انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

آفیس ۲۰۰۸ و فارسی

جدیدترین اخبار را در اینجا بخوانید و بنویسید

پستتوسط Behnam » 27 اکتبر 2007, 21:25

رضا جان همین آزمایشی را که با Geeza Pro کرده‌ای با XB Zar هم بکن ببین چه می‌شود. اگر Word از OT پشتیبانی کند قاعدتاً باید حروف به هم بچسبند.
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط رضاافشار » 27 اکتبر 2007, 22:47

اینم خط XB ZAR
پیوست‌ها
bild_3_494.png
bild_3_494.png (106.04 KiB) - بازدید 6298 بار
رضاافشار

پست‌ها : 96

پستتوسط Behnam » 28 اکتبر 2007, 00:46

ممنون رضا جان. خُب ظاهراً این string از آن string ها نیست! :-(
نماد کاربر
Behnam

پستتوسط Ali.Rastegar » 29 اکتبر 2007, 10:16

با اجازه من تاپیک علی و رضا رو ترکیب کردم :-)
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط GK » 30 اکتبر 2007, 18:15

با سلام
اگر واقعا، واقعا، دل‌تان می‌خواهد به هر طریقی شده در آفیس ۲۰۰۴ و ۲۰۰۸ و یا حتی در iWork به فارسی بنویسید، راه چاره‌ای هست :
- قبل از تایپ، یک Texte Zone در صفحه سفید و خالی باز کرده و متن فارسی خود را داخل آن بنویسید. حروف به هم چسبیده و از راست به چپ بودن نیز درست خواهد بود اما، خب... دیگر بیشتر از این نمی‌شود انتظار داشت
- درواقع، powerpoint و keynote هم همین کلک را به ما می‌زنند !!!
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

پستتوسط Ali.Samadi » 31 اکتبر 2007, 00:51

ول‍ی بقول بهنام چیزی که جالبه اینه که در آفیس حروف در ردیف درست قرار میگیرند و اگر متور متن آفیس از قلمهای OT پشتیبانی کنند باید میشد با آنها فارسی هم نوشت !!!!
MacBookPro 15inch/ 2.66/ 4GB Ram
PearC/ i7 4x3,06/ 6GB Ram/ 6TB HD :-)
Ali.Samadi

پست‌ها : 725

پستتوسط GK » 31 اکتبر 2007, 15:27

علی جان
به نظر من پشتیبانی مک از OT و AAT شرط لازم است برای فارسی اما نه کافی.
البته بنده از تکنیک و زیر و بم موتورهای متن هیچ اطلاعی ندارم اما به دلم برات شده که مشکل پیچیده تر از این حرف‌هاست. جهت نمونه :
- یک متن فارسی را در EditTexte بنویس. آنرا هر جوری که دلت خواست تراز کن، از راست به چپ، حروف ایتالیک، درشت، رنگی، و غیره و غیره...
- حال این متن خوشگل تراز شده را ببر روی ویندوز با وورد باز کن. خواهی دید که متن شده است ازچپ به راست، تمام علامات زبان از قبیل نقطه، نقطه-ویرگول، علامات سوال، تعجب و... که آخر سطر بودند رفته اند اول سطر. و گیومه ها و پارانتزها هم همه وارونه شده اند.
درواقع، درست همین مشکل در Mail , iWeb, Rapidweaver و غیره... هم وجود دارد.
این، شاید به آن معنی‌ست که مک و ویندوز از دو معماری سیستمی متفاوت برای زبان‌های یونیکد از راست به چپ استفاده می‌کنند. شاید.
امروزه می شود گفت که ما روی مک با زبان فارسی مشکل بزرگ و چندانی نداریم. دردسرها از سازگاری متون بین مک و پی سی جاری ست.

راستی، اگر کسی راه چاره ای برای تراز درست و حسابی متون فارسی روی نرم افزارهای سایت ساز، از قبیل rapidweaver دارند، من بس بسیار خریدارم !!!
روز و روزگارتان ‌خوش
ق.خ
iMac Intel 2.66GHz, Osx 10.7.3
GK
مدیر بازنشسته

پست‌ها : 954

پستتوسط Behnam » 31 اکتبر 2007, 16:06

قلی جان میخ را به نعل زدی! (این اصطلاح درست است؟!) وقتی که تو متنی را در TextEdit تر و خشک می‌کنی، تراز می‌کنی، راست به چپ می‌کنی و غیره، با هر یک از این عملیات کُدهایی را به متن اضافه کرده‌ای که به نرم‌افزار می‌گوید با این string کُدهای یونیکد چکار بکند. اشکال ظاهراً در این است که زبان این کُدها در مایکروسافت و اپل تفاوت دارند و وقتی متن را از یک محیط به محیط دیگر copy & paste می‌کنی، متن به همراه آن کُدها وارد می‌شود ولی در محیط دیگر قابل خواندن نیست. من فرد مشکوک را در این ماجرا مایکروسافت می‌دانم که منفعتش در این است که این کُدها نه استاندارد، بلکه ویژهٔ محصولات خود مایکروسافت باشند تا مصرف کنندگان را به محصولات خودش وابسته و معتاد نگه دارد.
نماد کاربر
Behnam

قبلی

بازگشت به اخبار و تازه‌ها

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 24 مهمان