انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

پاک شدن سیستم عامل مک و باقی ماندن ویندوز

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

پاک شدن سیستم عامل مک و باقی ماندن ویندوز

پستتوسط behzad185 » 10 اوت 2016, 00:53

سلام
من یک ای مک 2013 دارم
با بوت کمپ یه ویندوز 8.1 نصب کردم
الان مشکلی که پیش اومده یکی اومده قسمت بوت سیستم رو خراب کرده قسمتی که انتخاب می کنی
با کدوم سیستم عامل انتخاب کنی با کدوم سیستم عامل بوت بشه کلا مکینتاش پاک شده
و وقتی وارد mcsonfig ویندوز میشم چیزی برای انتخاب وجود نداره که انتخاب کنم یعنی کلا مکینتاش پاک شده
ولی تو مای کامپیوتر درایو مک رو نشون میده که فایل هاش موجود هست ولی بوت منو چیزی موجود نیست
الان می خوام همین ویندوز باقی بمونه و دوباره مک رو نصب کنم امکانش هست ؟
یاکه کلا فرمت میشه و از اول با بوت کمپ ویندوز رو نصب کنم..
اگر میشه لینک دانلود فایل سیستم عامل مک هم نسخه مناسب رو بگید یا ورژن بگید دانلود کنم از اول نصب کنم
behzad185

پست‌ها : 2

پاسخ: پاک شدن سیستم عامل مک و باقی ماندن ویندوز

پستتوسط Amir_S » 10 اوت 2016, 08:19

وقتی مک خاموش است کلید آپشن را نگه دارید و آن را روشن کنید و صبر کنید تا لیست پارتیشن‌های قابل بوت را نشان دهد، بعد اینجا اسم آنها را بنویسید.
و یک سوال دیگر اینکه آیا از مکتان با تایم ماشین بک‌آپ گرفته بودید یا نه؟
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط behzad185 » 10 اوت 2016, 12:49

Amir_S نوشته است:[نمایش]
وقتی مک خاموش است کلید آپشن را نگه دارید و آن را روشن کنید و صبر کنید تا لیست پارتیشن‌های قابل بوت را نشان دهد، بعد اینجا اسم آنها را بنویسید.
و یک سوال دیگر اینکه آیا از مکتان با تایم ماشین بک‌آپ گرفته بودید یا نه؟

خیر بکاپ نگرفتم با تایم ماشین )):
windows macintash hd
مکینتاش ولی بوت نمیشه خرابه.
نسخه کامل ۱۰.۱۱.۱ دانلود کردم نزدیک به 6 گیگ
TransMac یه فلش مموری بوت تحت ویندوز ساختم که سیستم عامل از فلش بوت کنم بتونم نصب کنم
می خوام بدونم میشه تعمیر کرد سیستم عامل قبلی رو مکینتاش رو مثل قبل دوباره دیگه کلین اینستال نکنم و همون لود بشه یا آپگرید بشه تعمیر بشه بوت بشه
قبلا ویندوزی که نصب کرده بودم تحت بوت کمپ بوده و انتخاب سیستم عامل داشتم
نمی خوام درایو ویندوز خراب شه یا که ویندوز از بوت منو حذف بشه ! که از اول مجبور شم پاک کنم ویندوز از اول
نصب کنم
یا اگه میشه یجوری بعد از نصب این پارتیشن ویندوز رو دوباره اضافه کنیم دیتکت بشه تو منو بوت اضافه کنیم
behzad185

