انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

سیستم کتلینا — macOS 10.15 Catalina

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

پاسخ: سیستم کتلینا — macOS 10.15 Catalina

پستتوسط Ali_Omid » 12 اکتبر 2019, 08:40

برای بار سوم هم ارور داد و بعد از دانلود ۶ و خرده‌ای گیگابایت قطع شد و دوباره برگشت از ۵۰۰ گیگابایت. فعلا قیدش را زدم.
Ali_Omid

پست‌ها : 144

پستتوسط Amir_S » 12 اکتبر 2019, 16:01

برنامه patcherی که قبلا برای نصب نسخه‌های جدید مک روی دستگاه‌های قدیمی معرفی کرده بودم، این امکان را دارد که فایل‌های نصب را از سرور اپل دانلود و فایل app اصلی را برایتان بسازد. سرعت دانلودش خوب است و قطعی هم معمولا ندارد؛ اگر هم قطع بشود، حتی بعد از چند روز، باز از همانجا ادامه می‌دهد.
البته نمی‌توانم تضمین کنم که فایلی که تحویل می‌دهد دستکاری نشده باشد، ولی حتما می‌شود هش و امضای فایل اصلی را پیدا کرد و با چیزی که این برنامه ساخته مقایسه‌اش نمود.
به هر حال اگر خواستید، آدرسش dosdude1.com/catalina است.
بعد از دانلود و اجرای برنامه، از آن بخواهید که فایل نصب را برایتان دانلود کند، بعد از اینکار از شما خواهد خواست که متدی را برای نصب فایل دانلودی و یا ساختن فلش قابل بوت و… انتخاب کنید. از اینجا به بعد چیزی که ساخته می‌شود برای نصب روی دستگاههای قدیمی «پچ» شده و تعدادی درایور و ابزار دیگر به آن اضافه می‌شود.
پس اگر دستگاهتان مستقیما از کتلینا پشتیبانی می‌کند. سراغ این مراحل نروید و همانجایی که دانلود تمام شد. برنامه را بسته و از فایلی که ساخته شده، به هر طریقی که لازم دارید استفاده کنید.
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط Ali_Omid » 12 اکتبر 2019, 17:39

بالاخره دانلود و نصب شد. برای استفاده از آی‌پد به عنوان دیسپلی دوم، نیاز به Two-Factor Authentication دارد که برای شماره‌های ایران امکانپذیر نیست. ):
Ali_Omid

پستتوسط Ilia » 13 اکتبر 2019, 00:24

Ali_Omid نوشته است:[نمایش]
در لیست آپدیت‌های اپ‌استور خبری از آن نیست و در صفحه اصلی آن هم فقط یک تبلیغ از آن هست…

اگر در اپ‌استور جستجویش کنید سر و کله‌اش پیدا میشود:
https://apps.apple.com/ca/app/macos-cat ... 1314?mt=12

آنجا اگر بزنید روی دکمهٔ Get، سیستم پرفرنسز آنرا که ۸ گیگ است دانلود میکند و اینستالر آن مثل قدیم میرود به فولدر اپلیکیشن‌ها:
Catalina_Snap.png

اگر اینجا سیستم را نصب کنید، مثل همیشه اینستالر از فولدر اپلیکیشن‌ها دیلیت و پاک خواهد شد. در این موقع بسیار فکر خوبی است که قبل از نصب سیستم، اول این اینستالر را در یک هارد خارجی کپی و همچنین از آن یک فلش یواس‌بی قابل بوت بسازید که راهش اینجاست:
https://appleinsider.com/articles/19/10 ... -usb-drive
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Ali_Omid » 13 اکتبر 2019, 08:26

ایلیای گرامی، من هم از همین روش استاندارد استفاده کردم. سوالم این است که آیا نسخه‌ی اینستالر مثل نسخه‌های قبلی کامل است؟ و می‌توان از آن برای دیگر دستگاه‌ها استفاده کرد؟ (به نظر باید این طور باشد).
همه‌ی کنجکاوی‌ام این بود که از آی‌پد کنار آی‌مک استفاده کنم که متاسفانه فقط با Two-Factor Authentication راه می‌افتد که اینجا عملی نیست.
فعلا با سیستم جدید به مشکلی برنخورده‌ام. اینستالر، قبل از اینستال، لیستی از برنامه‌هایی را که دیگر قابل استفاده نخواهند بود نشان می‌دهد، البته این لیست خیلی مختصرتر از آن است که در روش system report آموزش داده بودید اما برای آخرین چک بد نیست.
تنها مشکلی که نمی‌دانم از کجا ناشی می‌شود اینست که Firefox یکی دو بار crash و quit کرد.
Ali_Omid

پستتوسط Ilia » 13 اکتبر 2019, 10:49

حتما بایستی باشد. من خودم نصبش نکرده‌ام هنوز و عجله‌ای هم در اینکار ندارم.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط monami » 17 اکتبر 2019, 20:41

