انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

کاربران معروف مک

جدیدترین اخبار را در اینجا بخوانید و بنویسید

Re: کاربران جدید مک: سیاستمداران معروف

پستتوسط Ahmad » 09 مه 2011, 23:33

ملکهٔ بریتانیا و آیپد،

طبق گزارش مطبوعات، ملکهٔ ۸۵ سالهٔ بریتانیا از کارمندان خود خواسته که برایش یک آیپد بخرند. وی با آیپد برای اولین بار توسط نوه‌هایش شاهزاده هری و ولیام آشنا شده است. این دو به مادر بزرگ خود طرز کار این دستگاه را نشان داده‌اند. وی که شدیدا تحت تاثیر سادگی کار با آیپد و نیز وزن سبک آن قرار گرفته بود یک دل نه صد دل عاشق آیپد می‌شود (دقت شود به ترجمهٔ دلبخواهی!) بطوری که بلافاصله به درباریان خود دستور خرید یک عدد آیپد را صادر می‌کند. لازم به ذکر است که ملکهٔ بریتانیا از طرفداران سرسخت محصولات اپل است (reference needed). وی تا بحال یک عدد آیپاد مینی نقره‌ای (سال ۲۰۰۵) به پیشنهاد پسرش اندرو خریده و نیز یک عدد آیپاد برسم هدیه از خانم میشل اباما همسر باراک اوباما در هنگام دیدارشان از انگلستان دریافت داشته است .

منبع ۱، روزنامهٔ The Sun
http://www.thesun.co.uk/sol/homepage/ne ... -iPad.html

منبع ۲، روزنامهٔ The Telegraph
http://www.telegraph.co.uk/technology/a ... inces.html

برای دوستانی که ترجیح می‌دهند این خبر را به عربی بخوانند:
http://www.alarabiya.net/articles/2011/ ... 48389.html 
پیوست‌ها
queen.jpg
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

Re: پاسخ: کاربران جدید مک : سیاستمدار

پستتوسط behnood » 11 مه 2011, 15:17

خودم پاکش کردم
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط behnood در 11 مه 2011, 22:16.
Mac BookPro 373
iPhone 5s 32GB
iPad (therdG) 16gb 3g+wifi
Mac OS 10.8
ADSL 2048
نماد کاربر
behnood

پست‌ها : 187

پستتوسط Ahmad » 11 مه 2011, 15:56

[quote="behnood"][quote="Reza.Yeganeh"]به به، این رو هم دیدید؟

حذف توسط نویسندهٔ پاسخ.
نماد کاربر
Ahmad
Site Admin

پست‌ها : 1289

پستتوسط cyra » 11 مه 2011, 17:29

با سپاس از احمد عزیز بابت گوشزد کردن این نکته‌ی مهم... همه‌ی کسایی که در این خاک زندگی می‌کنن هموطن هم هستند و به یک اندازه قابل احترام. ولی یک چیز یادمون باشه! که اون کسایی که توی عکس هستن اصلا از ما خوششون نمی‌اد و هر چقدر که بتونن علیه ما قدم بر‌می‌دارن. من فکر نمی‌کنم منظور بهنود هم به‌غیر از این افراد بوده باشه... اگر چه محترمانه بیان نشده بود!
Mac Pro (mid 2009), 12 GB RAM, OS X 10.8.5, Avid Media Composer 8.3.1
iPhone 5s 32GB, iOS 9.1
iPad 2 64GB 3G, iOS 9.1
نماد کاربر
cyra

پست‌ها : 313

پستتوسط Pooria Azimi » 11 مه 2011, 17:38

حتی اگر اعراب سوسمارخور هم بودند (که نیستند)، دلیلش اینه که سرزمین اعراب، متأسفانه به سرسبزی هلند نیست، و تنها حیوانی که در بعضی صحراها پیدا می‌شه همین سوسماره. این‌جوری نیست که اون‌ها بین بریونی گوسفند، و پوست و دل‌ورودهٔ سوسمار، دومی رو انتخاب کرده باشن. از روی اجبار طبیعته که مجبورن سوسمار بخورن، و هیچ شرمی هم در چنین خوردن سوسمار یا مارمولکی نیست.

