انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

چطور از دسترسی دیگران به اطلاعاتمان در مک جلوگیری کنیم؟

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

Re: چطور از دسترسی غریبه‌ها به اطلاعاتمان در مک جلوگیری کنیم

پستتوسط shahrouz » 22 ژانویه 2012, 20:36

نمیدونم چقدر به کاره شما میاد ولی من از نرم افزار MacHider استفاده میکنم که مثلا یک فولدر رو برای شما مخفی میکنه ‌می‌تونید برای اینکه هر کسی این نرم افزار رو باز کرد نتونه به فایلهای مخفی شده شما دسترسی داشته باشه یک پسورد هم براش اختصاص بدید. من روی یک فولدر امتحان کردم و وقتی مخفی بود از طریق خط فرمان و دستور ls -la هم نمایش داده نمیشد تو خروجی .
نماد کاربر
shahrouz

پست‌ها : 16

پستتوسط Ilia » 26 ژانویه 2012, 01:33

Lion-encrypted-disk.jpg

از قرار در لاین میشود که هارد‌های خارجی یا فلش‌مموری‌ها را هم با دیسک یوتیلیتی بصورت رمزدار فرمت و انکریپت کرد:
http://osxdaily.com/2012/01/25/password ... utm_medium

مشکلش این است که درایوهایی که اینطور با فایل‌والت ۲ در لاین رمزدار میشون، فقط روی لاین باز میشوند و بس. یعنی نمیتوانید آنرا به مکی که مثلا اسنولپرد هم رویش هست وصل و استفاده کنید، دیگر چه برسد به پیسی یا لینکس.

البته این خودش میتواند از لحاظ امنیتی چیز خوبی باشد! چون اگر دزد هارد را برد، باید هم اسم رمزش را بداند و هم مک داشته باشد، آنهم مکی که حتما رویش لاین باشد! :-)

اما از شوخی گذشته، تا مجبور نشده‌اید این کار را نکنید. اگر هم کردید، قانون ۲ نسخه داشتن از هر فایل در دو جای مختلف، شامل هارد خارجی هم میشود.

این را داشتم در موردش جستجو میکردم که در این لینک:
http://apple.stackexchange.com/question ... hard-drive
دیدم که کسی این برنامهٔ TrueCrypt را معرفی کرده:
http://www.truecrypt.org/
که از قرار هم مجانیست و هم روی مک، ویندوز هفت، ویستا، اکس‌پی و لینکس کار میکند!

منکه همیشه میترسم که اختیار فایل‌هایم را کلا به دست این برنامه‌ها بدهم. چون اگر درست کار نکنند، دستم به هیچ جا بند نخواهد بود. پس فعلا همان روش دیسک ایمیج پسورد دار قدیمی برای من بهترین است.

اینها عکسهای این تروکریپت کذاییست:

osx_wizardformatprogress.jpg

xp_main-v7.0.jpg
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Arzhang » 26 ژانویه 2012, 20:36

من با این برنامه کار کرده‌ام و به نظرم خوب آمد. مال زمانی بود که نمی‌دانستم خود مک دیسک ایمیج می‌سازد. راستش وقتی این را فهمیدم دیگر نمی‌دانستم برای چه باید یک برنامه‌ی اضافه روی کامپیوترم داشته باشم. بنابراین پاکش کردم و از خود مک کمک گرفتم.
یک نکته را همین‌جا بگویم که بی‌ربط به این مبحث نیست:
اگر دارید یک دیسک ایمیج رمزدار می‌سازید (با دیسک یوتیلیتی) حواستان باشد جایی که دارید به آن رمز می‌دهید علامتی را که می‌گوید رمز در Key-chain نگه داری شود را حذف کنید وگرنه عملاً رمز گذاری رویش بی‌معنی‌ست چون تا رویش دو کلیک می‌کنید می‌بینید که باز شد بدون آن که رمزی بپرسد. این را من وقتی فهمیدم که تمام یازده گیگ اطلاعاتم را رویش ریخته بودم و نتوانستم راهی هم بیابم که این تیک لعنتی را برگردانم. بنابراین باز یک دیسک ایمیج جدید ساختم و دوباره همه‌ی اطلاعات را تویش کپی کردم!
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط Ilia » 26 ژانویه 2012, 23:43

ارژنگ جان،
پسورد‌های کی‌چین را میشود با Keychain Access که در فولدر Utilities که آنهم در فولدر اپلیکیشن‌هاست از بین برد. از همانجا هم میشود که آنها را اگر یادتان رفته بدست بیاورید.

از فایندر با فشار دکمه‌های کامند+شیفت+u میشود مستقیم رفت به فولدر یوتیلیتی‌ها.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پستتوسط Arzhang » 27 ژانویه 2012, 23:02

صادقانه بگویم، یک وقت‌هایی فکر می‌کنم خیلی عقلم کم است :-D
نماد کاربر
Arzhang
Site Admin

پست‌ها : 1449

پستتوسط Ilia » 28 ژانویه 2012, 01:23

ارژنگ جان، صادق هستی اما کم عقل، فکر نمیکنم. :-)

همهٔ ما وقتی اشتباه میکنیم یا چیزی را نمیدانیم، معمولا لاپوشانیش میکنیم و صداقت گفتنش را نداریم.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

قبلی

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 11 مهمان