کنه. نکتهٔ مهم این سایت که اون رو متمایز می‌کنه امکان جستجو در متن (مثل Google Books) ـه، که برای فارسی کار خیلی مشکل‌تریه. منظور از جستجو اینه که ابتدا متنِ چاپی اسکن‌شده توسط ابزارهایی که این تیم ساخته‌اند به نوشته تبدیل شده (OCR)‌ و بعد جستجو روی این نوشته‌ها انجام می‌گیره (وگرنه جستجو در یک PDF عادی که کاری نداره!).

متأسفانه تعداد و کیفیت مطالب موجود در وبسایت خیلی چشمگیر نیست (برای دسترسی به لیست، علاوه بر جستجو می‌تونید روی «کتاب، متاب درسی، نشریه، علمی» در پایین صفحهٔ اصلی کلیک بکنید)، اما به‌مرور زمان امیدوارم وضعیت این‌بخش هم بهتر بشه. از نظر تکنیکی و پیاده‌سازی اما این سرویس خیلی خوب ساخته شده. مصاحبه‌ای با مدیر پروژه هم در http://nebeek.com/data/press/radio_eghtesad.mp3 در دسترسه.

لازم به ذکره که در این وبسایت هم حقوق مؤلفین و ناشران رعایت شده و متونی که در دسترس قرار گرفته‌اند با اجازهٔ ناشران هستند.

Screen Shot 2014-11-15 at 11.01.57 AM.png

Screen Shot 2014-11-15 at 11.08.46 AM.png

Screen Shot 2014-11-15 at 11.13.02 AM.png
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط AliGhz » 04 ژانویه 2015, 19:57

THE EVERYTHING BOOK: READING IN THE AGE OF AMAZON
http://www.theverge.com/2014/12/17/7396 ... e-hachette
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پستتوسط alireza3335 » 30 مارس 2017, 17:09

"پس از آخرین به‌روزرسانی اپل به iOS 10.3 نمایش کتاب دچار مشکل شده و در حاشیه سمت چپ نصف یا بخش بیشتر از کلمات درست نمایش داده نمی‌شوند. چقدر خوب بود که امکان آپلود عکس از مشکل وجود داشت. ضمناً iOS درست است نه IOS. "

این خطایی بود که از سایت فیدیبو برایشان ارسال کرده ام. من اصلاً کاربر حرفه ای نیستم ولی در این حد میدانم که اپل نسخه بتای سیستم عامل‌ها را زودتر منتشر میکند تا توسعه‌دهنده‌ها بتوانند مشکلات را زودتر شناسایی کنند (یا به اپل گزارش کنند یا خودشان را سازگار کنند). البته من هنوز پاسخ روشنی از آن ها دریافت نکرده‌ام. فقط خواستم بگویم که رفتار حرفه‌ای شرکت‌ها و برنامه‌سازان می‌تواند با هم متفاوت باشد.
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پست‌ها : 677

پستتوسط Arzhang » 30 مارس 2017, 19:15

فیدیبو خیلی نرم‌افزار پرمشکلی‌ست. من یکی دو کتاب ازش خریدم و عطایش را به لقایش بخشیدم. بسیار غیرحرفه‌ای‌ست به نظر من. تنها هنری که کرده‌اند این است که کتاب‌ها از راست به چپ ورق می‌خورند. گاهی برای یک ورق زدن ساده، نیم ساعت فکر می‌کند. می‌توانستند امکان‌هایی ساده مثل جست‌وجوی معنای کلمه را تویش بگذارند که دریغ کرده‌اند. خیلی ساده می‌توانستند کلمه‌ای را که می‌خواهیم معنایش را بدانیم لینک بدهند به سایت خوب واژه‌یاب که مجموعه‌ای غنی از فرهنگ‌های خوب فارسی‌ست اما به نظرم بیماری کاسب‌کاری که تمام بازار ایران را بلعیده است، گویا به این‌ها هم سرایت کرده است.
دیگر این که انتظار داشته باشیم این برنامه نیم‌فاصله را بشناسد یا کتاب‌ها درست و تمیز تایپ شده باشند و چیزهایی از این قبیل به نظرم یک انتظار رؤیایی‌ست!
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط hamidrezamt » 31 مارس 2017, 00:18

ارژنگ جان در این‌که فیدیبو ضعف‌هایی دارد شکی نیست اما تا به امروز روند مثبتی را طی کرده است و به مرور از مشکلاتش کاسته شده و دیگر خبری از این دست مشکلات درش نیست:

Arzhang نوشته است:[نمایش]
گاهی برای یک ورق زدن ساده، نیم ساعت فکر می‌کند.