حداقل خوبی این اتفاقات منطقه (برای ما ایرانی‌ها) این بود که بهمون نشون داد شاید همین اعرابِ سوسمارخور، به‌مراتب از ما ایرانی‌های کباب‌خورِ با فرهنگِ چندصدهزارساله باعرضه‌تر و باشعورتر باشند.

cyra جان، راستش من با این حرف که «اون کسایی که توی عکس هستن اصلا از ما خوششون نمی‌اد و هر چقدر که بتونن علیه ما قدم بر‌می‌دارن»، کاملاً مخالفم. این تفکرِ فاشیستیه. هیچ کدوم از اون افراد، به صرفِ عرب بودن، دشمنی‌ای با من یا شما (به حکومت ایران کاری ندارم) نداره (و حتی اگر هم داشته باشه، قطعاً و مسلماً نمی‌شه فقط با دیدن قیافه‌ش در یک عکس، چنین نتیجه‌ای رو گرفت!!).
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Ilia » 11 مه 2011, 19:10

متاسفانه در فرهنگهای بسته و سنتی‌ای مثل ما این مسئله وجود دارد. عده‌ای از فارس‌ها این لطف را در حق همه اقوام اطرافشان (اعراب، ترک‌ها، لرها، کردها و افغان‌ها، سیاه‌پوست‌ها و غیره) دارند. البته از آن طرف هم عکسش وجود دارد، یعنی مثلا عده‌ای از آن اقوام هم به همین نظر تحقیرآمیز و نژادپرستانه به اقوام همسایه‌شان نگاه میکنند.

معمولا بعد از چند سال زندگی در خارج از کشور که این را به تجربه احساس کردند که در نظر افراد ملیت‌های دیگر، آنها و همین ملل دیگر، دقیقا یکی هستند، شاید دوزاریشان بیفتد که هیچ فرقی با آنها ندارند. اما گاها باز هم نخواهند فهمید.

متاسفانه ما اینطوری بزرگ شده‌ایم. از حاجی فیروز و کاکا زنگی گرفته تا بقیهٔ چیزهایی که همهٔ ما شنیده‌ایم کلی هم جک‌هایش را برای هم تعریف میکنیم. من مطمئنم که این دوستمان منظوری نداشته و احتمالا روی حرفش هم قبل از نوشتن فکر نکرده است. اما حالا شاید کمی فکر کند و این خودش از صد سال ایرماگ خواندن ارزشش بیشتر خواهد بود.

ایلیا
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط cyra » 11 مه 2011, 21:16

۱- چقدر خوب می‌شد جاهای دیگه هم می‌شد این‌طوری گفتگو کرد. ولی خوب معمولا در کشور ما گفتمان آخرین راهه!
۲- ایلیای عزیز، کاملا با شما موافقم، اما تا زمانی که این نوع نگاهی که بهش اشاره داری صرفا از روی تعصب باشه. مثال نقض شو در جوابی که به پوریا خان می‌دم بخون.
۳- و جناب پوریا خان عظیمی، در شرق دور سوسمار که سهله... چندش‌آورتر از اونم سرو می‌شه و تازه توریست هم جذب می‌کنه. ولی:
الف) فکر نمی‌کنم اگر چه شرایط زیستی قومی که بهش اشاره کردی بدتر از ما بوده، ولی خودت هم قبول داشته باشی که به فرض محال از ایرانی‌های صاحب کهن‌ترین تمدن‌ها با عرضه‌تر و با شعورتر باشند. هر وقت ۳-۴ میلیون نفر از اونا تونستند بیان تو خیابون تضاهرات سکوت، من مطمئنن از ایرانی بودنم پشیمان خواهم شد. نه اینکه بعد از سه هفته اعتراض سرکوب نشده کمتر از یک میلیون بیان تو خیابون.
ب) همون آدمایی که تو عکسن، مگه همه چیز به عراق ندادن که بریزه رو سر همین ملت بدبخت ایران که الان بی‌عرضه‌ی بی‌شعور خطاب می‌شن. مگه همین آقایون آل سعود آتیش بیار جریان طالبان نبودن؟ مگه از فوتبالیست‌های ما انگشت نگاری نکردن؟ مگه زنای ما رو تو جریان حج دهه‌ی ۶۰ معلوم نشد که چیکار کردن...؟ مگه همین‌ها به زناشون حق رای می‌دن؟ مگه زناشون می‌تونن رانندگی کنن؟ اینا که دیگه بدیهیات زندگی روزمره‌ی امروزه! آقا پوریا من فاشیست نیستم، ولی تا اونجایی که سواد کمم کمکم می‌کنه می‌دونم اون موقع که اونور خلیج فارس تا ابدیت برهوت بود، تو این مملکت برای بدست آوردن آزادی‌های مدنی جون دادن و مشروطه به‌راه انداختن. می‌دونم که روی یکی از قدیمی‌ترین سفالینه‌های جهان که اتفاقا تو ایران کشف شده، عکس تنبور هست نه جنگجو و غارتگر. می‌دونم که ایران ندا و سهراب و هزارتا فرزند دیگه داره. آقا پوریا... شما که دانشجوی این مملکتی دیگه چرا؟! من به ایرانی بودنم... نمی‌گم به فارس بودنم... می‌گم به ایرانی بودنم واقعا افتخار می‌کنم و از کسایی که لباس زرباف به تن دارن، ران بره می‌خورن و با پول مفت لیموزین سوار می‌شن، ولی حداقل‌های انسان بودن رو رعایت نکنن، بدم میاد. چه اپل دستشون باشه چه مایکروسافت!
iPhone 5s 32GB, iOS 9.1
iPad 2 64GB 3G, iOS 9.1
نماد کاربر
cyra