پستتوسط Ali.Rastegar » 11 اوت 2016, 23:49

بهزاد گرامی،
اگر پارتیشن ریکاوری سیستم عامل مک آسیب ندیده باشد، بعد از روشن دستگاه بلافاصله Option-Command-R را نگهدارید وارد OS X Recovey می‌شود که امکان نصب مجدد سیستم عامل مک را می‌دهد، اما باید فایلهای نصب را از اینترنت دانلود کند و بستگی به این دارد که اتصال اینترنت شما چقدر سریع و پایدار باشد.
گزینه دیگر همان فلشی است که ساختید، البته ای کاش به‌روزتر بود، و امیدوارم از دستکاری نشدنش مطمئن بوده باشید.
امتحان کردید ببینید فلش قابل بوتی که ساختید به درستی بوت می‌شود؟
اگر درست عمل کند آن هم باید وارد OS X Recovery شود با این تفاوت که دیگر برای نصب سیستم عامل نیازی به دانلود مجدد ندارد.
در هر صورت OS X Recovery با هر کدام از دو روش بالا گزینه‌های زیر را به شما می‌دهد:
- Restore From Time Machine Backup: در صورتی که به کارتان می‌آمد که قبلا با تایم ماشین بکاپ گرفته بودید.
- Reinstall OS X: روی همان پارتیشن قبلی و بدون فرمت کردنش سیستم عامل را نصب می‌کند. اما بسته به اینکه دقیقا چه بر سر سیستم عامل قبلی و فایل سیستم آن آمده معلوم نیست موفقیت آمیز باشد، شاید کارها را خرابتر هم بکند، پس اگر فایل مهمی در پارتیشن مک خود دارید اول روی ویندوز که می‌گویید به فایل‌های مک دسترسی دارید آن فایلها را پیدا کنید و روی هارد اکسترنال، فلش و... بکاپ بگیرید (همینطور از فایلهای مهم پارتیشن ویندوز هم بکاپ بگیرید).
- Get Help Online: مرورگر Safari را باز می‌کند تا بتوانید دنبال راه حل بگردید.
- Disk Utility: ابزار پارتیشن بندی و ترمیم پارتیشن‌ها را باز می‌کند. اگر قبلا در ویندوز از فایلهای مهمتان بکاپ گرفته‌اید بد نیست این گزینه را امتحان کنید. پارتیشن مک را از لیست سمت چپ انتخاب کنید و First Aid را بزنید تا تلاش برای ترمیم آن را آغاز کند. بعد از اتمام عملیات ترمیم دستگاه خود را ریستارت کنید و ببینید با نگهداشتن کلید Option بالاخره پارتیشن مک بوت می‌شود یا خیر.

اگر با ترمیم پارتیشن درست نشد، با نصب مجدد سیستم عامل هم درست نشد و خواستید پارتیشن مک را فرمت کنید (و فایلهایش را از دست بدهید) و از نو نصب کنید، باز وارد OS X Recovery شوید و اول از Disk Utility پارتیشن مک را انتخاب و دکمه Erase را بزنید و سپس با گزینه Reinstall OS X سیستم عامل را روی پارتشین تازه فرمت شده نصب کنید.

اشتباه در هر کدام از مراحل بالا، همینطور مشکلات احتمالی ناشی از دستکاری پارتیشن مپ (که در پست اول خود به آن اشاره کردید) می‌تواند منجر به مشکل بیشتر شود و در نهایت شما را مجبور به فرمت کل هارد و نصب هر دو سیستم عامل از نو کند، پس اگر تا به حال به فکر بکاپ نبوده‌اید الان دیگر وقت خوشبینی نیست و توصیه می‌کنم قبل از هر کاری از اطلاعات مهم پارتیشنهای مک و ویندوز بکاپ بگیرید.
امیدوارم با کمترین دردسر مشکلتان حل شود.
MacBook Pro 2015
نماد کاربر
Ali.Rastegar
Site Admin

پست‌ها : 2878

پستتوسط امیر محمد حسین زاده » 17 دسامبر 2021, 16:45

[quote][/quote]
سلام خسته نباشید
ممنون میشم اگه به سوال من جواب بدین
من توی سیستم عامل مکم داشتم با استفاده از بوت کمپ ویندوز ۱۰ بزنم که فلش و درایو هارو نشناخت بعد رفتم تو بخش ریپیر مای کامپیوتر و توی اون بخش با کد تونستم کاری کنم درایو هارو بشناسه بعد ۲ تا گزینه بود یکی که کامل مک رو پاک کنم و ویندوز رو نصب کنم و چون اطلاعی نداشتم فقط نوشته بود ۶۶۰ گیگ من به امید اینکه هارد ویندوز بیشتر باشه زدم بعد سیستم مکم پاک شد بعد با اپشن کامند ار ریکاوری زدم و سوالم اینه آیا اطلاعات مکم بر میگرده و این مدت زمان ریکاوری دقیقه به دقیقه بستر میشه ممنون میشم اگه بگید چی کار کنم :disappointed:
امیر محمد حسین زاده

