انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

شبکه شدن مک با وین

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

پستتوسط saeidk » 10 اوت 2007, 13:57

من یک کامپیوتر دارم با ویندوز که به adsl وصل است و در آن adsl را share کرده‌ام و چند کامپیوتر ویندوز و یک مک به آن وصل هستند و در نتیجه به اینترنت. البته قبل از adsl هم با هم بدون هیچ مشکلی شبکه بودند. طبق عکسهای زیر.
چون یک کارت شبکه داشتم مودم adsl را با usb وصل کردم بعد در بخش properties-advanced آن طبق عکس با انتخاب allow other اینترنت را در شبکه share کردم. برای این دیگر کامپیوترهای شبکه بتوانند به اینترنت وصل شوند باید در بخش default gateway آدرس ip کامپیوتری که به adsl وصل است را وارد کنند و در مک معادل آن ظاهراً router است.
امیدوارم این توضیحات کمکتان کرده باشد. البته اگر در ایران هستید جدیداً کابلهای شبکه‌ای در بازار موجودند که در طول زیاد جواب نمی‌دهند و بر سر همین موضوع ما یک روز کاری تمام را صرف کردیم تا فهمیدیم مشکل از کابل است.
پیوست‌ها
ADSL-WIN.jpg
ADSL-WIN.jpg (43.69 KiB) - بازدید 7804 بار
ADSL-mac.jpg
ADSL-mac.jpg (20.42 KiB) - بازدید 7804 بار
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط aidin.l » 10 اوت 2007, 18:00

saeidk عزیز، از راهنمایی‌ها ممنون. دو کامپیوتر از طریق کابل اترنت همدیگر را نمی‌شناسند ولی با همان کابل مودم را می‌شناسند. نمی‌دانم مشکل از کجاست. اگر همدیگر را بشناسند تقریبا مطمئنم که با تنظیماتی که گفتید می‌توانم شبکه درست کنم. همانطور که از طریق FireWire توانستم این کار را بکنم، امیدوارم اگر مشکل کابل برطرف شود با همان کارها بشود شبکه درست کرد. در ضمن چند تا سؤال داشتم. ip مک را از کجا به دست آوردی؟ چون من هر کجا دنبالش می‌روم همان ipی که ISP را داده می‌بینم و نه ip خود کامپیوتر را، مگر وقتی که با فایروایر وصل می‌شوم. برای همین می‌گویم اگر مشکل کابل اترنت رفع شود شاید ip هر دو کامپیوتر به راحتی پیدا شود. و دیگر اینکه DNSها همان DNSهایی اند که ISP داده است و یا DNSهای مخصوص به اشتراک گذاشتن است؟

------------

احمد عزیز، اون دستوری که گفتی، بدون شناختن کامپیوتر دیگر امکان ندارد. یعنی در ویندوز وقتی کابل اترنت را به جایی متصل نبیند (با وجود اینکه من به مک وصلش کردم) ip اون پورت را در اختیارت قرار نمی‌دهد، ولی ip پورت‌های اترنت و فایروایر را نشان داد. مشکل همین‌جاست! شاید من از ویندوز سر در نیاورم ولی ipی که به اسم Ethernet به من نشان داد همان ipی بود که از طریق USB مودم به ویندوز وصل شده بودم، نمی‌دانم چرا با اسم اترنت نشان داد. و ipهای دیگر را نشان نمی‌داد تا اینکه USB مودم را قطع کردم و بعد دستور را اجرا کردم که ip پورت اترنت را نشان نمی‌داد چون می‌گفت کابلش disconnected شده و ip پورت فایروایر رو به درستی نشان داد، معلوم نیست چرا وقتی کابل USB مودم وصل بود، این دو را نشان نمی‌داد.
aidin.l

پست‌ها : 11

پستتوسط iSam » 10 اوت 2007, 18:12

آیدین جان فکر کنم مشکل از کابل اترنت هست , آیا از کابل کراس استفاده میکنی ؟ اگر آره , از کابل معمولی استفاده کن . دوم اینکه اگر مودم وایرلس داشتی معرکه بود , چون راحت مکت میشد وایرلس و پیسیت USB . به هر حال مشکل کابل رو بررسی کن , تا ببینیم چی میشه .
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پست‌ها : 1998

پستتوسط saeidk » 10 اوت 2007, 20:00

منظور شما را از «ip مک را از کجا آوردی» نمی فهمم. من به صورت دستی به کامپیوتری که به adsl وصل است ip 192.168.0.1 دادم و بعد به مک ip 192.168.0.9 دادم. و این ها را هم خودم چند سال پیش برای وصل شدن آنها به هم اعمال کرده بودم و directory access هم برای راحتی است و بدون آن هم کار می‌کند. این موضوع ربطی به adsl ندارد. dns را هم همانی است که isp گفته است. البته من تا به حال از network wizard استفاده نکرده‌ام و کامپیوترها همه به HUB وصل هستند.
امیدوارم مشکل شما به زودی حل شود
نماد کاربر
saeidk