پستتوسط Ilia » 11 مه 2011, 21:31

فکر میکنم که همگی موافق باشیم که اگر ما از اشخاص یا ایدئولوژی‌ای خوشمان نمی‌آید، این را نباید با نژاد و زبان آنها مخلوط کنیم.

----------------------
در ضمن این یک قاعدهٔ کلیست که:
اگر با هم صحبت میکنیم باید یکجور باشد که از هم نرنجیم، پس بهتر است از بکار بردن کلماتی که موجب رنجش طرف مقابل میشود پرهیز کرد. هم به موضعتان کمک نخواهد کرد و هم بحث را منحرف میکند.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط behnood » 11 مه 2011, 22:08

اگر باعث ناراحتی کسی شدم ببخشید منظور من عرب های عربستان بود نه عرب های عزیز هموطن
به هر حال باز هم پوزش می طلبم
Mac BookPro 373
iPhone 5s 32GB
Mac OS 10.8
ADSL 2048
نماد کاربر
behnood

پستتوسط behnood » 11 مه 2011, 22:14

Ahmad نوشته است:[نمایش]
behnood نوشته است:[نمایش]
Reza.Yeganeh نوشته است:[نمایش]
به به، این رو هم دیدید؟
...

آقای بهنود،

من نمی دانم که سن شما چند سال است ولی امیدوارم که در سن نوجوانی باشید تا که من بتوانم این گفته شما را به حساب بچگی و ناپختگی تان بگذارم. بهرحال بدانید و آگاه باشید که این صحبتهای نژاد پرستانه ی شما غیر قابل قبول و محکوم است. بخشی از هموطنان ما عرب هستند که در ناحیه جنوب غربی و حاشیه ی شمالی خلیج فارس زندگی می کنند. تعداد هموطنان عربمان، که در ضمن خیلی نیز برایمان عزیزهستند، بین ۵۰۰۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰۰۰ تخمین زده میشود. این نوشته ناشایست شما سبب دلگیری بسیاری خواهد شد که در عمرشان هم شاید یک سوسمار ندیده باشند، مگر همانند شما آنرا بروی صفحه تلویزیون مشاهده کرده باشند، چه رسد به خوردن گوشت این حیوان. گناه این هموطنان عرب چیست که بسیار از آنان علاوه بر زندگی در فقر و فلاکت، در حالی که بر دریایی از ثروت زندگی می کنند، روزانه نیز اینگونه مورد اهانت و تحقیر قرار گیرند؟ گناه یک کودک عرب ایرانی که شاید هم سن خود شما نیز باشد چیست که روزانه مورد این توهین سخيف قرار بگیرد؟

من این پست شما را به عمد پاک نمیکنم و می گذارم که دوستان دیگر نیز آنرا ببینند تا همه مان متوجه شویم که در بین بسیاری از ما ایرانیان چه افکار مخرب و ناشایستی رواج دارد.

