انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

macOS 10.12 Sierra — سییرا

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

پاسخ: macOS 10.12 Sierra — سییرا

پستتوسط pooriya.kh » 25 اکتبر 2016, 00:05

مک او اس آپدیت شد !
pooriya.kh

پست‌ها : 530

پستتوسط Rodarvasi » 25 اکتبر 2016, 06:50

اپل آپدیت هایش سنگین هست.

اکثر اوقات آپدیت ها جزئی هستند (از دید کاربر) و حجم بالایی دارند.

Screen Shot 1395-08-04 at 05.46.22.png
نماد کاربر
Rodarvasi

پست‌ها : 41

پستتوسط mollaxi » 31 اکتبر 2016, 09:41

دوستان سلام.کوچ کردم به Sierra.

چند تا سوال کوتاه دارم:
۱- قبلا دکمه command+space نگه می داشتم زبان تغییر میکرد و میرفت روی انگلیسی یا برعکس فارسی.الان نمیشه رو Sierra?

2-قبلا با سه انگشت میتونستم برنامه یا فایلی رو به جای دیگه منتقل کنم همون درگ کردن.الان نمیشه؟ باید چیکار کنم واس انجام این کار روی Sierra?
mollaxi

پست‌ها : 4

پستتوسط Amir_S » 31 اکتبر 2016, 10:24

اینها بصورت پیشفرض فعال نیست و اگر clean install کرده‌اید باید در تنظیمات سیستم آنها را فعال کنید…
اولی را در تنظیمات کیبورد در شورتکاتها و دومی را در تنظیمات تراک‌پد.
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2
نماد کاربر
Amir_S
Site Admin

پست‌ها : 1794

پستتوسط iShahin » 31 اکتبر 2016, 11:05

mollaxi نوشته است:[نمایش]
دوستان سلام.کوچ کردم به Sierra.

چند تا سوال کوتاه دارم:
۱- قبلا دکمه command+space نگه می داشتم زبان تغییر میکرد و میرفت روی انگلیسی یا برعکس فارسی.الان نمیشه رو Sierra?

این مطلب رو از خودم نقل قول میکنم، بهترین راه برای تغییر زبان در سییرا این هست:

http://irmug.com/forum/viewtopic.php?p=52123#p52123

iShahin نوشته است:[نمایش]
مطمئن نیستم که آیا این مورد تا به حال در ایرماگ مطرح شده و یا خیر، من که با جستجو که چیزی نیافتم. اما من امروز تازه برای اولین بار از این امکان جدید در MacOS Sierra — سییرا آگاه شدم:

شما در سییرا میتوانید انتخاب کنید که با زدن Caps Lock ، زبان ورودی کیبورد رو سویچ کنید و دیگر احتیاجی نیست هر بار برای سوییچ کردن دو کلید همزمان را با هم فشار دهید! — بقیه را نمیدانم، اما من که کلی ذوق زده شدم :lol: مطمئنا برای همه کسانی که مرتب از فارسی به انگلیسی و برعکس سوییچ میکنند، زندگی رو شیرین‌تر خواهد کرد :)

zjotuuhyrozxylpknqzy.jpg

[url=https://mobile.twitter.com/S3micolon]follow me on twitter: @s3micolon[/url

نماد کاربر
iShahin

پست‌ها : 453

پستتوسط hamidrezamt » 31 اکتبر 2016, 11:19

2-قبلا با سه انگشت میتونستم برنامه یا فایلی رو به جای دیگه منتقل کنم همون درگ کردن.الان نمیشه؟ باید چیکار کنم واس انجام این کار روی Sierra?

امکان استفاده از سه انگشت برای drag & drop دیگر در قسمت تنظیمات ترک‌پد نیست، برای اینکار باید به این آدرس در Setting بروید:
System Preference> Accessibility> Mouse & Trackpad> Trackpad Options
در ادامه Enable dragging رو فعال کنید و روی حالت three finger drag قرار بدید.
Screen Shot 2016-10-31 at 10.16.26 AM.png
MacBook Pro Retina MR932 (2018), macOS Sonoma
iPhone 13 Pro, iOS 17
iPad Pro 9.7", iOS 17
نماد کاربر
hamidrezamt

پست‌ها : 131

پستتوسط mollaxi » 31 اکتبر 2016, 13:47

ممنون از همگی عزیزان.

من دیروز هارد لب تاپم‌نصب که دچار بد سکتور شده بود رو عوض کردم.میخواستم بپرسم این هارد جدیدمو از کجا بفهمیم دور گردشش چنده سرعتش و اینکه اون هارد قبلیمو چطوری به هارد اکسترنال تبدیل‌کنم؟ میخوام تست کنم شاید بدرد اکسترنال بودن بخوره.