سلام به دوستان عزیز
مک بوک من خیلی کند شده بود میخواستم آپدیت کنم ولی همون مشکلی که شما داشتید رو داشتم کلا هارد و پاک کردم که از usb نصبش کنم فلش بوتایبل درست کردم اما فلش رو برای بوت شدن نشون نمیده SDRAM ریست کردم فایده ای نداشت فلش رو توی ریکاووری میشناسه ولی برای بوت شدن نشونش نمیده یه ویدیو توی ی تیوب دیدم که میگفت باید boot from usb فعال بشه ولی هر چی گشتم که چوری باید فعال بشه چیزی پیدا نکردم ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید
monami

پست‌ها : 2

پستتوسط Ilia » 18 اکتبر 2019, 17:36

خیر. آن چیزی که شما در یوتوب دیده بودید احتمالا مربوط به هکینتاش بوده. شما احتمالا فلشتان را درست نساخته بودید. آیا بعد از ری‌استارت دکمهٔ Option را نگه داشته بودید؟

به هر حال الان یا بایستی یک فلش اینستالر سالم پیدا کنید یا با اینترنت ریکاوری کنید. قبلا چندین بار در این باره بحث شده مثلا:
viewtopic.php?f=4&t=4467&p=56200&hilit=Recovery#p56200
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط monami » 19 اکتبر 2019, 12:09

reinstall mac os رو زدم چند ساعت طول کشید تا دانلود شد mountain lion نصب کرده قبلا آپدیت کاتالینا رو می آورد ولی الان دیگه نمیاره با خودش هم فلش بوتیبل درست کردم وقتی آپشن رو میگیرم نشونش نمیده؟ فایل DMG sierra و catalina رو از download.ir گرفتم نمیدونم ممکن مشکل از فایل باشه ولی باید فلش رو نشون بده موقع بوت بهر حال؟؟؟
monami

پست‌ها : 2

پستتوسط saeidk » 22 اکتبر 2019, 23:42

مثل این که جای نقل قول در کیبرد نسخه جدید حل شده؟

https://mobile.twitter.com/jadi/status/ ... 5048215552
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

پستتوسط iSam » 25 اکتبر 2019, 12:55

یک مشکل خنده دار با این سیستم اینه که، من از وقتی آپدیت کردم، برنامه ایکس کد مثل ۳۲ بیتی ها رویش یک خط کشیده و موقع استفاده میگه برو از دولوپرش آپدیت بگیر و قتی اوکی میکنم، میره تو اپ استور و اونجا میگه تو آخرین ورژن رو داری و برو استفاده کن. به هر حال ایکس کد که مال خود مک هست و باید کار کنه، الآن بی استفاده هست! کسی آیا راهی میشناسه که راهنمایی کنه؟
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پست‌ها : 1998

پستتوسط Ilia » 25 اکتبر 2019, 17:59

Xcode را دیلیت و سطل آشغال را خالی کن و بعد دوباره برو و از اپ‌استور دانلودش کن.

اگر باز بازی در آورد، میتوانی از آدرس زیر نصبش کنی:
https://developer.apple.com/download/more

اما آپدیت نسخهٔ اپ‌استور آسانتر است.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط iSam » 25 اکتبر 2019, 23:03

یکبار این کار را کردم ولی اول ازش یک کپی گرفتم. موقع دانلود مجدد تا انتها میره و اون آخرا میگه دانلود ممکن نیست و بعدا ترای کن!
حالا میرم از دولوپر بگیرم، ببینم چی میشه. ممنون، خبرش را خواهم داد.
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پستتوسط iSam » 27 اکتبر 2019, 01:51

بعد از پاک کردن و خالی کردن ترش، با نصب ایکس کد بوسیله اپ استور، مانند قبل در لحظات آخر نصب پیغام می‌دهد که نمیشه و بعدا ترای کن. با دانلود از دولوپر اپل، موقع کپی در اپلیکشینز، ارور 8058 می دهد که با سرچ در اینترنت فهمیدم باید com.apple.finder.plist را در مسیر Library/Preferences پاک کرد و ریست کرد و بعد کپی کرد که با این کار هم همچنان همین ارور را می دهد! جالب اینجاست که روی دسکتاپ که قرارش می دهم و ران میکنم، کار می کند و اینکه هیچ چیز دیگری هم در اپلیکیشنز نمیتوانم کپی کنم! این یعنی فاجعه و واقعا موندم که باید چه کرد.
 Mac Studio
 iPhone 12 Pro Max
 Apple Watch
 iPad Air
 Apple TV
 AirTag
 Think Different
نماد کاربر
iSam

پستتوسط Ilia » 27 اکتبر 2019, 06:29

سامان جان، میتوانی جستجو کنی تا پیدا کنی مشکل و راه حل چیست، یا یک بک‌آپ تایم‌ماشین بگیری و یک سیستم تمیز نصب کنی، برنامه‌ها را تمیز نصب کنی و داکیومنت‌هایت را فقط وارد کنی. این احتمالا دو سه ساعت وقت خواهد برد اما سردرد و سرگیجه‌اش به مراتب کمتر است.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

قبلیبعدی

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 14 مهمان