احمد

احمد جان من به عرب های ایران چیزی نگفتم.
آخرین ویرایش توسط behnood on 11 مه 2011, 22:20, ویرایش شده در 2.
Mac BookPro 373
iPhone 5s 32GB
Mac OS 10.8
ADSL 2048
نماد کاربر
behnood

پستتوسط Ilia » 11 مه 2011, 22:18

بهنود جان،

عربهای ایران و عربستان و مصر ندارد. نگذار که زبان، ملیت، نژاد، مذهب و چیزهای مشابه آن موجب پیشداوریت بشود.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط behnood » 11 مه 2011, 22:21

راستی هرکی می خواهد ایمیلش را pm کند تا برایش یک ایمیل دلخراش از خوردن سوسمار در سحرا های عربستان سعودی برایش بفرستم
Mac BookPro 373
iPhone 5s 32GB
Mac OS 10.8
ADSL 2048
نماد کاربر
behnood

پستتوسط Ilia » 11 مه 2011, 22:50

بهنود، اینبار که از جلوی کله‌پاچه فروشی‌های ایران رد میشوی، کمی از دید کسی که در عمرش آن را ندیده نگاه کن. صحنه‌های کله‌های جدا شده، زبان و امحاء و احشاء آن، بیضه‌های آن و حتی جنین بدنیا نیامدهٔ آن (حالا از بوی گندش که بگذریم)، حال خیلی از ملل دیگر را که با آن عادت ندارند کمتر از مارمولک به هم نمیزند. اما در مملکت ما تحفه است.

ژاپنی‌ها چیزی نیست که نخورند و البته از این نظر تحقیر نمیشوند. پنیر در نظر چینی‌ها از چندش‌آورترین چیزهاست و آنرا با شیر گندیده و کپک‌زده یکی میدانند در حالتی که از خون خوک سوسیس درست میکنند و با لذت میخورند.

شما هم اگر در میان آنهایی که بنظرت عجیب می‌آیند بدنیا آمده بودی، غذایت الان همان بود، اما این ربطی به آدمیتت و اینکه لیاقت سخت‌افزار خاصی را داشته باشی، نداشت.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط cyra » 11 مه 2011, 22:57

با سلام و احترام دوباره به همه‌ی دوستان، مخصوصا آقا ایلیا... گفتم مخصوصا آقا ایلیا چون ایشون به‌هر حال بزرگ جمع هستن!

ظاهرا من در صحبت‌هایم کمی (یا شایدم زیادی ;-) ) تند شدم... اگر این‌طوره ببخشید. اما یه سوال داشتم. فکر می‌کنید چرا در فارسی افعال یا اسامی برای مذکر و مونث صرف نمی‌شون ولی در عربی چرا؟

می‌خوام بگم پیشداوری بده، ولی بعضی چیزا واقعا نقش عمیقی در نوع جهان‌بینی یا تفکر شخص ایفا می‌کنن.
iPhone 5s 32GB, iOS 9.1
iPad 2 64GB 3G, iOS 9.1
نماد کاربر
cyra

پستتوسط Ilia » 11 مه 2011, 23:38

cyra جان، ممنون!

یک کتاب هست بنام چنین کنند بزرگان، نوشتهٔ ویل کاپی و ترجمهٔ نجف دریابندری. (نسخهٔ سانسورنشدهٔ قبل از ۵۷اش را اگر گیر آوردی بخوان که خیلی معرکه است). نمیدانم این را ویل کاپی نوشته یا نجف دریابندری از خودش اضافه کرده است (چون در حقیقت تمام زیبایی نوشته‌ها کار دریابندریست). یکجایی میگوید که مصری‌های قدیم خیلی باهوش بودند و پشه‌بند اختراع کردند و شب راحت خوابیدند. اما یونانی‌ها عقلشان نرسید که پشه بند اختراع کنند و تا صبح خوابشان نمیبرد، بنابر این علم نجوم را اختراع کردند!

میدانم که از این سوال میخواهی نتیجه بگیری که ربط دارد به مساوات و نحوهٔ دید آنها به مونث و مذکر. اما راستش فرانسوی‌ها هم همین داستان را دارند و این مسئله را ندارند.

این به سنت مربوط است. همه هم یکجور نیستند. در کشور گل و بلبل خود ما هم که همه یکجور صرف میشوند، کسانی هستند که پوست زن و خواهرشان را میکنند و کسانی هم هستند که اینطور نیستند. اشکال این نوع طرز تفکر این است که همه را به یک چوب میراند و میان اقوام خصومت ایجاد میکند و از طرف دیگر راه را بر تغییر میبندد.

مگر ما آن طور زندگی میکنیم که پدربزرگ‌هایمان زندگی میکردند؟ همه عوض میشوند. نسل‌ها عوض میشوند اما جملهٔ فارس‌ها یا عربها اینجور، این را در ذاتش قبول ندارد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

قبلیبعدی

بازگشت به اخبار و تازه‌ها

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 10 مهمان