انجمن ویکی قلم‌های فارسی
ورود / عضویت

حذف Save as در لاین و جایگزینی آن با Duplicate

بحث‌های کلی درمورد سیستم عامل مکینتاش (OS X)

Re: حذف Save as در لاین و جایگزینی آن با Duplicate

پستتوسط Pooria Azimi » 15 ژوئن 2012, 02:39

در شیر کوهی Save As برگشته. شورتکاتش هم کامند+شیفت+آپشن+اس هست (کامند+شیفت+اس همچنان duplicate می کنه):

http://www.macobserver.com/tmo/article/ ... tain_lion/
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پست‌ها : 3332

پستتوسط Ilia » 09 اوت 2012, 18:19

این داستان Save as همچنان ادامه داره:
http://www.macworld.com/article/1168068 ... e_was.html

مشکل اینجاست که تا قبل از این تغییر، اگر داکیومنتی را باز میکردید و در آن تغییراتی میدادید، بعد آنرا به نام دیگری Save as میکردید، آن فایل اول به همان شکل اولش بدون تغییر باقی میماند. اما الان در شیر کوهی، آن تغییرات هم اتوماتیک ذخیره میشوند و برای رسیدن به نسخهٔ قبلیشان بایستی دست به دامان تاریخچهٔ Auto Save آن داکیومنت یا تایم ماشین شد.
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط Pooria Azimi » 09 اوت 2012, 19:00

من مقاله رو باز نکردم، اما مسأله به‌این بدی‌ها هم نیست و لازم نیست دست‌به دامان «تاریخچه» شد. در شیر کوهی دکمهٔ Revert to Last Saved اضافه شده که کار رو خیلی راحت‌تر می‌کنه. منظورم اینه که لازم نیست وارد اون محیط شبیه تایم‌ماشین شد و دستی به گذشته برگشت، به ذهن فشار آورد که دفعهٔ قبل چه زمانی سیو شده بود، اون رو انتخاب کرد و Revert کرد، بلکه راحت با زدن Revert to last saved - 6:50 PM می‌شه سند رو به حالت اولیه برگردوند.

Screen Shot 2012-08-09 at 7.00.40 PM.png

بهترین کاری که اپل می‌تونه بکنه تا تمام مشکلات حل بشن اینه که علاوه بر Save as و duplicate، یک دکمهٔ سومی هم اضافه بکنه (اگر دو دکمهٔ قبلی رو هم حذف بکنه اتفاقی نمی‌افته چون چیزی که اکثراً لازم دارند همین سومیه): Move unsaved changes to a new document and revert this one

البته متأسفانه کمی طولانیه و در منوها قشنگ نمایش داده نمی‌شه، و برای همین اپل همچین کاری نخواهد کرد. البته شاید گزینه‌ای با عنوان Save changes as… رو اضافه بکنند که همین کار رو بکنه، اما معنایی که از این عبارت استنباط می‌شه ممکنه خیلی دقیق نیست.

--

سناریوی مورد نظر اپل در حال حاضر اینه که «اول duplicate کنید و بعد تغییرات رو اعمال کنید». به‌نظر من سناریوی خوبیه، اما خیلی‌ها به سناریوی قدیمی («باز کردن سند، تغییر دادن، Save as کردن») عادت کرده‌ن و وارد muscle memory ـشون شده و عادت به workflow ـی مدنظر اپل براشون سخته.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط Ilia » 09 اوت 2012, 19:21

امیدوارم که برنامه‌های گرافیکی‌ای که من استفاده میکنم هیچوقت از این داستان اپل مطابعت نکنند.

مشکل اینجاست که وقتی که یک فایلی رو داپلیکیت میکنی، بعدا بایستی بری و ببندیش و گرنه موقع کار جدی، ممکنه سریع مثلا با ده تا داکیومنت خیلی شبیه هم روبرو بشی که نمیشه فهمید کدوم به کدومه. خیلی از مواقع هم آدم هنوز نمیدونه که این تغییری که داره میده رو میخواد سیو کنه یا نه. خلاصه Wok Flow ی افرادی مثل من رو حسابی بهم میریزه.