پستتوسط aidin.l » 10 اوت 2007, 22:54

منظور من هم همین بود که ip را دستی وارد کردید یا اتوماتیک، که اگر اتوماتیک بود می‌خواستم روشش را بدانم. ظاهرا باید کابل را عوض کنم. همیشه وقتی احتیاج شدید به چیزی داری نه تنها جمعه است! که فردایش هم تعطیل رسمی است! مرسی که راهنمایی کردید.
aidin.l

پست‌ها : 11

پستتوسط R_Behnood » 12 اوت 2007, 15:27

من هم یک مودم ADSL USB داشتم و یک دسکتاپ پی سی به همراه یک MacBook. اواپل خیلی سر درگم بودم که چطور اینترنت رو به اشتراک بزارم و همینطور به فایلهای پی سی دسترسی داشته باشم. نهایتا متوجه شودم با استفاده از یک کابل معمولی اترنت (و نه کراس اور) هیچ تنظیم خاصی لازم نیست! باور کنید تنها کاری که کردم این بود که کابل رو به MacBook وصل کنم. البته نهایتا چون نمیخواستم مجبور باشم همیشه پی سی رو روشن نگهدارم تا بتونم از مک به اینترنت متصل بشم مودم رو با یک مدل که دارای پورت اترنت هست عوض کردم. به نظر من استفاده از روتر یا مودمی که روتر هم داره بهترین راه هست (البته بدون در نظر گرفتن امکان بیسیم که گرون تمام میشه)
ارادتمندم
MacBook Black (MA701LL/A) 2.0GHz, 3GB
OS X 10.6
R_Behnood

پست‌ها : 334

مشکل اساسی در شبکه

پستتوسط moshtaba_g » 26 دسامبر 2007, 18:05

من روی دستگاه ام leopard نصب هست.
توی یه شبکه workgroup معمولی که یه switch یه مودم adsl که مستقیما به switch وصله و حدود ۲۰ کامپیوتر pc و یه کامپیوتر مک ( که خودمم) . مشکل اینجاست که من تنظیمات شبکه رو کاملا توی مک انجام دادم .عکس های تنظیمات کامل در ضمیمه هست.
من اینترنت رو از شبکه دارم تمام کامپیوتر های pc هم من رو میبینن اما من گاهی می بینم کامپیوتر هارو گاهی نمی بینم. گاه تو قسمت network همه میان گاهی هم نمیان ( یعنی اکثرا نمیان و من ندارمشون ) مگر اینکه برم قسمت connect to server و ip هارو دستی وارد کنم.
مشکل چیه؟ :lol:
پیوست‌ها
Picture 3.png
Picture 3.png (97.38 KiB) - بازدید 7762 بار
Picture 2.png
Picture 2.png (62.85 KiB) - بازدید 7762 بار
Picture 1.png
Picture 1.png (82.38 KiB) - بازدید 7762 بار
نماد کاربر
moshtaba_g

پست‌ها : 31

پاسخ: مشکل اساسی در شبکه

پستتوسط moshtaba_g » 30 دسامبر 2007, 01:29

یعنی هیچ کس نیست که حتی یه جواب الکی بتونه بده؟؟؟؟ژ؟؟؟
Macbook Pro3,1 (2.4 GHz) Ram 3GB-OSX10.6.6-DSL
apster/\/
نماد کاربر
moshtaba_g

پستتوسط Reza.Y » 30 دسامبر 2007, 02:38

من نمی‌دونم چرا name resolution مک یک کم می‌لنگه. اگر می‌خوای خیالت راحت باشه روی یک ماشین اصلی ویندوزی یک WINS Server بیار بالا و آدرسش رو تو مکت وارد کن. بعضی وقت‌ها من می‌تونم با اضافه کردن local. به hostname ویندوزها اون‌ها رو resolve کنم اما واسه بعضی ماشین‌ها جواب می‌ده واسه بعضی نه! یک راه دیگه هم اینه که روی ویندوزها bonjour نصب کنی.
Reza.Y

پست‌ها : 435

پستتوسط Reza.Y » 30 دسامبر 2007, 02:38

من نمی‌دونم چرا name resolution مک یک کم می‌لنگه. اگر می‌خوای خیالت راحت باشه روی یک ماشین اصلی ویندوزی یک WINS Server بیار بالا و آدرسش رو تو مکت وارد کن. بعضی وقت‌ها من می‌تونم با اضافه کردن local. به hostname ویندوزها اون‌ها رو resolve کنم اما واسه بعضی ماشین‌ها جواب می‌ده واسه بعضی نه! یک راه دیگه هم اینه که روی ویندوزها bonjour نصب کنی.
Reza.Y

پست‌ها : 435

پستتوسط saeidk » 30 دسامبر 2007, 12:46

شاید (و فقط شاید) چون از DHCP استفاده می‌کنید این جوری می‌شود. چرا از manual استفاده نمی‌کنید؟
نماد کاربر
saeidk

پستتوسط moshtaba_g » 30 دسامبر 2007, 15:48

خودم هم به این فکر کردم در اسرع وقت تست می کنم و نتیجش رو می گم
Macbook Pro3,1 (2.4 GHz) Ram 3GB-OSX10.6.6-DSL
apster/\/
نماد کاربر
moshtaba_g

قبلی