سوال دوم اینه که میخوام نرم افزار مایا نصب کنم روی‌sierra . کدوم نسخه رو پیشنهاد میکنید که راحت کار کنه‌و‌کرک شده هم باشه

ممنون :thumbs_up:
mollaxi

پست‌ها : 4

پستتوسط iShahin » 31 اکتبر 2016, 15:49

:smirk:
ممنون از همگی عزیزان.

من دیروز هارد لب تاپم‌نصب که دچار بد سکتور شده بود رو عوض کردم.میخواستم بپرسم این هارد جدیدمو از کجا بفهمیم دور گردشش چنده سرعتش و اینکه اون هارد قبلیمو چطوری به هارد اکسترنال تبدیل‌کنم؟ میخوام تست کنم شاید بدرد اکسترنال بودن بخوره.

سوال دوم اینه که میخوام نرم افزار مایا نصب کنم روی‌sierra . کدوم نسخه رو پیشنهاد میکنید که راحت کار کنه‌و‌کرک شده هم باشه

ممنون

دوست عزیز، ایرماگ پایبند به قوانین کپی‌رایت هست. بحث و یا سوال در مورد نرم‌افزار کرک شده و غیر قانونی در ایرماگ جایی ندارد. خوب بود که قوانین رو یک نگاهی میانداختید هنگام عضویت.

نماد کاربر
iShahin

پستتوسط iShahin » 03 نوامبر 2016, 17:53

این که هیچ برنامه‌ای باز نباشه و مک در حال هیچ پروسه‌ی خواصی نباشد و نزدیک ۳ گیگ از رم درگیر باشد طبیعی هست؟ من شدیدا از مصرف زیاد و بی‌جهت رم رنج میبرم جدید و هیچ دلیلی برایش پیدا نکردم و این مطلب شدیدا داره اعصابم رو خورد میکنه! کسی اطلاعاتی، تجربه‌ای و یا راه حلی میتونه به من پیشنهاد بده برا پیدا کردن سورس نامرئی مصرف کننده‌ی رم در مک‌؟
پیوست‌ها
q.png
Screen Shot 2016-11-03 at 9.08.03 AM.png
Screen Shot 2016-11-03 at 9.07.58 AM.png

نماد کاربر
iShahin

پستتوسط Behnam » 04 نوامبر 2016, 02:40

اگر Activity Monitor خود مک را باز کنی جزئیاتش رو بهت می‌ده. من تازه کامپیوترم را روشن کردم و این پیام رو دیدم. رفتم سراغ اکتیویتی مانیتور و دیدم که ۱۱ گیگ از رم استفاده شده! (من شانزده گیگ رم دارم) بزرگترین سهم را Lightroom داشت که از دیشب باز گذاشته بودم با ۲.۸۸ گیگ مصرف. نفر دوم Kernel_task بود با ۱.۲۴ گیگ مصرف. این مال سیستمه و چه بسا اگر لایتروم روشن نبود و اینقدر جا نگرفته بود رقم بزرگتری هم نشان می‌داد.
خلاصه اینکه به گمان من تا زمانی که برنامه‌ای بخاطر کمبود رم با کُندی مواجه نشده، نگران این قضیه نباش. سیستم خودش مصرف رم رو مدیریت می‌کنه و اگر جا داشته باشه، خیلی هم جا اشغال می‌کنه تا بتونه به سرعت خدمات سیستم رو به دیگر برنامه‌ها برسونه... این تعبیر منه البته!
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط iShahin » 04 نوامبر 2016, 06:47

Behnam نوشته است:[نمایش]
اگر Activity Monitor خود مک را باز کنی جزئیاتش رو بهت می‌ده. من تازه کامپیوترم را روشن کردم و این پیام رو دیدم. رفتم سراغ اکتیویتی مانیتور و دیدم که ۱۱ گیگ از رم استفاده شده! (من شانزده گیگ رم دارم) بزرگترین سهم را Lightroom داشت که از دیشب باز گذاشته بودم با ۲.۸۸ گیگ مصرف. نفر دوم Kernel_task بود با ۱.۲۴ گیگ مصرف. این مال سیستمه و چه بسا اگر لایتروم روشن نبود و اینقدر جا نگرفته بود رقم بزرگتری هم نشان می‌داد.
خلاصه اینکه به گمان من تا زمانی که برنامه‌ای بخاطر کمبود رم با کُندی مواجه نشده، نگران این قضیه نباش. سیستم خودش مصرف رم رو مدیریت می‌کنه و اگر جا داشته باشه، خیلی هم جا اشغال می‌کنه تا بتونه به سرعت خدمات سیستم رو به دیگر برنامه‌ها برسونه... این تعبیر منه البته!