در مورد مشکلی که علیرضا گرامی مطرح کردند حدس من این است که در فیدیبو رندر شدن متون توسط WebKit صورت می‌پذیرد که باز معلوم نیست اپل چه بلایی در آپدیت آخر سیستم‌عامل‌ها به سرش آورده. این نقص سراسری است و نمایش متون فارسی با مشکل مواجه شده است.(به طور مثال با سافاری از وب‌سایت ورزش‌سه بازدید کنید)
به غیر از فیدیبو، در این حوزه اپ‌های طاقچه و کتابراه هم هستند که در بین آن‌ها طاقچه باب دندان من است.
طاقچه:
کتابراه:
MacBook Pro Retina MR932 (2018), macOS Sonoma
iPhone 13 Pro, iOS 17
iPad Pro 9.7", iOS 17
نماد کاربر
hamidrezamt

پست‌ها : 131

پستتوسط alireza3335 » 31 مارس 2017, 18:08

بله طاقچه تا حدی بهتر هست. در مورد WebKit هم نمی‌دانم که اپل آن را خراب کرده، یا اینکه تغییراتی داده که توسعه‌دهندگان باید به هر حال خودشان را با آن سازگار کنند. دقیقاً به فرمایش شما ورزش ۳ نیز همین بلا به سرش آمده، حتی در مک.
منتهی به قول ارژنگ عزیز این برنامه‌ها دارای مشکلات خیلی زیادی هستند و خیلی عجیب است که چرا حتی بدیهیات را در نظر نمی‌گیرند. مثلاً من الان بررسی کردم دیدم هنوز حتی قابلیت کپی کردن متن و هایلایت آن نیز وجود ندارد. این‌ها خب امکانات خیلی مهمی است.
نمیدانم این مؤسسات نمی‌تواننستند روی همان پلتفرم iBooks محصولات خود را عرضه کنند؟ مشکلات یا راست به چپ است یا مشکل درگاه‌های پرداخت. حداقل از این مشکلات ابتدایی دیگر راحت می‌شدیم.
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پستتوسط Arzhang » 31 مارس 2017, 18:52

این بحث سبب شد من دوباره یک آزمایشی با این برنامه‌ها بکنم. دیدم که تاقچه را قبلاً نصب داشته‌ام اما نمی‌داتم چرا پاکش کرده بودم. دوباره که نصبش کردم فهمیدم علت چه بوده. دقیقاً من هم با علیرضای عزیز هم‌رأی هستم. شما یک فایل پی‌دی‌اف را مثلاً با PDF Expert باز می‌کنید و بدون قر و قمیش کتاب را می‌خوانید. ولو دویست سیصد صفحه هم باشد. اما در تمام این سه کتاب‌خوانی که در بالا ذکرشان رفت، مداوماً باید وسط کتاب‌خواندن‌تان سکته ایجاد می‌شود چون ورق زدن تمام‌شان بسیار پرمشکل است. در کتابره که شاهکارش این است که حتی پی‌دی‌اف را هم ورق نمی‌زند و تمام متن اسکرول می‌شود. بنابراین پس از مدتی کتابخوانی ممکن است به دلیل پی گرفتن صفحات با چشم، سرگیجه بگیرید.
حمیدرضای عزیز درست گفته و تاقچه از آن دو بهتر است اما به این معنا نیست که خوب است. فقط چیزی‌ست برای رضایت دادن.
آزمودن دوباره‌ی این اپلیکیشن‌ها دوباره به من معلوم کرد چرا برای خواندن یک کتاب ترجیح می‌دهم به خفت و خواری آن را با کمک دوستان بخرم و منتظر شوم مسافری برایم بیاورد. چون کتاب خواندن با این کتاب‌خوان‌ها، مطالعه را زهر آدم می‌کند. عجیب است، طراحات این برنامه‌ها گویا اساساً فراموش کرده‌اند این اپلیکیشن‌ها برای مطالعه طرحی شده‌اند و هیچ تسهیلاتی برای این مقصود در آن‌ها تعبیه نکرده‌اند.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط alireza3335 » 01 آوریل 2017, 17:44

در توئیتر هم این باگ رو گذاشتم و اکانت فیدیبو را منشن کردم. الان به من در همان توییتر پیام دادند و یک ایمیل دادند که عکس را به آن ایمیل ارسال کنم! خب این را نمی‌شود سیستماتیک کرد؟! واقعاً آدم از کارشان می‌ماند.
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پستتوسط saeidk » 02 آوریل 2017, 01:59

به طور کلی تا همین اواخر که من چک می کردم نمایش epub فارسی در آیفون و iBook بسیار کند است.
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط alireza3335 » 13 آوریل 2017, 12:03

فیدیبو آپدیت جدید ارائه داد و مشکل را رفع کرد. سرعتشان خیلی بد نبود. حداقل اینکه فیدبک گرفتند جای شکرش باقی است. بعضی ها اصلاً فیدبک گرفتن هم برایشان مهم نیست.
علیرضا
نماد کاربر
alireza3335

پستتوسط iSam » 08 ژانویه 2019, 20:43

آیا کسی یک e-Book Reader میشناسه که با همه کتابها و فرمتها کار کنه!؟
ظاهرا کیندل فقط کتابهایی که از آمازون خریده شده را اجازه استفاده میدهد و باقی کتابها اجازه آپلود در کیندل را ندارند.
من یک ایبوک ریدر نیاز دارم که با همه کار کرده و البته اگر ترنسلیتور هم داشته باشد که نور علی نور میشود.
لطفا اگر کسی میتواند، راهنمایی کنند.
ممنون.
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پست‌ها : 1998

پستتوسط AliGhz » 08 ژانویه 2019, 21:50

بعید می‌دانم همچین ایبوک ریدری وجود داشته باشد سامان عزیز. فکر کنم بهترین راهش، استفاده از تبلتی مثل آیپد و استفاده از اپ‌های مخصوص هر ناشرِ ایبوک روی آن باشد که اعم از کیندل و فیدیبو و... را بتوان روی یک دستگاه خواند.
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

قبلیبعدی

بازگشت به اخبار و تازه‌ها

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 14 مهمان