پست‌ها : 1

پستتوسط Arzhang » 20 دسامبر 2021, 21:08

من البته دقیقاً متوجه نشدم که چه اتفاقی افتاده است. این می‌گویید:
[نمایش]
با استفاده از بوت کمپ ویندوز ۱۰ بزنم که فلش و درایو هارو نشناخت

را نمی‌فهمم یعنی چی و نیز «بستر شدن ریکاوری» نمی‌دانم چه اتفاقی است. اگر درست متوجه شده باشم شما کل هارد مک را پاک کرده‌اید. خب طبیعتاً امیدی به بازگشت اطلاعات شخصی شما نیست. این که می‌گویید اطلاعات مک‌ام برمی‌گردد متوجه نمی‌شوم آیا منظور شما همین است یا اطلاعات سیستم؟
آیا شما روشی را که علی رستگار در بالا توضیح داده رفته‌اید و نتیجه نگرفته‌اید؟
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط kalantar.110 » 10 فوریه 2022, 21:02

سلام ببخشید اینجا سوالم مطرح میکنم یکی از دوستان مک قدیمیش رو که هاردش سوخته برام آورده ویندوز نصب کنم منم تا حالا مک نداشتم اطلاعات کافی ندارم مشکل اینه که بعد از نصب هارد جدید ویندوز سون روی لپتاب نصب کردم که ظاهراً مشکلی نداره ولی تاچ پد دیگه کلیک راست انجام نمیده و همچنین صدای لپتاب هم قطع هست ، گوگل کردم درباره این مشکل و چیزی که فهمبدم انگار باید مک نصب باشه و کنارش ویندوز نصب کرد سوالم اینه نمیشه روی مک بوک قدیمی فقط ویندوز داشته باشیم و برای تاچ پد و کارت صداش درایور مناسب نصب کنیم ؟
kalantar.110

پستتوسط Arzhang » 11 فوریه 2022, 01:15

من توی تجربه‌ی شخصی‌ام با بوت‌کمپ ویندوز را روی مک‌ام نصب کرده بودم که به شکل روان و قابل قبولی کار می‌کرد بدون این که مشکلی با سخت افزارها داشته باشد (فقط با ایرپاد پرو بازی در می‌آورد گاهی) بنابراین به نظرم بی‌دردسرترین کار همین است که مک او اس را نصب کنید و با بوت‌کمپ ویندوز را آن نصب کنید. بدون داشتن مک او اس،‌ شاید بشود ویندوز را نصب کرد (که شما کرده‌اید و شده است) اما عواقب و تبعاتی دارد (مثل مشکلی که شما بهش برخورده‌اید) که به نظر من به مصیبت‌هایش نمی‌ارزد.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط kalantar.110 » 14 فوریه 2022, 03:37

مشکلم با نصب بوت کمپ حل شد. یعنی بدون اینکه مک او اس داشته باشم مستقیم ویندوز روی مک بوک 2007 که هاردش تعویض شده بود نصب کردم و با نصب بوت کمپ درایورهای مخصوص سخت افزار مک بوک روی ویندوز فعال شد.
kalantar.110

پستتوسط Arzhang » 14 فوریه 2022, 18:40

خیلی هم خوب. بد نیست راه حلش را اینجا بگویید که دیگر دوستان هم بدانند.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پستتوسط saeidk » 14 فوریه 2022, 22:18

ظاهرا قبلا ویندوز معمولی نصب کرده بودند بعضی درایورها نبوده
حالا درایورها رو نصب کردند مشکل حل شده
نماد کاربر
saeidk

پست‌ها : 1143

بازگشت به سیستم عامل مک