مثلا با Save as اصلی، یک فایل رو باز میکنی، یک فانت رو عوض میکنی، یک "سیو از" میکنی. بعد رنگ فانت رو آبی و قرمز و زرد و سیاه میکنی، بعد برای هر کدومشون یک "سیو از" میکنی، بعد عکس بک‌گراندت رو سه بار عوض میکنی و هر بار یک "سیو از" میکنی و آخرش هم تنها داکیومنت آخر رو میبندی و کلی اتود داری که با هم مقایسه کنی و هیچ سر در گمی‌ای هم نداره. اما با این "سیو از" جدید کلی مرحله و گیجمونی به کار اضافه میشه. :-)
نماد کاربر
Ilia
Site Admin

پست‌ها : 6175

پستتوسط AliGhz » 02 سپتامبر 2012, 19:46

اپل جان، اگر من روزی خواستم از سیستم عامل مک مهاجرت کنم، یادت باشد که شاید تنها دلیلش همین کار اعصاب‌خردکن حذف Save as باشد. مریض بودی این کار را کردی؟ کسی شات‌گان روی شقیقه‌ات گذاشته بود؟ فلان جایت کرم افتاده بود؟‌ دلت درد می‌کرد؟ خب چرا این کار را کردی که هنوز بعد از یک سال باید سردرد بگیرم از این کار تو؟! زبان من که از بیان کار تو قاصر است، اما می‌توانم این شعر مولانا* را تقدیم تو کنم :-)

* http://tinyurl.com/8k43rl6
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

پستتوسط Pooria Azimi » 20 سپتامبر 2012, 10:17

در این نسخه مشکل Save As حل شده. در هنگام Save As تیکی در پایین صفحه ظاهر می‌شه که با برداشتن اون، تغییراتی که از زمان باز کردن فایل در فایل اصلی داده شده بود از این فایل حذف، و به نسخهٔ جدید منتقل می‌شه.

save as.png

کپی رایت عکس متعلق به علی رستگاره (من هنوز فرصت نکرده‌م ۱۰٫۸٫۲ بریزم، چون تایم ماشینم انگار خراب شده و با فوبیای از دست دادن اطلاعات که من دارم جرأت آپگرید بدون داشتن بک‌آپ از آخرین نسخه رو ندارم)، که چون خودش فعلاً در انجمن قرارش نداده من این کار رو کردم تا خبر خوش رو به دوستانی که این مشکل آزرده‌شون کرده بود بدم و بگم که راه علاج، آپگرید به ۱۰٫۸٫۲ ـه!
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط ehs.ehsan » 20 سپتامبر 2012, 12:11

ممنون پوریا جان. خبر خیلی خوبی بود. من بک‌آپ هم نمی‌گیرم، هرچه بادا باد.
اما بیش از این که تو کف این آپدیت باشم تو کف غزل مولانای علی قزوینی هستم. :-D
احسان
نماد کاربر
ehs.ehsan

پست‌ها : 240

پستتوسط Pooria Azimi » 20 سپتامبر 2012, 14:55

خواهش می کنم، اما بسیار بسیار کار اشتباهی می کنی.

من دو بار در هنگام آپدیت مک دچار مشکل شده م. و هر دو بار اگر تایم ماشین نداشتم به کل نابود شده بودم.
نماد کاربر
Pooria Azimi
Site Admin

پستتوسط ehs.ehsan » 20 سپتامبر 2012, 18:56

پوریا جان راستش از وقتی هارد اینطور گران شده هارد تایم ماشینم را زدم به کار دیگر و فقط پروژه‌هایم را بکاپ می‌گیرم، بخصوص که بیشتر محتویات هاردم به شیوه‌ی عهد حجر روی dvd هم هستند.
احسان
نماد کاربر
ehs.ehsan

پست‌ها : 240

پاسخ: حذف Save as در لاین و جایگزینی آن با Duplicate

پستتوسط AliGhz » 09 مارس 2016, 22:40

هنوز هم وقتی دارم روی فایلی کار می‌کنم و save as را در گزینه‌های منو نمی‌بینم، به روان جابز درود می‌فرستم و هر چه می‌توانم نثارش می‌کنم با این تغییر احمقانه‌ و مزاحمت‌آفرینی که انجام داد!
 Think Different.
نماد کاربر
AliGhz
Site Admin

پست‌ها : 2144

قبلی

بازگشت به سیستم عامل مک

کاربران حاضر در این انجمن: بدون کاربران آنلاین و 17 مهمان