بهنام جان ممنون. Activity Monitor نشان میدهد که ظاهرا دو قاتل بزرگ رم در مک من:

یکی Google Chrome Helper هست، که راستش اصلا سورپرایز نبود برایم. این که کروم قاتل رم هست برایم مدت‌هاست که ثابت شده. اما همیشه وابستگی‌ام به اکستنشن‌هایش مانع شده که از آن دل بکنم تابحال. ولی فکر میکنم دیگه وقتش رسیده، فکر میکنم به زودی ویوالدی - Vivaldi مهاجرت کنم: https://vivaldi.com

و اما جنایت کار اصلی نه کروم، بلکه kernel_task بود (تقریبا همیشه ۱ گیگ رم را در اختیار خودش داره!). با سرچ اسمش در گوگل پیداست که ظاهرا قاتل جان خیلی‌هاست. حالا میفهمم که دلیل داغ کردن‌های گاه و بی‌گاه بی دلیل و کار کردن شدید فن چی هست. بعلاوه مدتیست حس میکردم که باتری مک خیلی زودتر از قبل تموم میشه، که این هم فی الواقع از هنرهای همین kernel_task هست!

اما مشکل اینجاست که اینقدر guide و راه‌حل‌های مختلف و متفاوت فقط در ۳ صفحه اول گوگل برای این داستان وجود داره (که تقریبا هیچ کدام به دیگری شباهتی نداره) که آدم سرگیجه میگیره! باید فردا یک ریسرچ مفصل انجام بدهم ضاهرا!

مرگ بر kernel_task :lol:

نماد کاربر
iShahin

پستتوسط Behnam » 04 نوامبر 2016, 07:25

من فکر نمی‌کنم که مقدار اشغال رم به حرارت کامپیوتر ربط مستقیمی داشته باشه. همانطور که گفتم کامپیوترم را تازه روشن کرده بودم که پیامت را دیدم و کاملاً سرد سرد بود ولی با اینحال ۱۱ گیگ از رم آن اشغال بود! البته رفت و آمد الکترون‌ها حرارت ایجاد می‌کند. اما اینکه در یک جایی مثل رم جا خوش کرده باشند حرارت ایجاد نمی‌کند. آیمک من هم خیلی داغ می‌شود ولی خب، لپ‌تاپ نیست و روی میز قرار دارد و برای من مسئله‌ای نیست جز بعضی از روزهای داغ تابستان که واقعاً تأثیر این حرارت احساس می‌شد!
اما داغ شدن آیمک من از قدیم که نسخه‌های دیگر سیستم عامل بر آن نصب بود تا به امروز تغییر محسوسی نکرده است. به هرحال حرارت از حرکت الکترون‌ها ناشی می‌شود و بیشتر این تحرک در پروسسور و کارت گرافیک است. فکر نکنم رم نقش تعیین کننده‌ای داشته باشد. داغ شدن مک‌بوک از قدیم گلایه‌ای بود که همه داشتند ولی این ظاهراً آگاهانه در دیزاین تصمیم‌گیری شده است و کاربران مک‌بوک همیشه با این واقعیت سوخته [‪literally!‬} و ساخته‌اند!
نماد کاربر
Behnam

پست‌ها : 3534

پستتوسط Arzhang » 04 نوامبر 2016, 08:12

iShahin نوشته است:[نمایش]
و اما جنایت کار اصلی نه کروم، بلکه kernel_task بود (تقریبا همیشه ۱ گیگ رم را در اختیار خودش داره!). با سرچ اسمش در گوگل پیداست که ظاهرا قاتل جان خیلی‌هاست.

برای من هم جالب شد و رفتم نگاه کردم دیدم که همین kernel_task برای من هم بیش‌ترین حجم را گرفته است. اگر به جوابی رسیدی شاهین جان بنویس برای من هم جالب شد.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط AmiN.D » 04 نوامبر 2016, 12:43

رم ۴ گیگ من (که هنوز اپگرید نکردم روی مک ۲۰۱۰) هم. همیشه ۵۰۰ تا یک گیگ به kernel اختصاص میده قبلا خیلی سرچ کردم که چیکار باید کرد. اما نتیجه ی درست درمونی پیدا نشد. گزینه دوم هم معمولا به آیتونز اختصاص داره!
Apple MacBook Pro Core i7 -HDD 1 TB -4GB
iPhone 5s
AmiN.D

پست‌ها : 1041

پستتوسط Amir_S » 04 نوامبر 2016, 14:12

به نظر من خیلی نباید به این چیزها حساس بود… مک خودش می‌داند که چطور حافظه را مدیریت کند. kernel هم یک بخش اصلی از سیستمش است و احتمالا برای همین است که تا حد امکان به آن حافظه اختصاص می‌دهد که خوب و روان کار کند.
MacBook Pro 990:
13" Unibody, CPU: 2.26GHz, RAM: 5 GB, SSD: 250GB, HDD: 1TB
OSX 10.15.3
•••
iPhone 4S: 32GB
iOS 9.5.3
•••
iPhone 7Plus: 128GB
iOS 14.2
•••
iPad Air 2: 64GB-4G
iOS 14.2