انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

فرمت کردن هارد اکسترنال جدید

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

فرمت کردن هارد اکسترنال جدید

پستتوسط meisamxp » 31 مارس 2014, 12:55

درود
من یک عدد هارد وسترن پاسپورتی ۲ ترابایت امروز تهیه کردم
۱. به نظر دوستان بهترین فرمتی که توصیه میکنن برای من چیه و به چه دلیل ؟
۲. آیا با فرمت کردن هارد برنامه های خود وسترن دیجیتال برای بک آپ گیری و سیستم cloud از بین میره ؟ اگه میره چه باید کرد ؟
سیستم من مک هست ولی اطلاعاتم رو بر روی پی سی هم گاهی لازم دارم.
نماد کاربر
meisamxp

پست‌ها : 33

پاسخ: فرمت کردن هارد اکسترنال جدید

پستتوسط Arzhang » 02 آوریل 2014, 12:12

اگر فقط می‌خواستی با مکینتاش کار کنی، من بی برو برگرد HFS رو پیشنهاد می‌کردم. دلیلش سرعت اونه که در این‌جا با یک آزمایش درباره‌اش نوشته‌ام
http://forum.irmug.com/viewtopic.php?f=4&t=2464&p=40959&hilit=%D8%B3%D8%B1%D8%B9%D8%AA+ntfs#p40959
اما حالا که بناست هارد را با ویندوز به اشتراک بگذاری، سه کار می‌توانی بکنی:
۱ـ اگر کارت با ویندوز زیادتر از مکینتاش است، آن را NTFS فرمت کن و با کمک برنامه‌هایی مثل Paragon NTFS, NTFS-3G یا Tuxera NTFS فرمت NTFS را به مک بشناسان. البته این روش مخالفان خودش را دارد اما من تا به حال به مشکل بزرگی با این کار برنخورده‌ام.
۲ـ اگر کارت روی مکینتاش بیش‌تر از ویندوز است، معکوس این عمل را انجام بده و هارد را HFS+ فرمت کن و برنامه‌ی Mac Drive را روی ویندوز بریز. این برنامه‌ فرمت مک را برای ویندوز قابل شناسایی می‌کند. برنامه‌ی خوبی‌ست و برخلاف انتظار من از برنامه‌های این‌چنینی در ویندوز، از چند بار آزمایش، سر بلند بیرون آمده است :). برخلاف مکینتاش، ویندوز حتی فرمت مک را نمی‌تواند بخواند بنابراین داشتن برنامه‌ای مثل این ضروری‌ست. در صورتی که در پیشنهاد اولم، اگر برنامه‌های لازم را نریزی حداقل قادر به خواندن هارد خواهی بود.
۳ـ راه سوم استفاده از فرمت EXFAT است. این فرمت، فرمتی‌ست که برای مک و ویندوز هر دو قابل شناسایی‌ست. اما یادم نیست که کدام‌یک از دو سیستم برای من بازی درآورد به نحوی که از همان ابتدا بی‌خیال این فرمت شدم. گرچه شنیده بودم این فرمت را با سرعت قابل قبول هر دو سیستم می‌شناسند اما نتیجه‌ای نگرفتم و چون فایل‌هایم سنگین و مهم بودند، هیچ‌گاه به صورت جدی با این فرمت سر و کار نداشته‌ام. اما اگر جواب بدهد،‌ باید منطقی‌ترین روش باشد.

اما در مورد برنامه‌هایی که روی هارد هنگام خرید وجود دارند، راستش من بدون هیچ معطلی‌ای همیشه همه‌شان را پاک می‌کنم. با وجود تایم ماشین در مکینتاش و امکانات عالی‌اش، داشتن این چیزها برایم اصلاً ارزشی ندارد.
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پاسخ: فرمت کردن هارد اکسترنال جدید

پستتوسط Mehdi.y » 03 آوریل 2014, 15:07

من خودم چند سال است که هاردهایم را فرمت EXFAT میکنم و تا بحال مشکلی نداشتم.
تنها بدی این فرمت این است که تلویزیون و رسیور آن را نمیشناسد (البته آن دستگاهایی که من تست کردم)
Mehdi.y

پست‌ها : 557

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 14 مهمان